Πνίχτης για περπάτημα;


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Για την αλλη σου απορια λεω με το δεμενο σκυλι σου που πηδαει πανω σας και δεν μπορεις να του το κοψεις ενω κατεχεις το Prong.

Απευθυνομαι οπως αξιζει στον καθενα.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
εχω ακριβως το ιδιο "προβλημα" ... με σαγκα.. στην αρχη ελεγα οτι ειναι βλαμενος... και οτι κει εχει κολησει να τραβαει.. οχι σερνει.. αλλα να θελει αν ειναι πιο μπροστα απο εμενα...

διαβασα και τις 20 σελιδες, τελικα κατεληξα.. οτι φυσικα φταιω εγω! αφου δεν ημουν επιμελης στο περπατημα του... η αληθεια ειναι οτι με τον πνιχτη περπαταει καλυτερα, αλλα γιατι ακουει το χρατς χταρτς της αλυσιδας και μαζευεται.. αλλα και παλι.. την μια τον εχω διπλα μου.. την αλλη του αφηνω ολο το μηκος του λουριου 1.20 μετα παλι τον ξαναμαζευω... μετ ακανω αναστροφη.. και ξαναφηνω το λουρι στο 1.20 κρατωντας το με το ενα χερι... μετα παλι θυμαμαι οτι τον θελω στο ποδι... μετα ξαναφηνω αμα δω καμια βιτρινα... μετα συνειδητοποιω οτι την αναστροφη την κανω οταν τεντωσει το 1.20 και οχι οταν ξεφυγει...
ε θα μας τρελανεις ρε μανα? τι θες?
δεν φταιε ο σκυλος.. αλλα εγω και ας λεω οτι ξερω τι κανω... δεν ειμαι συνεπης..

στανταρ μετα την βολταρα και το τρεξιμο, ειναι τελειος στο περπατημα... αλλα στην αρχη της βολτας ... ειναι πολυ ενθουσιαμενος και πιο ζωηρος...
αμα ξεκινησω την βολτα με συνεπεια, και στανταρ μηκος λουριου και κανα 2 αναστροφες... μεχρι να φτασω στο παρκο και συνεχισω να ειμαι επιμελης..ολα πανε τελεια.
διαφορετικα.. αντι να φωναζω τον καυμενο τον Σαγκα.. καλυτερα να κοιταχτω στον καθρεφτη και να πω.. πας καλα κοπελα μου?! :D
Μόνο μπράβο σου αξίζει, γιατί τουλάχιστον αναγνωρίζεις τα λάθη σου , ή έστω κάποια από αυτά.
Είναι πολύ σημαντικό αυτό που γράφεις, αλλά θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον να εξηγήσεις και πως ( ..και αν , φυσικά ) σκοπεύεις να λύσεις το πρόβλημα σου.

Δεν κανεις ενα κρυο ντους καλυτερα να συνελθεις?
..επιτέλους τα κατάφερες! :D
 


liligh

Banned
Banned
14 Δεκεμβρίου 2010
2
0
Για την αλλη σου απορια λεω με το δεμενο σκυλι σου που πηδαει πανω σας και δεν μπορεις να του το κοψεις ενω κατεχεις το Prong.

Απευθυνομαι οπως αξιζει στον καθενα.
Πιθανόν στην λαχαναγορά που μεγαλώσατε να νομίζετε οτι όλοι ειμαστε ιδιοι και όμοιοι.
Το να ανακατεύεις τα θέματα για να αποδείξεις... αλήθεια τι;
Οτι δεν μπορώ να παω βόλτα τον σκύλο μου με το προνγκ γιατί πηδάει όταν με βλέπει;
Σε ποιον;


Αντιθέτως με σένα, δεν ψάχνω για πελάτες εδώ μέσα, ηρθα να ακούσω και να δώσω.


Θα μου επιτρέψετε οι υπόλοιποι να σας αποχαιρετήσω , και να αποχωρήσω, δεν με ενδιαφέρει τοσο μονοπλευρη συζήτηση, ούτε να γραφω υπο "στρατιωτικό" (η να πω "σκυλοεκπαιδευτικό") περιβάλλον, ούτε να δίνω τοση δύναμη στον οποιονδήποτε.
Σεβομαι τον λόγο μου πολύ για κάτι τετοιο, ακόμα και την @@ που θα πετάξω.
Οπότε χάρηκα, για όσους από σας πρόλαβα να πω και δυο κουβέντες παραπάνω.

Δώξα το θεώ, για απαντήσεις, το ίντερνετ ειναι γεμάτο.

Καλά χριστούγεννα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν ξερω γιατι αν κατι δεν παει καλα στη συμπεριφορα του σκυλου,λετε οτι ο ιδιοκτητης ειναι απειρος,πηρε σκυλο με λαθος κριτηρια,δεν ξερει να το διαβαζει,κτλ. Συμφωνω απολυτα οτι τα παντα ειναι θεμα ιδιοκτητη,αλλα δε μπορειτε να χαρακτηριζετε ετσι.

Θα εξηγησω μια ακομα φορα και σας παρακαλω συμφωνα με αυτο τοποθετηθειτε.
Ο σκυλος ηταν ενα φοβικο κουταβι,που εχει φαει τρομερη κοινωνικοποιηση και εκει που φοβοταν να κοιταξει ανθρωπο,δεχεται ξενους να τον χαιδεψουν,εκει που εβλεπε μπουλντοζα 50μ αποσταση και εφευγε τρεχοντας,τωρα κανει την αναγκη του πανω της,εκει που φυσουσε και κρυβοταν τωρα κυνηγαει τις σακουλες που σηκωνει ο αερας.Διαβασα οτι ισως δεν εχω αφιερωσει απαιτουμενο χρονο ή δεν εχει ερθει σε επαφη με αρκετα ερεθισματα.Δεν πιστευω να υπαρχει ιδιοκτητης να εχει αφιερωσει τοσο ποιοτικο χρονο και να τον εχει υποβαλλει σε συνθηκες με ερεθισματα,οπως εγω.Πειτε με εγωιστρια,αλλα εχω ριξει τρελη δουλεια με το σκυλο.αλλωστε η σχεση που εχω μαζι του δεν εγινε τυχαια.Οταν βγαινουμε βολτα,παντα ειμαι συγκεντρωμενη και προβλεπω αντιδρασεις.Οι γατες ομως ειναι ενα θεμα που δεν εχω δουλεψει αρκετα και να τα αποτελεσματα.Εχω απολυτη επιγνωση του τι λεω και οταν για κατι δεν ειμαι σιγουρη,απλα λεω "δεν ξερω".Δε γνωριζω τα παντα,εχω κανει πολλα λαθη,αλλα δε δεχομαι αυτα τα αοριστα περι ιδιοκτητη και οχι σωστης δουλειας.

Ο σκυλος πριν τον χαλαρωσω εγω στη βολτα,πηγαινε ΔΙΠΛΑ μου._ Εξηγησα τους λογους που χαλασε.Θα μου πειτε "αν πηγαινε τοσο καλα,θα το θυμοταν ξανα και δε θα ειχες προβλημα".Οταν εχεις αφησει μια εκπαιδευση 1 χρονο, το οτι σερνει 3/10 φορες το θεωρω κατορθωμα για το συγκεκριμενο σκυλο.Δεν παυει ομως να με κουραζει οταν συμβαινει.Θα προτιμουσα να μου πειτε σκεπτομενοι αυτα,τι προτεινετε και οχι για το αν εχω κανει δουλεια και ποσο απειρη ειμαι.Σιγουρα φοβαμαι τον πνιχτη,γιατι εχει φοβηθει το ματι μου τον εκτορα.Εχω βαλει σκοπο τιποτα να μην τον φοβιζει πλεον γιατι δε θελω να κανει πισωγυρισματα.Με βλεπετε διστακτικη λογω του σκυλου που εχω.Ειμαι πολυ δυναμικη και ξερω να επιβαλλομαι,αλλα τις "μαγκιες" μου σε αλλο σκυλο θα τις κανω.Οχι σε αυτον!Μπορω να αναγνωριζω ενα ευαισθητο σκυλο και ακομα καλυτερα μπορω να διαβαζω το σκυλο μου.

Τελος,καπου αναφερθηκε οτι δεν εμπιστευομαι απολυτα τον εκπαιδευτη μου γι αυτο και ρωτω.Τον εμπιστευομαι,αλλα η ιδια ως ανθρωπος παντα ρωταω περισσοτερους ανθρωπους.Αλλωστε και στον ιδιο του μεταφερω τη συζητηση μας.Αν δειτε και σε ιατρικα θεματα σας ρωτω,αλλα τη γιατρο μου ακουω.Πολλα μυαλα,ειναι καλυτερα απο ενα.

Ξανα σας ευχαριστω για τη κουβεντα που κανετε,αλλα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια σημεια.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα.

Ελενη μου, επειδη κυριως φωτογραφιζεις εμενα στα λογια περι επιλογης, σχεσης, κατανοησης κλπ, οφειλω να ξεκαθαρισω/θυμισω ότι από ένα σημειο και μετα η συζητηση εγινε γενικη, η δε οποιαδηποτε αναφορα ονοματων ηταν για χαρη της συζητησης και της εμφασης. Ηταν λαθος όμως, οδηγησε σε παρανοηση και σου ζητω συγνωμη.

Ωστοσο, οντως η αναφορα στην εμπιστοσυνη στον εκπαιδευτη ηταν ειδικη.
Εγω πρωτος, όπως ηδη γνωριζεις, κρινω και κατακρινω τους εκπαιδευτες. Υπαρχουν όμως καποιοι αναμεσα τους που εχουν την ικανοτητα, εμπειρια και διαισθηση να διακρινουν πραγματα που εμεις δεν μπορουμε, οσο και αν διακηρυσσουμε ότι γνωριζουμε πολύ καλα τον σκυλο μας.

Μιλαω για μενα τωρα, που από τυχαιες και ασχετες αναφορες που εκανα κατά καιρους σε περιγραφες των προβληματων μου, υπηρχε ατομο (το οποιο τυχαινει να γνωριζεις), που μεσα από αυτές τις ασχετες αναφορες εβλεπε μια ολοκληρη λαθος εικονα και με οδηγουσε σε λυσεις που αργοτερα κυριολοκτικα με σωσανε. Γιατι τιποτα δεν είναι ασχετο. Φαντασου να με εβλεπε με την σκυλα μου και από κοντα!

Δεν μπορω όμως τωρα να μην ρωτησω, γιατι με τρωει ο σβερκος μου.
Λες ότι μεταφερεις στον εκπαιδευτη τη συζητηση μας. Για ποιο λογο? Για να λαβει υποψη του την αποψαρα του καθε Αρη και να προβληματιστει για τις επιλογες του?
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Πιθανόν στην λαχαναγορά που μεγαλώσατε να νομίζετε οτι όλοι ειμαστε ιδιοι και όμοιοι.
Το να ανακατεύεις τα θέματα για να αποδείξεις... αλήθεια τι;
Οτι δεν μπορώ να παω βόλτα τον σκύλο μου με το προνγκ γιατί πηδάει όταν με βλέπει;
Σε ποιον;


Αντιθέτως με σένα, δεν ψάχνω για πελάτες εδώ μέσα, ηρθα να ακούσω και να δώσω.


Θα μου επιτρέψετε οι υπόλοιποι να σας αποχαιρετήσω , και να αποχωρήσω, δεν με ενδιαφέρει τοσο μονοπλευρη συζήτηση, ούτε να γραφω υπο "στρατιωτικό" (η να πω "σκυλοεκπαιδευτικό") περιβάλλον, ούτε να δίνω τοση δύναμη στον οποιονδήποτε.
Σεβομαι τον λόγο μου πολύ για κάτι τετοιο, ακόμα και την @@ που θα πετάξω.
Οπότε χάρηκα, για όσους από σας πρόλαβα να πω και δυο κουβέντες παραπάνω.

Δώξα το θεώ, για απαντήσεις, το ίντερνετ ειναι γεμάτο.

Καλά χριστούγεννα.

....και του χρόνου με υγεία! Βοήθεια μας , ευλόγησον..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μόνο μπράβο σου αξίζει, γιατί τουλάχιστον αναγνωρίζεις τα λάθη σου , ή έστω κάποια από αυτά.
Είναι πολύ σημαντικό αυτό που γράφεις, αλλά θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον να εξηγήσεις και πως ( ..και αν , φυσικά ) σκοπεύεις να λύσεις το πρόβλημα σου.
Ευχαριστω, το εκτιμω ιδιαιτερα..

Μα δεν θα κερδιζα τπτ να παρουσιαζομαι τελεια και οτι ξερω τι κανω - γιατι ετσι δεν θα ελυνα το προβλημα μου.. το οποιο ειναι δικο μου και οχι του σκυλου.. το μεταφερω στον σκυλο. Ξερω να χρησημοποιω πνιχτη απο την στιγμη που μου εδειξε επαγγελματιας και τον δουλεψαμε μαζι... διοτι πριν .. ενω του ειχα παρει πνιχτη.. απλα ταλαιπωρουσα τον σκυλο.. .
Και τωρα, καλα τον χρησημοποιω.. απλα πρεπει μαλλον να αποφασισω σε ποιο μηκος θα αφηνω τον οδηγο, και να ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΣ σε αυτο... να ξανακανω πολλα περπατηματα και οχι μονο παρκο σπιτι.. αλλα να τον εχω μαζι και σε αλλες δουλειες... να κυκλοφορησει μαζι μου ο σκυλος.. και να καταλαβει οτι παμε παρεα καπου.. και οτι δεν τον οδηγω μονο στο παρκο για να τον αμολυσω.. αρα και λυσαει να φτασει εκει..

Το θεμα γατας, αφου με πεταξε κατω και κοντεψα να σπασω πλατη, το εχω δουλεψει παααρα πολυ,.. ακομα και λυτος να ειναι διπλα μου.. αμα δει γατα με κοιταει.. "ουτε να το σκεφτεσαι!!" ειναι η απαντηση..
το θεμα αλλος σκυλος μου ειναι πιο αδουλευτο.. εκει αμα δεν τον προλαβω πριν ξεκινησει κοφτα και αυστηρα.. εχει φυγει ο σκυλος.. και πνιγεται - παλι εγω φταιω, αυτος σκυλος ειναι την δουλεια του θελει να κανει... αν ομως τον προλαβω πριν "αφηνιασει" οκ... αρα εκει θελει και αλλη δουλεια, και ειναι πιο ευκολο να γινει με αυτο που λεω παραπανω.. να τον παιρνω πιο πολυ μαζι μου.. ωστε να συνανταμε πιο πολλα σκυλια.. γιατι στα παρκα που παω ειμαι σχεδον παντα μονη.

αν νομιζετε οτι μπορειτε να βοηθησετε συμβουλευοντας.. παρακαλω πολυ!! Πιαχνιδια λιχουδιες δεν πιανουν, στανταρακι..

απο εκει και περα και να μη μακρυγορω αλλο.. ειναι αυτο που ειπωθηκε.. οτι εγω ξερω τον σκυλο μου καλυτερα απο ολους.. και τις αντιδρασεις του.. ακομα και τωρα , ενα χρονο μετα, εξηγω στον εκπαιδευτη μου τον σκυλο μου -τα αδυνατα σημεια του , τα δυνατα,.. και τον βοηθαω να με βοηθησει.. διαφορετικα μια εκπαιδευση, χωρις εγω να συμετεχω δεν θα ηταν αποτελεσματικη..η εκπαιδευση νομιζω προσαρμοζεται και ποικιλει αναλογα τον σκυλο και τις αναγκες του ιδιοκτητη και οχι πατρον το ιδιο σε ολους τους σκυλους.
 
Last edited:


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Δεν ξερω γιατι αν κατι δεν παει καλα στη συμπεριφορα του σκυλου,λετε οτι ο ιδιοκτητης ειναι απειρος,πηρε σκυλο με λαθος κριτηρια,δεν ξερει να το διαβαζει,κτλ. Συμφωνω απολυτα οτι τα παντα ειναι θεμα ιδιοκτητη,αλλα δε μπορειτε να χαρακτηριζετε ετσι.

Θα εξηγησω μια ακομα φορα και σας παρακαλω συμφωνα με αυτο τοποθετηθειτε.
Ο σκυλος ηταν ενα φοβικο κουταβι,που εχει φαει τρομερη κοινωνικοποιηση και εκει που φοβοταν να κοιταξει ανθρωπο,δεχεται ξενους να τον χαιδεψουν,εκει που εβλεπε μπουλντοζα 50μ αποσταση και εφευγε τρεχοντας,τωρα κανει την αναγκη του πανω της,εκει που φυσουσε και κρυβοταν τωρα κυνηγαει τις σακουλες που σηκωνει ο αερας.Διαβασα οτι ισως δεν εχω αφιερωσει απαιτουμενο χρονο ή δεν εχει ερθει σε επαφη με αρκετα ερεθισματα.Δεν πιστευω να υπαρχει ιδιοκτητης να εχει αφιερωσει τοσο ποιοτικο χρονο και να τον εχει υποβαλλει σε συνθηκες με ερεθισματα,οπως εγω.Πειτε με εγωιστρια,αλλα εχω ριξει τρελη δουλεια με το σκυλο.αλλωστε η σχεση που εχω μαζι του δεν εγινε τυχαια.Οταν βγαινουμε βολτα,παντα ειμαι συγκεντρωμενη και προβλεπω αντιδρασεις.Οι γατες ομως ειναι ενα θεμα που δεν εχω δουλεψει αρκετα και να τα αποτελεσματα.Εχω απολυτη επιγνωση του τι λεω και οταν για κατι δεν ειμαι σιγουρη,απλα λεω "δεν ξερω".Δε γνωριζω τα παντα,εχω κανει πολλα λαθη,αλλα δε δεχομαι αυτα τα αοριστα περι ιδιοκτητη και οχι σωστης δουλειας.

Ο σκυλος πριν τον χαλαρωσω εγω στη βολτα,πηγαινε ΔΙΠΛΑ μου._ Εξηγησα τους λογους που χαλασε.Θα μου πειτε "αν πηγαινε τοσο καλα,θα το θυμοταν ξανα και δε θα ειχες προβλημα".Οταν εχεις αφησει μια εκπαιδευση 1 χρονο, το οτι σερνει 3/10 φορες το θεωρω κατορθωμα για το συγκεκριμενο σκυλο.Δεν παυει ομως να με κουραζει οταν συμβαινει.Θα προτιμουσα να μου πειτε σκεπτομενοι αυτα,τι προτεινετε και οχι για το αν εχω κανει δουλεια και ποσο απειρη ειμαι.Σιγουρα φοβαμαι τον πνιχτη,γιατι εχει φοβηθει το ματι μου τον εκτορα.Εχω βαλει σκοπο τιποτα να μην τον φοβιζει πλεον γιατι δε θελω να κανει πισωγυρισματα.Με βλεπετε διστακτικη λογω του σκυλου που εχω.Ειμαι πολυ δυναμικη και ξερω να επιβαλλομαι,αλλα τις "μαγκιες" μου σε αλλο σκυλο θα τις κανω.Οχι σε αυτον!Μπορω να αναγνωριζω ενα ευαισθητο σκυλο και ακομα καλυτερα μπορω να διαβαζω το σκυλο μου.

Τελος,καπου αναφερθηκε οτι δεν εμπιστευομαι απολυτα τον εκπαιδευτη μου γι αυτο και ρωτω.Τον εμπιστευομαι,αλλα η ιδια ως ανθρωπος παντα ρωταω περισσοτερους ανθρωπους.Αλλωστε και στον ιδιο του μεταφερω τη συζητηση μας.Αν δειτε και σε ιατρικα θεματα σας ρωτω,αλλα τη γιατρο μου ακουω.Πολλα μυαλα,ειναι καλυτερα απο ενα.

Ξανα σας ευχαριστω για τη κουβεντα που κανετε,αλλα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια σημεια.
Ο σκύλος δεν ξεχνάει. Αν το έκανε παλιά θα το κάνει και τώρα. Μόνο που τώρα δεν έχει και τις φοβίες που είχε όπως λες, και αυτό ίσως τον βοηθάει να είναι πιο δυναμικός και ανεξέλεγκτος στο περπάτημα μαζί σου. Δεν νομίζω να είναι θέμα μαγκιάς και επιβολής. Είναι θέμα συνεργασίας περισσότερο, και αν θέλεις τρικ.

Αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετωπίζει μια κοπέλα που γνωρίζω με Ρώσικο τεριέ. Βάζει το prong, το οποίο όμως παραδέχεται ότι δεν το χρησιμοποιεί σωστά γιατί δεν το λέει η καρδία της. Μόνη της λοιπόν , πάνω στη συζήτηση, ανέφερε ότι το μόνο πράγμα που τον κάνει να μη δίνει σημασία σε τίποτα (σκυλιά, γάτες κλπ) είναι μια μπάλα ποδοσφαίρου.

ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙ - Πυροτεχνήματα , σερπαντίνες , καραμούζες ΠΑΡΤΥ!!!!

Την απάντηση στο πρόβλημα της την έχει , αλλά δεν την έχει εντοπίσει τόσο καιρό - απλά. Συνήθως έτσι γίνεται βασικά.. έχουμε τη λύση και δεν τη βλέπουμε... Πιστεύω ότι μπορείς να βρεις κάποια κολπάκια να φέρεις το σκύλο εκεί που θέλεις.
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
...εγω ξερω τον σκυλο μου καλυτερα απο ολους.. και τις αντιδρασεις του.. ακομα και τωρα , ενα χρονο μετα, εξηγω στον εκπαιδευτη μου τον σκυλο μου -τα αδυνατα σημεια του , τα δυνατα,.. και τον βοηθαω να με βοηθησει.. διαφορετικα μια εκπαιδευση, χωρις εγω να συμετεχω δεν θα ηταν αποτελεσματικη..η εκπαιδευση νομιζω προσαρμοζεται και ποικιλει αναλογα τον σκυλο και τις αναγκες του ιδιοκτητη και οχι πατρον το ιδιο σε ολους τους σκυλους.
Τα post σου πάνε από το καλό στο καλύτερο. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Και πάλι μπράβο! Ο καθένας φτιάχνει το σκύλο που θέλει - το θέμα είναι να μη γινόμαστε παράλογοι και φυσικά να μη κακοποιούμε τα ζωάκια. Τώρα για το σκύλο σου συγκεκριμένα, νομίζω ότι ισχύει το ίδιο που έγραψα και πιο πάνω - έχουμε τις λύσεις , απλά πρέπει να τις εντοπίσουμε - το μόνο που θέλω να σου επισημάνω , και σαν γνώμη μου πάντα, είναι ότι άλλο πράγμα είναι η βόλτα, άλλο το παιχνίδι και άλλο η υπακοή. Όλα αυτά διασταυρώνονται και συναντώνται συχνά - αλλά δεν πρέπει να είναι συνυφασμένα.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Και κυκλοφορει ρε συ Παναγιωτη με μια μπαλα ποδοσφαιρου και την κλωτσαει ανα περιπτωση???
Κυκλοφορεί με τσάντα σχολική, μπροστά σαν μάρσιπο, με μια μπάλα ελαφρά ξεφούσκωτη για να μπορεί να την πιάνει με ένα χέρι, τραβάει αυτόματα την προσοχή του σκύλου της κατά περίπτωση, αλλάζει κατεύθυνση ώστε να μην βλέπει τον "εχθρό" και δεν καταλήγει να κάνει ski joring επειδή εμφανίστηκε γάτα ή σκύλος. Ταυτόχρονα βάζει κάποια εντολή και με τις κατάλληλες επαναλήψεις και τα στημένα σενάρια θα δει μέχρι που μπορεί να φτάσει. Αυτό γίνεται γιατί ο σκύλος δείχνει ότι μπορεί να "παίξει" αλλιώς και δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε τους πάντες και τα πάντα στα εργαλεία.
Σε αυτή τη δύσκολη λύση που βρήκαμε , εναλλακτική είναι το prong - πόνος δηλαδή.
Το έκανε παρόλα αυτά αμέσως πιο εύκολο από μόνη της, αφού τον σκύλο τον πωρώνει εξίσου και ένα μπαλάκι ποδοσφαίρου μικρού μεγέθους - αρκεί να έχει την ίδια υφή και σχέδιο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καταλάβα. Και αν δεν επιανε το κολπο και δεν υπηρχε καποιο αντικειμενο για διοχετευση της μανιας?
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Εγω πρωτος, όπως ηδη γνωριζεις, κρινω και κατακρινω τους εκπαιδευτες. Υπαρχουν όμως καποιοι αναμεσα τους που εχουν την ικανοτητα, εμπειρια και διαισθηση να διακρινουν πραγματα που εμεις δεν μπορουμε, οσο και αν διακηρυσσουμε ότι γνωριζουμε πολύ καλα τον σκυλο μας.
Συμφωνω και επαυξανω... αλλα και παλι.. ειναι σημεια που οντως γνωριζουμε καλυτερα τον σκυλο μας... και με το να τα λεμε μονο βοηθαμε στην ενισχυση αυτης της διαισθησης και ικανοτητας του εκπαιδευτη -δεν παρεμβενουμε... αυτος θα κρινει κατα ποσο χρησημη ειναι η πληροφορια που του δινουμε.. οσον αφορα τον δικο μας σκυλο.. φυσικα ειναι σημεια που ουτε παει ο νους μας.. και για αυτο εμπιστευομαστε τους εκπαιδευτες μας.. αλλα προσωπικα , ενα χρονο που συνεργαζομαι με τον δικο μου , ακομα και τωρα..
εξακολουθω να του λεω διαφορα.. οχι υποδειγματικα.. αλλα ισως για να λυθει και καποια δικη μου απορια.
το βλεπω σαν τον κτηνιατρο.. ο σκυλος δεν μιλαει, εμεις μιλαμε για αυτον.


Δεν μπορω όμως τωρα να μην ρωτησω, γιατι με τρωει ο σβερκος μου.
Λες ότι μεταφερεις στον εκπαιδευτη τη συζητηση μας. Για ποιο λογο? Για να λαβει υποψη του την αποψαρα του καθε Αρη και να προβληματιστει για τις επιλογες του?
και εγω το κανω αυτο.. οχι για να λαβει κατι υπ'ψιν του αλλα παλι για απορια δικια μου.. γιατι μπορει να μου ειπαν κατι πολυ χρησημο η κατι πολυ αχρηστο η κατι καταστρεπτικο.. η δεν ξερω εγω τι.... γιατι εγω βγαζω τον σκυλο 2 φορες την ημερα καθε μερα.. και τον ζω ολη μερα επισης.. πειραματιζομαι συ\χνα και ασχολουμαι με τον σκυλο.. βασει αυτων που μου ειπε ο "δασκαλος" αλλα και σιγουρα βασει αυτων που συζηταω εδω μεσα
 
Last edited by a moderator:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
το μόνο που θέλω να σου επισημάνω , και σαν γνώμη μου πάντα, είναι ότι άλλο πράγμα είναι η βόλτα, άλλο το παιχνίδι και άλλο η υπακοή. Όλα αυτά διασταυρώνονται και συναντώνται συχνά - αλλά δεν πρέπει να είναι συνυφασμένα.
ναι, ναι, εχεις πολυ δικιο... προσπαθω και να τα ξεχωρισω και να τα συνδιασω..
Παραδειγμα... αμα μπει ο οδηγος.. οπου και να ειμαστε.. ο σκυλος πρεπει να ειναι διπλα μου.. δλδ πολλες φορες παω στο παρκο, και δεν τον λυνω αμεσως.. ο σαγκα.. με το πατησει το ποδι του χωμα.. τραβαει, μυριζει γυρω γυρω με ξεχναει λιγο και ειναι .. φτασαμεε!!!.. εκει τον κραταω στο λουρι κ αλλο και τον περπαταω και αλλο.. οταν δω οτι συνετιζεται και συνεργαζεται τον περπαταω λιγο ακομα και μετα αμολαω.. "πηγαινε".

μετα το παιχνιδι συνδιαζεται με εντολες και καποιο παιχνιδι (μπαλα - ξυλο κτλ).. διακοπτεται καμια φορα μονο σε υπακοη και μετα παλι ελευθερος με εντολη..
Η υπακοη, γενικοτερα ειναι "συζητηση" με τον σκυλο... δλδ σαν να εχω ενα παιδακι και του ζηταω πως να φερθει με το τι κανονες εχω θεσει εγω στο σπιτι.. η οταν παμε για καφε εξω.. "κατω - μεινε" μεχρι να τελειωσω τον καφε μου. δεν εχει τωρα ουτε παιχνιδια, ουτε μας νοιαζει ποιος θα περασει .. εισαι εδω μαζι μου.τελος..
η να παω στο ψιλικατζιδικο για τσιγαρα - το οποιο ειναι απεναντι και επι τουτου να τον παρω μαζι μου για να του πω "μεινε" και μετα να γυρισω αμεσως σπιτι.
Τυχαι παραδειγματα απο τα οποια εχω απειρα...ασκοπο να τα αναφερω ολα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αρη,διαβασα μαζεμενα μηνυματα και δε θυμομουν ποιος ειπε τι.Δεν ηθελα να φωτογραφισω κανενα...Αν θυμομουν θα ελεγα κατευθειαν το ονομα:) Στον εκπαιδευτη τα λεω,γιατι αν κατι με παραξενεψει εδω μεσα,τον ρωταω αν ισχυει.Σου φαινεται περιεργη συμπεριφορα,ε;:rolleyes:

kirki-amirah,εχεις δικιο σε αυτα που λες.Κι εγω ακομα ψαχνω να βρω το κουμπι του.

Ο εκπαιδευτης μου,μου ειπε να περιμενω λιγο καιρο ακομα.Η συμπεριφορα του δεν ειναι για πνιχτη(εφοσον αντιδρα ακομα σε διορθωσεις με λουρι),αλλα να δουλεψω αυτο με τις γατες.

Προφανως,αν κατι μας πιεσει για πνιχτη, θα ειναι οτι δεν μπορω να διαχειριστω το θεμα "γατα".
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Προχώρα Ελένη,έχεις καλή κρίση και ξέρεις τον σκύλο σου!

Και ο εκπαιδευτής φαίνεται συνεργάσιμος μαζί σου οπότε θα την βρείτε την λύση!
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καταλάβα. Και αν δεν επιανε το κολπο και δεν υπηρχε καποιο αντικειμενο για διοχετευση της μανιας?
Με τα "αν" δεν μπορουμε να λεμε οτι μιλαμε για συγκεκριμενα σκυλια και καταστασεις. Μπορουμε να γενικευουμε, κατι που εχουμε συμφωνησει πιστευω ολοι οτι ειναι λαθος.

Επισης, να θυμηθουμε ότι τα εργαλεια προκαλουν πονο αναλογα με την χρηση και τον σκυλο.
Δηλαδη αν δεν προκαλεσει πονο το εργαλειο, πως γινεται το μέσο τιμωριας και αποτροπης του λαθους; Δεν υπαρχει αυτο που λες, και κατα βαθος το ξερεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Δηλαδη αν δεν προκαλεσει πονο το εργαλειο, πως γινεται το μέσο τιμωριας και αποτροπης του λαθους; Δεν υπαρχει αυτο που λες, και κατα βαθος το ξερεις.
Εδώ που τα λέμε, Παναγιώτη (συγγνώμη, Παναγιώτης δεν είναι το όνομά σου?:confused:) η διόρθωση δεν σημαίνει απαραίτητα πόνο...

Παρότι (όπως όλοι ξέρετε) δεν είμαι έμπειρος στην εκπαίδευση, αυτό το έχω δοκιμάσει πολλές φορές (ακόμα και πάνω στο σώμα μου - και γι' αυτό μπόρεσε να με πείσει ο εκπαιδευτής μου) και το έχω επιβεβαιώσει... Η σωστή διόρθωση προκαλεί "ενόχληση" (για παράδειγμα, σαν να σου τραβάω το μανίκι της μπλούζας σου απότομα), αλλά όχι πόνο. Η λανθασμένη διόρθωση είναι πιθανόν να προκαλέσει πόνο...

Εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη λεπτομέρεια, που δεν την ξέρω...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη