Ποιος είναι ο Cesar Millan;




manos82

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
17
0
athina
1ον Cesar respect
και 2ον δεν ξερω αν γνωριζεται παντως ο κολλητος μου μου ειπε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα με δαγκωμα σκυλου που πανε στο ΚΑΤ ειναι απο labrador του το εχουν πει οι γιατροι απο μεσα και δεν το πιστευα
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κανενας δεν ειναι αλανθαστος και τελειος. Απο μενα ο Σιζαρ εχει ενα μεγαλο ρισπεκτ και τον προτιμω χιλιες φορες απο την αλλη την Αγγλιδα.

Οσο για τα Λαμπραντορ..,δυστυχως ειναι απο της δημοφιλεστερες φυλες εκει εξω. Αυτο εχει σαν απαοτελεσμα τη μαζικη αναπαραγωγη τους απο ιδιωτες και puppy mills. Εχει γεμισει ο τοπος απο κακα δειγματα λαμπραντορ οχι μονο μορφολογικα, αλλα κυριως σε θεματα χαρακτηρα.
Συνεπως δε μου κανει εντυπωση το βιντεο. Επισης σ αυτο συμβαλλει και το οτι πολλοι λενε "λαμπραντορ ειναι" κι ετσι δε το δινουν την πρεποουσα σημασια και δε διαβαζουν τα σημαδια γιατι εφησυχαζονται.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
1ον Cesar respect
και 2ον δεν ξερω αν γνωριζεται παντως ο κολλητος μου μου ειπε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα με δαγκωμα σκυλου που πανε στο ΚΑΤ ειναι απο labrador του το εχουν πει οι γιατροι απο μεσα και δεν το πιστευα
Και γω απο την προσωπικη μου εμπειρια εχω δει περισσοτερα προβληματικα ημιαιμα λαμπραντορ παρα ας πουμε ημιαιμα Γερμανικα Ποιμενικα.
Συν του οτι τραβανε σαν μαγνητης τα χαδια απο ξενους.:lol:
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
η επιθετικότητα σε μια φυλή όπως το λάμπραντορ μπορεί να είναι αποτέλεσμα κακής εκτροφής ή λαθών στο μεγάλωμα του κουταβιού, (συνήθως αυτά πάνε πακέτο) ο οποιοσδήποτε σκύλος εαν σπρωχτεί στα όρια του μπορεί να δείξει επιθετικότητα.

στην περίπτωση μας η σκύλα του βίντεο έχει μάθει οτι μόνο με επιθετικότητα θα εξασφαλίσει το φαγητό της και ήταν λάθος του Σίζαρ να την σπρώξει στα όρια της.

εάν πάρεις ενα κουτάβι απο μια φυλή που αναπτυχθεί επίτηδες να είναι επιφυλακτική με τους ξένους και μεγαλώσεις το κουτάβι σωστά, τότε δεν θα έδειχνε απαραίτητα επιθετικότητα παρα μόνο σε ακραίες καταστάσεις, εαν πάρεις ενα σκυλί σαν το λάμπραντορ και το μεγαλώσεις άσχημα τότε μπορεί να είναι επιθετικό σε οποιαδήποτε κατάσταση.
 
Last edited:


stamos

Well-Known Member
18 Μαϊου 2012
70
0
patra
Το να αγριεψει ενα σκυλι διεκδηκοντας το φαγητο του ειναι φυσιολογικο ως ενα σημειο και οχι παραλογο και εξαρταται κυριος απο την χειραγωγηση που θα εχει απο τον ιδιοκτητη του και το περιβαλλον που μεγαλωνει δεν εχει να κανει τοσο με τη ρατσα αλλα ουτε και με τις μαζικες αναπαραγωγες οπως υποστηριζουν μερικοι .Μηπως και ενα σκυλι απο "εκτροφεα "αν δεν μεγαλωσει σωστα το ιδιο δεν θα εκανε?Σταματηστε λοιπον αυτη την καραμελα με την επιλεκτικη εκτροφη η οποια πρεπει να γινεται αλλα απο ανθρωπους που γνωριζουν το αντικειμενο και οχι απο οποιον εχει παρει επωνυμια εκτροφειου απο τον Κ.Ο.Ε. παριστανοντας τον εκτροφεα χωρις να γνωριζει τα βασικα απλα μονο γιατι εχει μερικα σκυλια με πετιγκρι.Υπαρχουν και καλοι εκτροφεις στην Ελλαδα αλλα δυστηχως ειναι λιγοι οι περισοτεροι ειναι κουταβοπαραγωγοι που ζευγαρωνουν με γνωμονα το κερδος τι να πεις για γεννες που δηλωνονται σε αλλους γονεις λογο οτι δεν μπορουν να δηλωθουν στους κανονικους γονεις για διαφορους λογους ( πετιγκρι, πολλες γεννες θυληκου ηλικια αρσενικου κλπ) αυτα ολα ολοι τα γνωριζουμε αλλα δεν μιλαει κανεις .Για να μην πουμε για "εκτροφεις" που ζευγαρωνουν σκυλια με λαθη μονο και μονο για να παρουν μερικα κουταβια ακομα βλεποντας παραλληλα τι κουταβια δινουν βγαζοντας παραλληλα μερικα ευρω ακομα , απλα τραγικοι.Με το να διαθεσεις ενα Α ποσο για αγορα σκυλων πρωταθλητων αυτο δεν σε κανει ουτε εκτροφεα ουτε φιλοζωο και δυστηχως υπαρχουν πολλοι απο αυτους στην Ελλαδιτσα.Και δεν μιλαω μονο για δηλωμενες γεννες ιδιωτων.Συγνωμη αν σας ενοχλησα αλλα με αυτες τις συνθηκες προτιμω ενα ημιαιμο ετσι και αλλιως "το παιδι σου και το σκυλι σου οπως τα μαθεις φερονται"Και μετα απο ολα αυτα καθομαστε και μιλαμε για επιλεκτικη εκτροφη και τριχες κατσαρες
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ωραία όλα αυτά!
Αλλά τι σχέση έχουν με τον Millan;
Γιατί δεν άνοιξες ένα νέο θεμα να το δούν όλοι και να εκφέρουν τις όποιες απόψεις τους;
 


stamos

Well-Known Member
18 Μαϊου 2012
70
0
patra
Γιατι βλεπω οτι οι περισοτεροι τα ριχνουν ολα στην κακη εκτροφη και οχι στην αγνοια των ιδιοκτητων των σκυλων και στο οτι δεν ειναι καν φιλοζωοι εκτος αν οι αναφορες περι μαζικης εκτροφης εχουν περισοτερη σχεση με το θεμα.Και εγω μιλαω σχετικα με το θεμα του τελευταιου βιντεο δεν σπαμαρω ειρωνευομενος μελη του φορουμ οποτε γιατι τοση ευαισθησια?
 
Last edited:


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εν τάξει αλλά αν κάποιος είχε προγόνους τον λήσταρχο Νταβέλη και 6-7 άλλους ομοίους αλλά έστω όχι τόσο γνωστούς... Φταίει και η εκτροφή πώς να το κάνουμε!
Αμα η πρώτη ύλη έχει προβλήματα τι να κάνει και ο σωστος ιδιοκτήτης.
Οχι φυσικά ότι κάποιος δεν μπορεί να χαλάσει ένα σκυλί με καλά χαρακτηριστικά.
Τώρα βεβαια αν αυτός ό κάποιος πάρει το πρώτο σκυλί τον απόγονο του Νταβέλη... Εκεί να δεις χαμό.
 
Last edited:


stamos

Well-Known Member
18 Μαϊου 2012
70
0
patra
Οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ΕΛΛΗΝΕΣ "οι τελευταιοι εσονται πρωτοι "ειπαμε το παιδι και το σκυλι οπως τα μαθεις" απλα να εχεις υπομονη να βρεις το κουμπι τους.Παρολα αυτα δεν ειπα οτι δεν συμφωνω με την κακη εκτροφη αλλα αφου υπαρχει και στους ανθρωπους θα υπαρχει και στα σκυλια το θεμα ειναι ο καθε ιδιοκτητης τι κανει για το σκυλι του
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ epial, θέλω να πιστεύω πως η αναφορά στον παππού της σκύλας μου (από την πλευρά του πατέρα της) είναι καθαρά συμπτωματική :)
 




Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Εγω λεω οτι ακομα και για τους εκτροφεις και τους Β.Υ.Β. φταiει ο Cesar που κακομεταχειριζεται τα σκυλια!!!!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εν τάξει αλλά αν κάποιος είχε προγόνους τον λήσταρχο Νταβέλη και 6-7 άλλους ομοίους αλλά έστω όχι τόσο γνωστούς... Φταίει και η εκτροφή πώς να το κάνουμε!
Αμα η πρώτη ύλη έχει προβλήματα τι να κάνει και ο σωστος ιδιοκτήτης.
Οχι φυσικά ότι κάποιος δεν μπορεί να χαλάσει ένα σκυλί με καλά χαρακτηριστικά.
Τώρα βεβαια αν αυτός ό κάποιος πάρει το πρώτο σκυλί τον απόγονο του Νταβέλη... Εκεί να δεις χαμό.
Κι εγω με την σειρα μου αναρωτιεμαι..
Ο λησταρχος Νταβελης γεννηθηκε αραγε λησταρχος?!
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κι εγω με την σειρα μου αναρωτιεμαι..
Ο λησταρχος Νταβελης γεννηθηκε αραγε λησταρχος?!
H π@# %@να κοινωνία τον έκανε φυσικά, αλλά κάποιες «καλές» προδιαγραφές βρήκε για να τον κάνει.
Και άλλοι βρέθηκαν στις ίδιες συνθήκες αλλά ακολούθησαν διαφορετικό δρόμο...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Επειδή όμως οι Νταβέληδες τελικά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας - δηλαδή η τόσο αποκλίνουσα (από αυτή που εμείς έχουμε ορίσει ως σωστή)συμπεριφορά είναι αποτέλεσμα πολύ ιδιαίτερων συνθηκών, κυρίως βιωματικών - θα έλεγα και γω ότι το βασικό πρόβλημα το έχουν οι ιδιοκτήτες.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα την από παλιά απωλεσθείσα από εμένα συνέχεια της Cesarιάδας !!!!
την κάνω up για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλαιότεροι :)
 




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
56 σελιδες διαβασμα μονοκοπανιας!... :D

Είναι mentalist o κύριος με τα αδέσποτα που ψάχνει για θύματα;
Ε?

Μάλλον ασήμαντο, αλλά έτσι για την ιστορία... Ο Ιησούς το "είπε":)
Και ο ιησους ελληνας ηταν... :p

Το ότι κάθε μήνα πηγαίνει σε άλλο καταφύγιο να πάρει 2-4 σκυλιά (συνήθως απο Μεξικό), τα κοινωνικοποιεί ώστε να ενταχθούν σε μια οικογένεια με παιδιά, γλυτώνει απο θάνατο έστω κι αυτά τα λίγα, κάνει πόλεμο εναντίον τον puppymills μέσω της εκπομπής του (λέει ότι το 90% των σκυλιών με προβλήματα προέρχονται απο καταστήματα ζώων, και αυτό φταίει η ηλικία απομάκρυνσεις απο την μάνα και αδέρφια) και προσπαθεί να ξυπνίσει έστω και λίγο το Αμερικάνικο κοινό για της υποχρεώσεις που υπάρχουν όταν έχεις σκύλο μου φτάνει.
Στο θέμα του κ.Millan θα ήθελα να ακούσω της απόψεις απο παιδιά σε καταφύγια ή άτομα που βοηθούν στην υοθεσία σκύλων και απο τους εκτροφείς.
Απο τα καταφύγια, θα θέλατε οι εκπαιδευτές εδώ στην Ελλάδα να ασχοληθούν περισσότερο με τα αδέσποτα μας?
Απο τους εκτροφείς, σας φαίνεται "λανθασμένος" ο τρόπος που ζει με τόσα σκυλιά? Ρωτάω τους εκτροφείς γιατί μόνο αυτοί ξέρουν τι γίνεται, πως αντιδρουν και ζουν τα σκυλιά σε αγέλη (εκτός απο κάποιες περιπτώσεις ιδιοκτήτων με 6-7 σκυλια :D).
Πολύ θα ήθελα να δώ έναν Έλληνα εκπαιδευτή σε χώρο με 40 σκυλιά. Άλλο ο μοναχογιός και άλλο οι πολύτεκνοι οικογένεια...
Εχουν ερθει εκπαιδευτες...
Αφιλοκερδως μεν...με μια μονιμη εκφραση ''βιαζομαι ,αντε να τελειωνουμε'' δε...
Μην αρχισω για κλικερ και γλυκακια...που τους δειχνεις σκυλο με προβλημα ,σου λενε ''αγνοησε'' και πανε παρακατω σε απολυτως ηρεμο σκυλο να σου δειξουν πως να του μαθεις ''σηκω/κατσε/κτλ..''
Ναι να ασχοληθουν...αλλα οχι σαν αγγαρεια...

Ε και συ μετα ,εχοντας δοκιμασει τα παντα ,μετα απο προτροπη φιλου 'χομπιστα' εκπαιδευτη (πρωτα απ'ολα για τα δικα μου ηθελα τοτε...) ,μελετας Σ.Μ. (τρως και καμποσα δαγκωματα γιατι εκανες και μ@λ@κιες/ασχετοσυνες)...αλλα βλεπεις οτι εν τελη,''μαγικα''...δουλευει το ''κονσεπτ''...

Ανοιχτη προσκληση σε 'θεωρητικους' ,οποτε θελετε στειλτε π.μ.
Σκυλοι ''αδουλευτοι'' για να κανετε πραξη τη θεωρια υπαρχουν...
Σκυλοι ''δουλεμενοι'' για να δειτε ποσο ''σπασμενοι'' ειναι παλι υπαρχουν...
φιλικα! :)

Υ.Γ. Στην περιπτωση παντως που πραγματικα τον παραδεχτηκα, και ειπα δεν παιζει να το καταφερνα ουτε σε 1,000 χρονια ηταν αυτη...
(δεν δειχνει ολο το σκηνικο...κρατησε πολυυυ ωρα...και αυτος αταραχος...)
Terrier vs. Terrier - YouTube