Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παιδια καλησπερα. Ανοιγω αυτό το θεμα με μιση καρδια, σε συνεχεια των θεματων μου περι τριχοπτωσης και υψηλης ουριας της Ζηνας της πινσερινας μας.

Καναμε εσπευσμένα σημερα το πρωι, μετα από την παρότρυνση της Αντριάννας, γενικη αιματος στο εργαστηριο του κτηνίατρου καθως και δυο τεστ λεϊσμανίωσης (καλα-αζαρ).
Το τεστ από το αιμα βγηκε θετικο και στη μικροσκοπικη εξεταση επιχρισματος από λεμφαδενα βρεθηκαν λεϊσμάνιες αφθονες.
Στειλαμε με κουριερ δειγμα στη Θεσσαλονικη για το ποσοστο.

Η γενικη εδειξε πολύ χαμηλο αιματοκριτη (20) και ακομα πιο αυξημενη ουρια (166).

Πηρα το πρωι και δειγμα ουρων τα οποια σταλθηκαν σε μικροβιολογογικο εργαστηριο.

Ο μικροβιολόγος είναι φιλος και μετα από συζητηση επεμενε να κανει ο ιδιος γενικη γιατι δεν εμποστευεται καθολου τα μηχανηματα των κτηνιατρων.
Η γενικη και τα ουρα θα είναι ετοιμα αυριο πρωι. Η τελευταια μας ελπιδα για καποιο μικρο λαθος, γιατι μεγαλο αποκλείεται.

Οσον αφορα στην αγωγη, ο κτηνιατρος μας εδωσε σιροπι Milteforan και χάπια Zyloric.

Για τις λεπτομερεις, τις συζητησεις και τις ευθυνες, δικες μου και των κτηνιατρων, μπορουμε να μιλαμε για μερες.

Λυθηκε παντως το μυστηριο της τριχοπτωσης, οπου και οι δυο κτηνιατροι μας επεμεναν ότι είναι φυσιολογικη στα μινι πινσερ, εξηγηθηκε η μεγαλη αναγκη για νερο, η σχετικη καταπτωση και πιθανον και η κακοσμια του στοματος.

Η Ζηνα από χθες εχει πεσει αρκετα και το μονο ενθαρρυντικο είναι ότι τρωει με πολλη ορεξη.

Με την σημερινη μικρη ναρκωση με ηρεμιστικο ελεγθηκαν τα δοντια, βρεθηκαν σε σχετικα καλη κατασταση και δεν δικαιολογούν κακοσμια.

Αυριο το πρωι θα παρω τις νεες εξετασεις και το πιθανοτερρο θα ξεκινησω για Θεσσαλονικη. Για πού ακριβως δεν ξερω ακομα.
Ή στο Πανεπιστημιο ή σε κλινικη για πληρεις εξετασεις ή σε καποιον καθηγητη κτηνιατρο.

Το μονο που ελπιζω πλεον είναι να μην εχουν προκληθει μη αναστρεψιμες βλάβες σε οργανα όπως στα νεφρα.
 










scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Και εγώ με την σειρά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά προς θεού μην έχετε τόσο άσχημη ψυχολογία γιατί η Ζήνα επηρεάζεται..
Νεαρό σκυλί είναι, την καλύτερη φροντίδα θα έχει και το πιο πιθανό είναι πως θα πάνε όλα καλά..:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω πολύ.
Εχει μαυρισει η ψυχη μας στο σπιτι.

Καπου ειχε δωσει τα στοιχεια της κτηνιατρικης Θεσσαλονικης η Loukia αλλά δεν μπορω να τα βρω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καπου ειχε δωσει τα στοιχεια της κτηνιατρικης Θεσσαλονικης η Loukia αλλά δεν μπορω να τα βρω.
Ο Τσιμόπουλος Γεώργιος είναι επιστημονικός συνεργάτης της χειρουργικής κλινικής του τμήματος κτηνιατρικής του Α.Π.Θ.
Το τηλέφωνο του δεν το έχω, αλλά μπορείς να το βρεις επικοινωνώντας με τη γραμματεία της Κλινικής των Ζώων Συντροφιάς (τηλέφωνο 2310 994403, 9.00-12.00 π.μ.)
http://www.vet.auth.gr/public_el.htm
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?p=161925&highlight=κτηνιατρικης+Θεσσαλονικης#post161925

Αυτο λες?
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Είναι δύσκολο αβάσταχτο το έχω ζήσει με το boxeraki μου αλλά τότε ήταν τετελεσμένο!!! μην το βαζετε κάτω!!! και για την ζήνα αλλά και για την κορούλα σου!!! Δύναμη ΄Άρη!!! Δύναμη!!!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eλα ρε συ.... πολύ λυπάμαι.... ομολογω οτι ούτε πήγε το μυαλό μου.....

Τι γίνεται ρε παιδιά με την κ@λοαρρώστια..... ολο και περισσότερα κρούσματα.....

Τεσπά, το έχω πει επανηλλειμένα: με βάση την εμπειρία του καταφυγίου, οπου πάνω απο τα μισά σκυλιά ερχονται με καλααζαρ, η τεράστια πλειοψηφία μετά απο τη θεραπεία, ζει κανονική ζωή για ολόκληρο το προσδόκιμο ζωής. Εχουμε ΑΠΕΙΡΑ παραδείγματα.

Οταν υιοθέτησα σκύλο, λόγω άγνοιας ΔΕΝ ήθελα να έχει καλααζαρ. Στο δεύτερο που θα υιοθετήσω (τωρα που ξέρω δυο πράγματα παραπάνω), ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν είναι πλέον παράγοντας. Είτε έχει είτε δεν έχει το ίδιο μου κάνει. Η διαφορά είναι ένα χαπάκι την ημέρα.

Πολλά φιλιά στη Ζήνα και μην ανυσυχεις.... μόλις περάσει η πρώτη μπόρα, θα επανέλθουν όλα στο κανονικό (μόνο που θα την κακομάθετε ακόμα περισσότερο μετά απο αυτήν την ιστορία!!:p)

Περάστικά εύχομαι.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aρη μην ανησυχείς.. θα είναι όπως λέει η Πηγή όλα θα πάνε καλά και απλά την Ζηνα θα την κακομάθετε ακόμα πιο πολύ.:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κοριτσια, ευχαριστω και παλι αλλά εχω τρομοκρατηθει κυριως με τον αιματοκριτη αλλά και την ουρια.
Αν ηταν το καλα-αζαρ στο ξεκινημα δεν θα φοβομουν τοσο.

Αυριο πρωι παιρνω τηλεφωνο και φευγω να περισωσω ο,τι μπορεσω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αχ, βρε Άρη μου...μη τα βάζεις με τον εαυτό σου...δυστυχως πρόκειται για μια πολύ ύπουλη αρρώστεια και τις περισσότερες φορες ΟΤΙ και να κάνουμε δεν τη γλυτωνουμε. ΄΄Οσες προφυλάξεις και να πάρουμε ο κίνδυνος να τη πατήσει ο σκύλος είναι μεγάλος.
Για αυτο λέμε παντα προληπτικες εξετάσεις 2 φορες τον χρόνο, ώστε τουλάχιστον να το προλαβαίνουμε στην αρχη...και να μπορούμε να το αντιμεωπίσουμε.
Όλα θα πανε καλά...το Milteforan είναι πολύ καλό φάρμακο και θα δεις διαφορα στη σκύλα αμέσως.
Θα ακολουθησεις και μία σωστη διατροφη και το σκυλί θα έιναι μια χαρά.
Θετική σκέψη....θετική σκέψη...θετικη σκέψη!!!:):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στο ξεκίνημα είναι Αρη.... θες να σου δείξω φωτογραφίες απο σκυλιά που είναι στο τέλος (και πάλι τη σκαπούλαραν)? Το τελευταίο που είχαμε (ο puppy) ήταν ένα κουτάβι που του είχε πέσει όλο το τρίχωμα, τα αυτιά του ήταν "σκοροφαγωμένα" (τυπικό συμπτωμα καλαζαρ), οτι τρίχα είχε απομείνει ήταν γκρίζα, φαινόντουσαν τα κόκαλα του και δε μπορούσε να σταθεί στα πόδια του απο την αδυναμία..... νομίζαμε πραγματικά ότι δεν θα τα καταφέρει..... ένα μήνα μετά που τον ξαναείδα, ανακάλυψα οτι ο σκύλος ήταν μαύρος!!! Προφανώς δεν τον γνώρισα και νόμιζα οτι επρόκειτο για άλλο σκυλί, γιατι έτρεχε και πηδούσε τα πεζούλια οπως κάθε φυσιολογικό κουτάβι!!!:)
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έλα ρε Άρη....κρίμα....:(:(:(

Ελπίζω να πάνε όλα καλά....

Και όπως έχει αναφερθεί ξανά να συμπεριφέρεστε στην Ζήνα σαν να είναι καλά!Για να έχει την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για να πολεμήσει!


Και φυσικά θα πάνε όλα καλά!
Είμαι απόλυτα σίγουρός!:D:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Να στε καλα.

Βλεπω όμως στη σελιδα της κτηνιατρικης ότι μονο τα επειγοντα γινονται δεκτα χωρις ραντεβου.
Ελπιζω να τους πεισω να το θεωρησουν επειγον.
Αλλιως δεν ξερω πού να παω.

Ο κτηνιατρος ξερει κλινικη και θα τον ρωτήσω το πρωι για να εχω μια εναλλακτικη.
Ισως μπορει να μιλησει και για επειγον στο πανεπιστημιο αλλά αυτος μιλουσε για δίαιτα και χαναμε χρονο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Περαστικα σας!!
Καλα εκανες τις εξετασεις!!
Αν και δεν περιμενα τετοια αποτελεσμα, αλλα τουλαχιστον ξερεις τωρα τι εχει η μικρη!

Ολα καλα θα πανε!!!
Και εγω ξερω πολλαααααα σκυλια με καλαζαρ που εκαναν θεραπεια και ειναι περδικια τωρα- εδω και πολλα χρονια!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU