Ποιες ράτσες θεωρούνται οι πιο ''επικίνδυνες'';


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πάντως πολύ δυνατά σκυλιά θέλουν ιδιοκτήτες έμπειρους και όχι φιλακια.
Έμπειρος ιδιοκτήτης δε συμβαδίζει με "φιλάκια"? Θα γίνει μαλθακό το κυρίαρχο σκυλί εάν το χαϊδεύεις?

Αν και παλια τα παραπανω ποστ…

Τα «δυνατα» (εγω θα τα πω κερατα και κυριαρχικα) σκυλια, δεν μαλθακωνουν με τα φιλακια.

Αυτό που συμβαινει είναι η μειωση της θεσης του ιδιοκτητη/αρχηγου. Αυτό, σε ένα ρεαλιστικο σεναριο εντονου περισπασμου ή επιθυμιας για κατι (συνηθως για κατι κακο), θα οδηγησει σε ανυπακοη.

Σκυλια που σεβονται μονο την δυναμη (με την γενικοτερη εννοια), την πυγμη, την σταθεροτητα, την δικαιοσυνη, θα σε δουν σαν ισο και ομοιο αν γινεις φωτεινος αγκαλιτσας, αν τα κερνας την ωρα που τρως, αν τα αφηνεις να χοροπηδουνε στο κρεβατι σου, αν κυλιεσαι μαζι τους στο χαλί.

Παλια θεωρια που κλονιζεται τελευταια, ισχυει όμως για τετοια σκυλια.
Οσο πιο εμπειρος ο ιδιοκτητης, τοσο περισσοτερο καταλαβαινει πόσο μπορει να αφησει τα μποσικα.

Ομοιως, δεν θα «πεσουν» με την αυστηροτητα και την πιεση, αν περασουν καποια ηλικια.

Τα ηπια και αδυναμα ψυχικα σκυλια φαινεται να εκτιμουνε τα «φιλακια» πολύ περισσοτερο. Δενονται περισσοτερο και αποκτουν αυτοπεποιθηση.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Υπαρχουν και τα Φιλα αλλη κατηγορια,δυναμικα σκυλια καθολου(καθολου σημαινει οτι εγω με 15 δικα μου και καμμια 100 φιλους με αλλα 300??? δεν εχουμε παρατηρηση ιχνος κυριαρχικοτητας προς εμας) κυριαρχικα προς τον ιδιοκτητη,ΠΡΕΠΕΙ ενα Φιλα να το εχεις με χαδακια και φιλακια γιατι αποκταει σιγα σιγα αυτοπεποιθηση και εμπιστοσυνη προς την οικογενεια του για να βγαλει και την καχυποψια απεναντι σε τριτους σωστα και ελεγχομενα,τα αλλα που τα σκληραγωγει καποιος για να γινουν δυναμικα ειναι γιαλαντζι δυναμικα σκυλια και βγαζουν επιθεσεις σε ιδιοκτητες και οικογενεια εφοσον δεν το ειχε αλλα του το δημηουργησε ο ιδιοκτητης με εικονικους κυνδυνους του εδωσε 10 σεναρια αν πεσει το σκυλι ομως σε αλλο εργο κανει λαθος.
Οποτε προσωπικη μου γνωμη ειναι πρωτα το αφηνεις το σκυλι ελευθερο απλα το κοινωνικοποιης και και το βλεπεις του μαθαινεις 5-10 πραγματα που θα διευκολυνουν την συμβιωση,και βλεπεις αν το εχει αυτο ομως θελει χρονο και πολλοι νομιζουν οτι ειναι τρενο και το χανουν,αν το ΕΧΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ δεν χανει τιποτα καλυτερα ετσι παρα να εκπαιδευετε ο φλουφλης για κιλλερ.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Κανενα σκυλι δεν ειναι επιθετικο με τους ανθρωπους και τονιζω με τους ανθρωπους αν εχει το σωστο ιδιοκτητη."Δειξε μου το σκυλο να σου πω ποιος εισαι".....
Αλλα υπαρχουν ρατσες που με τα αλλα σκυλια ειναι επιθετικα οτι και να γινει η ακομα και να ειναι μικρα και να ειναι μαζι..Κυριως ρατσες οπως CAO,CO και Κangal..

Υπαρχουν και τα Φιλα αλλη κατηγορια,δυναμικα σκυλια καθολου(καθολου σημαινει οτι εγω με 15 δικα μου και καμμια 100 φιλους με αλλα 300??? δεν εχουμε παρατηρηση ιχνος κυριαρχικοτητας προς εμας) κυριαρχικα προς τον ιδιοκτητη,ΠΡΕΠΕΙ ενα Φιλα να το εχεις με χαδακια και φιλακια γιατι αποκταει σιγα σιγα αυτοπεποιθηση και εμπιστοσυνη προς την οικογενεια του για να βγαλει και την καχυποψια απεναντι σε τριτους σωστα και ελεγχομενα,τα αλλα που τα σκληραγωγει καποιος για να γινουν δυναμικα ειναι γιαλαντζι δυναμικα σκυλια και βγαζουν επιθεσεις σε ιδιοκτητες και οικογενεια εφοσον δεν το ειχε αλλα του το δημηουργησε ο ιδιοκτητης με εικονικους κυνδυνους του εδωσε 10 σεναρια αν πεσει το σκυλι ομως σε αλλο εργο κανει λαθος.
Οποτε προσωπικη μου γνωμη ειναι πρωτα το αφηνεις το σκυλι ελευθερο απλα το κοινωνικοποιης και και το βλεπεις του μαθαινεις 5-10 πραγματα που θα διευκολυνουν την συμβιωση,και βλεπεις αν το εχει αυτο ομως θελει χρονο και πολλοι νομιζουν οτι ειναι τρενο και το χανουν,αν το ΕΧΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ δεν χανει τιποτα καλυτερα ετσι παρα να εκπαιδευετε ο φλουφλης για κιλλερ.
Οντως ωραια σκυλια τα Fila.Ποσα κιλα ειναι μαξιμουμ τα δικα σου φιλε?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
70+ ο πιο βαρυς με 76 ακρωμιο,αλλα σωστος οχι χοντρος προς το αδυνατο,αλλα τα 60-65 ειναι ακομα πιο φιτ,οι σκυλες ειναι 45-55 και μπορουν να γλυψουν τον πισινο τους.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ηλια, μεχρι ποια ηλικια χρειαζονται τα Φιλα φιλακια (ωραια ακουστηκε αυτό :D ), ώστε να αποκτησουν αυτοπεποιθηση κλπ όπως λες?

Αν υποθεσουμε ότι παιζετε σφαλιαρες και κοιμαστε μαζι, δεν θα σε δουν ισο και ομοιο???
Θα υπακουσουν την δυσκολη στιγμη όπως πρεπει ή θα σφυρανε αδιαφορα?

Οσον αφορα το δαγκωμα σε μελη της οικογενειας, εχω ακριβως την αντιθετη αποψη, περισσοτερο λογω διαισθησης και λιγοτερο λογω εμπειριας.

Σκυλος που εχει πολλα δικαιωματα, μπορει να σε δει σαν ισο και να διεκδικησει με έναν από τους τροπους που γνωριζει. Το δαγκωμα.

Ακριβως το αντιθετο τωρα, ο σκυλος μπορει να δαγκωσει αν πιεστει πάρα πολύ ή τον πονεσεις και βγαλει αμυνα.

Εγω, με την ελαχιστη εμπειρια που εχω συγκριτικα με την δικη σου, εχω δει αρκετα δυναμικα σκυλια να γραφουν κανονικα και προκλητικα τους αγαπησιαρηδες ιδιοκτητες. Μερικα εχουν περασει και από εκπαιδευτες.
Τους αγαπανε και τους προστατευουν αλλά δεν τους υπολογιζουν.

Εσυ, λογω των πολλων χρονων εμπειριας, μπορεις πιθανοτατα να κανεις τα σκυλια να στεκονται σουζα, κι ας κυλιοσασταν μαζι στο γρασιδι πριν από ένα λεπτο. Δεν μπορει ο καθενας όμως.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Aλλο αγαπη αλλο χαδια αλλο δικαιωματα και αλλο τροπος συμπεριφορας,δεν πιστευω επ ουδενι λογο οτι η ελλειψει χαδιων η δικαιωματων κανει τον σκυλο πιο υπακουο η πιο ελεγχομενο.
Αλλο δεν μπορει ο καθενας και αλλο τι πρεπει να κανουμε με τον σκυλο,τοτε να πουμε ασχετος με δυναμικο σκυλο,αυτος ο γαμος θα παρουσιασει ετσι κι αλλιως προβληματα.
Για μενα σκυλος που διεκδικει απο τον ιδιοκτητη του οτιδηποτε ειναι ΚΑΚΟΣ σκυλος γιατι για ορισμενους εδω το ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ειναι κομπλιμεντο,αλλα δεν ειναι δυναμικος ο κοπρος που αρπαζει το χερι του ιδιοκτητη η καποιου μελους της οικογενειας,για κανενα λογο,μαλακας σκυλος ειναι,εκτος και αν ειναι φιαγμενος γιαλαντζι δυναμικος δηλαδη κακος.
Οπως και σκυλες απο συγκεκριμενες ρατσες που δεν επιτρεπουν επιβιβαση αλλα με ξενη βοηθεια τις βαζουν,ΚΑΚΑ σκυλια και αυτα,η σκυλια που μαλωνουν με το αλλο φυλο ΚΑΚΑ σκυλια και αυτα,αλλα καποιοι εδω μεσα κανουν πολυ την παπια ρε γαμωτο και δεν τα λενε,το θεωρουν φυσιολογικο ενω δεν ειναι.
Να με γραψει ο σκυλος μου οταν κανουμε χαζομαρες το καταλαβαινω και μου αρεσει κιολας αλλα οταν ο τονος της φωνης μου ειναι σοβαρος τοτε ο φιλος μου ο σκυλος γινεται νεοσυλλεκτος φανταρος μπροστα στον στρατηγο και ετσι πρεπει γιατι οτι και να γινει την ευθυνη την αναλαμβανεις παντα εσυ.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Aλλο αγαπη αλλο χαδια αλλο δικαιωματα και αλλο τροπος συμπεριφορας,δεν πιστευω επ ουδενι λογο οτι η ελλειψει χαδιων η δικαιωματων κανει τον σκυλο πιο υπακουο η πιο ελεγχομενο.
Αλλο δεν μπορει ο καθενας και αλλο τι πρεπει να κανουμε με τον σκυλο,τοτε να πουμε ασχετος με δυναμικο σκυλο,αυτος ο γαμος θα παρουσιασει ετσι κι αλλιως προβληματα.
Για μενα σκυλος που διεκδικει απο τον ιδιοκτητη του οτιδηποτε ειναι ΚΑΚΟΣ σκυλος γιατι για ορισμενους εδω το ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ειναι κομπλιμεντο,αλλα δεν ειναι δυναμικος ο κοπρος που αρπαζει το χερι του ιδιοκτητη η καποιου μελους της οικογενειας,για κανενα λογο,μαλακας σκυλος ειναι,εκτος και αν ειναι φιαγμενος γιαλαντζι δυναμικος δηλαδη κακος.
Οπως και σκυλες απο συγκεκριμενες ρατσες που δεν επιτρεπουν επιβιβαση αλλα με ξενη βοηθεια τις βαζουν,ΚΑΚΑ σκυλια και αυτα,η σκυλια που μαλωνουν με το αλλο φυλο ΚΑΚΑ σκυλια και αυτα,αλλα καποιοι εδω μεσα κανουν πολυ την παπια ρε γαμωτο και δεν τα λενε,το θεωρουν φυσιολογικο ενω δεν ειναι.
Να με γραψει ο σκυλος μου οταν κανουμε χαζομαρες το καταλαβαινω και μου αρεσει κιολας αλλα οταν ο τονος της φωνης μου ειναι σοβαρος τοτε ο φιλος μου ο σκυλος γινεται νεοσυλλεκτος φανταρος μπροστα στον στρατηγο και ετσι πρεπει γιατι οτι και να γινει την ευθυνη την αναλαμβανεις παντα εσυ.
Δεν νομιζω να διαφωνουν πολλοι σε αυτο.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
ειδικά με το ροτ πέσατε μέσα κι εσύ κι ο άλλος άσχετος!
Προφανως δεν καταλαβες την απαντηση μου, η δεν ειδες την φωτο απο κατω που ανεβασα για να μου λες αυτο. Αλλη φορα να βλεπεις σε παρακαλω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Προφανως δεν καταλαβες την απαντηση μου, η δεν ειδες την φωτο απο κατω που ανεβασα για να μου λες αυτο. Αλλη φορα να βλεπεις σε παρακαλω.
την είδα τη φωτογραφία αλλά ήθελα να το ξεκαθαρίσεις εσύ με λόγια για όσους μάς διαβάζουν και δεν είναι μέλη. Έγινα κατανοητός;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Απαντώντας στην ερώτηση ποιες φυλές θεωρούνται επικίνδυνες έχω να πω ότι ολα τα σκυλιά , ημιαιμα και καθαρόαιμα, μικρά και μεγάλα, μπορούν να γίνουν επιθετικά και συνεπώς επικίνδυνα αν δεν έχουν την σωστή κοινωνικοποίηση και την σωστή συμπεριφορά απο εμάς. Όλοι έχουμε δει νομίζω λαμπ που δαγκωνουν και ροτ με εξαιρετική συμπεριφορά, οπότε υπάρχουν μόνο επικίνδυνοι ιδιοκτήτες είτε απο ανωριμοτητα η βλακεία είτε απο απειρία.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
γνωμη μου τα πιο επικηνδυνα σκυλια για τον ανθρωπο ειναι τα καυκασου διοτι εχω γνωρισει
μεχρι στιγμης 2 και τα 2 ειναι δρακουλες
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
την είδα τη φωτογραφία αλλά ήθελα να το ξεκαθαρίσεις εσύ με λόγια για όσους μάς διαβάζουν και δεν είναι μέλη. Έγινα κατανοητός;

Δηλαδή όσοι δεν είναι μέλη... είναι ηλίθιοι ένα πραγμα.... Δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι η φωτογραφία πάει πακέτο με το "ΑΥΤΕΣ"!!!
Μόνο νόημα δεν βγάζει αυτό που έγραψες.... :S
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
1 φωτο 1000 λεξεις... Λογικα το χεις ξανακουσει
Για 'σενα


Δηλαδή όσοι δεν είναι μέλη... είναι ηλίθιοι ένα πραγμα.... Δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι η φωτογραφία πάει πακέτο με το "ΑΥΤΕΣ"!!!
Μόνο νόημα δεν βγάζει αυτό που έγραψες.... :S
Όταν όλοι μπαίνουν με το αρχικό λογύδριο ''δύο τώρα σάς διαβάζω συνεχώς'' και ρωτάνε ακόμη και πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για κάποιον που έχει ήδη σκύλο προφανώς δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο βιοτικό και νοητικό επίπεδο ούτε ζούν όλοι σε μέρη που ακόμη έχουν ξεπεράσει τις δεισιδαιμονίες του παρελθόντος.
 




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
γνωμη μου τα πιο επικηνδυνα σκυλια για τον ανθρωπο ειναι τα καυκασου διοτι εχω γνωρισει
μεχρι στιγμης 2 και τα 2 ειναι δρακουλες
Και μπορει να ερθει τωρα καποιος και να σου πει "εχω δει 5 Ροτβαιλερ Δρακουλες"....
Κανενα σκυλι δεν ειναι επικηνδινο στα σωστα χερια....Τουλαχιστον οσο αφορα τις σχεσεις με τους ανθρωπους...
Οσα σκυλια ειχα στην ζωη μου τα χαιδευαν ολοι(Γκρενενταελ,CAO και Tibetan Mastiff)..Αν εμπαινες σπιτι σε ειχαν φαει αλλα εκτος δεν πειραζαν ποτε ανθρωπο.....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Aλλο αγαπη αλλο χαδια αλλο δικαιωματα και αλλο τροπος συμπεριφορας,δεν πιστευω επ ουδενι λογο οτι η ελλειψει χαδιων η δικαιωματων κανει τον σκυλο πιο υπακουο η πιο ελεγχομενο.
Αλλο δεν μπορει ο καθενας και αλλο τι πρεπει να κανουμε με τον σκυλο,τοτε να πουμε ασχετος με δυναμικο σκυλο,αυτος ο γαμος θα παρουσιασει ετσι κι αλλιως προβληματα.
Για μενα σκυλος που διεκδικει απο τον ιδιοκτητη του οτιδηποτε ειναι ΚΑΚΟΣ σκυλος γιατι για ορισμενους εδω το ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ειναι κομπλιμεντο,αλλα δεν ειναι δυναμικος ο κοπρος που αρπαζει το χερι του ιδιοκτητη η καποιου μελους της οικογενειας,για κανενα λογο,μαλακας σκυλος ειναι,εκτος και αν ειναι φιαγμενος γιαλαντζι δυναμικος δηλαδη κακος.
Οπως και σκυλες απο συγκεκριμενες ρατσες που δεν επιτρεπουν επιβιβαση αλλα με ξενη βοηθεια τις βαζουν,ΚΑΚΑ σκυλια και αυτα,η σκυλια που μαλωνουν με το αλλο φυλο ΚΑΚΑ σκυλια και αυτα,αλλα καποιοι εδω μεσα κανουν πολυ την παπια ρε γαμωτο και δεν τα λενε,το θεωρουν φυσιολογικο ενω δεν ειναι.
Να με γραψει ο σκυλος μου οταν κανουμε χαζομαρες το καταλαβαινω και μου αρεσει κιολας αλλα οταν ο τονος της φωνης μου ειναι σοβαρος τοτε ο φιλος μου ο σκυλος γινεται νεοσυλλεκτος φανταρος μπροστα στον στρατηγο και ετσι πρεπει γιατι οτι και να γινει την ευθυνη την αναλαμβανεις παντα εσυ.
Ηλία μου, αυτό που περιγράφεις δεν είναι η σημασία εν μέρει της κακής εκτροφής?

Θα συμφωνήσω μαζί σου αν και τα είπες χοντρά χοντρά...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Για 'σενα
Ναι για μενα. Απο κει και περα οποιος δεν καταλαβε, εδω ειμαι να του το αναλυσω. Απο τη στιγμη που εσυ εχεις καταλαβει οπως λες δεν βλεπω τον λογο να το συζηταμε. Εκτος αν θες ντε και καλα να μου ''την πεις'' με κατι που μονο εσυ καταλαβες οποτε το συνεχιζω οσο εσυ θελεις.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ναι για μενα. Απο κει και περα οποιος δεν καταλαβε, εδω ειμαι να του το αναλυσω. Απο τη στιγμη που εσυ εχεις καταλαβει οπως λες δεν βλεπω τον λογο να το συζηταμε. Εκτος αν θες ντε και καλα να μου ''την πεις'' με κατι που μονο εσυ καταλαβες οποτε το συνεχιζω οσο εσυ θελεις.
Δε θέλω να την ''πω'' ειδικά σε 'σενα για κάτι, ούτε μου χρωστάς ούτε σου χρωστάω και συνήθως εκτιμώ τις απόψεις που εκφράζεις, ήμουν όμως ξεκάθαρος, επειδή ακριβώς η εικόνα είναι υπερεκτιμημένη προτιμώ τα λόγια ειδικά σε ένα χώρο που έχει δημιουργηθεί για την ανταλλαγή απόψεων και όχι φωτογραφιών. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν αν και θα είχε ιδιαίτερη πλάκα να το συνεχίσω επ' αόριστον μαζί σου μιας κι έχω τις κακές μου, εντούτοις όπως ανέφερα ήδη εκτιμώ συνήθως τις θέσεις που παίρνεις επομένως δε θα είχαμε και για πολλά να δαφωνήσουμε και θα καταντούσε μάλλον κουραστικό.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλά είναι όταν εκφραζόμαστε δημόσια -για θέματα που έχουν "επικίνδυνη" σημασία -
να μιλάμε ξεκάθαρα
και όχι με τρόπο τέτοιο που μόνο άτομα της κουλτούρας μας να αντιλαμβάνονται

πιστεύω πως δεν είναι πολύ δύσκολο :)
μην αφήνετε προσωπικές χροιές και νύξεις-χαλάμε το κλίμα άδικα....