Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Βεβαια, δεν ειναι απαραιτητα αυτα τα εργαλεια ...

Εγω εχω δωσει στο δικο μου μεχρι σημερα 600 χαπια ζυλαπουρ:shock: ...αυτος παιρνει ολοκληρο χαπι βεβαια και τα καταπινει μαζι με την ξηρα τροφη.

Αν επαιρνε μισα / τεταρτα χαπια ή ηταν δυσκολος στη ληψη , θα επαιρνα τετοια εργαλεια ...αν υπολογισεις την απωλεια απο τα κακκοκομμενα χαπια ή το οτι δεν ειναι και ευχαριστο καθε πρωι με την τσιμπλα στο ματι να κοβεις με μαχαιρια το χαπακι , ισως να ειναι και χρησιμα αυτα :D Κατι σκληρα χαπια- βιταμινες που του εκοβα στη μεση με μαχαιρι , το αλλο μισο εκτοξευοταν καπου στη κουζινα...μεγαλη φυρα :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατι σκληρα χαπια- βιταμινες που του εκοβα στη μεση με μαχαιρι , το αλλο μισο εκτοξευοταν καπου στη κουζινα...μεγαλη φυρα :)
Α, εσενα πρεπει να σε εκπαιδευσω στην χρηση των μαχαιριων και στην επιλογη ενος καταλληλου :D
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παιδια, να ρωτησω κατι ακομα σας παρακαλω. Πρεπει να συζητηθηκε προσφατα αλλά δεν μπορω να το βρω.

Οσον αφορα στην Ηρα αυτή τη φορα.
Όπως ειπα και πριν λιγες μερες, η προσφατη γενική αιματος της ηταν καλη και το γρηγορο σναπ τεστ ηταν αρνητικο.

Θελω όμως να το ψαξω ακομα περισσοτερο. Αποκλειεται να μην εχει τσιμηθει στο κτημα οπου κοιμαται εξω.
Φυσικά μπορει να μην τσιμπηθηκε από μολυσμενη σκνιπα.

Για σιγουρια να στειλω δειγμα αιματος εντος των ημερων για τιτλο (ετσι ειπε ο κτηνιατρος) ή αρκει να παρει δειγμα ο γιατρος απο τα λεμφογάγγλια και να το εξετασει στο μικροσκοπιο?

Επισης, υπαρχει τροπος να ξερουμε με σιγουρια αν ένας σκυλος εχει αντισωματα?
Αν εχει, δεν κινδυνευει πλεον ποτέ από λεϊσμανιωση ή μπορει καποια στιγμη αν τσιμπηθει να νοσησει?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Επισης, υπαρχει τροπος να ξερουμε με σιγουρια αν ένας σκυλος εχει αντισωματα?
Αν εχει, δεν κινδυνευει πλεον ποτέ από λεϊσμανιωση ή μπορει καποια στιγμη αν τσιμπηθει να νοσησει?
άρη... νομιζω ότι αν ήταν θεμα αντισωματων θα υπηρχε κι εμβολιο... μονο προληπτικα μετρα υπαρχουν... μεχρι στιγμης...
για τα υπολοιπα... που ρωτας οι κτηνιατροι ειναι οι ειδικοι... ( όχι παντα δυστυχως...:()
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μη σε πιάνει πανικός και αρχίζεις και τρελλαινεις τα σκυλιά στις εξετάσεις...
Αν κάνεις τις απαραίτητες προληπτικες εξετάσεις αίματος (εμεις κάνουμε Οκτώβριο, Φεβρουάριο & Ιούνιο)...είσαι οκ...
Και εφόσον η Ήρα μένει έξω, συνεχίζεις τα ψεκάσματα κανονικά..εφοσον δεν κάνει κρύο. Ο καιρός δυστυχως 'εχει αλλάξει , το έχουμε ξαναπει και η υγρασια έχει αυξηθει παρα πολύ...:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλα που ανεφερες τα ψεκασματα Κατερινα.
Τα ειχα σταματησει στην Ηρα τον χειμωνα, όπως και τις αμπουλες (οι κτηνιατροι εδώ τα θεωρησαν περιττά τετοια εποχη) αλλά οι πανεπιστημιακοι επεμεναν εντονα να βαζω ολο τον χρονο, οπότε ξαναφορεσα στην Ηρα σκαλιμπορ κολαρο και της εβαλα αμπουλα frontline.
Οπότε τωρα θα την δηλητηριάζω ολο το χρονο.

Με τη Ζηνα δεν ξερω τι να κανω. Τώρα που είναι συνεχεια σπιτι και ειναι και αρρωστη δεν βαζω τιποτα.

Εδώ μου ειχαν πει όχι αμπουλες και κολαρο γιατι θα παθει ζημια (δηλητηριαση ή δερματικες παθησεις – γι αυτό και την πατήσαμε εξαλλου).

Οι πανεπιστημιακοι ειπαν για αμπουλες (σταγονες από μπουκαλακι αν καταλαβα καλα) advantix για μινι σκυλακια, οι οποιες κανουν μεχρι ένα σημειο τη δουλεια του κολαρου για την σκνιπα και ταυτοχρονα τον συνηθη ψεκασμο με σπρέι frontline.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εννοείται ότι δεν σταματάς τα ψεκάσματα...ιδίως σε σκυλιά που μένουν έξω...
Και γω τη πατησα γιατι σταμάτησα να τους ψεκάζω μόλις μπήκε ο Οκτώβριος...μπούρδες...έτσι όπως έχει γίνει ο καιρός...με τόσες βροχες που έριξε φέτος...και την υγρασία που είχε...και ο Νοέμβριος είναι πιά επικίνδυνος μήνας...
Μόνο με τα χιόνια, ηρεμεις λίγο..λόγω κρύου...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το οτι είναι μεσα στο σπίτι, δεν έχει σημασία... δεν νοείται να μη βάζεις τίποτα.....

Επίσης, κανε εξετάσεις αίματος κανονικές, όχι το snap test! Είναι αρπα κόλλα!

Τέλος, και το καλααζαρ και η ερλίχια μπορούν να ξαναχτυπήσουν. Δεν σημαίνει οτι επειδή νόσησαν μια φορά δεν θα ξανανοσήσουν. Ειδικά για την ερλιχια (οπου τα αντισώματα πέφτουν μετά απο κάποιους μήνες) παρατηρείται πολύ συχνά δεύτερη προσβολή. Για το καλααζαρ δεν φαίνεται τόσο απλά, γιατι συνήθως σκυλιά που έχουν προσβληθεί ήδη είναι σε μόνιμη θεραπεία με ζυλαπούρ... (τουλάχιστον αυτά που τσεκάρονται με εξετάσεις).
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατερινα, δεν θελω να εκφρασω αγανακτηση και φυσικα ουτε να αποποιηθώ ευθυνες, τις οποιες αισθανομαι να με βαραινουν ασχημα, αλλά δεν νοείται να δινουν πιο καλες συμβουλες τα μελη ενός φορουμ από δυο κτηνιατρους.

Όπως στο παρελθον που τα μελη δινανε πολύ καλυτερες συμβουλες από τους εκπαιδευτες που εχουμε εδώ.

Το μονο καλο που εχουμε να προσφερουμε στα σκυλια μας εμεις που ζουμε στην επαρχια, είναι η φυση που είναι ευκολο να την χαιρονται σχεδον καθημερινα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πηγη,

Το να ξαναχτυπησει η λεϊσμανιωση καποια στιγμή αργοτερα μπορει να οφειλεται στο μικροβιο που υπηρχε και ξυπνησε παλι, σε νέο τσίμπημα και προσβολη ή οποιοδηποτε από τα δυο?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πηγη,

Το να ξαναχτυπησει η λεϊσμανιωση καποια στιγμή αργοτερα μπορει να οφειλεται στο μικροβιο που υπηρχε και ξυπνησε παλι, σε νέο τσίμπημα και προσβολη ή οποιοδηποτε από τα δυο?
Ναι, και δεν ξέρεις πότε είναι επαναπροσβολή ή υποτροπή της αρχικής αρρώστιας.
Και στην ερλιχίωση ισχύει αυτό, αλλά αν μετά την αρχική προσβολή ξανακατέβει ο τίτλος και μείνει για πολύ καιρό αρνητικός χωρίς θεραπεία, και ξαφνικά ξανανεβει, υποθέτει κανείς οτι προκειται για νέα προσβολή.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι για καμία απο τις δύο αρρώστιες δεν σου εγγυάται προστασία η αρχική προσβολή. Ως εκ τούτου πρεπει να συνεχίζει κανείς με την ίδια (ή και μεγαλύτερη) ευλάβια την πρόληψη ακόμα κι αν ο σκύλος έχει ήδη προσβληθεί.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο keagan έχει καλαζάρ από το 2004...και από τότε, ανεβαίνει...κατεβαίνει...ανεβαίνει ...κατεβαίνει.
Ζούμε πλέον με ζιλαπουρ...και θα συνεχίσει έτσι για όλη του τη ζωη...
Αν είναι νέο τσίμπημα η έχει υποτροπιάσει..δεν το ξέρω. Αλλά και δεν με ενδιαφερει τόσο...αυτο που με ενδιαφερει είναι να μη πειράξει κάποιο ζωτικο όργανο και όταν ανεβάινει να το "πιάνω" νωρίς...
Αρα, επαναληπτικες εξετάσεις (κανονικές όμως)...3 φορες το χρόνο...και (μία λαμπάδα στη Τήνο..):D:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επρεπε να εχουμε ηδη ανοιξει νεο θεμα με τιτλο "ζωντας με ενα καλαζαρικο σκυλο".
Πολλα απο τα εδω ποστ θα ταιριαζανε εκει.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μολις καταφερα και μιλησα με τον πανεπιστημιακο μας γιατρο, κατοπιν υποδειξης της Βασως.

Μου ειπε ότι βασει καποιων νεων ενδειξεων (εκκρεμούσε μια νεα εξεταση στα ούρα), δεν υπαρχει (οριακά όμως) πλεον λογος νεφροπροστατευτικής διαιτας (renal ή k/d) και ότι το κοτοπουλο με το ρυζι είναι πληρως αποδεκτό και καταλληλο και τονισε ότι αυτή την περιοδο θελουμε να τρωει καλα, εννοωντας με αυτό και ικανοποιητικη ποσοτητα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Άρη, δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει αυτό το βίντεο αλλά για δες το:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=58Mr0irRb8Y"]YouTube- Making Homemade Pet Food with BalanceIT.com[/ame]

Βέβαια αυτή διαφημίζει το BalanceIT για βιταμίνη, αλλά φαντάζομαι μπορεί να αντικατασταθεί από ό,τι τελοσπάντων σου πει ο κτηνίατρος να δίνεις της Ζήνας.

Πάντως πρέπει να είναι πολύ μεγάλη η στεναχώρια. Προσωπικά έχω ανησυχήσει κι εγώ που τα σκυλιά σας πάθανε τέτοιες ιστορίες. Και όταν μάλιστα τους βάζετε και τα Advantix κλπ. Αφού λέω να κάτσει το Μουφ εδώ που είναι και ν' αφήσουμε τα της Ελλάδας διότι τώρα έχω πάθει άγχος.... :(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Sara μου, αν έρθεις καλοκαίρι...και αν πας ιδίως σε νησι...μία προσοχη, μη σου πω και δύο προσοχες...θα πρέπει να τις έχεις με το Μουφ...
Ψεκάσματα, ψεκάσματα, ψεκάσματα...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95