Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα "εμμεσης" διαφήμισης , θα ήθελα να ρωτήσω ποια ή ποιες έτοιμες BARF -από την πληθώρα που υπάρχει στην ελληνική αγορά -ταΐζετε τα αγαπημένα σας τετράποδα και πως καταλήξατε σε αυτές ...
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα "εμμεσης" διαφήμισης , θα ήθελα να ρωτήσω ποια ή ποιες έτοιμες BARF -από την πληθώρα που υπάρχει στην ελληνική αγορά -ταΐζετε τα αγαπημένα σας τετράποδα και πως καταλήξατε σε αυτές ...
KitchenBarf, είναι η μόνη που είναι σίγουρα πλήρης, δεν έχει υπερβολικό κόκαλο, είναι αρκετά οικονομική και είναι από τις λίγες που μου είναι διαθέσιμη. Γιατί πλέον η σπιτική ΔΕΝ βγαίνει οικονομικά χωρίς να τρέχω από τη μια άκρη της πόλης στην άλλη
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Gounou

New Member
7 Απριλίου 2021
4
2
40
KitchenBarf, είναι η μόνη που είναι σίγουρα πλήρης, δεν έχει υπερβολικό κόκαλο, είναι αρκετά οικονομική και είναι από τις λίγες που μου είναι διαθέσιμη. Γιατί πλέον η σπιτική ΔΕΝ βγαίνει οικονομικά χωρίς να τρέχω από τη μια άκρη της πόλης στην άλλη
Kitchen Barf!!! Εδώ και ενάμιση χρόνο και μόνο καλά λόγια έχω να πω. Διάθεση, τρίχωμα, δόντια, οσμές όλα άψογα. Και ο Βαγγέλης εξυπηρετικότατος!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Χρησιμοποιουσαμε τη voldog μέχρι που η δυσκολία να ενεργηθούν ήταν απελπιστική. Και τα κόπρανα λευκά, σκληρά και γινόντουσαν σκόνη μετά απο λίγο..
Μετά τη Nature's food μέχρι που πήγαινα να την παίρνω μόνη μου επειδή είναι κοντά στο σπίτι μου και τυχαία μπήκα στο χώρο παραγωγής... δε θες να σου περιγράψω.
Εκτοτε αποφάσισα ότι εάν δεν υπάρχει χρόνος για να φτιάχνει κάποιος μόνος του... και επειδή έχω 4 σκυλιά.. ταίζω ξηρα :sneaky:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Χρησιμοποιουσαμε τη voldog μέχρι που η δυσκολία να ενεργηθούν ήταν απελπιστική. Και τα κόπρανα λευκά, σκληρά και γινόντουσαν σκόνη μετά απο λίγο..
Τα ίδια και στο σταφάκι που έτρωγε παλιότερα. Πέτρες, κοτρώνες. Αφού βάζει μόνο πλατάρια.
Μετά τη Nature's food μέχρι που πήγαινα να την παίρνω μόνη μου επειδή είναι κοντά στο σπίτι μου και τυχαία μπήκα στο χώρο παραγωγής... δε θες να σου περιγράψω.
Να τα περιγράψεις, γιατί μου την πάσαραν για καλύτερη στο pet shop και πήγα και πήρα κάμποσες για το σταφ και τον τσοπάνο. Για πες...
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Τα ίδια και στο σταφάκι που έτρωγε παλιότερα. Πέτρες, κοτρώνες. Αφού βάζει μόνο πλατάρια.

Να τα περιγράψεις, γιατί μου την πάσαραν για καλύτερη στο pet shop και πήγα και πήρα κάμποσες για το σταφ και τον τσοπάνο. Για πες...
Να ξεκαθαρίσω κάτι.. δεν υπηρχε πρόβλημα με το ίδιο το φαί. Μια χαρά πήγαιναν τα ζωα με αυτή.
Το "πρόβλημα" ήταν καθαρά δικό μου όταν είδα ότι δεν υπηρχε κανένα μέτρο υγιεινής στο χώρο, ήταν παντού πεταμένα κρέατα, αίματα έτρεχαν πίσω απο κτίριο και κάμποσα πατημένα γατάκια απο τα φορτηγά... φρίκαρα και δεν ξαναπήρα :cautious:
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
nature’s food???? Και συμφωνα με τα συστατικα ειναι απο τις αγαπημενες μας !!
Μιλαμε για αυτη .. Home - Real Natures Food ..??


kitchen barf στην Αθηνα που βρισκουμε??


Εγω βρισκω ευκολα στην «γειτονια μου» nature’s food και barfood .

Για creta barf εχει κανεις αποψη?
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
nature’s food???? Και συμφωνα με τα συστατικα ειναι απο τις αγαπημενες μας !!
Μιλαμε για αυτη .. Home - Real Natures Food ..??


kitchen barf στην Αθηνα που βρισκουμε??


Εγω βρισκω ευκολα στην «γειτονια μου» nature’s food και barfood .

Για creta barf εχει κανεις αποψη?
KitchenBarf έχει το barfmarket, και η τροφή με το λογότυπο του barfmarket είναι της KitchenBarf. Δεν έχω δοκιμάσει creta barf αλλά δεν μου αρέσει που έχει ρύζι
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Το barfmarket είναι αξιόπιστος αποστολέας στην Αθήνα;
Τα φέρνει με όχημα/ψυγείο έτσι;

Επίσης βλέπω πολλοί είστε barffood και πολλοί kitchen barf. Ποια είναι ανώτερη;;
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Το barfmarket είναι αξιόπιστος αποστολέας στην Αθήνα;
Τα φέρνει με όχημα/ψυγείο έτσι;

Επίσης βλέπω πολλοί είστε barffood και πολλοί kitchen barf. Ποια είναι ανώτερη;;
Ανάλογα τι θες από την τροφή, αν ξέρεις τις ανάγκες που έχει ένας σκύλος σε θρεπτικά συστατικά τότε πας στην KitchenBarf για εύκολη λύση, αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι πλήρης η τροφή του σκύλου ή μπορείς να βάλεις εσύ ιώδιο και βιταμίνες D, E που λείπουν (όπως και άλλα που λείπουν ανάλογα τη συνταγή) πας στην barffood.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Ανάλογα τι θες από την τροφή, αν ξέρεις τις ανάγκες που έχει ένας σκύλος σε θρεπτικά συστατικά τότε πας στην KitchenBarf για εύκολη λύση, αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι πλήρης η τροφή του σκύλου ή μπορείς να βάλεις εσύ ιώδιο και βιταμίνες D, E που λείπουν (όπως και άλλα που λείπουν ανάλογα τη συνταγή) πας στην barffood.
Πώς καθορίζονται οι ανάγκες ώστε να πας στην "έτοιμη" λύση όπως λές.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Πώς καθορίζονται οι ανάγκες ώστε να πας στην "έτοιμη" λύση όπως λές.
Τις ανάγκες αυτές τις ορίζει η Ευρώπη ένωση, όπως και για τις κροκέτες υπάρχουν κάποιες διατροφικές προδιαγραφές (και αν προσέξεις υπάρχουν πολλά πρόσθετα βιταμινών) έτσι και για τις barf, αλλά δεν υπάρχει κατάλληλος έλεγχος στην παραγωγή και είναι θέμα του παρασκευαστη να κάνει Διατροφική ανάλυση και να προσαρμόσει την τροφή του. Είναι αρκετοί όμως που λένε θα κάνω ένα μείγμα 70-10-10-10 και το θεωρούν πλήρες ενώ δεν είναι. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τα NRC guidelines (national research council) που είναι οι προδιαγραφές της Αμερικής γιατί υπάρχει περισσότερη έρευνα πάνω τους και τα μαθηματικά μου βγαίνουν πιο εύκολα. Οι τροφές με βάση τα ποσοστά όπως και να το κάνεις δεν είναι πλήρης γι'αυτο πολλά σκυλιά βγάζουν μακροπρόθεσμα προβλήματα, ειδικά με τον θυρεοειδή (γιατί η έλλειψη ιωδίου είναι η πιο συνηθισμένη σε αυτές τις τροφές
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Τις ανάγκες αυτές τις ορίζει η Ευρώπη ένωση, όπως και για τις κροκέτες υπάρχουν κάποιες διατροφικές προδιαγραφές (και αν προσέξεις υπάρχουν πολλά πρόσθετα βιταμινών) έτσι και για τις barf, αλλά δεν υπάρχει κατάλληλος έλεγχος στην παραγωγή και είναι θέμα του παρασκευαστη να κάνει Διατροφική ανάλυση και να προσαρμόσει την τροφή του. Είναι αρκετοί όμως που λένε θα κάνω ένα μείγμα 70-10-10-10 και το θεωρούν πλήρες ενώ δεν είναι. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τα NRC guidelines (national research council) που είναι οι προδιαγραφές της Αμερικής γιατί υπάρχει περισσότερη έρευνα πάνω τους και τα μαθηματικά μου βγαίνουν πιο εύκολα. Οι τροφές με βάση τα ποσοστά όπως και να το κάνεις δεν είναι πλήρης γι'αυτο πολλά σκυλιά βγάζουν μακροπρόθεσμα προβλήματα, ειδικά με τον θυρεοειδή (γιατί η έλλειψη ιωδίου είναι η πιο συνηθισμένη σε αυτές τις τροφές
Οπότε βάση πληρότητας είναι "μονόδρομος" η kitchen.
Αλλά είναι καλή και η barffood,απλά θέλει ακόμα κάποιες προσθήκες,αν καταλαβαίνω σωστά.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Οπότε βάση πληρότητας είναι "μονόδρομος" η kitchen.
Αλλά είναι καλή και η barffood,απλά θέλει ακόμα κάποιες προσθήκες,αν καταλαβαίνω σωστά.
Ναι, έτσι πιστεύω, βέβαια έχει αρχίσει και η nature's να βγάζει πλήρης συνταγές (άμα προσέξεις έχουν κάποιες πρόσθετες βιταμίνες)
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Να ξεκαθαρίσω κάτι.. δεν υπηρχε πρόβλημα με το ίδιο το φαί. Μια χαρά πήγαιναν τα ζωα με αυτή.
Το "πρόβλημα" ήταν καθαρά δικό μου όταν είδα ότι δεν υπηρχε κανένα μέτρο υγιεινής στο χώρο, ήταν παντού πεταμένα κρέατα, αίματα έτρεχαν πίσω απο κτίριο και κάμποσα πατημένα γατάκια απο τα φορτηγά... φρίκαρα και δεν ξαναπήρα :cautious:
@Lisa_the_rescue αυτό έγραψαν για την natures πιο πάνω
 




lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Ναι, έτσι πιστεύω, βέβαια έχει αρχίσει και η nature's να βγάζει πλήρης συνταγές (άμα προσέξεις έχουν κάποιες πρόσθετες βιταμίνες)
Εγω εδωσα μεγαλη βαρυτητα στην Nature's food , λογω τροφων οπως τα AGEAN, CYPRUS,CRETAN Dinner , Superfood και GROWTH INSTICT.

Πλεον θα αγοραζω και kitchen barf ...

Εχεις να προτεινεις -εννοειται χωρις να εισαι ειδικος- καποιες βιταμινες που πρεπει να προσθετουμε στις παραπανω τροφες ?
 
Last edited:


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Επισης η Nature's Food και Barffood ειναι οι μονες που χρησιοποιουν την επεξεργασια HPP..


" Η BARFFOOD σε πρώτη φάση καινοτομεί χρησιμοποιώντας την High Pressure Process (HPP), που είναι μία μη θερμική μέθοδος παστερίωσης τροφίμων και βασίζεται στην ισοστατική αρχή. Η υδροστατική πίεση που ασκείται μέσα στον ειδικό θάλαμο βασίζεται στην ίση, στιγμιαία και ομοιόμορφη μεταφορά της, προς όλες τις κατευθύνσεις με αποτέλεσμα να μην συνθλίβονται τα προϊόντα. Η διαδικασία αυτή επιτρέπει στα τρόφιμα να διατηρούν αναλλοίωτη τη γεύση τους, την υφή και τη θρεπτική τους αξία. Αυξάνεται η διάρκεια ζωής περισσότερο από το διπλάσιο προσδόκιμο και γι' αυτό δεν απαιτεί την προσθήκη επιπλέον συντηρητικών, γλυκαντικών ουσιών, νιτρωδών, νιτρικών αλάτων, χρωστικών κλπ. Μέσω αυτής της εφαρμογής, καταστρέφονται οι παθογόνοι μικροοργανισμοί και τα βακτήρια αλλοίωσης των τροφίμων, όπως είναι το escherichia coli, η listeria monocytogenes, η salmonella, ο σταφυλόκοκκος, κολοβακτηρίδια και πολλά άλλα. Η περίπτωση επιμόλυνσης των προϊόντων δεν υφίσταται, καθώς τα προϊόντα τοποθετούνται στον ειδικό θάλαμο στην τελική τους συσκευασία κι επίσης, οποιαδήποτε ελαττωματική συσκευασία ανιχνεύεται και απορρίπτεται αυτόματα. Σε δεύτερη φάση με τη διαδικασία του Shock (σοκάρισμα) τα προϊόντα μεγάλης διάρκειας αποθήκευσης, διατηρούνται με την υψηλότερη ασφάλεια σε θερμοκρασίες που κυμαίνονται από -18o C έως -45o C στην καρδιά του προϊόντος.
 
  • Like
Reactions: Try2CU


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Εγω εδωσα μεγαλη βαρυτητα στην Nature's food , λογω τροφων οπως τα AGEAN, CYPRUS,CRETAN Dinner , Superfood και GROWTH INSTICT.

Πλεον θα αγοραζω και kitchen barf ...

Εχεις να προτεινεις -εννοειται χωρις να εισαι ειδικος- καποιες βιταμινες που πρεπει να προσθετουμε στις παραπανω τροφες ?
Έχοντας κάνει ένα σεμινάριο διατροφής θα πρότεινα Βιταμίνη Ε (d-alpha-tocopherol) σαρδέλα (για Βιταμίνη D και ω3) και ψευδάργυρο (κατά προτίμηση chelated), Kelp (για ιώδιο) μπορείς να δεις αν αυτές οι συνταγές έχουν πρόσθετα βιταμινών μέσα, αν έχουν τουλάχιστον Ψευδάργυρο είναι σχετικά πλήρης.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Να ξεκαθαρίσω κάτι.. δεν υπηρχε πρόβλημα με το ίδιο το φαί. Μια χαρά πήγαιναν τα ζωα με αυτή.
Το "πρόβλημα" ήταν καθαρά δικό μου όταν είδα ότι δεν υπηρχε κανένα μέτρο υγιεινής στο χώρο, ήταν παντού πεταμένα κρέατα, αίματα έτρεχαν πίσω απο κτίριο και κάμποσα πατημένα γατάκια απο τα φορτηγά... φρίκαρα και δεν ξαναπήρα :cautious:
Πριν πόσο καιρό πήγες γιατί άλλαξαν όλα αυτά και αλλάζουν...ήδη πέρασαν ISO(έχω εσωτερική πληροφόρηση ;) ) Άλλαξε ο διευθυντής παραγωγής και έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές προς το καλύτερο και θα γίνουν ακόμα μεγαλύτερες το προσεχές διάστημα.Επίσης είναι απο τις λίγες εταιρείες που χρησιμοποιεί πολύ καλές πρώτες ύλες και τις ελέγχει κατά την παραλαβή καθημερινά,δίνει τροφές σε φιλοζωικές(το ξέρω επίσης απο πρώτο χέρι) και συνεργάζεται με κτηνίατρο-διατροφολόγο..δε με νοιάζει να τους κάνω διαφήμιση μιας και δεν κερδίζω κάτι απλά τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά την παραγωγή τους..Δίνω εδώ και καιρό στα σκυλιά μου και μόνο καλά αποτελέσματα έχω μιας και ξέρω πολύ καλά τι μπαίνει μέσα...
Μια επίσης πολύ καλή εταιρεία με πολύ καλές πρώτες ύλες είναι η Naturalistic
Γνωρίζω το παληκάρι που την έχει(έχει σκύλο απο εμένα) και έχω μπεί στην παραγωγή,έχω δεί τις πρώτες ύλες και όλη την διαδικασία..ειναι πρότυπο!Σαν τεχνολόγος τροφίμων που είμαι μπορώ να πώ οτι το παληκάρι άνετα θα μπορούσε να τα φτιάχνει για ανθρώπους..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3