Πληροφορίες για κάνε κόρσο;;;




Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@east49 απάντησα, αλλα μάλλον δεν ήμουν πολύ σαφής. Τα σκυλιά μου πάντα ζουν μαζί μου μέσα στο σπίτι και όπου αλλού βρίσκομαι. Υπάρχει κήπος για όποτε θέλουν, όμως ζουν μαζί μου μέσα στο σπίτι. Δεν μου ταιριάζει η νοοτροπία "έξω". Όχι πως την κατακρίνω, απλά εμένα δε μου ταιριάζει. Είμαι ψυχολόγος και ερευνήτρια. Αυτό στη δική μου περίπτωση σημαίνει κάποιες ώρες γραφείου αλλά ως επι το πλείστον κάποιες μέρες την εβδομάδα με άπειρες ώρες "απομόνωσης" στην επαρχία και απόλυτης ελευθερίας με ένα βουνό όλο δικό μας χωρίς ανθρώπινο ίχνος σε περίμετρο 10 χιλιομέτρων :). Σκύλο-συναγερμό δεν θέλησα ποτέ και δε θα ήταν σε καμία περίπτωση αποκλειστικό κριτήριο επιλογής. Και γενικά, για μένα η απόκτηση σκύλου δεν έχει "χρηστικό" χαρακτήρα. Φυσικά το οτι είναι φύλακας δεδομένων των συνθηκών ζωής μου είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Όσο για τις "ανέμελες ελεύθερες" βόλτες σε δημόσιους χώρους κ.λπ., για μένα ήταν πάντα κάτι απαγορευτικό.. Όπως σου είπα δεν είχα ποτέ σκύλο που να μου επέτρεπε ούτε στον ύπνο μου κάτι τέτοιο, και να σου πω την αληθεια δεν είναι και κάτι που χρειάζομαι. Οι συνθήκες για την εκτόνωσή του υπάρχουν, όπως και να'χει..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Hammer
Εαν το corso δεν απειληθει (το ιδιο η οι δικοι του) δεν μπορεις να ξερεις το χαρακτηρα του. Σιγουρα αν το δεις να τρεχει καταπανω στον καθενα για αγκαλιες κ χαδια η αν ειναι μονιμως τ'ανασκελα σε ενα συννεφο απαθειας οτι κι αν συμβαινει γυρω απο το σπιτι κ τους ανθρωπους του δεν ειναι corso,
Αλλα η εικονα ενος σκυλου που θα υποδεχθει χωρις εκδηλωσεις χαρας κ λατρειας μαζι με το αφεντικο του κοσμο στο χωρο του κ μετα θα την πεσει παραμερα προσποιουμενο οτι κοιμαται, ειναι νορμαλ για την φυλη. Σιγουρα ομως δεν θα το ελεγες νωχελικο και σε καμια περιπτωση αθωο, ειδικα αμα συνεοδητοποιησεις οτι επι της ουσιας δεν κοιμαται, αλλα περιμενει για την αφορμη να εκδηλωθει.

Γενικα το προβλημα ειναι η εκτροφη.
Ενα τυπικο corso εχει χαρακτηρα κ ταμπεραμεντο που θα προξενουσε περισσοτερα προβληματα απ οσα θα ελυνε στο μεσο ιδιοκτητη, σιγουρα οχι αυτο που λεμε "ευκολα διαχειρισιμο"
Οποτε η εκτροφη για να ειναι εμπορικη εφερε αυτη την καταστροφη. Κοιμησε το ταμπεραμεντο κ αλλιωσε το χαρακτηρα για να ειναι διαχειρισιμο απο την κουτση-Μαρια στο δυαρι στα Σεπολια......

Για μενα αν ο σκυλος εχει ταμπεραμεντο κ ενστικτα (σωστη εκτροφη) να το μετριασεις λιγο θα μπορεσεις. Να το εξαφανισεις οχι. Σε καταλληλο περιβαλλον θα ειναι ο σκυλος ονειρο. Σε λαθος περιβαλλον εφιαλτης....
Εαν ο σκυλος ειναι εκτροφης "λαμπραντορ" η προβληματικη περιπτωση οτι κ να κανεις σκ@τ@ αποτελεσμα θα εχεις κ το εργο ειναι καμμενο απο χερι.
Πιστευω καθε μερα κ περισσοτερο οτι το DNA ειναι το μεγαλυτερο μερος της τελικης εικονας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Christina01

Καλη επιτυχια σου ευχομαι τοτε στην αναζητηση!
Μια συμβουλη απο μενα ειναι να βρεις τους γονεις που θα σου κανουν το κλικ που λες, κ να εμπιστευτεις τον ανθρωπο που τους ζευγαρωνει να σου δωσει το κουταβι που θες.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
@east49 ως επι το πλείστον κάποιες μέρες την εβδομάδα με άπειρες ώρες "απομόνωσης" στην επαρχία και απόλυτης ελευθερίας με ένα βουνό όλο δικό μας χωρίς ανθρώπινο ίχνος σε περίμετρο 10 χιλιομέτρων :).
:love::love::love:Πω πω χαλια πρεπει να ειναι εκει...........
 
  • Like
Reactions: Christina01


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
@east49 απάντησα, αλλα μάλλον δεν ήμουν πολύ σαφής. Τα σκυλιά μου πάντα ζουν μαζί μου μέσα στο σπίτι και όπου αλλού βρίσκομαι. Υπάρχει κήπος για όποτε θέλουν, όμως ζουν μαζί μου μέσα στο σπίτι. Δεν μου ταιριάζει η νοοτροπία "έξω". Όχι πως την κατακρίνω, απλά εμένα δε μου ταιριάζει. Είμαι ψυχολόγος και ερευνήτρια. Αυτό στη δική μου περίπτωση σημαίνει κάποιες ώρες γραφείου αλλά ως επι το πλείστον κάποιες μέρες την εβδομάδα με άπειρες ώρες "απομόνωσης" στην επαρχία και απόλυτης ελευθερίας με ένα βουνό όλο δικό μας χωρίς ανθρώπινο ίχνος σε περίμετρο 10 χιλιομέτρων :). Σκύλο-συναγερμό δεν θέλησα ποτέ και δε θα ήταν σε καμία περίπτωση αποκλειστικό κριτήριο επιλογής. Και γενικά, για μένα η απόκτηση σκύλου δεν έχει "χρηστικό" χαρακτήρα. Φυσικά το οτι είναι φύλακας δεδομένων των συνθηκών ζωής μου είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Όσο για τις "ανέμελες ελεύθερες" βόλτες σε δημόσιους χώρους κ.λπ., για μένα ήταν πάντα κάτι απαγορευτικό.. Όπως σου είπα δεν είχα ποτέ σκύλο που να μου επέτρεπε ούτε στον ύπνο μου κάτι τέτοιο, και να σου πω την αληθεια δεν είναι και κάτι που χρειάζομαι. Οι συνθήκες για την εκτόνωσή του υπάρχουν, όπως και να'χει..
Στο περιβαλλον που περιγραφεις, οποιο και οποιασδηποτε φυλης σκυλι ζει ευτυχισμενο.
Καταλαβαινω οτι εχεις ξεχωρισει τα κορσο, δε μου φαινεται περιεργο κι εμενα μ αρεσουν παρα πολυ, αλλα να ξερεις οπως περιγραφεις το ολο σκηνικο, και αφου εχεις εμπειρια με δυναμικα σκυλια, ενας Ελληνικος ποιμενικος μπορει να ειναι ακριβως ο σκυλος που σου ταιριαζει:)
 


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@Hammer μου αρέσουν πάρα πολύ οι ποιμενικοί, αλλά τα "μαστιφοειδή" ήταν πάντα πιο του τύπου μου κι επιπλέον το κόρσο είναι έρωτας... Άσε που μέσα στο σπίτι, έστω και για λίγο, θα ήταν ζόρικη η κατάσταση.. Αν ζούσα μόνιμα εκεί, θα είχα σίγουρα κι έναν ποιμενικό ελληνικό, ή καυκάσου.
 
  • Like
Reactions: Hammer and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ πάντως κι άμα ζούσα σε τέτοιες συνθήκες...
...απλα θα έπαιρνα άλλα 5 ηρωάκια... :)

γιατί οταν έχεις βρεί τη φυλή σου όλα τ άλλα είναι περιττά.
Οπότε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά τα συναισθήματα της θεματοθέτριας, μου θυμίζουν μάλιστα τα δικά μου, όπως ένιωθα πριν 1 χρόνο. Και της εύχομαι να αποκτήσει το κορσο της από τα καλύτερα χέρια και από τους καλύτερους γονείς... με προϋπόθεση να μην εξαφανιστεί εντελώς από το φόρουμ και οταν έρθει η ωρα να μας δείξει τον σκύλο της για να τον καμαρώσουμε :p
 
  • Like
Reactions: Christina01


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
@Hammer μου αρέσουν πάρα πολύ οι ποιμενικοί, αλλά τα "μαστιφοειδή" ήταν πάντα πιο του τύπου μου κι επιπλέον το κόρσο είναι έρωτας... Άσε που μέσα στο σπίτι, έστω και για λίγο, θα ήταν ζόρικη η κατάσταση.. Αν ζούσα μόνιμα εκεί, θα είχα σίγουρα κι έναν ποιμενικό ελληνικό, ή καυκάσου.
Ειναι τρελα τα ατιμα τα κορσο δε σε αδικω, και τα τσοπανοσκυλα ισως ειναι λιγο πιο απαιτητικα.
Καλη τυχη στην αναζητηση σου λοιπον!
 
  • Like
Reactions: Christina01




Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@Eroe θεωρητικά, η "φυλή μου" πάντα μέχρι σήμερα υπήρξαν τα πιτ μπουλ, που υπερλατρεύω. Και αυτό γιατί είμαι υπερευαίσθητη με την κακοποίηση και έχω σοβαρό πρόβλημα με τις κυνομαχίες, και τα πιτ είναι από τις πλέον παρεξηγημένες και ταλαιπωρημένες φυλές. Τα 5 από τα 6 σκυλιά μου (4 πιτ κι ενα ροτβαιλερ mix), ήρθαν ενήλικα στα χέρια μου από πάρα πολύ άσχημες συνθήκες και με φοβερά προβλήματα συμπεριφοράς και εξελίχθηκαν (με σουπερ επένδυση σε υπομονή, κούραση και χρόνο) σε πλάσματα φοβερά τρυφερά, κοινωνικά και πραγματικά υπέροχα.. Ωστόσο, ιδιοσυγκρασιακά και χαρακτηριολογικά πάντα τα κόρσο με τρέλαιναν και πάντα ήμουν σίγουρη τελείως ενστικτωδώς, πως παρόλη την αδυναμία μου στα πιτ και την ανάγκη μου για "προστασία" τους, τα κόρσο ταιριάζουν στο χαρακτήρα μου πολύ περισσότερο.. Όσο για τις συνθήκες ζωής, αυτό ξαναπες το.. Αν υπήρχε τρόπος να ζω μόνιμα σ'αυτές, το σπίτι θα ήταν καταφύγιο...
 






Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
@east49 επειδη λογω φορτου τα βλεπω "αποσπασματικά".. Προσωπικά όταν λέω πως "γνωρίζω ένα σκυλί και ενθουσιάζομαι" δεν είναι προυπόθεση το να μου κάνει "χαρές", ούτε καν απαραίτητα το να με γουστάρει.. :D Συγκεκριμένα για το κόρσο που μιλούσα, εννοώ πως είδα ένα ζώο επιφυλακτικο (όπως θεωρώ πως πρέπει), στιβαρό και αυστηρό ως προσωπικότητα, εξαιρετικά παρατηρητικό και ήρεμα alert, αλλά με ήσυχη και προφανή αυτοπεποίηθηση. Αυτό για μένα είναι το ιδανικό. Δεν προσδοκώ ενθουσιώδεις αντιδράσεις κλπ από ένα σκυλί που ΔΕΝ είναι δικό μου.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and Eroe




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
η "φυλή μου" πάντα μέχρι σήμερα υπήρξαν τα πιτ μπουλ, που υπερλατρεύω. ................. παρόλη την αδυναμία μου στα πιτ, τα κόρσο ταιριάζουν στο χαρακτήρα μου πολύ περισσότερο..
Γυναίκες,........... άβυσσος
 


Christina01

Active Member
10 Ιουλίου 2018
30
37
Γυναίκες,........... άβυσσος
Χαχαχα! Μα είναι πολύ λογικό, φίλτατε @AGRIAN ! Αλλο το συναίσθημα, άλλο η λογική. Τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσει και η λογική επιλογή αποχρώσεις συναισθήματος!
Παρεμπιπτόντως, πόσο όμορφο πλάσμα!! Εύγε!!!
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Αγαπητή @Christina01 απολύτως αντικειμενικά και χωρίς να επιδέχεται καμία αμφισβήτηση :)ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:), είναι αποδεκτό από όλους :)ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:) οτι τα πιτ είναι τα πιο τέλεια σκυλιά στο γαλαξία όλο. Στη δεύτερη θέση, αλλά χιλιάδες έτη φωτός πίσω, έρχεται κάποιο άλλο μαστιφοειδές, ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός. Οπότε τόσο η λογική, όσο και το συναίσθημα, σου επιβάλλουν να ξεπεράσεις σύντομα αυτή την πρόσκαιρη αδυναμία, αυτή την προσωρινή τύφλωση, αυτή τη στιγμιαία έλλειψη κατανόησης της πραγματικότητας και να επιστρέψεις στην αγαπημένη μας και ανυπέρβλητη ράτσα.
Καταλαβαίνω οτι το τραύμα που έχεις υποστεί από την απώλεια των αγαπημένων σου πιτ σε στιγμάτισε, η απώθησή του σε ώθησε σε κάτι που να μοιάζει σε πιτ αλλά να μην είναι, η θεραπεία όμως έγκειται στην απόλυτη παραδοχή του έρωτά σου για τα πιτ και η άφεσή σου στην αγκαλιά του πρώτου γνήσιου πιτακίου που θα συναντήσεις. Τα υποκατάστατα απλά θα σε γεμίσουν ενοχές και περισσότερα τραύματα. Μην το κάνεις στον εαυτό σου.

Στα σοβαρά τώρα :

Καλωσήρθες και καλές συζητήσεις να έχουμε. Αν επιμένεις σε κόρσο, αδιανόητο για εμένα μιας κι έχεις ζήσει με 4 πιτ, αλλά είπαμε, άβυσσος......, κόλλα στην @east49 από κοντά, ζάλισέ τη με π.μ., μάθε όσα μπορείς από αυτήν και ακολούθα και κάνε ο,τι σου πει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Στα σοβαρά τώρα :

Καλωσήρθες και καλές συζητήσεις να έχουμε. Αν επιμένεις σε κόρσο, αδιανόητο για εμένα μιας κι έχεις ζήσει με 4 πιτ, αλλά είπαμε, άβυσσος......, κόλλα στην @east49 από κοντά, ζάλισέ τη με π.μ., μάθε όσα μπορείς από αυτήν και ακολούθα και κάνε ο,τι σου πει.
Αν κ οφειλω να σε ευχαριστησω για τα καλα σου λογια, η τυφλη εμπιστοσυνη δεν οφελησε ιδιαιτερα κανεναν!
Το εχω πει πολλες φορες οτι οι δικες μου επιλογες κ τα δικα μου κριτηρια αναζητησης κ αγορας δεν ειναι απαραιτητο να ταυτιζονται με τον καθε υποψηφιο.
Καλο ειναι ο καθενας να "γραφει μονος του καποια χιλιομετρα" πριν καταληξει κ οχι να παει στην πεπατημενη καποιου αλλου.....

Μετα χαρας να βοηθησω σε οτιδηποτε, οποιονδηποτε ΕΚΤΟΣ απο το να προτεινω γεννες εκτροφεια κλπ......
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
η τυφλη εμπιστοσυνη δεν οφελησε ιδιαιτερα κανεναν!
Συμφωνώ και διαφωνώ :

Αν δείξεις τυφλή εμπιστοσύνη στον επαείοντα, στον ειδικό,ο οποίος είναι και ακέραιος χαρακτήρας, κόβεις απίστευτο δρόμο και τα επιτεύγματά σου είναι πολύ μεγαλύτερα από όσα θα κατάφερνες μόνος σου. Εκεί στηρίζεται ο ρόλος του Δασκάλου, του Γέροντα, του Γκουρού, του Σίφου, διαλέγεις Παράδοση και παίρνεις. Δεν χρειάζεται να ανακαλύπτεις συνεχώς τον τροχό κι όλη μας η ζωή είναι η απόδοση εμπιστοσύνης (συχνά τυφλής) σε κάποιον άλλο : φίλο, σύντροφο, συνεργάτη, επαγγελματία κλπ.

Αν δείξεις τυφλή εμπιστοσύνη σε κάποιον αμαθή, ημιμαθή ή ιδιοτελή, πράγματι καταστρέφεσαι και συνήθως ολοκληρωτικά. Οπότε όντως πρέπει να έχεις "γράψει χιλιόμετρα", κυρίως για να αναπτύξεις τα αντίστοιχα κριτήρια και εργαλεία.

Σε πρότεινα γιατί ξέρω το ήθος και την ακεραιότητά σου, το πάθος σου για τη φυλή και συμφωνώ αποιλύτως με τα προσωπικά σου κριτήρια γι' αυτήν. Το ίδιο το ανωτέρω μήνυμά σου και οι προτροπές σου, με δικαιώνουν.

Αν ήθελα εγώ να πάρω κάνε κόρσο, θα έπαιρνα μόνο αν μου το διάλεγες εσύ :cool:.