Πληροφορίες για κάνε κόρσο;;;


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
Χαίρετε! Είμαι νεο μέλος και ο σκοπός που μπήκα είναι η επερχόμενη απόκτηση ενός κουταβιού κόρσο. Έχω ήδη μιλήσει και διαβάσει πολλές πληροφορίες, και είμαι αρκετά έμπειρη ως ιδιοκτήτρια "απαιτητικών" περιπτώσεων στο παρελθόν, οπότε το ζήτημα της επιλογής ράτσας είναι αδιαπραγμάτευτο. Ωστόσο θα εκτιμούσα όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες/συμβουλές ως προς την ιδιοσυγκρασία και την ανατροφή τους. Θα ήμουν χαρούμενη να μοιραζόσασταν οι γονείς των κόρσο τις εμπειρίες σας μαζί μου!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και με το καλό να το αποκτήσεις (y)

...θα εκτιμούσα όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες/συμβουλές ως προς την ιδιοσυγκρασία και την ανατροφή τους. ...
Με τον εκτροφέα του, δεν τα έχετε συζητήσει όλα αυτά, μέχρι τελικής πτώσης;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ σα παπαγαλάκι τα ιδια θα πω που λεω σε ολα τα μέλη που θέλουν να αποκτησουν σκυλο που δεν εχει ομιλο φυλης στην Ελλαδα...
...σαφως και να παρεις αφου εχεις εμπειρια και σου αρεσει η φυλη, αλλα απο εξωτερικο. Και ευτυχως δεν ειναι και πολυ μακρια η Ιταλια. Επελεξε (παντα με προτεραιοτητα τις εξετασεις υγειας) ενα εκτροφειο εγγεγραμμενο στη ENCI (Ente nazionale cinofilia italiana, το αντιστοιχο του δικου μας ΚΟΕ) και στον ομιλο της φυλης και μιλα με τον εκτροφεα.
Απο τα μελη μας ο @east49 εχει κανε κορσο και αν εχει χρονο θα σου πει για τη φυλη
 
  • Like
Reactions: Christina01


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
Δεν έχω καταλήξει σε εκτροφέα, και αυτό διοτί για μένα είναι απαραίτητη προϋπόθεση να δω απο κοντά, να "ζήσω" την επαφή μου με το κουτάβι και αυτη η πρώτη επαφή και το "κλικ" είναι πάντα το βασικό μου κριτήριο με μικρά ή ενήλικα σκυλια. Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με αρκετούς, κι έχω διαβάσει ακόμα περισσότερα, πολλές φορες όμως κάπως "υπερβολικά". Νομίζω πως κάποιος "μη επαγγελματίας" αλλα με πείρα έχει πάντα ενδιαφέροντα πράγματα να πει.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν έχω καταλήξει σε εκτροφέα, και αυτό διοτί για μένα είναι απαραίτητη προϋπόθεση να δω απο κοντά, να "ζήσω" την επαφή μου με το κουτάβι και αυτη η πρώτη επαφή και το "κλικ" είναι πάντα το βασικό μου κριτήριο με μικρά ή ενήλικα σκυλια. Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με αρκετούς, κι έχω διαβάσει ακόμα περισσότερα, πολλές φορες όμως κάπως "υπερβολικά". Νομίζω πως κάποιος "μη επαγγελματίας" αλλα με πείρα έχει πάντα ενδιαφέροντα πράγματα να πει.
Αυτό που λέω το λέω για τον εξής λόγο...
Διάβασε αυτό το θέμα...
Μα όλο, κι ας ειναι πολλες οι σελιδες!
https://www.dogforum.gr/community/threads/daiji-yasashii-shidousha-διάγνωση-ορθοπεδικού.35006/

Αν χτυπα ξυλο γινει μια στραβη δεν προκειται να βρεις το δικιο σου και μονο, ισως, ο ομιλος της φυλης σε υποστηριξει μεχρι ενος σημειου.

ΥΓ εγω τον σκυλο μου τον απεκτησα απο το εξωτερικο, οπως και καποια αλλα μελη του φορουμ, και η αληθεια ειναι ειχα την εντυπωση οτι τον επισκεπτομουν καθε μερα, τοσα μηνυματα, φωτο, βιντεο μου εστελνε η εκτροφεας και τοσο λεπτομερεις ηταν οι απαντησεις της σε καθε απορια μου. Σαφως και εχεις απολυτο δικιο που θελεις να δεις το περιβαλλον με τα δικα σου ματια αλλα πιστευω δεν ειναι απαραιτητη προϋποθεση αν ο εκτροφεας ειναι πραγματικα αξιολογος.
 
Last edited:


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@Eroe καταλαβαίνω τι λες, αλλα επειδή δεν θέλω να υιοθετήσω "κατά παραγγελία" κι επειδή είμαι κάθετη στην απόκτηση σκύλου χωρίς να δω το "ταίριασμά" μας, δε διατίθεμαι να κάνω αυτό το ταξίδι χωρίς να είμαι σίγουρη πως θα επιστρέψω με σκύλο, για πολλούς λόγους. Εν δευτέροις, έχω ακούσει για αξιόλογα ελληνικά εκτροφεία. Γιατί τα απορρίπτουμε; Αν ο λόγος είναι μόνο η υποστήριξη του ομίλου, θεωρώ εκ των προτέρων δεδομένο πως ό,τι κι αν συμβεί μπορώ να το καλύψω μόνη, οπότε είμαι οκ.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τοτε να δωσεις προτεραιοτητα στις εξετασεις υγειας. Να τις ψαχνεις εξωνυχιστικα ομως, να ειναι ολα επισημα, να ειναι καλυμμενες ολες οι κληρονομικες ασθενειες, να υπαρχουν αποτελεσματα του dna test.
Γιατι δεν ειναι το θεμα αν εχεις χρηματα για θεραπειες, το θεμα ειναι οτι ο σκυλος σου θα υποφερει ενω ο ανευθυνος εκτροφεας θα τσεπωσει 1-2 χιλιαρικα και θα συνεχισει να βαζει τα ιδια σκυλια σε αναπαραγωγη σα να μην εγινε τιποτα
 


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@east49 επειδή βλέπω πως όντως έχετε "γράψει πολλά χιλιόμετρα" με κόρσο θα χαιρόμουν με τα φώτα σας, και οποιουδήποτε άλλου γνώστη της φυλής, συγκεκριμένα στα εξης ερωτήματα: καταρχάς ούσα κάτοχος 6 θηλυκών έως τώρα είμαι σχεδον απόλυτη στην προτίμηση αρσενικού κόρσο, αυτή τη φορά. Άκουσα λοιπόν πως αργούν εξαιρετικά να ωριμάσουν σε σύγκριση με άλλα σκυλιά (7 μηνων για βασική υπακοή και περίπου 2 ετών για να εκφραστεί ένστικτο φύλαξης). Κατά πόσον ισχύει αυτό; Επίσης μου είπαν πως πρόκειται για "κινητή καταστροφή" σε μικρη ηλικία και πως είναι απαραίτητος ο περιορισμός τους σε bοx κάποιες ώρες, πράγμα με το οποίο είμαι εντελώς αντίθετη. Τέλος, η "ένστασή" μου είναι το οτι μου είπαν πως "απαγορεύεται" οποιαδήποτε μη απαραίτητη κίνηση μέχρι 7-8 μηνών λόγω της ευπάθειας τους σε δυσπλασίες. Απο (έστω και λίγα) σκαλιά μέχρι το κλασσικό "κουταβίσιο" τρέξιμο-παιχνίδι, γεγονός που επίσης βρίσκω άσχημο.. Όλα αυτά απο εκτροφείς. Συν αλλα πολλά, αλλά είναι τα κύρια που με προβλημάτσαν. Επίσης, τι γίνεται με τα σάλια;;; Εδώ οι απόψεις διύστανται.. Ευχαριστώ και συγνώμη για την κουρτίνα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Από πότε έχουμε προδικάσει, ότι οι Ελληνες εκτροφείς θα σου φάνε έναν σκασμό λεφτά, για να σου δώσουν σκάρτο πράγμα και να κάνουν τον κινέζο όταν έρθει η κακιά η ώρα και συγχρόνως οι του εξωτερικού, είναι τεφαρίκια;
 


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@Eroe ως προς τις εξετάσεις, θα ήθελα τα φώτα σας. Έχοντας έως τώρα ΜΟΝΟ αδέσποτα (κάνε κόπρο τα λέω εγώ), δεν ξέρω ούτε ποιες είναι αυτές, ούτε τη διαδικασία... :/
 
  • Like
Reactions: Eroe


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Έχει κ πολ
Δεν έχω καταλήξει σε εκτροφέα, και αυτό διοτί για μένα είναι απαραίτητη προϋπόθεση να δω απο κοντά, να "ζήσω" την επαφή μου με το κουτάβι και αυτη η πρώτη επαφή και το "κλικ" είναι πάντα το βασικό μου κριτήριο με μικρά ή ενήλικα σκυλια. Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με αρκετούς, κι έχω διαβάσει ακόμα περισσότερα, πολλές φορες όμως κάπως "υπερβολικά". Νομίζω πως κάποιος "μη επαγγελματίας" αλλα με πείρα έχει πάντα ενδιαφέροντα πράγματα να πει.
Πολλούς εκτροφείς θα ήθελα να πιστέψω. ... Αλά το "πολλούς" με πάει σε διάφορες αγγελίες και σε διάφορους μεσάζοντες. Οι εκτροφείς είναι λίγοι και οι σωστοί εκτροφείς ελάχιστοι. Σου ευχόμεθα τα καλύτερα
 


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@ondin όπωα προείπα ΔΕΝ εχω εμπειρία με εκτροφείς παρά μόνο με αδέσποτα, γι'αυτό ρωτάω, για να μάθω. Ωστόσο έχω τη γνώση και την αντίληψη του που πρέπει να απευθυνθώ :). Αναφερόμουν σε εκτροφείς. Όχι σε αγγελίες back yard breeders' που, παρεμπιπτόντως, είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΝΑΝΤΙΑ, ούτε σε μεσάζοντες. Σας ευχαριστώ πολυ!
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
Σαφως και εχεις απολυτο δικιο που θελεις να δεις το περιβαλλον με τα δικα σου ματια αλλα πιστευω δεν ειναι απαραιτητη προϋποθεση αν ο εκτροφεας ειναι πραγματικα αξιολογος.[/QUOTE]

@Eroe το θέμα μου δεν είναι μόνο το περιβάλλον, που εννοείται πως απαιτώ να είναι το ιδανικό για την ευζωία των ζωων, αλλά κυρίως η αλληλεπίδραση. Προσωπικά ο κανόνας μου είναι να παίρνω πάντα σκυλιά που με επιλέγουν εκείνα, η που γίνεται το contact αμέσως. Ναι φυσικά και δεν είναι λάθος, όμως εγώ λειτουργώ πολύ ενστικτωδώς για να "επιλέξω" έτσι.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe ως προς τις εξετάσεις, θα ήθελα τα φώτα σας. Έχοντας έως τώρα ΜΟΝΟ αδέσποτα (κάνε κόπρο τα λέω εγώ), δεν ξέρω ούτε ποιες είναι αυτές, ούτε τη διαδικασία... :/
Καταρχήν επειδή η φυλή ειναι ευαισθητη στη δυσπλασια ισχίων χρειαζονται ακτινογραφιες και των 2 γονεων με πορισμα κτηνιατρου συμβεβλημενου με τον ΚΟΕ. Στο πορισμα αυτο δεν πρεπει να υπαρχει απλα κατι σαν "ελευθερο δυσπλασιας" η "χωρις παθολογικα ευρηματα" αλλα και η βαθμολογια (σκορ) που λεει σε τι κατασταση βρισκονται τα ισχια του σκυλου. Για να θεωρουνται απολυτα υγειεις, και οι 2 γονεις πρεπει να εχουν Α ισχια.
Αν τα αποτελεσματα δεν περιεχουν αυτες τις πληροφοριες, απλα δεν κανουν.


Το dna test ειναι ακριβη αλλα αποτελεσματικη μεθοδος προληψης μεταδοσης πολλων ασθενειων συμπεριλαμβανωμενων και θανατηφορων (οπως η μυασθενεια). Ιδου το δειγμα (της μανας του σκυλου μου).

Επισης ζητα και την γενικη εξεταση - check up που εγινε πριν το ζευγαρωμα.
Δυστυχώς η νομοθεσία μας ειναι λιγο αθλια σε αυτο το κομματι οποτε αν δεν εχεις τα ματια σου 1004 δεν ξερεις τι θα παρεις.
 
  • Like
Reactions: Christina01




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
το θέμα μου δεν είναι μόνο το περιβάλλον, που εννοείται πως απαιτώ να είναι το ιδανικό για την ευζωία των ζωων, αλλά κυρίως η αλληλεπίδραση. Προσωπικά ο κανόνας μου είναι να παίρνω πάντα σκυλιά που με επιλέγουν εκείνα, η που γίνεται το contact αμέσως. Ναι φυσικά και δεν είναι λάθος, όμως εγώ λειτουργώ πολύ ενστικτωδώς για να "επιλέξω" έτσι.
Με τους εκτροφεις δεν λειτουργει ετσι οπως το εχεις στο μυαλο σου...φυσιολογικα μιλωντας παντα.
Δεν υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια που στα αραδιαζει μπροστα σου και οποιο ερθει να σου κανει χαρες, το παιρνεις πακετο και φευγεις. Αν μιλαμε για καλο εκτροφειο οπου η ζητηση ειναι μεγαλυτερη από την διαθεσιμοτητα, οι ενδιαφερομενοι "κλεινουν" κουταβι (γενικα) απο συγκεκριμενη γεννα στο μελλον και τα κουταβια συνηθως τα "μοιραζει" ο εκτροφεας με βαση το προφιλ των μελλοντικων ιδιοκτητων. Το πολυ πολυ να υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης αναμεσα σε 2-3 κουταβια (παντα για pet μιλαμε, αν ξερεις τι σημαινει αυτο...), αν τυχει να βγουν πολλα και "περισσευουν".
Ξεκινα απο αυτο σαν σκεψη, επειδη βλεπω οτι εισαι λιγο απολυτη με αυτο που θες-οπως το θες και φυσικα με την ιδεα οτι ενα εκτροφικο κουταβι συνεπαγεται καποιο πολυ σεβαστο διαθεσιμο budget.
Προσωπικα συμφωνω και με αυτα που σου λεει η @Eroe περι εξετασεων,ομιλων και εκτροφειο απο το εξωτερικο.
Γενικα ψαξε στο φορουμ, αυτα που ρωτας εχουν αναλυθει σε πολλα θεματα του παρελθοντος.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
47
Θρακομακεδόνες
Είχα θηλυκό corso για σχεδόν 9 χρόνια! Έχω φίλη μου που έχει 2. Το ένα 7 ετών και το άλλο 6! Είναι απίστευτα σκυλιά.. Πανέξυπνα, υπάκουα, απίστευτα εκπαιδεύσιμα. Ισχύουν όλα όσα ανέφερες.. Τουλάχιστον για την δικιά μου. Κουτάβι μέχρι περίπου τους πρώτους 26 μήνες της ζωής της. Κουτάβι εγκλωβισμένο σε σώμα 50 κιλών :rolleyes: με ότι αυτό συνεπάγεται.. κινητος οδοστρωτήρας!:LOL: Πρόσεχα αρκετά τον πρώτο χρόνο. Όχι πολλά αεροπλανικά (όσο γινόταν). Μέχρι 2 χρονών δεν έδινε σημασία σε τίποτα. Μετά ξαφνικά με κοίταζε στα μάτια όποτε αισθανόταν ότι απειλούμαι και περίμενε νεύμα μου. Φοβερός χαρακτήρας. Με την κορούλα μου υπερπροστατευτική. Τα βασικά μειονεκτήματα για μένα 2.
1ον και πιο σημαντικο:
Τρομακτικά μικρό προσδόκιμο ζωής.. 8 - 9 χρόνια, από τα οποία τα 2 κουτάβι και τα 2 γριούλα:(
2ον Δεν είναι για πολύ έντονη δραστηριότητα.. Ότι άλλο θελήσεις πολύ ευχαρίστως να σε διαφωτίσω
 
  • Like
Reactions: Christina01


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@N_B ευχαριστω πολυ! Σε τι βαθμο πρέπει να περιορίζεται η δραστηριότητα του κουταβιού όμως; Δε μιλάω για τίποτα τρομερό.. Η υπερβολή που προείπα έγκειται στο οτι άκουσα πως δεν πρέπει καν να το αφήνω να τρέχει και να παίζει στον κήπο, περιορισμός που μου φαίνεται αδιανόητος για ένα κουτάβι!
 


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@Haris Drazen ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Περιττό να πω, πως έχω μιλήσει με 4 εκτροφείς, αναφέροντας όσα λέω κι εδώ και κανείς εξ'αυτών δε μου μίλησε για τόσο περιοριστική διαδικασία επιλογής (δε θέλω να πιστέψω πως έγινε με σκοπιμότητα). Δεν το λέω για να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου, αλλά με προβληματίσες.. Δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος επιλογής;
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki