Πνίχτης για περπάτημα;


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Φοβικός σκύλος μπορεί να είναι ένας σκύλος που δεν πλησιάζει άλλον σκύλο ποτέ γιατί τους φοβάται.
Φοβικός σκύλος μπορεί να είναι ένας σκύλος που φοβάται τους κρότους.
Φοβικός σκύλος μπορεί να είναι ένας σκύλος που τρομάζει όταν τον πλησιάζει άνθρωπος και τους αποφέυγει.
Φοβικός σκύλος τελος πάντων μπορεί να είναι ένας σκύλος που δεν έχει γνωρίσει πράγματα στην ηληκία που έπρεπε,και κάθε τι άγνωστο του προκαλεί φόβο,και σε κάποιες περιπτώσεις εξελίσεται σε επιθετικότητα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ντογκ Κράιμ αν καταλάβαινα τι σημαινει φοβικός, δεν θα σε ρώταγα.


(Κινέζικα μιλάω ρε γμτ; )

:D
Σε τι διαφέρει ο φόβος από τη φοβία;
Σε γενικές γραμμές ο φόβος είναι το συναίσθημα που πηγάζει από την προσδοκία του κινδύνου. Είναι ένα απόλυτα φυσιολογικό συναίσθημα που μας βοηθάει να προστατεύσουμε τον εαυτό μας. Φοβία αντίθετα είναι το συναίσθημα του φόβου μπροστά σε κάτι που δεν είναι πραγματικά επικίνδυνο, αλλά που εμείς αυθαίρετα εκλαμβάνουμε ως επικίνδυνο. Οι φοβίες αναφέρονται στην ύπαρξη φόβου που δεν έχει ρεαλιστική βάση. Ουσιαστικά δηλαδή η διάκριση βρίσκεται στο πόσο κατάλληλη και συμβατή με την αντικειμενική πραγματικότητα είναι η συναισθηματική μας αντίδραση. Στο πλαίσιο αυτό όλη η γκάμα των ανθρώπινων συναισθημάτων είναι χρήσιμη και φυσιολογική όταν ανταποκρίνεται σε ικανοποιητικό βαθμό στην αντικειμενική πραγματικότητα.
 


LiliG

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
108
0
Φοβικός σκύλος μπορεί να είναι ένας σκύλος που δεν πλησιάζει άλλον σκύλο ποτέ γιατί τους φοβάται.
Φοβικός σκύλος μπορεί να είναι ένας σκύλος που φοβάται τους κρότους.
Φοβικός σκύλος μπορεί να είναι ένας σκύλος που τρομάζει όταν τον πλησιάζει άνθρωπος και τους αποφέυγει.
Φοβικός σκύλος τελος πάντων μπορεί να είναι ένας σκύλος που δεν έχει γνωρίσει πράγματα στην ηληκία που έπρεπε,και κάθε τι άγνωστο του προκαλεί φόβο,και σε κάποιες περιπτώσεις εξελίσεται σε επιθετικότητα.
Αύτη η επανάληψη με τρομάζει και θα με κάνει φοβική :p


Να σοβαρευτώ. Υπάρχει time chart του τι πρέπει να μαθει και να γνωρίσει; Αν ναι μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
Το πρώτο που έγραψες συνήθως συμβαίνει στα μικρα σκυλιά που τα κρατάνε ψηλά οι ιδιοκτήτες τους μόλις δουν άλλο σκυλί.
Για τον κρότο το θεωρώ φυσιολογικό.
Το να αποφεύγεις ανθρώπους ειναι αποτέλεσμα παρατεταμένης κακομεταχείρισης (βλέπε αδέσποτα)
Η τελευταία φράση μου κάθεται. Το άγνωστο προκαλέι σε όλους μας φόβο γιατί δεν έχουμε τον έλεγχο.

Ο σκύλος που έχει επιθέτικότητα δεν ειναι αυτός που δεν φοβάται και που έχει πιθανόν εκπαιδευτεί να επιτίθεται;
Αυτός που εχει πιστέψει οτι αυτός ειναι "αρχηγός";

Τα φοβισμένα σκυλιά συνήθως δεν αντιδρούν, δεν το χουν μέσα τους.
Αυτήν την εικόνα εχω εγω. Κάνω λάθος;

Σε τι διαφέρει ο φόβος από τη φοβία;
Σε γενικές γραμμές ο φόβος είναι το συναίσθημα που πηγάζει από την προσδοκία του κινδύνου. Είναι ένα απόλυτα φυσιολογικό συναίσθημα που μας βοηθάει να προστατεύσουμε τον εαυτό μας. Φοβία αντίθετα είναι το συναίσθημα του φόβου μπροστά σε κάτι που δεν είναι πραγματικά επικίνδυνο, αλλά που εμείς αυθαίρετα εκλαμβάνουμε ως επικίνδυνο. Οι φοβίες αναφέρονται στην ύπαρξη φόβου που δεν έχει ρεαλιστική βάση. Ουσιαστικά δηλαδή η διάκριση βρίσκεται στο πόσο κατάλληλη και συμβατή με την αντικειμενική πραγματικότητα είναι η συναισθηματική μας αντίδραση. Στο πλαίσιο αυτό όλη η γκάμα των ανθρώπινων συναισθημάτων είναι χρήσιμη και φυσιολογική όταν ανταποκρίνεται σε ικανοποιητικό βαθμό στην αντικειμενική πραγματικότητα.
Μα ειτε ειναι φοβία η φυσιολογικός φόβος, προέρχεται από το γεγονός οτι δεν νιώθει ασφάλεια.
Πιο επιβλαβες ειναι ενα αφεντικό που δεν ειναι σταθερό και "ηγέτης", παρά ένα αφεντικό που μπορεί να κάνει λάθη αλλα κραταει τα όρια ευδιάκριτα.
Εχουν μεγάλη ανάγκη να ξέρουν τι περιμένουμε από αυτά, τι δεν ειναι απόδεκτό και γενικως την θέση τους απέναντί μας.

και στην βόλτα-για να το ξαναφερω- πρέπει να αποφασίζουμε εμείς που πάμε.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Το θέμα του πνίχτη δεν είναι τόσο απλό.
Μην ξεχνάμε με τον πνίχτη διορθώνουμε,οπότε δεν είναι αρκετό να μάθουμε πως δουλέυει και μετά όλα καλά.
Τι κιαν στο έχει δείξει στο παρελθόν εκπαιδευτής σε άλλον σκύλο που έχεις?Η και ακόμα στον ίδιο.
Θα πρέπει να ξέρεις γιατί διορθώνεις,πόσο διορθώνεις,πως διορθώνεις,πότε διορθώνεις.Αυτά αλλάζουν από σκύλο σε σκύλο.Το θέμα είναι να ΞΕΡΕΙΣ τον σκύλο σου και έπειτα να αποφασίσεις τι πρέπει να κάνεις.
Μια μη επιθυμητή συμπεριφορά μπορεί να διρθώνεται με πολλούς τρόπους,αλλά δεν κάνουν όλοι για κάθε σκύλο.
Ακριβώς
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Μα ειτε ειναι φοβία η φυσιολογικός φόβος, προέρχεται από το γεγονός οτι δεν νιώθει ασφάλεια.
Πιο επιβλαβες ειναι ενα αφεντικό που δεν ειναι σταθερό και "ηγέτης", παρά ένα αφεντικό που μπορεί να κάνει λάθη αλλα κραταει τα όρια ευδιάκριτα.
Εχουν μεγάλη ανάγκη να ξέρουν τι περιμένουμε από αυτά, τι δεν ειναι απόδεκτό και γενικως την θέση τους απέναντί μας.

και στην βόλτα-για να το ξαναφερω- πρέπει να αποφασίζουμε εμείς που πάμε.
Θα δεις πολλά σκυλιά που θα δαγκώσουν από φόβο.Πολλοί μπορεί να το πάρουν αλλιώς αλλά τις περισσότερες φορές έτσι είναι.
Τα πιο ισοροπημένα σκυλιά δεν δαγκώνουν τόσο εύκολα.Το κάνουν μόνο όταν υπάρχει λόγος.

Η κοινωνικοποίηση του σκύλου ξεκινάει από τους πρώτους μήνες,και στην ουσία δεν τελειώνει ποτε.Αλλά το κρίσιμο που δεν γυρίζει πίσω τούμπες να κάνεις,είναι οι πρώτοι μήνες!!
 
















ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Μπα και για μένα μια χαρά είναι ο Κίρκοαμυράς :rolleyes:
απλα είναι με τις ώρες του.

Skylako περίπου την ίδια συμπεριφορά με τον δικό σου έχει και ο δικός μου στη βόλτα αλλά δεν έχω σκεφτεί τη λύση του πνίχτη.
Δεν θες να περιμένεις λίγο μήπως στρώσει;

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ο δικός σου είναι αρκετά μεγαλόσωμος οπότε το πρόβλημα μεγενθύνεται :-| τι να πω δεν ξέρω, ο εκπαιδευτής του νομίζω έχει τον πρώτο λόγο.
 












Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Το προνγκ μπορεί να φορεθεί και με το απλό περιλαίμιο, το ίδιο και ο πνίχτης, απλά βάζεις το λουρί στο απλό περιλαίμιο και αφήνεις το σκύλο

Ο χριστος και η παναια ΞΑΝΑΛΕΩ. αντε και του χρονου, prong σε χρυσοψαρο!

edit: Προσωπικά σχόλια σχετικά με διαγραφές μηνυμάτων, απαγορεύονται. Για τυχόν διαφωνίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τον administrator του forum.
 
Last edited by a moderator:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Skylako περίπου την ίδια συμπεριφορά με τον δικό σου έχει και ο δικός μου στη βόλτα αλλά δεν έχω σκεφτεί τη λύση του πνίχτη.
Δεν θες να περιμένεις λίγο μήπως στρώσει;
Αναρωτιεμαι,θα στρωσει;Ή απλα μεταθετω ενα προβλημα;Τεινω προς καποια κατευθυνση,αλλα δεν ειμαι ακομα σιγουρη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη