Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Εγώ παρόλο που της δίνω Pedigree (που απο ότι έμαθα δεν είναι και τόσο καλή όσο νόμιζα), κατα 90% τα κακά της είναι κανονικά, δηλαδή ούτε σκληρά ούτε μαλακά. Το υπόλοιπο 10% είναι μαλακά, αλλά όχι διάρροια. Και μυρίζει όλο το δωμάτιο ξέχασα να πώ. Εμμετούς δεν έχουμε. Της αρέσει πάρα πολύ και την εξαφανίζει σε δευτερόλεπτα. Θα δοκιμάσω όμως να πάρω κάτι καλύτερο απο αυτά που προτείνετε. Επίσης δεν τη μασάει. Τα καταπίνει αμάσητα, οπότε φαντάζομαι πρέπει να πάρω μια τροφή με μεγαλύτερες κροκέτες, παρόλο που είναι κουτάβι.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Αν είναι κουτάβι τότε θέλει νεράκι στη τροφή (νομίζω το αναγράφει κάθε ξηρά για κουτάβια)

Παιδιά μην αλλάζετε πολλές τροφές, το σκυλί θα γίνει επιλεκτικό!
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Είναι 3 μηνών, δεν είναι και μωρό. Έχει κανωνικά τα δοντάκια του και είναι και πολύ κοφτερά. Οπότε δε πιστεύω να πρέπει να βάλω νερό στη ξηρά.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Πότε ειναι μωρο?! 2 εβδομάδων?!:confused:

Κάθε καλής μάρκας τροφή (δεν ξέρω τι ξηρά παίρνεις εσύ και δεν το πρόσεξες) αναγραφεί πάνω αναλυτικά πόσο νερό βάζουμε και μέχρι πότε ταΐζουμε το κουτάβι μας με "νια νια"!
Αφού γίνει ενός χρόνου και την γυρνάμε σε adult (τροφή για ενήλικους σκύλους) πλέων δεν χρειάζεται νερό ούτε 3 φορές την ημέρα τάισμα..!;)
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
3 μηνων δε χρειαζεται να ναι νιανια η τροφη για κανενα λογο
Ναι ρε παιδιά! Μόνο για να μας κάνουν σημάδια είναι τα καρφιτσοδοντάκια?
Κροκέτα της ηλικίας τους κ χρουτς-χρουτς να μαθαίνουν πώς γίνεται :p
 






ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Πότε ειναι μωρο?! 2 εβδομάδων?!:confused:

Κάθε καλής μάρκας τροφή (δεν ξέρω τι ξηρά παίρνεις εσύ και δεν το πρόσεξες) αναγραφεί πάνω αναλυτικά πόσο νερό βάζουμε και μέχρι πότε ταΐζουμε το κουτάβι μας με "νια νια"!
Αφού γίνει ενός χρόνου και την γυρνάμε σε adult (τροφή για ενήλικους σκύλους) πλέων δεν χρειάζεται νερό ούτε 3 φορές την ημέρα τάισμα..!;)
Κάποιοι έχουν καθαρά τη δική τους άποψη και κάποιοι κάνουν αυτό που τους συνιστούν οι κτηνίατροι και αυτό που λέει στις "οδηγίες χρήσης"...
1ον έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες ότι μέχρι 12 μηνών θα τρώνε νιανιά:confused:

2ον το "καθαρά δική τους άποψη" μην το λες με τέτοια πεποίθηση, γτ εγώ πχ δν έχω εκτροφέα -αφού δεν αγόρασα την μικρή μου- αλλά έχω φίλη εκτροφέα της φυλής που με καθοδηγούσε τότε. Κ πίστεψέ με προτίμησα την γνώμη της από ένα καρτελάκι στο πίσω μέρος της τροφής που έλεγε ότι σερβίρεται ΚΑΙ νοτισμένη.
Αν θες λέω και το όνομά της, δν έχω θέμα :cool: Αλλωστε μόλις την ξαναρώτησα για να είμαι σίγουρη.

Από 2 μηνών ξηρά ΧΩΡΙΣ νερό. (Το νιανιά κάνει πέτρα κ δεν το θες ούτε στα προσωρινά δόντια.) Από 6 έως 12 μηνών τρώνε 3 φορές την μέρα και μετά πάμε στην adult.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Εμένα παιδιά επειδή μεγάλωνε στο βουνό με τα αδερφάκια του είχε σκληραγωγηθεί. απο τη πρώτη στιγμή που το βρήκα έπεσε με τα μούτρα στη ξηρά τροφή και τότε ήταν περίπου 2 μηνών και μάσαγε κανονικότατα. Τώρα τελευταία μου τα χαλάει. Ίσως απο λαιμαργία τα καταπίνει και θα δοκιμάσω μεγαλύτερες κροκέτες για να δώ. Φαντάζομαι ότι πρέπει να τα βρέχουμε όταν είναι πολύ μωρά και δυσκολεύονται να τα μασήσουν. Όταν όμως ορμάνε και κράτσα κρούτσα για ποιό λόγο να βρέξεις τη τροφή;; Δεν υπάρχει λόγος. Άσε που με το μάσημα κάνουν καλό στα δόντια τους όντως.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Πρόσεξε να είναι μεγαλύτερες σε μέγεθος, αλλά όχι για ενήλικα σκυλιά.
Δν ξέρω αν οι κροκέτες για μεγαλόσωμα κουτάβια είναι μεγαλύτερες από αυτές που έδινα εγώ, αλλά ο Σούπερμαν θα μπορούσε να σου πει ;)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αναλογα την τροφη,ουσιαστικα αυτη ειναι η διαφορα το μεγεθος της κροκετας.και εχω εχω δοκιμασει στο παρελθον μεγαλυτερη μιας και το τρωει αμασητο,αλλαχωρις αποτελεσμα.
οποτε ειπα ολα καλα,δε λερωνουμε και τα δοντακια
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Λοιπόν σήμερα πήρα Acana !! Τα κατάφερα !!χαχαχα
την έβαλα μαζί με roayal και τίποτα δεν έχει φάει !! και μόλις γυρίσαμε απο τ βόλτα .
Δεν νομίζω να φταίει η τροφή αλλα δεν είναι καθόλου φαγανό !
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
1ον έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες ότι μέχρι 12 μηνών θα τρώνε νιανιά:confused:

2ον το "καθαρά δική τους άποψη" μην το λες με τέτοια πεποίθηση, γτ εγώ πχ δν έχω εκτροφέα -αφού δεν αγόρασα την μικρή μου- αλλά έχω φίλη εκτροφέα της φυλής που με καθοδηγούσε τότε. Κ πίστεψέ με προτίμησα την γνώμη της από ένα καρτελάκι στο πίσω μέρος της τροφής που έλεγε ότι σερβίρεται ΚΑΙ νοτισμένη.
Αν θες λέω και το όνομά της, δν έχω θέμα :cool: Αλλωστε μόλις την ξαναρώτησα για να είμαι σίγουρη.

Από 2 μηνών ξηρά ΧΩΡΙΣ νερό. (Το νιανιά κάνει πέτρα κ δεν το θες ούτε στα προσωρινά δόντια.) Από 6 έως 12 μηνών τρώνε 3 φορές την μέρα και μετά πάμε στην adult.
Η ξηρά τροφή δεν καθαρίζει την πέτρα, τα κόκαλα το κάνουν πρώτων και δεύτερων μου είπε ο κτηνίατρος να βάζω νερό στη ξηρά μέχρι ενός χρόνου.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αν εχει καποιος την καλοσυνη να μου πει ποια ειναι αυτη η τροφη που γραφει αναλυτικα ποσο νερο βαζουμε για να γινει η ξηρα νιανια. Ηξερα για τροφες που μπορεις να βρεξεις, για τροφες που δεν πρεπει να βρεξεις, για τροφες που αν τις βρεξεις κανουν κατι σαν ζουμι αλλα τροφη που να γραφει και ποσο ακριβως νερο προσθετεις τωρα το εμαθα και θα με ενδιαφερε να το ψαξω λιγο παραπανω.
 




Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Στη royal small breed puppy από τι θυμάμαι έγραφε από πίσω ανά ένα ποτήρι τροφής ποσό νερό θέλει.
Όταν ήταν η μικρή 2 μηνών την έβαζα νερό, στου 3 μήνες σταμάτησα να την βάζω νερό , σταμάτησε να τρώει γιατί με την πρώτη που έφαγε σκέτη ξηρά πλήγωσε το στόμα και με την συμβουλή του κτηνιάτρου συνέχισα να την βάζω νερό και έτσι έληξε το θέμα.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
αναλογα την τροφη,ουσιαστικα αυτη ειναι η διαφορα το μεγεθος της κροκετας.και εχω εχω δοκιμασει στο παρελθον μεγαλυτερη μιας και το τρωει αμασητο,αλλαχωρις αποτελεσμα.
οποτε ειπα ολα καλα,δε λερωνουμε και τα δοντακια
αχ μή μου λές τέτοια...και είμαι έτοιμη να πάω να πάρω μεγαλύτερες κροκέτες για κουτάβια πάντα. Ελπίζω να μην τα πηγαίνει και αυτά αμάσητα...
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Η ξηρά τροφή δεν καθαρίζει την πέτρα, τα κόκαλα το κάνουν πρώτων και δεύτερων μου είπε ο κτηνίατρος να βάζω νερό στη ξηρά μέχρι ενός χρόνου.
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε...:cool:
Δν είπα ότι η ξηρά καθαρίζει την πέτρα. Είπα ότι με τα νιανιά κάνει πιο εύκολα πέτρα. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο;)

Μέχρι ενός έτους, με όλα του να νέα δόντια νερό στην τροφή το βρίσκω υπερβολικό.:eek: Εμένα μέχρι τότε είχε κάνει φυτίλια όλα τα μασουλητήρια της:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU