Ποιός ήταν ο λόγος που σας οδήγησε στην απόκτηση ενός σκύλου?

Ποιός ήταν ο λόγος που σας οδήγησε στην απόκτηση ενός σκύλου?

  • Η αγάπη μου για τα ζώα και ιδιαίτερα για τα σκυλιά

    Votes: 69 69,7%
  • Συντροφιά/παρέα

    Votes: 50 50,5%
  • Απωθημένο που είχα απο μικρός και τελικά μπόρεσα να το πραγματοποιήσω

    Votes: 25 25,3%
  • Φύλαξη

    Votes: 14 14,1%
  • Επαγγελματική εκτροφή

    Votes: 1 1,0%
  • Άλλο

    Votes: 9 9,1%

  • Total voters
    99





vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
η αγάπη μου για τα σκυλιά,παρέα,ίσως θα μπορούσα να βάλω και "αποθημένο απο μικρη" όμως ήμουν μόλις 10 οταν πήραμε τον σκύλο οπότε δε μπορώ να βάλω και αυτήν την επιλογή ;P
 


kkkk

Active Member
23 Ιουλίου 2010
37
1
ΞΑΝΘΗ
και εγω ψηφισα αλλο,γιατί το σκυλακι ήταν ονειρο ζωής για την κορη μου. Τώρα που πηγε φοιτητρια ήθελε παρεα (τα λατρευε τα σκυλια απο μικρη αλλα επειδη ηξερα ότι εγω τελικα θα το φροντιζα το αποφευγα). Το πηρε και το μεγαλωσε από 3 ως 5 μηνων μονη της.
Τωρα ομως φευγει στο εξωτερικό και δεν μπορει να το παρει. Το σκυλακι είναι 7 μηνων τωρα. Παντα αγαπουσα το σκυλια άλλα οπως ειπατε και σεις οι γονεις μας δεν τα θελανε. Τωρα ειναι η καλυτερη συντροφια και το σπιτι ειναι πιο καθαρό από ποτε,γιατι όλο και γινεται κανενα ατυχημα με τη μικρη και σφουγγαριζω πιο συχνα από παλια......... και επειδη κανει τα τσισα και τα κακα στο μπαλκονι μόνο εκει να δειτε καθαριιοτητα.........
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
46
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Βρε μπας και αντί να σου τρίβοντουσαν αυτα όταν τα βρήκες πηγαινές εσυ και τριβόσουν σε αυτα?Δεν εξηγείτε αλλιώς και στις 2 περιπτώσεις να κατσικόνωνται τα σκυλιά!Τι στο διάολο...;p
Μάλλον κι εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι mareco ;)
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
46
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
και εγω ψηφισα αλλο,γιατί το σκυλακι ήταν ονειρο ζωής για την κορη μου. Τώρα που πηγε φοιτητρια ήθελε παρεα (τα λατρευε τα σκυλια απο μικρη αλλα επειδη ηξερα ότι εγω τελικα θα το φροντιζα το αποφευγα). Το πηρε και το μεγαλωσε από 3 ως 5 μηνων μονη της.
Τωρα ομως φευγει στο εξωτερικό και δεν μπορει να το παρει. Το σκυλακι είναι 7 μηνων τωρα. Παντα αγαπουσα το σκυλια άλλα οπως ειπατε και σεις οι γονεις μας δεν τα θελανε. Τωρα ειναι η καλυτερη συντροφια και το σπιτι ειναι πιο καθαρό από ποτε,γιατι όλο και γινεται κανενα ατυχημα με τη μικρη και σφουγγαριζω πιο συχνα από παλια......... και επειδη κανει τα τσισα και τα κακα στο μπαλκονι μόνο εκει να δειτε καθαριιοτητα.........
Να μια ωραία αφορμή για να έχουμε και τα σπίτια μας καθαρότερα!!! χεχεχεχε!!!!!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μαλλον λειπει και αλλη μια Option για ψηφω: Απο συνηθεια, επειδη ειχα παντα?

Εγω ψηφησα " απο αγαπη".
Παντα ειχα σκυλια στην ζωη μου.
Σαν κορη εκτροφεων και φανατικων εκθετων,με πατερα εποπτη εκτροφης και μαμα Groomer- και εγω στα χναρια τους απο πολυ μικρη, μεγαλοσα με σκυλια- δεν μπορω πια να φανταστω να ζω χωρις σκυλουνι διπλα μου.
Τον πρωτο "δικο μου" σκυλο (που ημουν ΕΓΩ αποκλειστηκα υπευθυνη για την εκπαιδευση και περιποιηση του. Μονο τα χρηματικα εξοδα του ανελαβαν οι γονεις μου, επειδη εγω ημουν μαθητρια χωρις εισοδημα) απεκτησα στα 10 μου.
Και απο τοτε εχω σχεδον παντα σκυλια.
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
46
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Μαλλον λειπει και αλλη μια Option για ψηφω: Απο συνηθεια, επειδη ειχα παντα?

Εγω ψηφησα " απο αγαπη".
Παντα ειχα σκυλια στην ζωη μου.
Σαν κορη εκτροφεων και φανατικων εκθετων,με πατερα εποπτη εκτροφης και μαμα Groomer- και εγω στα χναρια τους απο πολυ μικρη, μεγαλοσα με σκυλια- δεν μπορω πια να φανταστω να ζω χωρις σκυλουνι διπλα μου.
Τον πρωτο "δικο μου" σκυλο (που ημουν ΕΓΩ αποκλειστηκα υπευθυνη για την εκπαιδευση και περιποιηση του. Μονο τα χρηματικα εξοδα του ανελαβαν οι γονεις μου, επειδη εγω ημουν μαθητρια χωρις εισοδημα) απεκτησα στα 10 μου.
Και απο τοτε εχω σχεδον παντα σκυλια.
Ούτε αυτό το σκέφτηκα Frenchie οπότε πάει κι αυτό στην επιλογή "άλλο" ;)
 


din@

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2010
58
1
αθηνα
εγω ψηφισα αλλο γιατι την βρηκα στο δρομο,την αγαπησα αμεσως και αποφασισα να την κρατησω.ισως να ηταν και λιγο απωθημενο...μου αρεσε που εβλεπα αλλους να βγαζουν τα σκυλια τους βολτα και ζηλευα.μικρη μονο καναρινια με αφηναν να εχω.
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
46
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
εγω ψηφισα αλλο γιατι την βρηκα στο δρομο,την αγαπησα αμεσως και αποφασισα να την κρατησω.ισως να ηταν και λιγο απωθημενο...μου αρεσε που εβλεπα αλλους να βγαζουν τα σκυλια τους βολτα και ζηλευα.μικρη μονο καναρινια με αφηναν να εχω.
Τι μου θύμισες τώρα... Κι εγώ μόνο καναρίνια μπορούσα να έχω... άντε και κανένα ψαράκι.:)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μαλλον λειπει και αλλη μια Option για ψηφω: Απο συνηθεια, επειδη ειχα παντα?

Εγω ψηφησα " απο αγαπη".
Παντα ειχα σκυλια στην ζωη μου.
Σαν κορη εκτροφεων και φανατικων εκθετων,με πατερα εποπτη εκτροφης και μαμα Groomer- και εγω στα χναρια τους απο πολυ μικρη, μεγαλοσα με σκυλια- δεν μπορω πια να φανταστω να ζω χωρις σκυλουνι διπλα μου.
Τον πρωτο "δικο μου" σκυλο (που ημουν ΕΓΩ αποκλειστηκα υπευθυνη για την εκπαιδευση και περιποιηση του. Μονο τα χρηματικα εξοδα του ανελαβαν οι γονεις μου, επειδη εγω ημουν μαθητρια χωρις εισοδημα) απεκτησα στα 10 μου.
Και απο τοτε εχω σχεδον παντα σκυλια.
Κληρονομιά είναι κι αυτό!
 






bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Εγω κυριως για συντροφια.
Αλλα και σε ενα βαθμο απο τυψεις. Ειχαμε οταν ημουν μικρη ενα σκυλι που δυστυχως ειχε μια ασχημη ζωη. Οι γονεις μου ειχαν τη νοοτροπια της επαρχιας και ξεκαθαρα η περιπτωση μας ηταν καραμπινατη παθητικη κακοποιηση. Θυμαμαι καποια στιγμη ενηλικη και πολυ πριν παρω τη λουλου τον ειχα θυμηθει εκεινο το σκυλακο με συνειδηση πλεον και ειχα πλανταξει στο κλαμα. Η μονη παρηγορια που μπορουσα να βρω για τον εαυτο μου ηταν να εξασφαλισω οταν εχω τη δυνατοτητα μια καλυτερη ζωη για καποιο αλλο που περναει μαυρα.
Ετσι εγινε ενα ταιριαστο ματς, ψυχολογικα το αφεντικο, ψυχολογικα και το σκυλι, μια χαρα ταιριαξαμε :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3