Πιστοποιητικό καθαροαιμιας


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Επισης να διευκρινησω σχετικα με πιο πανω οτι αφου ειχα δει γονεις αφου ειδα pedigree αφου ειδα το κουταβι αφου μου χαν πει οτι εχρι χαρτια προχωρησα στην αγορα και μετα απο καιρο μιλησα με τον εκτροφεα για να ρωτησω ποτε να υπολογιζω για το pedigree για να το παραλαβω κ κατοπιν εορτης ενημερωθηκα οτι δεν ειχε pedigree .Αυτοι οταν λεγαν χαρτια εννοουσαν τα χαρτια για το μικροτσιπ κ το βιβλιαριο ενω εγω στο μυαλο μου εννοουσα το pedigree. Τεσπα αρκετα το κουρασα το θεμα με χαρτια χωρις χαρτια το αποτελεσμα μετραει οτι θα του δωσω πολυ αγαπη κ τη ζωη που του αξίζει .
Δεν ξερω, απλα το "σλογκαν" σκυλακι, με τσιπ, αποπαρασυτωμενο μεσα εξω, κ πρωτο εμβολιο μοιαζει σαν αγγελια στο...(δεν θα πω). Βεβαια λες πως ειδες ped. γονεων οποτε παω πασο. Ο λογος που ειπα σε ξεγελασαν ειναι οτι απο την αρχη καταλαβα οτι δεν μιλαμε για εκτροφεα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Δεν νοείται σοβαρός εκτροφέας, ο οποίος αναφερόμενος σε "χαρτιά", να εννοεί οτιδήποτε άλλο, εκτός από το pedigree.
Πως ξέρεις στην τελική, ότι τα pedigree που σου έδειξε, ήταν γνήσια;
Εχεις την γνώση να τα ελέγξεις;
Ιατρικές εξετάσεις των γονιών, σου έδειξε; Ξέρεις από τι κινδυνεύει η φυλή, τι πρέπει να προσέξεις και τι όφειλαν να έχουν ελέγξει;
Το ότι δικαιολογείς, οτι πλήρωσες για εκτροφικό κουτάβι, που δεν έχει pedigree, με ξεπερνάει!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πέρα από τα "χαρτιά"....

εξετάσεις υγείας, κληρονομικες, δυσπλασία κλπ, κάνει στα σκυλιά του;
Γνωρίζεις τι είναι το DCM;

Μετέχουν τα σκυλιά του σε εξετάσεις εργασίας και αν ναι, τι κάνουν;

Σε εκθέσεις μορφολογίας κατεβαίνει;

Με ποια κριτήρια δηλαδή επέλεξες τον συγκεκριμένο "εκτροφέα";
 


D

Deleted member 21373

Guest
Οχι αν ειναι γνησια τα pedigree δε μπορω να το ξερω οπως κ οι περισσοτεροι πιστευω . Πρεπει να χεις μεγαλη πειρα για να καταλαβεις κατι τετοιο κ οπως ειπα ειναι το δευτερο σκυλι στη ζωη μου. Θεωρω τον εαυτο μου απειρο το πρωτο ηταν ημιαιμο ντομπερμαν με ολα τα καλα του απο κει αγαπησα τη φυλη . Περασα τα παιδικα κ εφηβικα μ χρονια εκανε πραγματα που ουτε καθαροαιμα δε τα κανουν δεν υπηρχε ο σκυλος τον εχασα οταν ημουν 17 χρονων κ απο τοτε δεν ξαναπηρα γτ δεν ημουν ετοιμη. Ειμαι 30 εκανα 13 χρονια να ξαναπαρω κουταβι γτ δεν ημουν ετοιμη κατι λεει αυτο πιστευω αν μπορουσα να τον ξαναεχω αυτον ή αλλο τετοιο σκυλι πραγματικα θα πληρωνα ποσο στοιχιζουν οχι μια αλλα τρεις γενεες πρωταθλητων καθαροαιμων κ ας ηταν ημιαιμος .Τωρα ως προς το θεμα ναι ξερω απο τι πασχει η φυλη ειδα εξετασεις δυσπλασιες κτλπ αυτα οκ.
 


D

Deleted member 21373

Guest
Και τελος για να το κλεισω το θεμα που ανοιξα οκ με το pedigree μπορει να την πατησα η αξια ομως του οποιουδηποτε σκυλου δεν κρινεται ουτε απο την καθαροαιμια ουτε απο το pedigree ουτε απο την τιμη του σκυλου σε λεφτα κρινεται εκ του αποτελεσματος οταν βλεπεις τους κοπους σου να πιανουν τόπο ειναι η αγαπη η ψυχικη τροφη που του δινεις γτ για εμενα αυτο που θα βγαλει οποιοσδηποτε σκυλος είναι η καταθεση ψυχης σου η επικονωνια η επαφη η ενασχοληση σου μαζι του. Επειδη ενα σκυλι ειναι καθαροαιμο ή εχει pedigree δεν τον κάνει και καλο σκυλι ένα ημιαιμο μπορει να ειναι προτυπο σκυλου σε σχεση με πολλα καθαροαιμα. Αυτα ειναι μερικα απο τα μαθηματα που μου εδωσε ο Αιολος μου ο πρωτος μου σκυλος ο οποιος ποτε δεν πηγε σε εκπαιδευτη τον εκπαιδευσαμε η οικογενεια μ κ εγω κ του χρωσταω τα καλυτερα χρονια της ζωης μου. Ακουγε ολες τις εντολες κ ηταν τελειος φυλακας ηταν ο κολλητος μου ο δευτερος μου αδερφος η babysitter μου ο φυλακας αγγελος μου. Δε θελω να φανω μελοδραματικη ουτε να μεγαλοποιησω τα πραγματα αλλα ειναι η αληθεια εσωσε την οικογενεια μου στο εξοχικο απο φωτια κ εμενα απο επιθεση αγνωστου αντρα οταν ημουν μολις 13 ετων σε βολτα που τον ειχα παει εντος πανεπιστημιακου χωρου γτ εκει εβγαζε ο κοσμος τα σκυλια του βολτα σε μια περιοχη της αθηνας γτ εκει μεγαλωσα κ η ειρωνια της τυχης είναι οτι εκεινη την ώρα περνούσε περιπολικο απ εξω κ εκαναν πως δε με ειδαν γτ ηταν ασυλο. Σε καποια αλλη βολτα μας απλα λυποθυμησα γτ παντα ειχα χαμηλη πιεση κ αιματοκριτη ετσι με αφησε λυποθυμη κ πηγε ετρεξε κ ειδοποιησε τον πατερα μ που αθλουνταν στον στιβο που ειχε εκει κ τον εφερε σε μενα.Αυτα τα λεω ως τεκμηρίωση των οσων λεω . Πως να ξεχαστει αυτος ο ΣΚΥΛΟΣ κ ποιοε ειναι αυτος που μπορει να δωσει τιμη σ αυτον τον σκυλο ...αυτα απο μενα
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Επισης να διευκρινησω σχετικα με πιο πανω οτι αφου ειχα δει γονεις αφου ειδα pedigree αφου ειδα το κουταβι αφου μου χαν πει οτι εχρι χαρτια προχωρησα στην αγορα και μετα απο καιρο μιλησα με τον εκτροφεα για να ρωτησω ποτε να υπολογιζω για το pedigree για να το παραλαβω κ κατοπιν εορτης ενημερωθηκα οτι δεν ειχε pedigree .Αυτοι οταν λεγαν χαρτια εννοουσαν τα χαρτια για το μικροτσιπ κ το βιβλιαριο ενω εγω στο μυαλο μου εννοουσα το pedigree. Τεσπα αρκετα το κουρασα το θεμα με χαρτια χωρις χαρτια το αποτελεσμα μετραει οτι θα του δωσω πολυ αγαπη κ τη ζωη που του αξίζει .
Δεν ξερω, απλα το "σλογκαν" σκυλακι, με τσιπ, αποπαρασυτωμενο μεσα εξω, κ πρωτο εμβολιο μοιαζει σαν αγγελια στο...(δεν θα πω). Βεβαια λες πως ειδες ped. γονεων οποτε παω πασο. Ο λογος που ειπα σε ξεγελασαν ειναι οτι απο την αρχη καταλαβα οτι δεν μιλαμε για εκτροφεα.
Και τελος για να το κλεισω το θεμα που ανοιξα οκ με το pedigree μπορει να την πατησα η αξια ομως του οποιουδηποτε σκυλου δεν κρινεται ουτε απο την καθαροαιμια ουτε απο το pedigree ουτε απο την τιμη του σκυλου σε λεφτα κρινεται εκ του αποτελεσματος οταν βλεπεις τους κοπους σου να πιανουν τόπο ειναι η αγαπη η ψυχικη τροφη που του δινεις γτ για εμενα αυτο που θα βγαλει οποιοσδηποτε σκυλος είναι η καταθεση ψυχης σου η επικονωνια η επαφη η ενασχοληση σου μαζι του. Επειδη ενα σκυλι ειναι καθαροαιμο ή εχει pedigree δεν τον κάνει και καλο σκυλι ένα ημιαιμο μπορει να ειναι προτυπο σκυλου σε σχεση με πολλα καθαροαιμα. Αυτα ειναι μερικα απο τα μαθηματα που μου εδωσε ο Αιολος μου ο πρωτος μου σκυλος ο οποιος ποτε δεν πηγε σε εκπαιδευτη τον εκπαιδευσαμε η οικογενεια μ κ εγω κ του χρωσταω τα καλυτερα χρονια της ζωης μου. Ακουγε ολες τις εντολες κ ηταν τελειος φυλακας ηταν ο κολλητος μου ο δευτερος μου αδερφος η babysitter μου ο φυλακας αγγελος μου. Δε θελω να φανω μελοδραματικη ουτε να μεγαλοποιησω τα πραγματα αλλα ειναι η αληθεια εσωσε την οικογενεια μου στο εξοχικο απο φωτια κ εμενα απο επιθεση αγνωστου αντρα οταν ημουν μολις 13 ετων σε βολτα που τον ειχα παει εντος πανεπιστημιακου χωρου γτ εκει εβγαζε ο κοσμος τα σκυλια του βολτα σε μια περιοχη της αθηνας γτ εκει μεγαλωσα κ η ειρωνια της τυχης είναι οτι εκεινη την ώρα περνούσε περιπολικο απ εξω κ εκαναν πως δε με ειδαν γτ ηταν ασυλο. Σε καποια αλλη βολτα μας απλα λυποθυμησα γτ παντα ειχα χαμηλη πιεση κ αιματοκριτη ετσι με αφησε λυποθυμη κ πηγε ετρεξε κ ειδοποιησε τον πατερα μ που αθλουνταν στον στιβο που ειχε εκει κ τον εφερε σε μενα.Αυτα τα λεω ως τεκμηρίωση των οσων λεω . Πως να ξεχαστει αυτος ο ΣΚΥΛΟΣ κ ποιοε ειναι αυτος που μπορει να δωσει τιμη σ αυτον τον σκυλο ...αυτα απο μενα
Δεν διαφωνω στην καταθεση ψυχης, ολοι εχουμε βιωσει πολλα κ σε καταλαβαινω. Αλλα ειναι ασχετο με το θεμα που εθεσες αρχικα. Στην αρχη φανηκε να ψαχνεσαι για το πεντιγκρι κ πως θα το αποκτησεις κ τωρα "φωναζεις" ποσο αχριστο σου ειναι. Με εχεις μπερδεψει
 




D

Deleted member 21373

Guest
Δεν λεω οτι ειναι αχρηστο προς θεου μη
παρεξηγηθω. Δε χρησιμοποιησα αυτες τις φρασεις απλα λεω οτι ενα σκυλι εχει να κανει με πολλες παραμετρους αυτο. Δε σημαινει οτι επειδη δεν εχει pedigree δε θα γινει καλο σκυλί ή οτι δε κανει για τις δικες μου αναγκες. Αυτο. Εκανα μια ερωτηση αν μπορω να κανω κατι εγω για να του βγαλω καποιο πιστοποιητικο . Οκ ηθελα να εχει δεν εχει δε πειράζει συνεχιζουμε . Αυτο δεν ακυρωνει την αποφαση μου να παρω αυτο το κουταβακι ουτε τη σχεση μας ουτε αυτο που ειναι .Απλα επειδη ειμαι απειρη εθεσα το αρχικο ερωτημα αν μπορω να κανω εγω κατι γι αυτο. Αυτο τπτ αλλο.
 


D

Deleted member 21373

Guest
Δε θελω να πω κατι παραπανω Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καλο βράδυ
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν λεω οτι ειναι αχρηστο προς θεου μη
παρεξηγηθω. Δε χρησιμοποιησα αυτες τις φρασεις απλα λεω οτι ενα σκυλι εχει να κανει με πολλες παραμετρους αυτο. Δε σημαινει οτι επειδη δεν εχει pedigree δε θα γινει καλο σκυλί ή οτι δε κανει για τις δικες μου αναγκες. Αυτο. Εκανα μια ερωτηση αν μπορω να κανω κατι εγω για να του βγαλω καποιο πιστοποιητικο . Οκ ηθελα να εχει δεν εχει δε πειράζει συνεχιζουμε . Αυτο δεν ακυρωνει την αποφαση μου να παρω αυτο το κουταβακι ουτε τη σχεση μας ουτε αυτο που ειναι .Απλα επειδη ειμαι απειρη εθεσα το αρχικο ερωτημα αν μπορω να κανω εγω κατι γι αυτο. Αυτο τπτ αλλο.
Τι ειχες διαβασει για τα ντομπ πριν αποφασισεις να παρεις ενα;
Το σκυλι σου θα ειναι οτι πρεπει για σενα φυσικα οπως ολα τα σκυλια απ οπου κι αν προερχονται. :)

Τα ντομπερμαν εχουν πολλα θεματα υγειας δυστυχως. Υπαρχουν πολλα θεματσ να διαβασεις και πραγματα να μαθεις. Και να εισαι υποψιασμενη. Ευχομαι να μην εχει ποτε κανενα προβλημα. :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα γυρισες 180 μοιρες από το πρωτο σου μύνημα μέχρι το τελευταιο...

θα σταθω σε δυο θεματα
το κοστος ενος πεντιγκρι ανα κουτάβι ειναι 22 ευρω
αν δεν δηλωσε την γεννα για τους λόγους που υποθέτεις αυτο τον κάνει απλά ανήθικο εκτροφέα...

αν ισχυουν ... και δεν εχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω όσα είπες, ότι έγιναν και ειπώθηκαν πριν πάρεις κι αφού πήρες το κουτάβι ... τοτε είναι απατεώνας...

σχετικα με την αξια του σκύλου και το πεντιγκρι
τον καθαροαιμο σκυλο* με πεντιγκρι) και το ημίαιμο θ ασυμφωνήσω μαζί σου...
όλα τα σκυλιά είναι ίδια.. στη τελικη
αυτά που σου προσφέρουν δεν υπάρχουν ούτε εξαρτώνται από το χαρτί...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μετά απο αυτό που σου έκανε δεν λες δημόσια το όνομα του εκτροφείου και πόσα πλήρωσες ώστε να προφυλάξουμε κανένα άλλο μελλοντικό θύμα? o_O Δεν σε καταλαβαίνω πραγματικά... Τι προστατεύεις, το όνομα του που δεν προστατεύει ούτε ο ίδιος?

Τον βρήκες μέσω του ΚΟΕ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Εμένα αυτές οι στροφές των 180 μοιρών, με προβληματίζουν μεν, όχι υπέρ του εκάστοτε θεματοθέτη δε.

Δεν πιστεύω ότι είναι "εκτροφέας", γιατί δεν θα ρίσκαρε να κάνει λαμογιά, σε άγνωστο πελάτη. Εκτός αν είναι τόσο θρασύς, ή τόσο στόκος! Μάλλον είναι byb και παραμυθιάζει τον κόσμο, που είναι πρόθυμος να παραμυθιαστεί, και καλά κάνει. Μεροκαματάκι να βγαίνει.

@Malamatenia 1988 μην κάνεις επίκληση στο συναίσθημα!
Δεν υπάρχει ούτε ένας σ'αυτό το φόρουμ, που να ξεχωρίζει ως κάτι το ανώτερο, έναν καθαρόαιμο σκύλο, από έναν ημίαιμο και τούμπαλιν. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Κάθε οργανισμός έχει τα προτερήματα και τα ελαττώματά του. Νόμοι της φύσης είναι αυτοί. Από την στιγμή που το αποκτάς, ή παλεύεις να το αποκτήσεις, ή τυχαίνει να το αποκτήσεις, έχει μπει στην καρδιά και στην ψυχή σου και ριζώνει, απ'όπου κι αν κρατάει η σκούφια του.

Όμως, όταν ζητάς κάτι πολύ συγκεκριμένο και πληρώνεις γι'αυτό, πρέπει να παίρνεις, αυτό που ζήτησες. Θα 'πρεπε, αν όντως δεν ήσουν ενήμερη ότι δεν θα πάρεις pedigree [γιατί όπως προείπα, κρατάω τις πισινές μου] να θυμώνεις που εξαπατήθηκες. Να ψάχνεις το δίκιο σου. Άλλοι στην θέση σου, θα επέστρεφαν το κουτάβι και θα ζήταγαν τα λεφτά τους πίσω ή θα έκαναν deal για άλλο κουτάβι, από επόμενη γέννα που θα είχε pedigree ή θα έκαναν καταγγελία στον ΚΟΕ ή/και μεγάλο σαματά στο fb πχ, για να ξεσκεπαστεί η απάτη. Πολλά πράγματα στην ζωή του σκύλου, είναι αμφίρροπα. Η καθαροαιμία, οφείλει να είναι έστω τυπικά, ξεκάθαρη. Δεν γίνεται καθαρόαιμος χωρίς pedigree, ή ημίαιμος που [όμως βρε παιδί μου] μοιάζει πολύ με καθαρόαιμο. Είναι απλό!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν πιστεύω ότι είναι "εκτροφέας", γιατί δεν θα ρίσκαρε να κάνει λαμογιά, σε άγνωστο πελάτη. Εκτός αν είναι τόσο θρασύς, ή τόσο στόκος! Μάλλον είναι byb και παραμυθιάζει τον κόσμο, που είναι πρόθυμος να παραμυθιαστεί, και καλά κάνει. Μεροκαματάκι να βγαίνει.
Μην είσαι και τόσο σίγουρη!
( στόκοι και θρασύς υπάρχουν μπόλικοι).
Εγώ ξέρω για πρώην πρόεδρο όμιλο φίλης ( πρώην και αυτός) που έβαζε τα σκυλιά να γεννάνε κάθε 6 μήνες- μια με Pedigree και δηλωμένη γέννα, μια χωρίς!
Τα κουτάβια τα πουλούσε μετά κάποιος άλλος- που είχε και καλά μια σκύλα και την έβαλε να γεννήσει μια φορά και αυτή η "καλή εκτροφεας" του εδωσε το καλό της αρσενικό για ζευγάρωμα. Και όποιος είχε και απορίες- έδινε και το τηλεφωνώ της για να επικοινονησουν!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ε εντάξει, εμπίπτει στην κατηγορία "θρασύς με τόνο"!
Οσο υπάρχουν πελάτες που πληρώνουν και δεν καταγγέλουν τέτοια λαμόγια, τόσο αυτά θα ενδυναμώνουν το θράσος τους. Τα 'χουμε πει άπειρες φορές!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ε εντάξει, εμπίπτει στην κατηγορία "θρασύς με τόνο"!
Οσο υπάρχουν πελάτες που πληρώνουν και δεν καταγγέλουν τέτοια λαμόγια, τόσο αυτά θα ενδυναμώνουν το θράσος τους. Τα 'χουμε πει άπειρες φορές!
Το θέμα εκει ήταν πως να το αποδείξεις?
Τότε δεν υπήρχαν ούτε chip ακόμα, ούτε τίποτα. Και ο πωλητής έλεγε πάντα ότι η σκύλα είναι δικιά του ( την είχε εκεί πάντα!)
Ευτυχώς έχει εξαφανιστεί.
 
  • Like
Reactions: Nizinny and mareco


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Διαβάζω το forum πάρα πολλά χρόνια. Μέλος του αποφάσισα να γίνω σχετικά πρόσφατα. Το διαβάζω επειδή μ' ενδιαφέρει να ενημερώνομαι εξαιτίας του "ψώνιου" μου για τους σκύλους. Ανήκω όμως στην κατηγορία ανθρώπων που για ότι με απασχολεί έχω το σύνδρομο της πλήρους όσο είναι εφικτό ενημέρωσης. Δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε σε μια χώρα που ο μέσος πολίτης δεν ενημερώνεται. Δεν ενημερώνεται για σοβαρά θέματα, πόσο μάλλον για κατοικίδια που η πλειοψηφία δυστυχώς έχει ακόμη την ιδεολογία άλλων δεκαετιών..
Εξαιτίας της δουλειάς μου (ιδιοκτήτης φροντιστηρίου), έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο διαφόρων ηλικιών. Σκεφτείτε ότι τουλάχιστον το 1/3 των γονέων (ίσως να λέω και λίγο) δεν διαθέτουν ή δεν ξέρουν να διαχειριστούν mail για να στέλνω διάφορες πληροφορίες σχετικά με τα παιδιά τους!
Η πλειοψηφία τους έχει σκύλο.. Η απόκτηση τους εννοείται από την λάθος πηγή! Όσοι από αυτούς διαθέτουν σκύλο συγκεκριμένης "φυλής" ή "ράτσας", το έχουν κάνει ή για λόγους εμφάνισης ή γιατί πολύ απλά πέτυχαν μια πολύ καλή ευκαιρία ή τέλος γιατί απέκτησα σχεδόν ανέξοδα σκύλο που ο άλλος ο "βλάκας" ξόδεψε ένα σεβαστό ποσό για να τον αποκτήσει! Όλους τους λάθος λόγους δηλαδή. Δεν έχουν καμία ιδέα για χαρακτηριστικά, προβλήματα κλπ κλπ.
Οι περισσότεροι που στο τέλος αρχίζουν να ψάχνονται και γράφονται και στο forum είναι ήδη ιδιοκτήτες που άρχισαν να τα βρίσκουν σκούρα. Όχι μέλλοντες ιδιοκτήτες που θέλουν πρώτα να ενημερωθούν και να κάνουν στη συνέχεια την σωστή επιλογή! Δυστυχώς αυτό δεν πρόκειται ν αλλάξει ούτε εύκολα, ούτε σύντομα!
Δυστυχώς τα πάντα είναι θέμα παιδείας που σε αυτή τη χώρα είμαστε ακόμα τριτοκοσμικοί!
Συγνώμη για το σεντόνι..
 




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Δυστυχώς τα πάντα είναι θέμα παιδείας που σε αυτή τη χώρα είμαστε ακόμα τριτοκοσμικοί!
Σιγουρα η παιδεια παιζει σημαντικο ρολο αλλα η χωρα δεν ειναι σιγουρα τριτοκοσμικη με τοσα nobel με τοσους ποιητες, με εναν Θεοδωρακη,εναν Χατζηδακι, εναν Καζατζακη και τοσους αλλους.
Αν ειχες μιλησει ποτε με κανενα γεροντα σε καποιο ορεινο χωριο θα ειχες αλλη γνωμη.
Παρεπιπτοντως χθες εφυγε η γιαγια Μαρια απο τη Λεσβο που εδειξε σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο τι εστι προσφορα και ανιδιοτελής αγαπη για τον συνανθρωπο θηλαζοντας με μπιμπερο το βρεφος προσφυγοπουλο.
Οχι λοιπον βιαστικα συμπερασματα και γενικο τσουβαλιασμα.
Ο καθενας ας κανει το καλυτερο που μπορει.

Φιλικα.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER and zenio


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ο καθενας ας κανει το καλυτερο που μπορει.
Γράφεις τώρα εσύ, αυτή την βαρύγδουπη μεν, άσχετη με την ουσία του θέματος, ατάκα δε, που δεν προλαβαίνεις, να κάνεις "like" σε ότι bybάδικο εμφανίζεται στο φόρουμ, με το πρόσχημα της μεγαλοκαρδίας. Ε...αφού υπάρχει τώρα το σκυλάκι τι να κάνουμε; Να το πετάξουμε; Γεννοβολάτε να σωθούμε κι άστε τους γραφικούς να λένε!!!

Πόσα μέτρα και σταθμά ε; :rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf