Ποιες ράτσες θεωρούνται οι πιο ''επικίνδυνες'';


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Δε θέλω να την ''πω'' ειδικά σε 'σενα για κάτι, ούτε μου χρωστάς ούτε σου χρωστάω και συνήθως εκτιμώ τις απόψεις που εκφράζεις, ήμουν όμως ξεκάθαρος, επειδή ακριβώς η εικόνα είναι υπερεκτιμημένη προτιμώ τα λόγια ειδικά σε ένα χώρο που έχει δημιουργηθεί για την ανταλλαγή απόψεων και όχι φωτογραφιών. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν αν και θα είχε ιδιαίτερη πλάκα να το συνεχίσω επ' αόριστον μαζί σου μιας κι έχω τις κακές μου, εντούτοις όπως ανέφερα ήδη εκτιμώ συνήθως τις θέσεις που παίρνεις επομένως δε θα είχαμε και για πολλά να δαφωνήσουμε και θα καταντούσε μάλλον κουραστικό.
Ευχαριστω που εκτιμας τις αποψεις μου συνηθως. Και εγω ετσι ειχα καταλαβει να σου πω την αληθεια. Συμβαινει το ιδιο και απο μεριας μου αν και μαλλον το ξερεις ηδη, γι' αυτο και μου φανηκε παραξενο να εχω αυτη την κουβεντα μαζι σου (δεν κανω πλακα) Ενταξει αν εχεις τις κακες σου το σεβομαι (ολοι καποιες στιγμες τα χουμε αυτα) απο κει και περα οκ ας το αφησουμε εδω το θεμα και ας εξηγησω επιτελους για οσους δεν καταλαβαν, πως κατα τη γνωμη μου η πιο επικινδυνη φυλη ειναι ο ανθρωπος διοτι απο αυτον ξεκινουν ολα. Ολα αυτα που κανει λαθος οσον αφορα την εκπαιδευση στα σκυλια τα μαλωματα-διορθωματα οταν θελει να δειξει ποιο ειναι το σωστο στο ζωακι του την ποση προσοχη του δινει και ΠΟΤΕ την δινει και πολλα ακομη τα οποια εξαρτωνται μετα, απο την ρατσα..Πρωτα πρεπει να αναλυσουμε ποσο λαθος και που κανει η ανθρωπινη παρουσια ακουσια, η εκουσια και μετα να δουμε σε ποια ρατσα τα κανει..Καθως η καθε μια φυλη εχει τα δικα της χαρακτηριστικα με ΒΑΣΗ το ενστικτο..Κυριαρχικα η μη, κηνυγοσκυλα η οχι, φυλακες η απλα ζωακια συντροφιας κτλ. Ειτε μιλαμε για καυκασιο ειτε μιλαμε για μαλτεζ το αποτελεσμα ειναι καταστρεπτικες συμπεριφορες των σκυλων το οποιο ομως, εχει διαφορετικα αποτελεσματα λογο της μυικης μαζας της καθε φυλης..Οποτε οπως ολοι καταλαβαινουμε, ειναι αλλο να ταλαιπωρεις σωματικα αλλα και ψυχικα ενα σκυλο των 60 -80 κιλων που εχει ηδη την ταση να επιβαλλεται και ειναι αλλο να κανεις το ιδιο σε ενα πολυ πιο μικροσωμο σκυλο. Το λαθος ειναι το ιδιο που ξεκιναει ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ απο τον ΑΝΘΩΠΟ απλα οι συνεπειες που εχει ο καθενας να αντιμετωπισει καθε φορα μπορει να ειναι απο λιγο εως κατα πολυ διαφορετικες. Επιθετικη συμπεριφορα μπορει να εμφανισει η ΚΑΘΕ φυλη απο τη στιγμη που μπαινει πισω απο αυτην ο ανθρωπος. Οπως και να λεγεται οσο μικρη η μεγαλη ειναι και για οποια ''δουλεια'' και να την θελει κανεις... Γνωμη μου ειναι πως για ολες τις επιθετικες συμπεριφορες των σκυλων ανεξαρτητου φυλης φταιει παντα και μονο ο ανθρωπος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με αυτό το "το πιο επικίνδυνο ζώο είναι ο άνθρωπος"
είχα τσακωθεί εγώ μιά φορά
ειλικρινά δεν θυμάμαι πλέον την επιχειρηματολογία του "αντίπαλου"
αλλά είχε πολύ πλάκα :lol: