Περιποίηση Μαλτέζ


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Εμένα το μαλλί του σκυλιού μου (και όχι μόνο) είναι εκτός προτύπου. Όσο και να το χτενίζω πάλι πετάει, πάλι κάνει ένα σπάσιμο στην ακρη, πάλι πάλι... Το μόνο που καταφέρνω με την καθημερινή περιποίηση είναι να μην τζιβιάζει και να μην είναι πολύ θαμπό. Μόνο το τύλιγμα του έλειπε..!

Πάντως και η δική μου με το allsystem έκανε ξηροδερμία, τώρα χρησιμοποιώ σαμπουάν και μαλακτική της Oster, με πολύ μεγάλη αραίωση. Σπρέι για ξετζίβιασμα έχω ένα της Trixie αλλά από τη στιγμή που θα γίνει ο κόμπος δε βοηθάει ιδιαίτερα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θενκιου Μιχάλη!!!
Θελω κάτι για την κοιλιά της μικρής γιατι εκει οι τρίχες γινονται κομπος και δεν θελω να τη βασανίζω στο χτενισμα.

btw τα naturalli παίρνω και εγώ, εκτος από τώρα που εχω το allercalm για την ξηροδερμία που εμφάνισε η μικρή. Η οποία ξηροδερμία προσεξα ότι εξαφανιστηκε (χωρις υπερβολη) όταν άρχισε τα μπάνια στη θαλασσα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μακριά είμαστε αλλιώς θα μπορούσα να δω τι έχει το τρίχωμα του σκυλάκου σου. Κοντά στην Αμαλιάδα είμαι αν έχεις ακουστά.
Πού καλε? Για δώσε στοιχεία, γιατι πολλές φορές φτάνω ως και Σωστι εγώ.
 


Giota.l

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
102
1
ΑΘΗΝΑ
Εγώ το μόνο που θα πω για τα 1allsystem προιόντα είναι ότι από τότε που είχα ξεκινήσει να τα χρησιμοποιώ έκαναν απίστευτη ξηροδερμία και φαγούρα στη δικιά μου κι ακόμη (μήνες μετά) τώρα κατι παμε να κανουμε με το θέμα της θεραπείας της.... Εννοείται πως τα σταμάτησα, δυστυχώς αφού τα είχα χρησιμοποιήσει για αρκετό καιρό χωρίς να υποψιάζομαι ότι μπορεί να ειναι ¨"ένοχα" για τα προβλήματα που είχαμε και αφού άκουγα από μεγάλο αριθμό ατόμων που τα χρησιμοποίησαν πως είχαν αντίστοιχα προβλήματα... Τώρα όσον αφορά στην παραπληροφόρηση, όχι, ο κύριος Σάκης Blue genesis ΔΕΝ ειναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα... Ο Τσόμπαρης τα πουλάει με το τσουβάλι.. Ας μην παραμυθιαζόμαστε...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμένα πάλι τα 1allsystems δεν του κάναν ξηροδερμία. Παίζει ρόλο και η σωστή αραίωση, όπως φαντάζομαι και η προδιάθεση στον κάθε σκύλο.
Σχετικά με το τύλιγμα, θα συμφωνήσω με την Χρυσούλα, πως είναι too much για pet σκυλάκι. Δεν έχει νόημα, με την έννοια πως ο λόγος που το κάνεις είναι η προστασία και η ενυδάτωση της τρίχας για αψεγάδιαστο αποτέλεσμα.
By the way ξεκίνησες να τυλίγεις Χρυσούλα ή όχι ακόμα?


Θενκιου Μιχάλη!!!
Θελω κάτι για την κοιλιά της μικρής γιατι εκει οι τρίχες γινονται κομπος και δεν θελω να τη βασανίζω στο χτενισμα.
Στην κοιλιά είναι λογικό να μπερδεύονται περισσότερο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πριν το χτένισμα να ψεκάζεις με αραιωμένο conditioner.
 




NAUTILUS1900

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
74
0
51
Κηφισιά
Επί τρία χρόνια λούζω τα σκυλιά μου κάθε εβδομάδα κι έχω δοκιμάσει όλα τα σαμπουάν της αγοράς. Επιμένω πάντα, ειδικά για τα Γιόρκις που γνωρίζω ως φυλή, ότι δεν κάνουν όλα τα σαμπουάν για όλους τους σκύλους. Τα 1allsystems πάντως δε με ενθουσίασαν και δεν είδα κανένα καλύτερο αποτέλεσμα από οποιοδήποτε άλλο προϊόν λιγότερο δαπανηρό. Ειδικά όταν μιλάμε για τόσο συχνό λούσιμο, η καλύτερη λύση είναι τα φυτικά προϊόντα. Κι εγώ είμαι υπέρ των orme naturaly. Είναι τα μόνα προϊόντα που δεν φοβάμαι να χρησιμοποιήσω και τα μόνα, με τα οποία είδα εμφανέστατο αποτέλεσμα.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
από έξω τα παίρνεις ή υπάρχουν και εδώ; βασικά εγραψε η chrysoula γτ τα naturali και ψάχνω αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο για λευκο τρίχωμα.
 


Giota.l

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
102
1
ΑΘΗΝΑ
Από Αθήνα τα αγοράζουμε τα Naturalli και επιβεβαιώνω κι εγώ πως είναι ότι καλύτερο έχουμε δοκιμάσει μέχρι στιγμής!! Γιατι δεν το γκουγκλάρεις να δεις όλα τα προιόντα που έχει?
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Από Αθήνα τα αγοράζουμε τα Naturalli και επιβεβαιώνω κι εγώ πως είναι ότι καλύτερο έχουμε δοκιμάσει μέχρι στιγμής!! Γιατι δεν το γκουγκλάρεις να δεις όλα τα προιόντα που έχει?
Θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου έστελνες ενα λινγκ ή ένα τηλ από κάποιο μαγαζί. Ψάχνω πολύ ώρα και δεν βγαζει τίποτα.
 




Giota.l

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
102
1
ΑΘΗΝΑ
Να προσθέσω επίσης πως εμείς με τα naturalli εχουμε λύσει το πρόβλημα της ξηροδερμίας που ταλαιπωρούσε την μικρή μου παρα πολύ καιρό και ότι και αν δοκιμάζαμε δεν της έκανε τίποτα! Τα αποτελέσματα είναι ορατά από το πρώτο κιόλας λούσιμο...
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Επαναφέρω το θέμα κάνοντας μια ερώτηση: Μπορώ να πάω σε petshopαδικο τον Rock για να του κόψουν τα νυχάκια επειδή προσπάθησα και δεν τα καταφέρνω (νομίζω ότι τον πονάω, τραβιέται κ.λ.π.). Είναι 7 μηνών. Επίσης, μπορώ να τους πω να του κουρέψουν λίγο τα ποδαράκια γύρω γύρω απο τις πατούσες αν χρειάζεται? Ξέρω ότι το υπόλοιπο τρίχωμα δεν το πειράζουμε.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Να το κανεις, εάν έχουν μεγαλώσει πολύ τα νυχάκια του σίγουρα θα τον ενοχλούν και πολύ. Μην πας όμως σε πετ σοπ.... να πας σε έναν groomer ή σε κτηνίατρο. Τα νύχια ειδικά όταν είναι μεγάλα έχουν νεύρα και αιμοφόρα αγγεία από καποιο σημείο και μετά. Μην έχεις κανένα ατύχημα και το πονέσουν το ζωάκι, και εάν γίνει κανένα ατύχημα να είναι σε θέση αυτός που το ανέλαβε να το αντιμετωπίσει!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ηδη του τα έχει κόψει μια φορά η κτηνίατρος και θα τον ξαναπάω εκεί με την ευκαιρία του check up του. Το προτιμώ κι εγώ.
 






chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Βασικά κι εγώ (που δεν θα πω ότι δεν είχα ποτέ ατύχημα) στην τύχη πάω, στο περίπου... εντάξει μετά από αρκετές φορές έχεις έναν μπούσουλα για το που πρέπει να είναι το σωστό. Εάν πάντος γίνει το ατύχημα και δεν έχετε κάτι αιμοστατικό, φλιτζανάκι (ή μεγαλύτερο σκεύος κατά περίπτωση) και αλεύρι....!! Ποδαράκι μέσα και είμαστε κομπλέ!! Να είναι καλά το περιοδικό σκύλος και γάτα...έχω σωθεί ουκ ολίγες φορές!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Ευτυχώς στον Έλβις που έχει κατάμαυρα νύχια δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τα κόψω.
Ο Τζιμάκος έχει τα πιο περίεργα νύχια που έχω δει, λευκά και δείχνουν μακριά αλλά η φλεβίτσα είναι μέχρι την άκρη και έτσι και groomer και γιατρός μου έχουν πει ότι δεν θέλουν κόψιμο.
Της Λούσης τα κόβει ο groomer.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf