Πνίχτης για περπάτημα;


LiliG

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
108
0
Βρε παιδιά, μπορεί μερικοί να μην εχουν χρήματα τοσα για να φωνάξουν εκπαιδευτή...

Και το σκυλί κανει δικούς του συνειρμούς, ο,τι και να κάνουμε. Το πρωτο μου σκυλί το οποίο μάλωνα για να μην τρωει από κάτω χωρίς την "απελευθερωτική" εντολή μου (πεταξα κομματακια κοτόπουλο στο χωλ, φοβούμενη μην μου ρίξουν δηλητηριασμένο γάλα κατι "καλοί" γειτονες κάτω από την πόρτα) κατέληξε να μην ξαναφάει κοτόπουλο. :D
 


posedon2468

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
372
0
Για μενα παντως δεν αξιζει να μπεις σε τετοια διαδικασια (εκπαιδευτης-σωστος εκπαιδευτης-να μαθεις να το χρησιμοποιεις-να συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις σωστα + τα λεφτα) μονο και μονο επειδη τραβαει 3 στις 10... Εκτος και αν βλεπεις οτι δεν τον ελεγχεις και μπορει να χειροτερεψει... Εμενα τραβαγε 7 στις 10 και δεν το ειχα μπει κ παλι σε αυτη τη διαδικασια...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μωρε οσο και να διαβασεις ομως, οσο και να το ψαξεις πριν το χρησιμοποιησεις, οσο ηρεμος κ σωστος και να εισαι, ε, θα την κανεις τη στραβη μια-δυο χωρις να το καταλαβεις αν δεν εχεις την εμπειρια.. Σιγουρα μπορει και οχι, αλλα αν δεν εισαι απολυτος σιγουρος καλο ειναι να κανεις 'δοκιμες'?
Με εκπαιδευτη θα το κανω καλε!Μονη μου θα βαλω πνιχτη;
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Διαφωνώ. Θεωρώ οτι μερικοί χρειάζονται εκπαίδευση μαζί με τον σκύλο τους, ειδικά αν ειναι "πρωταρηδες" με σκυλιά, και άλλοι όχι. Αυτό το ΜοΝΟ από επαγγελματίες αν ισχυε, θα υπήρχε νομοθεσία for animal cruelty.
Ναι, αν δεν ξέρεις που πανε τα τέσσερα και πήρες θηρίο για να πουλήσεις μούρη να τα σκάσεις στον εκπαιδευτή, αλλά όχι αν ξέρεις από σκυλιά, την ράτσα του, διαβάζεις τον "χαρακτήρα" του και έχεις την λογική να τραβήξεις στιγμιαία και ελαφρα (και οχι να τραβολογας εσύ από την μια και το σκυλί από την άλλη) για να το "συνετισεις" χωρίς να χαλάς υπερβολική ενέργεια και χρόνο.

Οπως ειπε καποιος, ειναι "εργαλείο".
Το θέμα του πνίχτη δεν είναι τόσο απλό.
Μην ξεχνάμε με τον πνίχτη διορθώνουμε,οπότε δεν είναι αρκετό να μάθουμε πως δουλέυει και μετά όλα καλά.
Τι κιαν στο έχει δείξει στο παρελθόν εκπαιδευτής σε άλλον σκύλο που έχεις?Η και ακόμα στον ίδιο.
Θα πρέπει να ξέρεις γιατί διορθώνεις,πόσο διορθώνεις,πως διορθώνεις,πότε διορθώνεις.Αυτά αλλάζουν από σκύλο σε σκύλο.Το θέμα είναι να ΞΕΡΕΙΣ τον σκύλο σου και έπειτα να αποφασίσεις τι πρέπει να κάνεις.
Μια μη επιθυμητή συμπεριφορά μπορεί να διρθώνεται με πολλούς τρόπους,αλλά δεν κάνουν όλοι για κάθε σκύλο.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Βρε παιδιά, μπορεί μερικοί να μην εχουν χρήματα τοσα για να φωνάξουν εκπαιδευτή...

Και το σκυλί κανει δικούς του συνειρμούς, ο,τι και να κάνουμε. Το πρωτο μου σκυλί το οποίο μάλωνα για να μην τρωει από κάτω χωρίς την "απελευθερωτική" εντολή μου (πεταξα κομματακια κοτόπουλο στο χωλ, φοβούμενη μην μου ρίξουν δηλητηριασμένο γάλα κατι "καλοί" γειτονες κάτω από την πόρτα) κατέληξε να μην ξαναφάει κοτόπουλο. :D
Μα μου φαινεται λιγο αψυχολογητο να παρεις πρωτη φορα μεγαλοσωμο σκυλο χωρις να εχεις σκοπο να πας σε εκπαιδευτη.Πως σκεφτοσουν δηλαδη να το μαθεις;Μονος;Λιγοι ειναι αυτοι που τα παρατανε αργοτερα γιατι το σκυλι τους κανει τη ζωη μαυρη;Λιγοι τα δενουν για τον ιδιο λογο;
Απο τη στιγμη που το πηρες,μαζευε λιγα,λιγα και οταν τα μαζεψεις,πηγαινε.Αν ψαξεις αρκετα,υπαρχουν και εκπαιδευτες με λιγοτερα χρηματα που ειναι καλοι.Καλος δεν ειναι απαραιτητα ο γνωστός ή ο ακριβος.Ψαξιμο θελει.
 


LiliG

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
108
0
DoG CrimeΤο βρίσκω λίγο υπερβολικό όλο αυτό, σόρυ. Δεν πάμε να κάνουμε καρδιακή επέμβαση ή κάτι ανάλογο :D


skylako δεν μιλούσα για μένα ελπίζω να το κατάλαβες.
Ομως πολλοί αγοράζουν για πρώτο σκύλο μια "δύσκολη" ράτσα ή ενα σκυλί που δεν μπορούν να κουμαντάρουν γιατί ειναι μόδα ή υποκατάστατο ανδρισμού.
(οι γυναίκες τετοιου τύπου ανθρώπου συνήθως παιρνουν κάτι μικρά και τους φερονται σαν να ειναι μωρα και τα τρελλάινουν).

Ομως υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που αγαπούν τα ζώα, τα φροντίζουν, αλλά εχουν και άλλες υποχρεώσεις, λογαριασμούς κλπ. ΟΙ νέοι άνθρωποι εχουν και τα χρήματα και τον χρόνο να ασχοληθούν πιο πολύ, οι οικογένειες αντιμετωπίζουν τον σκύλο τους διαφορετικά και με βαση προτεραιοτήτων, απ'ό,τι έχω δει ως τώρα.
Δεν υπάρχει μαύρο άσπρο.
Πιο εύκολα θα μαζέψει κάποιος για τα σιδεράκια του μικρού του γιου παρά για τον εκπαιδευτή.
Ομως αν το σκυλί χρειαστεί επέμβαση θα τα σκάσει ασυζητητί.
 
Last edited:


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
DoG CrimeΤο βρίσκω λίγο υπερβολικό όλο αυτό, σόρυ. Δεν πάμε να κάνουμε καρδιακή επέμβαση ή κάτι ανάλογο
Θα σου το πω με παράδειγμα.
Πιο παλιά είχα σκύλο που είχε τάσεις να γίνει φοβικός,και θα γινόταν με λάθος χειρισμούς.
Αν έβαζα πνίχτη σε αυτόν τον σκύλο και διόρθωνα όπως με είχε συμβουλέυσει ο εκπαιδευτής να διορθώνω το ροτ,doberman,bullmastiff ή ότι άλλο θες,θα τον είχα ''χάσει'' τον σκύλο.Εγγυημένα!

Οπότε ίσως να μην είναι καρδιακή επέμβαση,ελλά είναι επέμβαση χωρίς να ξέρεις τι τροπή θα πάρει!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
ολα αυτα τα υπονοουμενα για μεγαλα σκυλια που δεν ξερουν πως να τους φερθουν και τα εχουν για να πουλαν μουρη και αλλα τετοια για μενα ειναι??? επειδη ανεφερα ποσο δυσκολη περιπτωση ειναι ο δικος μου?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ολα αυτα τα υπονοουμενα για μεγαλα σκυλια που δεν ξερουν πως να τους φερθουν και τα εχουν για να πουλαν μουρη και αλλα τετοια για μενα ειναι??? επειδη ανεφερα ποσο δυσκολη περιπτωση ειναι ο δικος μου?
Δεν είναι καθόλου δύσκολη περίπτωση ο δικός σου. Και το εννοώ.
 


LiliG

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
108
0
ολα αυτα τα υπονοουμενα για μεγαλα σκυλια που δεν ξερουν πως να τους φερθουν και τα εχουν για να πουλαν μουρη και αλλα τετοια για μενα ειναι??? επειδη ανεφερα ποσο δυσκολη περιπτωση ειναι ο δικος μου?
Ε;
αι καλα...




και αφού θες απάντηση σε κατι το οποίο ειναι αυτονόητο, οχι.
Σε ξέρω για να μιλάω για σένα; Είμαι καμιά αγενής κατίνα να προσβάλλω τον άλλον έτσι;
Το θεμα ειναι γιατί αναγνωρισες τον εαυτό σου σε κατι που περιέγραφα και να πρέπει να απολογηθώ...

Θα σου το πω με παράδειγμα.
Πιο παλιά είχα σκύλο που είχε τάσεις να γίνει φοβικός,και θα γινόταν με λάθος χειρισμούς.
Αν έβαζα πνίχτη σε αυτόν τον σκύλο και διόρθωνα όπως με είχε συμβουλέυσει ο εκπαιδευτής να διορθώνω το ροτ,doberman,bullmastiff ή ότι άλλο θες,θα τον είχα ''χάσει'' τον σκύλο.Εγγυημένα!

Οπότε ίσως να μην είναι καρδιακή επέμβαση,ελλά είναι επέμβαση χωρίς να ξέρεις τι τροπή θα πάρει!

Με προβλημάτισες λίγο. Τι εννοείς φοβικός; Τι εννοείς θα τον χάσεις;
Ολα μου τα σκυλιά φοβόντουσαν οταν φώναζα, αυτό εννοείς φοβικό;
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
οταν πηρα μερος στη συζητηση και απαντησα το ποσο πολυ με παιδευει αναφερομουν στη βολτα. μεσα στο σπιτι τον εχω μαθει και φερεται παρα πολυ καλα. κανει πραγματα που δεν κανουν αλλα σκυλια που εχουν εκπαιδευτει. γι αυτο στεναχωριεμαι (δεν θυμωνω) οταν μου λενε γιατι πηρα ενα μεγαλο σκυλι ενω δεν ηξερα τπτ απο σκυλια. μαζεψα ενα σκυλακι που διαφορετικα μπορει να κατεληγε στο δρομο. και οσο και δυσκολος και αν ειναι στη βολτα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΡΕΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΠΟΤΕ. ειναι πλεον μελος της οικογενειας μου. αυτα ειχα να πω και συγνωμη που ξεφυγα απο το θεμα, μπορουν οι πιο εμπειροι να συνεχισουν. εγω ηθελα απλα να πω για την περιπτωση μου με τον πνιχτη που οπως ανεφερα και πριν δεν μου ηρθε ξαφνικα να τον χρησιμοποιησω, ο κτηνιατρος μου τον εδωσε.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ολα μου τα σκυλιά φοβόντουσαν οταν φώναζα, αυτό εννοείς φοβικό;
Όχι δεν εννοώ αυτό,αν και δεν πρέπει να σε φοβάται ο σκύλος για να σε υπ-ακούει.

Μην με κάνεις να περι-γράφω τι είναι φοβικός σκύλος.Καταλαβαίνεις νομίζω!
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βρε συ Λενάκι, μη θυμώνεις. Μην απελπίζεσαι. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία που έχει λάμπραντορ που σέρνει το αφεντικό του :D Κι εγώ είχα, χεχε. Και ναι, είναι ο πρώτος μου σκύλος. Απλά ο κτηνίατρος δεν είναι ο πλέον αρμόδιος για την εκπαίδευση του σκύλου σου. Γι'αυτό πρέπει να ζητήσεις γνώμη από έναν εκπαιδευτή. Ο κτηνίατρος είναι για την υγεία του σκύλου και μόνο.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
καλα εσυ ξερω γιατι απαντας ετσι επειδη εχθες σου ειπα (εντελως φιλικα) οτι διαφωνω με οσους εχουν δεμενα τα σκυλια τους, και αρπαχτηκες. και ουτε εγω σε γνωριζω για να ξερω αν εισαι καμια κατινα αλλα με το που ειπα την περιπτωση μου τοτε αρχισες να μιλας για μεγαλα σκυλια και ιδιοκτητες που δεν ξερουν. λοιπον, δεν πειραζει ας μην συνεχιστει αυτο
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Berna,δε βαζεις στο κοριτσι κενενα link για τη βολτα,να δει μηπως απο εκει μπορει να τα καταφερει;;)Αντε,δε θελω στεναχωριες.:)
 






LiliG

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
108
0
καλα εσυ ξερω γιατι απαντας ετσι επειδη εχθες σου ειπα (εντελως φιλικα) οτι διαφωνω με οσους εχουν δεμενα τα σκυλια τους, και αρπαχτηκες. και ουτε εγω σε γνωριζω για να ξερω αν εισαι καμια κατινα αλλα με το που ειπα την περιπτωση μου τοτε αρχισες να μιλας για μεγαλα σκυλια και ιδιοκτητες που δεν ξερουν. λοιπον, δεν πειραζει ας μην συνεχιστει αυτο
Lenaki κάνεις κατι το οποίο προσωπικά θεωρώ άκυρο. Συμπεραινεις και ερμηνεύεις. Ουτε καν ειχα προσέξει ποιος μου είπε για το δέσιμο του σκύλου χτες αλλα αφού λες οτι εσύ εισαι, οκ. Το να θεωρείς οτι ξέρεις ποια είμαι, πώς σκέφτομαι είναι τοσο παράλογο όπως το να πιστεύεις οτι καποιος που μπαινει να γράψει εδώ 3 πράγματα κραταει στις 2 πρωτες μέρες τεφτερι με τα ονόματα και grudges.
Δεν θελω να προσβάλλω κανέναν αλλα δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω...δεν μου ειναι κανένας τόσο σημαντικός.

Αν πρόσεχες τι εγραψα για τα αφεντικά, μιλούσα για άντρες και υποκατάστατα ανδρισμου.
Και θα ήθελα να μπορω να εκφράζομαι βάσει των συνειρμών των σκεψεών μου χωρίς να πεταγεται καποιος να με προσβάλλει ή να με κατηγορεί, ειναι το τρίτο κρουσμα από χτες και έχει αρχίσει να με κουράζει.



Ισως να μην μου ταιριάζει το συγκεκριμένο φόρουμ, ειναι θέμα χημείας μερικές φορές, ειδικά αν είναι ήδη τα άτομα μια παρέα. Ισως να ειναι θέμα επικοινωνίας. Να μην αρέσει ή να μην γίνεται κατανοητός ο δικός μου τρόπος.




Ντογκ Κράιμ αν καταλάβαινα τι σημαινει φοβικός, δεν θα σε ρώταγα.


(Κινέζικα μιλάω ρε γμτ; )

:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη