Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ο Karakoz που αναφέρω εγώ είναι βέβαια κι αυτός νεκρός εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αλλά ήταν ένας ξανθοκόκκινος μεσότριχος σκύλος!

Όταν θα μπορέσω θα σου βάλω φωτογραφίες!
Εννοείς τον Κάρα Γκιόζ (Γκοτούρ) ? Μπορώ να σου βρω τη φωτογραφία του όπως και τον Εκεμέν (Λευκό Εκεμέν εννοώ).
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Δυστυχώς, από τις γνωστές εκθεσιακά από το Τουρκμενιστάν, προσωπικά γνωρίζω ουσιαστικά μόνο αυτή του εκπληκτικού Tahmed να εξακολουθεί να έχει σταθερά κι εργαζόμενα σκυλιά!
Μήπως λες για τον Τοχμέτ 1982 γεν. (Ερλέν χ Καραμπάς) ασπρόμαυρος ? Και τη δικιά του φωτογραφία βρήσκω εύκολα.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Γιάτι δεν λέτε για τη Ρωσία που εκέι ακόμα υπάρχουν μεγάλα εκρτοφεία που δουλεύουν με πάλια αίματα CAO από πο Τουρκμενιστάν ?
Ειπα σε συγκριση με την Ελλαδα οι αλλες βαλκανικες χωρες εχουν πιο ποιοτικα σκυλια.....
Στην Ρωσια,Ουκρανια κ.τ.λ σαφεστατα εχουν τοπ εκτροφεια...
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ειπα σε συγκριση με την Ελλαδα οι αλλες βαλκανικες χωρες εχουν πιο ποιοτικα σκυλια.....
Στην Ρωσια,Ουκρανια κ.τ.λ σαφεστατα εχουν τοπ εκτροφεια...
Πάντως και εδώ έχω δει κάλα σκυλιά САО και КО.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Πάντως και εδώ έχω δει κάλα σκυλιά САО και КО.
Προσωπικα θεωρω το επιπεδο χαμηλο..Προφανως υπαρχουν καποια καλα σκυλια αλλα οχι πολλα ειναι η αληθεια..
Για παραδειγμα στον Μαραθωνα για μενα δυο αρσενικα αξιζαν...Τα αλλα τιποτα..
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Προσωπικα θεωρω το επιπεδο χαμηλο..Προφανως υπαρχουν καποια καλα σκυλια αλλα οχι πολλα ειναι η αληθεια..
Για παραδειγμα στον Μαραθωνα για μενα δυο αρσενικα αξιζαν...Τα αλλα τιποτα..
Επειδή (όπως κατάλαβα) ασχολήσε με CAO τα βλέπεις καλύτερα, εγώ στις εκθέσεις αυτό που είδα είναι μόνο τεράστιο μέγεθος και μορφολογικά... δεν μου έλεγε κάτι.
 


Shunkar

Member
31 Οκτωβρίου 2011
6
0
Τελος οσο αφορα τις μαχες....Καλως η κακως στην Ρωσια τα σκυλια αυτα κανουν μαχες...Για την ακρηβεια γινεται χαμος....
Οι Ρωσοι θεωρουν οτι τα σκυλια αποχτουν χαρακτηρα μεσα απο τις μαχες....
Το 90% των Εκτροφεων βαζουν τα σκυλια αυτα σε μαχες..Μαλιστα και σε ανοιχτα τουρνουα με πολυ κοσμο....
Ειναι ακριβως το αντιθετο με αλλες χωρες...Εκει οι Κυνομαχιες ειναι καθημερηνοτητα.......

.
Σε ολες τις χωρες της πρωην Σοβιετικης Ενωσης διοργανωνουν "τεστ"οπως τα ονομαζουν αυτοι.
Είναι μια δοκιμασία του χαρακτήρα, του σθένους, του θάρρους,....βασικα συστατικά αυτης της αρχαίας φυλής....ο σκοπος αυτων των σκυλιων ειναι να αντιμετωπιζουν λυκους και αρκουδες....
Καμμια σχεση με τις κυνομαχιες που οργανωνονται σε αλλες χωρες!!!

Οσο για τις διαφορες ειναι τεραστιες απο περιοχη σε περιοχη η απο εκτροφεα σε εκτροφεα.

Shunkar



Jafar

 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Αυτό που λες «Καμμια σχεση με τις κυνομαχιες που οργανωνονται σε αλλες χωρες!!!», δεν το καταλαβαίνω.
Ποια η διαφορά δηλαδή, γιατί από ότι έχω δει τα ίδια και χειρότερα χάλια είναι.
 




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Σε ολες τις χωρες της πρωην Σοβιετικης Ενωσης διοργανωνουν "τεστ"οπως τα ονομαζουν αυτοι.
Είναι μια δοκιμασία του χαρακτήρα, του σθένους, του θάρρους,....βασικα συστατικά αυτης της αρχαίας φυλής....ο σκοπος αυτων των σκυλιων ειναι να αντιμετωπιζουν λυκους και αρκουδες....
Καμμια σχεση με τις κυνομαχιες που οργανωνονται σε αλλες χωρες!!!

Οσο για τις διαφορες ειναι τεραστιες απο περιοχη σε περιοχη η απο εκτροφεα σε εκτροφεα.

Shunkar


Jafar

Συμφωνω εν μερη αλλωστε το ειπα και εγω αλλα σκυλια οπως ο Σουνκαρ,ο Κελλαρ,ο Μπαρον,ο Μπαμπαι και ο Μουρατ παλαιοτερα δεν κανουν ακριβως τεστ χαρακτηρα αλλα εχουν παρει μερος σε τουρνουα..Και βεβαια γινονται και Βαλκανικα πια με συμμετοχες cao,Kangal και cv...
Σαφως εχουν κανονες διαφορετικους απο οτι στα Πιτ η στα Τοσα αλλα αν τα σκυλια δεν δειξουν δοντια η φωνη πανε οσο παει..
Αφου ξερεις τον Σουνκαρ θα ξερεις οτι με τον Κελλαρ ειχε γινει χαμος....

Τελος παντων το τεστ χαρακτηρα ειναι δεδομενο το ειπα και εγω αλλα απο εκει και περα τα τουρνουα και τα πρωταθληματα ειναι αλλου Παπα Ευαγγελιο..

Υ.Γ Ο σκυλος απο πανω λεγεται οντως Τζαφαρ αλλα γραφεται ετσι DZAFAR
 
Last edited:


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Υ.Γ Ο σκυλος απο πανω λεγεται οντως Τζαφαρ αλλα γραφεται ετσι DZAFAR
Το ασπρόμαυρο στη δεύτερη φωτογραφία γράφει επάνω Τζαφάρ, αλλά στη φωτογραφία του Домбай - ΝτομπαΪ για αυτό απόρησα πιο είναι το σωστό ?
 






Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
shunkar4..jpg
R.I.P Σουνκαρ.Εφυγε απο την ζωη αυτο το θρυλικο σκυλι απο καρκινο.
 






Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Βλεπω αποτυπωμενες πολλες μαχες στην κεφαλα του !
Nαι αληθευει αυτο.Ηταν σκυλος που χρησιμοποιουταν για μαχες και πολλες φορες πρωταθλητης σε αυτες...
Το σκυλι αυτο ειχε χρονιο προβλημα με το ποδι του αλλα ποτε δεν εκανε πισω...
Οποιος θελει να κανει παραπονα για μαχες ας στειλει στο αφεντικο του email...Το σκυλι εκανε οτι προσταζε το αφεντικο του...
Και ηταν κορυφαιος μαχητης...
Εδω μπορειτε να διακρινεται και το προβλημα στο ποδι του Θρυλου Σουνκαρ....(Δεν ειναι μαχη αυτο το βιντεο ειναι πριν γινει απλα το βαζω για να δειτε το προβλημα στο ποδι του)
[video=youtube;95o_zuB9Fto]http://www.youtube.com/watch?v=95o_zuB9Fto[/video]
Ειναι λιγοι αυτοι που ασχολουνται με αυτη την φυλη και δεν ξερουν τον Σουνκαρ...
 
Last edited:








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf