Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
θέλει τεράστια προσοχή η barf με τα βακτήρια και τις μολύνσεις δυστυχώς. δεν είναι τόσο απλό το όλο θέμα.
Σίγουρα θέλει προσοχή. Και παρατήρηση συνέχεια τον σκύλο.
Κάνουμε 2 φορές τον χρόνο αιματολογικές και αρκετά τσεκ απς. Τώρα που ήταν και κουτάβι ήταν λίγο πιο επιρρεπής οπότε ήμασταν και κάθε εβδομάδα κτηνίατρο. Οπότε υπήρχε παρακολούθηση σε κάθε τομέα.
Και όσο μπαίνεις στον κόσμο της μπαρφ τόσο σε χορεύει και σε μαθαίνει.
Σίγουρα ένας που δίνει απλά για να δώσει,φαίνεται.
Εμείς δε ψάχνουμε και προσπαθούμε το καλύτερο τσάμπα..
 


French

Member
26 Μαρτίου 2023
22
2
30
Σίγουρα θέλει προσοχή. Και παρατήρηση συνέχεια τον σκύλο.
Κάνουμε 2 φορές τον χρόνο αιματολογικές και αρκετά τσεκ απς. Τώρα που ήταν και κουτάβι ήταν λίγο πιο επιρρεπής οπότε ήμασταν και κάθε εβδομάδα κτηνίατρο. Οπότε υπήρχε παρακολούθηση σε κάθε τομέα.
Και όσο μπαίνεις στον κόσμο της μπαρφ τόσο σε χορεύει και σε μαθαίνει.
Σίγουρα ένας που δίνει απλά για να δώσει,φαίνεται.
Εμείς δε ψάχνουμε και προσπαθούμε το καλύτερο τσάμπα..
Ο κτηνίατρός σου είναι υπέρ της barf ή σε κράζει απ το πρωί μέχρι το βράδυ ?
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ο κτηνίατρός σου είναι υπέρ της barf ή σε κράζει απ το πρωί μέχρι το βράδυ ?
Δεν είναι υπέρ,αλλά σε με κράζει.
Μου είχε αποτρέψει μια-δυο φορές στην μετάβαση από κροκετα στην μπαρφ τότε στις αρχές. Μετά πήρα την απόφαση. Μου είπε ότι έχει δει θετικά αποτελέσματα σε αρκετά σκυλιά. Αλλά δε συζητησαμε αν έχει δει αρνητικά.
Αλλά βλέπει και ο ίδιος πόσο καλύτερα τα πάει ο Σκούμπι με την μπαρφ και μάλλον γι'αυτό δε λέει τίποτα.
Ίσως αν άκουγε όταν κάθομαι στην ουρά στο κτηνιατρείο διαφημίζω την μπαρφ,να ξυνιζε
 
  • Like
Reactions: bella_gr


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πριν πόσο καιρό πήγες γιατί άλλαξαν όλα αυτά και αλλάζουν...ήδη πέρασαν ISO(έχω εσωτερική πληροφόρηση ;) ) Άλλαξε ο διευθυντής παραγωγής και έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές προς το καλύτερο και θα γίνουν ακόμα μεγαλύτερες το προσεχές διάστημα.Επίσης είναι απο τις λίγες εταιρείες που χρησιμοποιεί πολύ καλές πρώτες ύλες και τις ελέγχει κατά την παραλαβή καθημερινά,δίνει τροφές σε φιλοζωικές(το ξέρω επίσης απο πρώτο χέρι) και συνεργάζεται με κτηνίατρο-διατροφολόγο..δε με νοιάζει να τους κάνω διαφήμιση μιας και δεν κερδίζω κάτι απλά τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά την παραγωγή τους..Δίνω εδώ και καιρό στα σκυλιά μου και μόνο καλά αποτελέσματα έχω μιας και ξέρω πολύ καλά τι μπαίνει μέσα...
Μια επίσης πολύ καλή εταιρεία με πολύ καλές πρώτες ύλες είναι η Naturalistic
Γνωρίζω το παληκάρι που την έχει(έχει σκύλο απο εμένα) και έχω μπεί στην παραγωγή,έχω δεί τις πρώτες ύλες και όλη την διαδικασία..ειναι πρότυπο!Σαν τεχνολόγος τροφίμων που είμαι μπορώ να πώ οτι το παληκάρι άνετα θα μπορούσε να τα φτιάχνει για ανθρώπους..
Είχα αναφέρει για την Naturalistic σε προηγούμενο ποστ...βάζει υλικά κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση,το εργαστήριο του ειναι "χειρουργειο" και γενικά η ποιότητα του ειναι φανταστική..το μόνο ίσως "μειον" είναι οτι ολες οι συνταγες του εχουν κοτόπουλο που δεν ταιριάζει σε όλους τους σκύλους...
 


French

Member
26 Μαρτίου 2023
22
2
30
Είχα αναφέρει για την Naturalistic σε προηγούμενο ποστ...βάζει υλικά κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση,το εργαστήριο του ειναι "χειρουργειο" και γενικά η ποιότητα του ειναι φανταστική..το μόνο ίσως "μειον" είναι οτι ολες οι συνταγες του εχουν κοτόπουλο που δεν ταιριάζει σε όλους τους σκύλους...
Σε αυτό με το κοτόπουλο έχεις δίκιο, ελπίζω να κάτσει τον σκύλο μου μιας και με το κοτόπουλο είχα θεματάκι παλιότερα. Πρώτη μέρα έφαγε σήμερα το πρωί, οπότε δεν μπορώ να ξέρω πως θα πάει. Όσο για τον χώρο, το ''χειρουργείο'' είναι λίγο μπροστά στο πόσο καθαρό είναι το μαγαζί.
 


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
καλησπέρα και απο εμάς,ειμαστε νεα μελη, έχοντας τον Ρεξ - ένα ημίαιμο πομεράνιαν/πεκινουά 9 κιλών και 10 χρονών φέτος - είχαμε αποφασίσει και εμείς να δοκιμάσουμε τη μπαρφ διατροφή λογω θεματος με τα δοντια απο μικρος λογω ρατσας.

Ξεκινώντας το 2019 αρχίσαμε με την A&D Natural Foods (πλέον Peritas Barf) δεν τα πηγαμε πολυ καλα με το κοτοπουλο. Του το έδωσα για μια βδομάδα και έβλεπα ότι είχε βαρυστομαχιάσει συν οτι ειχε πολλα κομματακια κοκκαλα μεσα. Όλη μερά κοιμόταν ηταν ζεστός και μούγκριζε από παράπονο. Μετα αλλαξαμε σε barfood την οποια ετρωγε για αρκετους μηνες και μαγειρευτη και ωμη σε ολες τις γευσεις μεχρι που 2 φορες στην ωμη παρατηρασαμε να βγαινουν ασπρα σκουληκακια σε διαστημα 5' που εμενε στο πιατο το φαγητο. δεν ξαναπηραμε. Απο τοτε ψωνιζουμε κυριως απο το barfmarket τις συνταγες της Natures food , αλλα εχουμε δοκιμασει και voldog(με το αρνι δεν ειχαμε θεμα με μεγαλο ποσοστο κοκκαλου), raw habits, bone barf.

Επισης ξεχωριστα εχουμε δοκιμασει και πριν ενα χρονο την holly barf στον βυρωνα. δεν γνωριζω αν υπαρχει ακομα αλλα ηταν καλη.
ρεξ.jpg
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Μετα αλλαξαμε σε barfood την οποια ετρωγε για αρκετους μηνες και μαγειρευτη και ωμη σε ολες τις γευσεις μεχρι που 2 φορες στην ωμη παρατηρασαμε να βγαινουν ασπρα σκουληκακια σε διαστημα 5' που εμενε στο πιατο το φαγητο.
Η αλήθεια είναι ότι για την barffood το ακούω δεύτερη φορά αυτό για τα σκουλήκια.
Το είχα ακούσει πάνω σε συζήτηση από μια κοπέλα.
Πολύ περίεργο μου φαίνεται.
 


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
Η αλήθεια είναι ότι για την barffood το ακούω δεύτερη φορά αυτό για τα σκουλήκια.
Το είχα ακούσει πάνω σε συζήτηση από μια κοπέλα.
Πολύ περίεργο μου φαίνεται.
και σε εμας μας φανηκε περιεργο γιατι την περναμε τοσο καιρο και δεν ειχαμε κανενα θεμα και με τις παραδοσεις ηταν ευγενικοι ολοι. αλλα μετα την δευτερη φορα δεν ξαναπηραμε.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Ξεκινώντας το 2019 αρχίσαμε με την A&D Natural Foods (πλέον Peritas Barf) δεν τα πηγαμε πολυ καλα με το κοτοπουλο. Του το έδωσα για μια βδομάδα και έβλεπα ότι είχε βαρυστομαχιάσει συν οτι ειχε πολλα κομματακια κοκκαλα μεσα. Όλη μερά κοιμόταν ηταν ζεστός και μούγκριζε από παράπονο.
δινω περιπου 2 βδομαδες την peritas, αλλα οι 3 τελευταιες συσκευασιες που πηρα (κοτοπουλο), οχι μονο μυριζανε, ΒΡΩΜΑΓΑΝΕ. οποτε παμε πισω στη natures food (εκτος κι αν βρω τπτ αλλο εδω κοντα).
 
  • Like
Reactions: xristinap


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
παλια στον βασιλοπουλο ειχανε κατεψυγμενο κιμα για σκυλους και γατες. τους εστειλα μνμ μπας και το επαναφερουν, μαζι με κοκκαλα για σκυλους/γατες στα κρεοπωλεια τους...δεν περιμενω και κανα θαυμα, αλλα αν το ζητησουν κι αλλοι, ισως ξυπνησουν και το ξαναφερουν το προιον.
 


xristinap

Member
16 Ιουλίου 2023
15
13
26
παλια στον βασιλοπουλο ειχανε κατεψυγμενο κιμα για σκυλους και γατες. τους εστειλα μνμ μπας και το επαναφερουν, μαζι με κοκκαλα για σκυλους/γατες στα κρεοπωλεια τους...δεν περιμενω και κανα θαυμα, αλλα αν το ζητησουν κι αλλοι, ισως ξυπνησουν και το ξαναφερουν το προιον.
ω δεν το γνωριζα. αν ηταν καλο οντως γιατι οχι.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Hallo,λοιπόν έχουμε κάνει μετάβαση στη nature's food.
Όσο δε μου γεμιζε το μάτι λόγο έντονης άλεσης,με τόσο ευρύ κωδικολογιο κλπ. Αλλά τόσο με έτρωγε να τη δοκιμάσω.
Προφανώς μιλάμε για μια εταιρεία επιτυχημένη στον χώρο,με κωδικούς για όλα τα "είδη" σκύλου. Συν ότι από την kitchen barf με ενοχλούσε που δεν έρχονται όλοι οι κωδικοί τους Αθήνα. Ενώ της natures μου βγαίνει και πιο φτηνά και έχω πρόσβαση σε όλες τις πρωτεϊνες και κωδικούς πιο περίεργους.
Κάνουμε μετάβαση μέρα από μια μέρα νηστεία,με normal life. Σήμερα αρχιζω και προσθέτω σιγά σιγά λάδια σολομού, γαϊδουράγκαθο κτλ.
4η μέρα σήμερα. Πάμε πολύ καλά,πέσαμε 200 γραμμάρια στη τροφή. Από 1.200 σε 1.000. Με την natures food μειώθηκαν κατά πολύ τα κόπρανα,και έγιναν πιο καφετί, κάτι που δεν είχα με την kitchen barf που με αυτή ήταν πιο πρασινοπα.
Τρώμε αύριο και το 5ο κιλο και ξεκινάμε το καθημερινό rotation στο κωδικολογιο τους.
Προς το παρόν είμαι πολύ υπέρ αυτής της αλλαγής,αλλά είναι ακόμα η αρχή,θα ξανά επανέλθω στον μήνα.
 
  • Like
Reactions: Try2CU


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Εγώ πάντως που του δίνω 1 μήνα και τώρα natures food όλα καλά και τέλεια. Κακακια λίγα, δεν μυρίζουν σχεδόν καθόλου. Και έχουμε δοκιμάσει αρνί, κοτόπουλο, μοσχάρι, superfoods και υποαλλεργικη γαλοπούλα. Με εξαίρεση το αρνί που λόγω κρέατος μύριζε αρκετά όλα κομπλε. Και να σημειώσω μετάβαση δεν έκανα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Εγώ πάντως που του δίνω 1 μήνα και τώρα natures food όλα καλά και τέλεια. Κακακια λίγα, δεν μυρίζουν σχεδόν καθόλου. Και έχουμε δοκιμάσει αρνί, κοτόπουλο, μοσχάρι, superfoods και υποαλλεργικη γαλοπούλα. Με εξαίρεση το αρνί που λόγω κρέατος μύριζε αρκετά όλα κομπλε. Και να σημειώσω μετάβαση δεν έκανα.
Εχ και εγώ το σκεφτόμουν για την μετάβαση. Θέλει λέει 24 ώρες αφαγία για να φύγουν οι τοξίνες. Τελικά βλακεία έκανα θεωρώ,ξερασε ο μικρός στις 20 ώρες στομαχικά υγρά.
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Εμένα δεν είχε πάθει τπτ αλλά και μέσα στην βδομάδα τώρα αναγκαστικά του έδωσα ξηρή μια φορά γτ είχα ξεχάσει να ξεπαγωσω barf
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Εμένα δεν είχε πάθει τπτ αλλά και μέσα στην βδομάδα τώρα αναγκαστικά του έδωσα ξηρή μια φορά γτ είχα ξεχάσει να ξεπαγωσω barf
Η αλήθεια είναι καλό είναι να μη κάνεις τέτοιες μεταβάσεις από καθαρό κρέας σε κροκετα.
Καλύτερα βγάλε μπαρφ εκτός ψυγείου και άσε την να ξεπαγωσει. Και σκιπαρε ένα γεύμα.

Ερώτηση. Σου έχει τύχει ποτέ,να σου κάνει μαύρα κόπρανα ή μισά μισά καφέ και μαύρα;
Αυτό σημαίνει ότι έχει αίμα στα κόπρανα πάντα!;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Η αλήθεια είναι καλό είναι να μη κάνεις τέτοιες μεταβάσεις από καθαρό κρέας σε κροκετα.
Καλύτερα βγάλε μπαρφ εκτός ψυγείου και άσε την να ξεπαγωσει. Και σκιπαρε ένα γεύμα.

Ερώτηση. Σου έχει τύχει ποτέ,να σου κάνει μαύρα κόπρανα ή μισά μισά καφέ και μαύρα;
Αυτό σημαίνει ότι έχει αίμα στα κόπρανα πάντα!;
Η αλήθεια είναι καλό είναι να μη κάνεις τέτοιες μεταβάσεις από καθαρό κρέας σε κροκετα.
Καλύτερα βγάλε μπαρφ εκτός ψυγείου και άσε την να ξεπαγωσει. Και σκιπαρε ένα γεύμα.

Ερώτηση. Σου έχει τύχει ποτέ,να σου κάνει μαύρα κόπρανα ή μισά μισά καφέ και μαύρα;
Αυτό σημαίνει ότι έχει αίμα στα κόπρανα πάντα!;
Πες πρωτα οτι εφαγε συκωτι και μετα ρωτα για αιμα. Ο οζι εφαγε εμα γευμα και εκανε μαυρα καμια βδομαδα.
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Η αλήθεια είναι καλό είναι να μη κάνεις τέτοιες μεταβάσεις από καθαρό κρέας σε κροκετα.
Καλύτερα βγάλε μπαρφ εκτός ψυγείου και άσε την να ξεπαγωσει. Και σκιπαρε ένα γεύμα.

Ερώτηση. Σου έχει τύχει ποτέ,να σου κάνει μαύρα κόπρανα ή μισά μισά καφέ και μαύρα;
Αυτό σημαίνει ότι έχει αίμα στα κόπρανα πάντα!;
μου έτυχε.μια φορά.να είναι λίγο πράσινα γτ στην βόλτα θυμάμαι είχε φάει γρασίδι. Μόνο στο αρνί ήταν μαύρα κάπως αλλά και ο κιμάς του αρνιού ήταν πολύ σκούρος. Επίσης εκείνη την μέρα είχαμε πάει θάλασσα και το βλαμμένο επινε νερό και μετά έκανε και εμετό λίγο. Δεν νομίζω να φταίει το αρνί αλλά δεν του ξαναεδωσα γιατί δεν μου άρεσε.η μυρωδιά του. Όχι ότι ήταν χαλασμενο μην παρεξηγηθώ απλά πολύ έντονη αρνίσια μυρωδιά που δεν μου αρεσει
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Η αλήθεια είναι καλό είναι να μη κάνεις τέτοιες μεταβάσεις από καθαρό κρέας σε κροκετα.
Καλύτερα βγάλε μπαρφ εκτός ψυγείου και άσε την να ξεπαγωσει. Και σκιπαρε ένα γεύμα.

Ερώτηση. Σου έχει τύχει ποτέ,να σου κάνει μαύρα κόπρανα ή μισά μισά καφέ και μαύρα;
Αυτό σημαίνει ότι έχει αίμα στα κόπρανα πάντα!;
Η αλήθεια είναι καλό είναι να μη κάνεις τέτοιες μεταβάσεις από καθαρό κρέας σε κροκετα.
Καλύτερα βγάλε μπαρφ εκτός ψυγείου και άσε την να ξεπαγωσει. Και σκιπαρε ένα γεύμα.

Ερώτηση. Σου έχει τύχει ποτέ,να σου κάνει μαύρα κόπρανα ή μισά μισά καφέ και μαύρα;
Αυτό σημαίνει ότι έχει αίμα στα κόπρανα πάντα!;
Πες πρωτα οτι εφαγε συκωτι και μετα ρωτα για αιμα. Ο οζι εφαγε εμα γευμα και εκανε μαυρα καμια βδομαδα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Πες πρωτα οτι εφαγε συκωτι και μετα ρωτα για αιμα. Ο οζι εφαγε εμα γευμα και εκανε μαυρα καμια βδομαδα.
Ρε η μπαρφ εκάστοτε έχει καρδιές,συκωτια κτλ