Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Master θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Κρίμα για τα Pit και τελείως ανήθικο να δοκιμάζεις το κουράγιο ενός Pit 20 κιλών με έναν Ασιατικό, και ας είχαν κάποιες ας τις πούμε επιτυχίες.
Doris μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που στηρίζεις αυτό που λες, ότι δλδ το θάρρος και το κουράγιο είναι εξ ολοκλήρου χαρακτηριστικό των πιτ;
Vasgial σε συμπλοκή λύκου με ένα οποιοδήποτε σκυλί η μπίλια θα πήγαινε καρφωτή στο μαύρο! Αλλά ας απαντήσει και ο Κώστας, θέλω να ακούσω την γνώμη του.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η θεωρία λέει ότι ο λύκος, όπως και κάθε άλλος θηρευτής ως πρώτο μέλημά του θα έχει να αποφύγει την εμπλοκή....

Η θεωρία και πάλι λέει, ότι σε γενικές γραμμές ένας λύκος είναι ένα ισχυρότερο ζώο από έναν σκύλο....
Όμως έχω ακούσει ιστορίες από βοσκούς εδώ για σκύλο που αντιμετώπισε ή σκότωσε μόνος του....χωρίς να μπορώ βέβαια να τις επιβεβαιώσω ή να τις απορρίψω....
Υπάρχουν επίσης αναφορές από το εξωτερικό που ένας σκύλος μόνος του αντιμετώπισε και σκότωσε θηρευτές μεγαλύτερους και ισχυρότερους ενός λύκου....
Και φυσικά υπάρχουν αντίστοιχες αναφορές που συνέβη ακριβώς το αντίθετο....

Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι υπολογίσιμο, κι ούτε αξίζει κανείς να το ψάξει, το ποιος "κερδίζει"...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι υπολογίσιμο, κι ούτε αξίζει κανείς να το ψάξει, το ποιος "κερδίζει"...
Οχι, προς θεου δεν μπαινω σε αυτη τη διαδικασια αλλα μιας που ειδα καποια ποστς εδω που μιλουν για το θαρος των ποιμενικων μου ηρθαν στο μυαλο τα λογια εκεινου του βοσκου. Γι αυτο και η απορια. Κουβεντα να γινεται. Ετσι και αλλιως ειμαι αντιθετος στην οποιαδηποτε μορφη κακοποιησης η εξαναγκασμου.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
ενταξει και αυτο που λες σωστο ειναι δεν λεω υπαρχουν εμμονες και απο τις 2 πλευρες και το αποτελεσμα ειναι καταστροφικο
απλα αυτο που θαυμαζουν σε μερικα ασιατικα δηλ. το θαρρος και το κουραγιο ειναι εξ ολοκληρου χαρακτηριστηκο των πιτ
και το κατεχουν σε υπερτατο βαθμο(gameness)
τα λεω αυτα γιατι υπαρχει μια κοντρα μη παραγωγικη φυσικα και ειναι και το εφαλτηριο για μαχες μου φαινεται
Ναι συμφωνω..Αλλα τα Πιτ δεν μπορουν να κανουν το Damage σε ενα Ασιατικο η σε ενα Κανγκαλ απο οτι θα του κανουν αυτα...Αλλοι κυνοδοντες αλλα δαγκωματα αλλη ζημια και αλλο δερμα...
Η κοντρα ειναι γελοια φυσικα..Μιλαμε για διαφορα στα κιλα.....Οπως επισης και αυτοι που βαζουν τετοιες μαχες.....Προσπαθουν να αποδειξουν πραγματα καταστρεφοντας σκυλια....
Πολλα Ασιατικα εχουν θαρρος...Και μην ξεχναμε κατι βασικο δεν ειναι ολα τα Πιτμπουλ ιδια,δεν ειναι ολα τα Ασιατικα ιδια,δεν ειναι ολα τα Τοζα ιδια με οτι αυτο συνεπαγεται....
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ως γνωστον ο λυκος κυνηγαει και σκοτωνει για να φαει. Για τον λογο αυτο θα αποφυγει πασει θυσια μια συμπλοκη με καποιο τσοπανοσκυλο γιατι αν τρυματιστει ισως να μην ειναι σε θεση μετα να επιβιωσει. Αν ομως ο λυκος δεν υποχωρησει και σταθει εκει, τι θα γινει; Μπορει σε συμπλοκη ενα τσοπανοσκυλο μονο του και οχι δυο, τρια μαζι να εξοντωσει ενα αλφα αρσενικο λυκο. Το ρωταω αυτο γατι βοσκος στη Ρουμανια μου εχει πει οτι δεν υπαρχει τσοπανοσκυλο που σε συμπλοκη ενας προς εναν με ενα αρσενικο λυκο των Καρπαθιων στα ντουζενια του να βγει ζωντανο αν ο λυκος μεινει.
Αναλογως το σκυλι.....
Σπανια θα ερθει σε επαφη στο φυσικο περιβαλλον ενα Τσοπανοσκυλο με εναν Λυκο(ενας εναντιον ενος) για να παλεψουν..
Διοτι συνηθως η πολλα τσοπανοσκυλα πανε στον Λυκο η πολλοι Λκοι πανε στα Τσοπανοσκυλα/ο...Ενας Ποιμενικος Κεντρικης Ασιας ενα Κανγκαλ μπορουν να τα βγαλουν περα με ενα Λυκο....Διοτι και τα κιλα εχουν και την δυναμη και τα δοντια...
Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτερες αποψεις βγαινουν απο τσακωμους που γινονται με αιχμαλωτους Λυκους...Οπου καποια "καλοπαιδα" πετανε σε ενα κλουβι ενα Λυκο και ενα Τσοπανοσκυλο για να δουν ποιο θα κανει μεγαλυτερη ζημια.....Φυσικα και ειναι λαθος να αιχμαλωτιζονται ζωα της φυσης για να γινεται πειραματαζωα αλλα τετοια φαινομενα συμβαινουν συχνα δυστυχως..
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Θα παραθεσω ενα κειμενο απο ενα διασημο εκτροφειο Ποιμενικων Κεντρικης Ασιας που μιλαει για τις μαχες που γινονται στην πρωην ΕΣΣΔ και εξηγει καποια πραγματα για τις μαχες αυτες και το πως γινονται..
Δεν ειναι σοκαριστικο οποτε οποιος θελει μπορει να το διαβασει και μετα να εκφρασει τις οποιες διαφωνιες του....

Test tests of wolfhounds (security, fighting Asians, Alabais) | kennel Kara Yulduz
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
blackpit35 εννοω οτι τα πιτ εχουν gameness

master συμφωνουμε
πληροφοριακα λοιπον με τον λυκο μολις το εψαξα στο νετ απο γκουγκλ και βρηκα ενα φορουμ που ελεγε καποιος καυλαρας οτι συνεβησαν σε ρινγκ 2 μαχες στην πρωτη λυκος μεσα σε 4 λεπτα σκοτωσε πιτ και σε αλλη μαχη λυκος εχασε απο
επαγκελματια μαχητη πιτ μεσα σε 45 λεπτα

ακουγονται αισχρα ολα αυτα ποσο μαλλον που καποιοι ανθρωποι τα αναγκασαν να παλεψουν
μην με κραξετε
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ναι έχουνε, λογικό άλλωστε είναι να έχουνε, αλλά όχι όλα, και δεν είναι η μοναδική ράτσα που έχει αυτό το χαρακτηριστικό.
Το ζουμί στην υπόθεση είναι αυτό που είπε πριν ο master ότι "δεν ειναι ολα τα Πιτμπουλ ιδια,δεν ειναι ολα τα Ασιατικα ιδια,δεν ειναι ολα τα Τοζα ιδια με οτι αυτο συνεπαγεται".
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Ναι έχουνε, λογικό άλλωστε είναι να έχουνε, αλλά όχι όλα, και δεν είναι η μοναδική ράτσα που έχει αυτό το χαρακτηριστικό.
Το ζουμί στην υπόθεση είναι αυτό που είπε πριν ο master ότι "δεν ειναι ολα τα Πιτμπουλ ιδια,δεν ειναι ολα τα Ασιατικα ιδια,δεν ειναι ολα τα Τοζα ιδια με οτι αυτο συνεπαγεται".
εγω το παω με την πλειοψηφια για αυτο το ανεφερα υπαρχουν και εξαιρεσεις
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Χθες στη βόλτα μας συναντήσοαμε 2 υπέροχα Ποιμενικά Κεντρικής Ασίας! Ένα αρσενικό 18 μηνών και μια θηλυκιά 24 μηνών! Επειδή ήταν η πρώτη μου επαφή με τη φυλή πραγματικά ενθουσιάστηκα απο τη συνάντηση αυτή!

Στην ερώτηση που τα έχουν η απάντηση ήρθε αμέσως "Παντού!" Μέσα στο σπίτι, έξω στο κήπο, στη βεράντα... όπου θέλει ο σκύλος να είναι! Ελεύθερη πρόσβαση παντού! Η σχέση με την οικογένεια, σχέση λατρείας, ειδικά με τα παιδιά τους. Με τους ξένους το είδα και μόνη μου.... Με άφησαν να τα χαιδέψω πολύ γρήγορα και μάλιστα ο αρσενικός ερχόταν συνέχεια διπλα μου ρίχνοντας το βάρος του πάνω μου ζητώντας χάδια! Κάποια στιγμή προσπάθησε να ανέβει πάνω μου, ζητώντας προφανώς περισσότερα παιχνίδια, κάτι που ο ιδιοκτήτης του το διόρθωσε αμέσως. Βέβαια όπως μου είπαν η εικόνα αυτή αλλάζει όταν δεν είναι παρόντες οι ίδιοι. Είναι αρκετά επιφυλακτικοί ειδικά στο χώρο τους.
Αυτό που παρατήρησα ήταν η απίστευτη δουλειά που έχει γίνει απο τα παιδιά στα σκυλιά! Οι εντολές εκτελούνταν άμεσα και χωρίς αμφισβητήσεις, ο χειρισμός ήταν ήπιος αλλά αποφασιστικός και χωρίς απότομες κινήσεις. Γενικά η όλη συνάντηση απέπνεε μια"ηρεμία" καθώς ήταν όλο χάδια (από μας) και παιχνίδια (από τα σκυλιά).

Να προσθέσω βέβαια οτι τα σκυλιά, εκτός απο τα Κεντρικής Ασίας ήταν το αρσενικό κουτάβι schnauzer το δικό μου, ένα θηλυκό κουτάβι 4 μηνών Πιτμπουλ και ένα θηλυκό λαμπραντόρ 8 χρονών και ότι όλα τα σκυλιά ήταν λυτά εφόσον μυρίστηκαν πρώτα δεμένα!

Φυσικά σε καμία περίπτωση δε λέω οτι είναι εύκολα σκυλιά καθώς η δουλειά των παιδιών φάνηκε αλλα και ίσως και το μικρό της ηλικίας των σκυλιών να βοήθησε αλλα πραγματικά εντυπωσιάστηκα! :)
 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
Οι μαχες ειναι απαραδεκτες και αν και μιλαω γιαυτες δεν σημαινει οτι τις εγκρινω.
Εχω ενα θηλυκο ασιατικο 10 μηνων και ενα θηλυκο ροττ 12ετων τα πανε πολυ καλα μαζι.
Οι βοσκοι παλια ηθελαν η σκυλα τους να ζευγαρωσει με το πιο δυνατο αλλα και το
πιοψυχωμενο σκυλο γιατι ηθελε να παρει κουταβια που δεν θα ειναι αδυναμα και φοβικα,οι μαχες ηταν ενας παραδοσιακος τροπος να κανουν μια σωστη διαλογη επιβητορα.
Μπορει ενας εκτροφεας να βαλει ακομα κι εναν εκθεσιακο σκυλο σε μαχη για να τεσταρει τον χαρακτηρα του.
Αν η επιλογη γινοταν με μορφολογικα κριτηρια ο σουνκαρ δεν θα ειχε απογονους γιαυτον οι μαχες ηταν ευκαιρια να δειξει οτι αξιζει περισοτερα απο αυτο που φαινεται.
Πιτ μπουλ δεν υπαρχει περιτωση να νικησει λυκο ακομα και ενα καυκασιο,ασιατικο η κανγκαλ δυσκολα θα νικουσε.
 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
Ο σκυλος που εχω φωτο ειναι ο προπαπους της σκυλας μου ο BABAY της Μολδαβιας ενας σκυλος 75 κιλων με παρα πολλες νικες σε μαχες με καυκασια ασιατικα και πιτ μπουλ.100% τουρκμενικο alabay.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ο σκυλος που εχω φωτο ειναι ο προπαπους της σκυλας μου ο BABAY της Μολδαβιας ενας σκυλος 75 κιλων με παρα πολλες νικες σε μαχες με καυκασια ασιατικα και πιτ μπουλ.100% τουρκμενικο alabay.
Το alabai απ'οτι διαβαζω ειναι χρωματισμος και οχι ρατσα ετσι?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Θα παραθεσω ενα κειμενο απο ενα διασημο εκτροφειο Ποιμενικων Κεντρικης Ασιας που μιλαει για τις μαχες που γινονται στην πρωην ΕΣΣΔ και εξηγει καποια πραγματα για τις μαχες αυτες και το πως γινονται..
Δεν ειναι σοκαριστικο οποτε οποιος θελει μπορει να το διαβασει και μετα να εκφρασει τις οποιες διαφωνιες του....

Test tests of wolfhounds (security, fighting Asians, Alabais) | kennel Kara Yulduz
Εχοντας δει αρκετα απο τα βιντεο που εχουν να κανουν με ορισμενες ορεινες φυλες σκυλων,εχω να πω πως αυτα δεν ειναι επιδειξη θαρρους των σκυλων ,αλλα κανονικες μαχες με λιγοτερη ισως διαρκεια.Μην παρουν και τον σκυλο στα χερια οι τσοπανηδες /εκτροφεις.
Τωρα το πως τις ονομαζουν ειτε μαχες ,ειτε σκρατσακια,ειτε επιδειξη θαρρους λιγη σημασια εχει.
Σημασια εχει πως ο σκυλος μαχεται για την χαζομαρα μας.(Προσωπικη αποψη χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις στις ορεινες φυλες).
 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
Απο αυτα που ξερω alabay λενε τα κεντρικης ασιας στο τουρκμενισταν το οποιο εχει και απο τις καλυτερες γραμμες αιματων,υπαρχουν τα tobet που ειναι απο το καζακσταν τα κιργισια απο κισγισταν sage koochee αφγανισταν και γενικα σε καθε χωρα εχει αλλη ονομασια για τον ιδιο σχεδον σκυλο,ειναι κατι σαν τον ελληνικο ποιμενικο το καρακατσανι των βουλγαρων και το μπουλκαβινα των ρουμανων.
Οι μαχες ειναι σιγουρα μια αθλιοτητα πιστευω ομως οτι το εχουν λιγο μεσα τους και μαλιστα το δειχνουν απο μικρα κουταβακια,αυτο το λεω απο εμπειρια γιατι και η σκυλα μου οταν ηταν κουταβι με την αδερφη της που εχει ο θειος μου τσακονονταν πολυ πιο εντονα απο πχ ελληνικα ποιμενικα κουταβια η ροττ κουταβια που ειχαμε στην οικογενεια παλια.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Το alabai αναφερετε σε χρωματισμο και δεν ειναι τυπος σκυλου.

Εχεις δει γεννα με σταφακια?Εκει να δεις φαγωμαρα περισσοτερη απο τα ροτ και καποιες αλλες δυναμικες φυλες.
το θεμα ειναι πως οι εκτροφεις ''κοβουν'' αργοτερα αυτο το ενστικτο μιας και δεν χρειαζεται στη μετεπειτα ζωη τους ενω οι εκτροφεις μερικων ασιατων το επιβραβευουν .
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Πολλες φυλες το εχουν μεσα τους και το prey αλλα και το fight-drive....και πολυ περισσοτερο απο πολλα ποιμενικα....δεν εχει να λεει!!!

Περισσοτερο δε....πιστευω πως οι μαχες σε τετοιες χωρες οπως ειναι αυτες οπου καταγονται αυτα τα υπεροχα ζωα(kangal,central asian κλπ κλπ).....η ελλειψη παιδειας και γενικα το ποσο πρωτογονοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι ακομα και σημερα συγκριτικα με τον δυτικο πολιτισμο.....δικαιολογει το γιατι συμβαινει ολο αυτο! ;)
Και τελος ολο αυτο με τις κυνομαχιες κανεναν σας δεν ενδιαφερει και ολοι το κατακρινετε....αλλα συχνα πυκνα σε διαφορα θρεντ ολο προς τα'κει καταληγει η κουβεντα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να πω κι εγώ την (ταπεινή και, ίσως, ελλειπή) άποψή μου:
Alabai είναι ο τύπος του σκύλου του Τουρκμενιστάν... πιο "compact" σε μέγεθος και σωματοδομή, από τα "θηρία" που έχουμε συνηθίσει...

Τώρα, αυτό με τα κουτάβια και το "παιχνίδι κυριαρχίας" (τσακωμός)... το έχουν οι περισσότερες κυριαρχικές φυλές...
Σας διαβεβαιώνω ότι, όταν επισκέφτηκα το εκτροφείο του κούταβού μου, τρόμαξα με την ένταση των καυγάδων των κουταβιών... και να φανταστείτε ότι η συγκεκριμένη φυλή δεν έχει ιδιαίτερη "μαχητική" ιστορία και παραδόσεις... μιλάμε για πολύ δυναμικά κουτάβια, μέχρι του σημείου που, μία αδελφούλα του Casper, την κράτησε ο εκτροφέας μέχρι 4 μηνών, μέχρι να βρει μία πραγματικά κατάλληλη (αποδεδειγμένα έμπειρη και κυριαρχική) οικογένεια!

Στα Κεντρικής Ασίας, τώρα, απ' ότι έχω διαβάσει, υπάρχουν 3 διαφορετικές ομάδες "αίματος":
- Αυτές που είναι "tested"... και εννοείται tested σε αυτό που αποκαλείται εδώ "μάχες"...
- Οι εκθεσιακές... πιο σωματώδεις
- Οι εργασιακές... πιο μικρόσωμες άπό τις εκθεσιακές...

Εξαρτάται, λοιπόν, σε τι γραμμή θα "πέσεις", αν δεν είσαι πραγματικά έμπειρος με τη φυλή...
 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
Καλα κανουν και τους κοβουν τα ενστικτα οσο για τους εκτροφεις ασιατικων που δεν το κανουν αυτο ειναι λαθος.
Αυτοι που το κανουν ισως εχουν και αλλο αγοραστικο κοινο.
Nαι αναφερετε στο χρωμα αλλα ενα σκυλο λευκο τουρκμενικο πως το λενε?



 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
ΡΩΣΙΑ Azian, Ovtcharka (τσοπανόσκυλο) Κεντρικής Ασίας, Sredneasiatskaia Ovtcharka , Volkodav"(Volk = λύκος και Dav =στραγγαλίζω
• ΤΟΥΡΚΜΕΝΙΣΤΑΝ:Alabai ή alabay, Turkmensky Alabai, Kepek, Kepek Ci, Gaine, Gaine Ci, Kounchi Chokcha
• ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ:Tobet
• ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ: Torkuz , Sarkangik (Sarkandjik)

• ΤΑΤΖΙΚΙΣΤΑΝ: Koyunchi (Koyuntchi)
• ΚΙΡΓΙΣΤΑΝ: Kirgizkaya Ovtcharka
• ΤΑΤΖΙΚΙΣΤΑΝ: Alach, Dahmarda (Dakhmarda), Chorasma , Koyuntchi