Περιποίηση Μαλτέζ




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ δεν έχει χρειαστει, αλλά έχω διαβασει για λιμα ανθρωπινων νυχιων, συσκευες τύπου pedi paws, ακόμα και dremmel με το καταλληλο εξαρτημα... Αν και κάποια μου ακουγονται «Don't try this at home »
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Διαβάζω για μαύρα νύχια και απορώ. Τα νύχια του Rock είναι βασικά άσπρα αλλά κανα-δυο απ' αυτά είναι μαύρα. Γιατί άραγε?
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Kαι εμενα της τζακυς παρ οτι φαινονται μακρυα αν τα κοιταξεις καλα δεν χρειαζεται κοψιμο γιατι εστω και λιγο να το κανεις θα ματωσει! Γι αυτο θελει μεγαλη προσοχη! Προτεινω σε αυτους που δεν εχουν ξανακοψει τα νυχια του σκυλου τους η να απευθυνθουν σε γκρουμερ η να το κανουν πολυ προσεκτικα γιατι #αουτς
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατι ο Rock είναι μαλτεζακι, μην ανησυχεις, οι υπόλοιποι μπηκαμε σφηνα... Με μη μαλτεζοειδη...
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Καλά... μαλτεζάκι απο πετ, δηλαδή τύπου maltese. Οχι, απλά ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση που έχει κανα δυο νυχάκια μαύρα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σας μπερδέψαμε και μας συγχωρείτε! :D
Δεν έχουμε maltese καρδιά μου, κάτι κόπρους έχουμε!!! :p
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Καλά μην τρελαίνεσαι... κι εμένα η Κλαιρούλα στα πίσω πόδια της είχε από δύο άσπρα νυχάκια και τα πατουσάκια με το άσπρο νυχάκι είχαν και λίγο ροζ, ενώ τα υπόλοιπα ήταν μαύρα. Μπορεί να σου δείξει η κτηνίατρος που και πως να κόβεις σε τόσο εύκολα νυχάκια. Εμένα αν και τρέχει πολύ έξω και κάπως φαγώνονται φυσικά θέλει κάθει τόσο κόψιμο!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μωρέ και μένα για να χει μαύρα νύχια κοπρομαλτεζ είναι!
Το Αμερικάνικο πρότυπο δεν έχει αναφορά στο χρώμα των νυχιών.
MALTESE BREED STANDARD - USA

"Legs and Feet

Legs are fine-boned and nicely feathered. Forelegs are straight, their pastern joints well knit and devoid of appreciable bend. Hind legs are strong and moderately angulated at stifles and hocks. The feet are small and round, with toe pads black. Scraggly hairs on the feet may be trimmed to give a neater appearance. "


Αντίθετα το πρότυπο της FCI που είναι τρομερά ποιο λεπτομερές
:flip:αναφέρει :

"
FOREFEET : Round, toes closed and arched; communal and digital pads should be black, the nails should be also black or at least of a dark colour. "

MALTESE BREED STANDARD - FCI

 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τον κόπο σου yorkaddict. Αρα, τα μαύρα νυχάκια είναι απόλυτα φυσιολογικά απ' ότι καταλαβαίνω. Την Τρίτη που έχουμε check up στην κτηνίατρο, ας τα αναλάβει εκείνη γιατί μία φορά που πήγα να του τα κόψω εγώ (με το ειδικό ψαλιδάκι) το κακόμοιρο πόναγε και τα παράτησα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μορφολογικά, έτσι φαίνεται... Να σου πω την αλήθεια δεν έχω μελετήσει το πρότυπο των μαλτέζ - και μου κίνησε την περιέργεια το χρώμα των νυχιών. Γενικά πάντως το χρώμα των νυχιών σχετίζεται με την χρωστική. Στα γιόρκι για παράδειγμα τα λευκά νύχια θεωρούνται ελάττωμα.

Από πλευράς υγείας πάντως δεν τίθεται θέμα.
Σχετικά με το κόψιμο, ομολογουμένως είναι μανίκι και θέλει προσοχή αν δεν το έχεις ξανακάνει. Χρειάζεται κάποιος να σου δείξει σε ποιο σημείο να κόψεις, πως να το πιάσεις και όλα τα συναφή. Και να είναι και συνεργάσιμος και ο σκύλος....
Πολύ χρήσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η αιμοστατική σκόνη.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
εχω διαβάσει και για νυχοκοπτες με αισθητηρα μεχρι που να το κοψεις. αν διαβασεις παντως δεν ειναι τιποτα εγω το πιο δυσκολο κομματι θεωρω τα ματια.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Επανέρχομαι στο θέμα καθως είδα σήμερα κάτι και στεναχωρήθηκα κάπως και ήθελα κάπου να το πω. Σήμερα λοιπόν είδα μία κυρία η οποία ειχε ένα μαλτεζάκι μισοκουρεμένο . πήγα να το χαιδέψω και ήταν όλο το δέρμα του κομπισμένο σε τεράστιο βαθμό. το χάιδευα και ήταν σαν να έπιανα μόνο κόμπους.εν τω μεταξύ είχε όλη του τη μουσούδα καφέ. κατά τα άλλα φορούσε ρούχα τα ρούχα το μαραναν το ερμο το ζώο. δε λέω κι εγώ 2 φορές θα το χτενισω αλλα γιατί τα παίρνουν αν δεν μπορούν να τα φροντίσουν πραγματικά. Τέλος πάντων οσο για το νύχι κι εμένα έτσι είναι ρωτησα τον κτηνίατρο και είπε οτί δεν είναι κάτι και οτί τυχαινει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
πήγα να το χαιδέψω και ήταν όλο το δέρμα του κομπισμένο σε τεράστιο βαθμό. το χάιδευα και ήταν σαν να έπιανα μόνο κόμπους.εν τω μεταξύ είχε όλη του τη μουσούδα καφέ.]
Και σου εκανε εντυποση?? Εγω ειμαι groomer- και σου λεω, οτι το 95% των μακρυτριχων σκυλων ( Μαλτεζ, Yorkie, ShiTzu klp) φτανουν σε αυτην την κατασταση στο τραπεζι μου! Και κλασσικα θα μου ζητανε "να μην τα κουρεψεις κοντα"- ωρες ωρες νομιζω οτι θα καραφλιασω εγω!!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Τον χτενίζω κάθε μέρα μετά την πρωϊνή βόλτα, αφού του καθαρίσω μουσούδα και πατουσάκια. Δεν έχει σχεδόν καθόλου κόμπους αν εξαιρέσεις πίσω απο το αυτί που εκεί πιάνει εύκολα γιατί δεν μ' αφήνει να τον χτενίσω σ' αυτό το σημείο. Οσο μπορώ και δύναμαι θα τον περιποιούμαι καθημερινά τον Ροκάκο μου. FrenchieFan μια που είσαι γκρούμερ, να σε ρωτήσω κάτι? Τον πήγα πρώτη φορά πριν 20 μέρες για καλλωπισμό και έκτοτε τον έχει πιάσει φαγούρα. Προφανώς είναι το σαμπουάν που τον έλουσαν έτσι? Και κάτι άλλο... αρχές του καλοκαιριού σκέφτομαι να του κάνω ένα πιο μαζεμένο κουρεματάκι (χωρίς βέβαια να τον ξυρίσω, κάτι σαν puppy cut), ποια είναι η άποψή σου?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και καλα κανεις που ασχολεισαι ετσι! Το μαλλι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην κομπιασει, εαν δεν ασχολειται ο ιδιοκτητης καθημερινα σε αυτες της φυλες.

Ναι, θα μπορουσε να ειναι το σαμπουαν η φαγουρα.

Κοιτα- ειναι παρα πολυ οραια αυτα τα σκυλια με τον μακρυ και μεταξενιο τους μανδυα- αλλα ειναι και κουραστικο για σκυλο και ιδιοκτητη. Εαν ο σκυλος δεν χρειαζεται απαραιτητος να ειναι μονημος με μακρυ μαλλι ( επειδη πχ.παει σε εκθεσεις) δεν υπαρχει λογος να μην "συμμαζευτει" λιγο το καλοκαιρη.
Και με συμμαζεμα δεν εννοουμε "γουλι" βεβαια.
Εμεις εχουμε στο σπιτι μας ενα πολυ καλο παραδειγμα. Το American Cocker της κορης μου- που κουρευτηκς σε καποια μορφη Puppy Cut καθος τελειωσε αποτομα την καριερα της στης εκθεσεις ( επειδη εχει κομμενη ουρα και ετσι δεν μπορει να εμφανιστει τωρα στους βετερανους!!!) και ξαλαφροσε πολυ.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Και καλα κανεις που ασχολεισαι ετσι! Το μαλλι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην κομπιασει, εαν δεν ασχολειται ο ιδιοκτητης καθημερινα σε αυτες της φυλες.

Ναι, θα μπορουσε να ειναι το σαμπουαν η φαγουρα.

Κοιτα- ειναι παρα πολυ οραια αυτα τα σκυλια με τον μακρυ και μεταξενιο τους μανδυα- αλλα ειναι και κουραστικο για σκυλο και ιδιοκτητη. Εαν ο σκυλος δεν χρειαζεται απαραιτητος να ειναι μονημος με μακρυ μαλλι ( επειδη πχ.παει σε εκθεσεις) δεν υπαρχει λογος να μην "συμμαζευτει" λιγο το καλοκαιρη.
Και με συμμαζεμα δεν εννοουμε "γουλι" βεβαια.
Εμεις εχουμε στο σπιτι μας ενα πολυ καλο παραδειγμα. Το American Cocker της κορης μου- που κουρευτηκς σε καποια μορφη Puppy Cut καθος τελειωσε αποτομα την καριερα της στης εκθεσεις ( επειδη εχει κομμενη ουρα και ετσι δεν μπορει να εμφανιστει τωρα στους βετερανους!!!) και ξαλαφροσε πολυ.
κα
συγνωμη γ την καθηστερηση ναι μου εκανε εντυπωση αν δεν μπορούν να περιποιηθούν μακρυτριχο σκυλι γιατί να το πάρουν? φανταζομαι τι εχουν δει τα ματια σου αλλά δεν μπορω πραγματικά να καταλάβω ποιος ο λόγος? λες και ο σκύλος χρειαζόταν περισσότερο το ροζ φουστάνι από ένα υγιές τρίχωμα. απλά φταίω κι εγω γιατί κολλάω και δεν λέω τπτ. δεν εχω το σκύλο για εκθέσεις απλά θεωρώ οτί είναι υποχρέωση μου να το κάνω ακόμη κι όταν βαριέμαι είμαι κουρασμένη κτλ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
κα
συγνωμη γ την καθηστερηση ναι μου εκανε εντυπωση αν δεν μπορούν να περιποιηθούν μακρυτριχο σκυλι γιατί να το πάρουν? φανταζομαι τι εχουν δει τα ματια σου αλλά δεν μπορω πραγματικά να καταλάβω ποιος ο λόγος? λες και ο σκύλος χρειαζόταν περισσότερο το ροζ φουστάνι από ένα υγιές τρίχωμα. απλά φταίω κι εγω γιατί κολλάω και δεν λέω τπτ. δεν εχω το σκύλο για εκθέσεις απλά θεωρώ οτί είναι υποχρέωση μου να το κάνω ακόμη κι όταν βαριέμαι είμαι κουρασμένη κτλ.
Ενα τελειο γυαλιστερό και αέρινο μαλλι σε μακρύτριχο... σημαίνει πολλές φορες και τύλιγμα του μαλλιου. Χμ δεν αρεσει σε κανενα σκυλι να ειναι ολημερις με μπικουτι, αλλά αν παιζουν εκθέσεις.... το ανέχεται και το υπομένει... Μόλις ομως τελειώσει η "καριέρα" στις εκθέσεις και πέσει κουρεμα, πολλά από αυτά αναθαρρεύουν.
Και το λέω εγώ αυτό που ελεγα ακριβώς το ίδιο πράγμα με εσένα..."γιατι να το κουρεψουν αφού πηραν μακρύτριχο?ηξεραν τι πηραν". Εγώ που κάθομαι καθε μέρα με συνολικά 3 χτένες και μια βουρτσα και χτενιζω μαλλι...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Για το γιατι μπορει να υπαρχουν πολλες απαντησεις.
Σιγουρα σε πολλους ειναι η αδιαφορια. Ακουω συχνα " Εδω δεν εχω χρονο να ασχοληθω με τα δικα μου μαλλια- με τα του σκυλου θα ασχοληθω"??? ( το ιδιο, οταν τους προτινω να BARFαρουν τα σκυλια τους- οτι δεν εχουν χρονο να μαγειρεψουν για να φανε ιδιοι- σιγα μην κατσουν να κανουν τοση φασαρια για το φαι του σκυλου)
Παρα πολυ συχνα ακουω οτι "δεν ξεραμε οτι θελει και χτενισμα".

Αλλα και οι συνγκυριες μπορουν να συμβαλλουν. Ειχα μια πελατισσα που ειχε την μαλτεζουλα της σε ΑΨΟΓΗ κατασταση για χρονια. Μολις καταλαβαινε οτι χανει την μπαλα- αρχζε να κανει λιγα μικρα κομπακια, μου την εφερνε για καθαρισμα ( κοβαμε και λιγο της μητες/ισιωναμε τον μανδυα κλπ)- αλλα οχι πιο συχνα απο καθε 4-6 μηνες. Την τελευταια φορα που την εφερε, επρεπε να την κουρεψουμε γουλι- ηταν ολο τζιβα. Η κοπελλα εχασε μετα απο βαρια αρρωστια ατομο της οικογενειας της, τον ιδιο χρονο χωρισε και μετεπειτα επεσε σε καταθληψη- δεν ειχε κουραγιο να ασχοληθει.
Τωρα θα δουμε εαν θα συνελθει- και πως θα εχει τον σκυλο.
Παντος απο το να εχει ο σκυλος μια τσοχινη πανοπλια- καλυτερα να ειναι κοντο το μαλλακι του- και να ξεμπερδευει ο ιδιοκτητης με ενα 5αλεπτο χτενισμα την ημερα.