Ποια ξηρα τροφή προτιμά ο σκύλος σας;


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
ειναι γεγονος. Και εμενα μετα απο παιχνιδι με το μπαλακι και λαχανιασμα, πινει πολυ νερο και μετα δεν πειναει. Της αφηνω το φαγητο και αν εχει μεσα αρκετο κιμα το πρωι που το ξανακοιταω το εχει φαει.
Αλλωστε μετα το τρεξιμο καλο ειναι να μην τρωει παρα μονο οταν ξελαχανιασει αρκετα.
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
σωστα. Δικιο εχεις. Αλα το μπωλακι της εχει παντα νερο μεσα και το χλαπακιαζει ολο πριν το προλαβω.
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
αδειασε το πριν.δε κανει και καλο για το σκυλι
Ωχ! μπορώ να ρωτήσω γιατί, γιατί έχω άγνοια?
Τα δικά μου με το που θα τελειώσουν το φαγητό, γυρίζουν τη μούρη κατ' ευθείαν στο διπλανό μπωλ με το νερό.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
πάντως αν θέλετε να παχύνει ο (μίζερος στο φαί) σκύλος σας ...μην του έχετε το μπολ του νερού δίπλα απο το φαγητό του..
θα πιεί νερό, θα φουσκώσει ...και μετά δεν θα ακουμπήσει κροκέτα ......

εγώ δίνω την ξηρά μουσκεμένη αρκετά και νερό τουλάχιστον 30΄αργότερα....
το μαγειρευτό έχει υγρασία απο μόνο του, οπότε τα σκυλιά πίνουν νερό πολύ αργότερα...


τσίβας..εκλαίρια και ξηροκάρπια...δεν δίνω πριν το φαί....(για προφανείς λόγους..).....:)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
μανωλαε,κατσε σκεψου κ πανε σε μια θεση ,που ευχομαι ποτε να μην βρεθεις...σκεψου λοιπον οτι γυρνατε σπιτι λαχανιασμενοι,τρεχει στο νερο ,το πινει κ μετα απο λιγο την χανεις απο το στομαχι της....κατσε τωρα κ σκεψου κ μετρα ποσες λυσεις θα ειχες βρει ωστε να μην το εκανε...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ωχ! μπορώ να ρωτήσω γιατί, γιατί έχω άγνοια?
Τα δικά μου με το που θα τελειώσουν το φαγητό, γυρίζουν τη μούρη κατ' ευθείαν στο διπλανό μπωλ με το νερό.
Μην ανησυχείς, τα δικά σου δεν κινδυνεύουν
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μην ανησυχείς, τα δικά σου δεν κινδυνεύουν
Σ' ευχαριστώ που με καθησυχάζεις!
Διάβασα στο link που με παρέπεμψε ο Superman ότι κινδυνεύουν περισσότερο τα μεγαλόσωμα σκυλιά. Είναι θέμα μεγέθους τελικά?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
θεμα κατασκευης ,αλλα καλο ειναι κ εσυ να προσεχεις.οταν τα σκυλια σας λοιπον γυρνανε απο δραστηριοτητες και διψανε,πραγμα που ειναι λογικο,αφηνετε ισα ισα να πιουν δυο γουλιες για να καθαρισει το στομα,βρεχετε τα χειλη,κοιλια κ γεννητικα κ ετσι τα βοηθατε να δροσιστουν χωρις να την πεσουν στον κουβα με το νερο.επισης βοηθαει το δροσερο πελμα.
 


tomtechgr

Member
17 Οκτωβρίου 2011
10
0
volos
το δικο μου δυσκολευτε λιγο στα κρεμμυδια αλλα ψητα τα τρωει....!!!!!!!ειναι η χαρα των σκυλοτροφων οποτε παω τσουβαλι τρελλενεται ειναι για διαφημηση τροφης...οπως εκανε ο βεγγος στην ταινια με τα μακαρονια...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Τα κρεμμύδια προκαλούν στον σκύλο αιμολυτική αναιμία, αν φαγωθούν ωμά, μαγειρεμένα ή σε σκόνη. Η αιτία είναι συγκεκριμένες ενώσεις του θείου που αυτό περιέχει και του δίνουν αυτή τη χαρακτηριστική μυρωδιά. Φυσιολογικά αυτές μεταβολίζονται στον οργανισμό με τη βοήθεια ενός ενζύμου, το οποίο όμως δεν έχουν οι σκύλοι . Τα συμπτώματα είναι συνέπεια της καταστροφής των ερυθρών αιμοσφαιρίων που προκαλείται και κυρίως διαπιστώνεται αδυναμία, λήθαργος, έμετος, διάρροια, ωχροί βλεννογόνοι (λόγω αιμόλυσης) και καφέ χρωματισμός του ούρου (λόγω αιμοσφαιρινουρίας). Παρόμοια αποτελέσματα έχει και η βρώση μεγάλης ποσότητας σκόρδου, ωμού ή σε σκόνη.
 


tomtechgr

Member
17 Οκτωβρίου 2011
10
0
volos
και βεβαια κανουνε κακο απλα παραθετω το ζητημα στο οτι μπορει να φαει τα παντα χωρις να εχει καποιο δισταγμο απο θεμα μυρωδιας γευσης ..λογο λαιμαργιας και αδυναμιας της μαμας απεναντι του....
 




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
289
256
KORYDALLOS
Η δικη μου τρωει με ορεξη την Tonus...αν βαλουμε και λιγο γιαουρτακι μια στις τοσες...πανηγυρι! Ζουμακια δεν ριχνω μεσα,και την καταβροχθιζει παρ'αυτα...βεβαια ειμαστε λιγοφαγες γενικα,αλλα κοριτσια ειμαστε και προσεχουμε...;)
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Και εμεις κοριτσι εχουμε αλλα ευτυχως πηρε τα κιλα που ηθελα ωστε να παει στην εκθεση και πηρε και μια πρωτια αλλα και ενα δευτερο βραβειο! Αφου ο Ισπανος την εκανε Θεά στην κριση του!
Τωρα πια ομως, νηστεια! Ξηρα τροφη και αγιος ο Θεος!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
36
Ξεσσαλονίκη
Ο δικός μου τρώει ξηρά ανακατεμένη είτε με φρούτα και λαχανικά στο μπλέντερ, είτε λίγο κιμά μοσχαρίσιο ή κοτοπουλίσιο, είτε λίγο γιαουρτάκι. Όλα τα τρώει, δόξα τω Θεώ το καμάρι μου, κονσέρβα μόνο μη μυρίσει... τις απεχθάνεται! :p
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
φιλε μανο,δεν προκειται νομιζω ποτε να μπουκωσω το ζωο μου να παρει κιλα για να κατεβει στην εκθεση!για μενα ειναι πολυ λαθος.σωστη τροφη κ ασκηση κ το σκυλι θα κατεβει οπως ειναι εκεινη την στιγμη κ σε οποιον αρεσει.αν τρεφεις σωστα κ γυμναζεις ,το αποτελεσμα δεν θα ειναι ασχημο ετσι κ αλλιως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc