Πολύ διάβασμα , πολλές απορίες, δύσκολη επιλογή


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
δεν ξέρω από που αντλείς βάσω τις πληροφορίες σου...
εγώ γνωρίζω εκτροφεία που έχουν δανούς 11 - 12 χρονών και μένουν ακόμα μαζί τους...
εκτροφεία που βάζουν στις σελίδες τους εκλειπόντες φίλους 11 12 ετών... και βλέποντας αρσενικά και θυληκά τους, παρατηρείς από κουτάβια, ενήλικα και εν ζωή 6, 7, 8, 9 ετών
αν το προσδόκιμο ζωής βγαίνει γενικά, ίσως θα έπρεπε να δούμε την αναλογία που προκύπτει από τα εκτροφικά και τα άλλα...
Εκπλήσσομαι μιας και είσαι ενεργός του κυνοφιλικού γίγνεσθαι... μιλάμε και οι δύο για την Deutsche Dogge - σωστά?

Μερικά links/αποσπάσματα για το προσδόκιμο της ηλικίας τους:

Από τη σελίδα του Deutscher Doggen Club

As the only Doggenclub worldwide the DDC awards stars for its veterans. In total there are nearly 500 Great Danes in our database, whose age older than 8 years has been proven. If your dog has turned eight years or older, please report it to the studbook office with this form so that the veteran's star (* V) can be entered in the master data of your dog. In the pedigrees of the ancestors of this * V, it will then be possible to see if they have turned eight years or older. Many veteran stars on the pedigree are therefore that the dogs from this line have become old.
That's why the veteran star is especially interesting for breeders. So the next time you drive to the vet with your senior to vaccinate or show him at a veteran class CAC show, just take our form, have it filled out by the vet or breeding judge and then send it to the studbook office.


Δηλαδή μετά τα 8 θεωρούνται μαθουσάλες.

Aπό το Blog της Mαρίας Γκινάλα:


I would be deliriously happy with Danes that lived to be 12, on average. But not 6. And sadly that’s where we are at the moment. Six to seven years of age, average lifespan.

Kαι εδώ μια προσπάθεια για πιο υγιή:

Association for Healthy Great Danes: https://gesunde-dogge.de/en/about
και

Άπειρα links στο γκούγκλη μιλάνε για lifespan 6-8.

Και δεν είναι από την κατά τα άλλα συμπαθή φυλλάδα Espresso.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πέρσυ η φίλτατη γκινάκλα έχασε την αγαπημένη της σκυλα...
θυμάσαι σε τι ηλικία έφυγε?
ναι σωστά αν μιλάμε για όλα αυτά τα υπερτυπικά δείγματα για τα οποία μιλάει και η γκινάλα και αυτά κράζει όπου έβρισκε σε εκθέσεις και εκνευριζόταν με κριτές που έβγαζαν αντίστοιχους πρωταιθλητές... εκείνα είναι που παρουσιάζουν τον συγκεκριμένο μέσο όρο.. εκείνα πρεσβεύει και το γερμανικό κλαμπ..
αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά που εκτρέφει τυπικά κι όχι υπερτυπικα δείγματα ... μολοσσούς που θυμίζουν τον απόλλο των σκύλων κι όχι μια αγελάδα που την κατηγοριοποιούν ως σκύλο...
αυτό επεσήμανα και στον θεματοθέτη..

ναι Βάσσω δεν είμαι ενεργός στον οργανωμένο κυνοφιλικό χωρο 2- 3 χρόνια τώρα... αλλά παρακολουθώ τα γεγονότα κι έχω ακόμα την ικανότητα να ξεχωρίζω τους σωστούς ή αν το θες τους εκτροφείς με Ε από τους άλλους..
δεν παρασύρομαι εύκολα από το ρεύμα των καιρών και θα σου έλεγα κι εσύ να το προσέξεις
κυνηγας κάθε λέξη και συλλαβη για τα καθαρόαιμα... βγάλε τις παρωπίδες...
μερικές φωτό από δανούς που εννοώ εγώ με προσδόκιμο ζωής τα 11- 12 χρόνια και μερικές από αγελάδες συγνωμη από γερμανικό μολοσσό που βραβεύει στα σόου του το γερμανικό κλαμπ και μερικά άλλα και για τα οποία δικαίως φωνάζει η γκινάλα... και έχουν προσδ'οκιμο ζωής τα 6 χρόνια...
φυσικά από τον ίδιο τον θεματοθέτη εξαρτάται ποια επιλογή θα κάνει...
 

Attachments



vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
πέρσυ η φίλτατη γκινάκλα έχασε την αγαπημένη της σκυλα...
θυμάσαι σε τι ηλικία έφυγε?
ναι σωστά αν μιλάμε για όλα αυτά τα υπερτυπικά δείγματα για τα οποία μιλάει και η γκινάλα και αυτά κράζει όπου έβρισκε σε εκθέσεις και εκνευριζόταν με κριτές που έβγαζαν αντίστοιχους πρωταιθλητές... εκείνα είναι που παρουσιάζουν τον συγκεκριμένο μέσο όρο.. εκείνα πρεσβεύει και το γερμανικό κλαμπ..
αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά που εκτρέφει τυπικά κι όχι υπερτυπικα δείγματα ... μολοσσούς που θυμίζουν τον απόλλο των σκύλων κι όχι μια αγελάδα που την κατηγοριοποιούν ως σκύλο...
αυτό επεσήμανα και στον θεματοθέτη..

ναι Βάσσω δεν είμαι ενεργός στον οργανωμένο κυνοφιλικό χωρο 2- 3 χρόνια τώρα... αλλά παρακολουθώ τα γεγονότα κι έχω ακόμα την ικανότητα να ξεχωρίζω τους σωστούς ή αν το θες τους εκτροφείς με Ε από τους άλλους..
δεν παρασύρομαι εύκολα από το ρεύμα των καιρών και θα σου έλεγα κι εσύ να το προσέξεις
κυνηγας κάθε λέξη και συλλαβη για τα καθαρόαιμα... βγάλε τις παρωπίδες...
μερικές φωτό από δανούς που εννοώ εγώ με προσδόκιμο ζωής τα 11- 12 χρόνια και μερικές από αγελάδες συγνωμη από γερμανικό μολοσσό που βραβεύει στα σόου του το γερμανικό κλαμπ και μερικά άλλα και για τα οποία δικαίως φωνάζει η γκινάλα... και έχουν προσδ'οκιμο ζωής τα 6 χρόνια...
φυσικά από τον ίδιο τον θεματοθέτη εξαρτάται ποια επιλογή θα κάνει...
Καταρχάς ας μιλάμε με τα nicknames μας - γι αυτό υπάρχουν άλλωστε στα φόρα. Εξάλλου δεν θυμάμαι ποτέ να φάγαμε μαζί ψωμί κι αλάτι για να φτάσουμε να αλληλοαποκαλούμαστε εδώ μέσα με τα βαφτιστικά μας.

Εάν από τα links που παρέθεσα προκύπτει ότι ο κανόνας είναι σκυλιά με φυσιολογικό προσδόκιμο και ότι τα 6-8 χρόνια δεν αφορούν παρά μόνον υπερτυπικά δείγματα, τότε μπορεί να συμβαίνει κάτι από τα εξής τρία.

  1. Δεν διαβάζεις σωστά ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να διαβάσεις σωστά.
  2. Διαβάζεις σωστά αλλά κάθε φορά που αγγίζει κάποιος "άβολα" το θέμα εκτροφή βγαίνεις από τα ρούχα σου. Ακόμη και εάν γράψει κανείς ότι το προσδόκιμο των DD είναι ιδιαίτερα μικρό, πράγμα που το ξέρουν και οι κυνολογικές πέτρες.
  3. Kαι το σενάριο που εύχομαι να ισχύει για τη δική μου βολή: Οι εκτροφείς με τα σωστά εκτροφικά κατάφεραν και ξέσκισαν τη Γενετική και πέτυχαν να ανεβάσουν το μέσο όρο ζωής σχεδόν στο διπλάσιο από αυτόν των υπερτυπικών. Κατά κανόνα αυτό παίρνει μερικές ντουζίνες γενιές να συμβεί, αλλά αν το κατάφεραν αυτό, να μου πεις και μένα ποιοι είναι για να μου δώσουν το ελιξήριο της αθανασίας.

Για το σχόλιο με τις παρωπίδες δεν θα ασχοληθώ πολύ. Το πως τό 'φερες από εδώ και τό 'φερες από 'κεί για να γράψεις εντέλει ότι είμαι το κακό παιδί που δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει από να τσιγκλάει τα εκτροφικά... :unsure: Είσαι ενήλικας και έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις, το ξέρεις κι εσύ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ok ας το πάρουμε αό την αρχή...
vrmonde

1. όπως λέω και στην υπογραφή μου όλοι είμαστε αμαθείς .. απλά αγνοούμε διαφορετικά πράγματα
έτσι λοιπόν απλά διαφορετικά πράγματα κατανοώ εγώ από εσένα...

2. ενίσταμαι γιατί ως "εκτροφέας" μου χαλάς την κονόμα....
παρεπιπτόντως ακόμα δεν βγήκα από τα ρούχα μου...

3. δεν χρειάζεται να ξεσκίσουν καμμιά γεννετική για να ανεβάσουν τον μέσο όρο ...
τα δείγματα που σου έδειξα σε φωτο είναι υπαρκτα και τωρινά... σκυλιά που μπαίνουν στην εκτροφή και σαφώς διαμορφώνουν τον μέσο όσο .... ποτέ δεν είπα κι ανέφερα ότι είναι η πλειοψηφία
άλλωστε κι εδώ μέσα ψάχνουμε τον ¨Εκτροφέα¨ με τον φακό...
υπάρχει ένα καλάθι με χ ζώα με μέσο όρο τα 4- 5 χρόνια και ένα καλάθι με ψ ζώα με μέσο όρο τα 10 - 12 χρόνια επειδή το χ πολύ μεγαλύτερο του ψ ο μέσος όρος και στα δύο καλάθια διαμορφώνεται στα 6,5

αναγνωρίζω ότι υπάρχουν αυτοί που εκτρέφουν τα χ
αλλά κι αυτοί που εκτρέφουν τα ψ

απλά εγώ προτιμώ και ψάχνω να ψωνίσω από το καλάθι με τα ψ όπως κι επεσήμανα νωρίτερα στο ποστ μου και δεν εθελοτυφλώ ότι δεν υπάρχουν οι μεν ή οι δε...

από την αρχή λοιπόν μίλησα γι αυτούς που έχουν σκυλιά σπίτι τους 10 -12 χρονών.
αφου τα έχουν τι να κάνω...?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@giorgos_gtc αν καταλήξεις τελικά σε μολοσσό, χρειάζεσαι μεγάλο αμάξι (δεν κουβαλιέται ούτε από το ένα δωμάτιο στο άλλο, το καταλαβαίνεις ε; :giggle: ), μεγάλο budget κάθε μήνα και τεράστιο, αν ο μη γένοιτο, τύχει κάτι ιατρικό. Οι ουρές τους δε, είναι δολοφονικές. Μη σε πετύχουν πάνω στην χαρά τους. Πονάει πάρα πολύ. Εννοείται, τεράαααστια προσοχή, από που θα τον πάρεις. Αν έχεις όλα αυτά στο μυαλό σου, με το καλό, να τον αποκτήσεις (y)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ok ας το πάρουμε αό την αρχή...
vrmonde

1. όπως λέω και στην υπογραφή μου όλοι είμαστε αμαθείς .. απλά αγνοούμε διαφορετικά πράγματα
έτσι λοιπόν απλά διαφορετικά πράγματα κατανοώ εγώ από εσένα...

2. ενίσταμαι γιατί ως "εκτροφέας" μου χαλάς την κονόμα....
παρεπιπτόντως ακόμα δεν βγήκα από τα ρούχα μου...

3. δεν χρειάζεται να ξεσκίσουν καμμιά γεννετική για να ανεβάσουν τον μέσο όρο ...
τα δείγματα που σου έδειξα σε φωτο είναι υπαρκτα και τωρινά... σκυλιά που μπαίνουν στην εκτροφή και σαφώς διαμορφώνουν τον μέσο όσο .... ποτέ δεν είπα κι ανέφερα ότι είναι η πλειοψηφία
άλλωστε κι εδώ μέσα ψάχνουμε τον ¨Εκτροφέα¨ με τον φακό...
υπάρχει ένα καλάθι με χ ζώα με μέσο όρο τα 4- 5 χρόνια και ένα καλάθι με ψ ζώα με μέσο όρο τα 10 - 12 χρόνια επειδή το χ πολύ μεγαλύτερο του ψ ο μέσος όρος και στα δύο καλάθια διαμορφώνεται στα 6,5

αναγνωρίζω ότι υπάρχουν αυτοί που εκτρέφουν τα χ
αλλά κι αυτοί που εκτρέφουν τα ψ

απλά εγώ προτιμώ και ψάχνω να ψωνίσω από το καλάθι με τα ψ όπως κι επεσήμανα νωρίτερα στο ποστ μου και δεν εθελοτυφλώ ότι δεν υπάρχουν οι μεν ή οι δε...

από την αρχή λοιπόν μίλησα γι αυτούς που έχουν σκυλιά σπίτι τους 10 -12 χρονών.
αφου τα έχουν τι να κάνω...?
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να εξηγήσεις. Όλα τα προσδόκιμα αναφέρονται ως Μέσος Όρος, συνήθως με ένα ελάχιστο και ένα μέγιστο όριο.

Τα GG αναφέρονται με προσδόκιμο 6-8 σε πηγές που μιλάνε για εκτροφικά (για να λύσουμε και την απορία του περί εκτροφικού ή μη της στατιστικής). Το οποίο είναι μακράν μικρότερο από τα 8-10, 10-12 άλλων φυλών αν αναλογιστεί κανείς ότι ότι μιλάμε για Μέσο Όρο και όχι για μεμονωμένα δείγματα.

Άλλη βαρύτητα έχουν τα νούμερα όταν λέμε "ξέρω ένα μεγάλο Δανό 12 ετών" και άλλη βαρύτητα έχει το νούμερο 12 όταν είναι Μέσος Όρος. Διαφορετικά πράγματα, είναι σαν να συγκρίνουμε πορτοκάλια με καρέκλες.

Όσο για το σχόλιό σου στο Νο2 ...όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Το αρχικό μου ποστ αφορούσε την ηλικία των μεγάλων δανών και μόνον. Τώρα που το είδες εσύ ότι έκανα πάλι ντου στα εκτροφικά... Το διασκεδάζω πάντως που με περιμένετε πως και πως στη γωνία τι θα γράψω - αλλά ρε παιδιά... έχω και δουλειές!
 
  • Love
Reactions: GRDANE


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Για να λεμε την αληθεια, η επιλογη του Δανου ειναι καπως ριψοκινδυνη για καποιον που ξεκιναει, οχι απ το μηδεν, αλλα απο μειον δεδομενου οτι η προηγουμενη προσπαθεια ηταν αποτυχημενη.
Επισης ειναι καπως αστειο το οτι αφου δεν τα καταφερες με το τζακ ρασελ, η επομενη επιλογη σου ειναι ενας γιγαντας! :)

Οπως και να χει, νομιζω οτι καλο ειναι να ειναι ενημερος οτι η φυλη εχει πολλα προβληματα και θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος αν οντως αποφασισει κατι τετοιο.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
χωρις να θελω καθολου να εμπλακω στην συζητηση ετσι οπως εχει εξελιχθει, γιατι εξαλλου δεν εχω γνωση περι της φυλης που κατεληξες, εξω θα ξαναγραψω αυτο εδω, να υπαρχει:
  1. Τα ημιαιμα συνηθως ειναι πιο υγιη απο τα καθαροαιμα
  2. Το να πετυχεις τον σωστο εκτροφεα, την σωστη γεννα και το σωστο κουταβι, ειναι απειρως πιο δυσκολα απο το να πετυχεις το σωστο σκυλι που περιμενει να το υιοθετησεις!
Νομιζω οτι αποδεικνυεται απο παντου...
Φιλικα...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το να πετυχεις τον σωστο εκτροφεα, την σωστη γεννα και το σωστο κουταβι, ειναι απειρως πιο δυσκολα απο το να πετυχεις το σωστο σκυλι που περιμενει να το υιοθετησεις!
Aς θαυμάσουμε ένα παγκόσμιο πρωταθλητή.... Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη φωτογραφία με τον τίτλο αγελάδα που έβαλε ο @GRDANE Όσο και να μην ξέρει κάποιος την φυλή αν έχει δει μερικές φωτογραφίες δεν μπορεί να δεχθεί αυτό το σκυλί σαν τυπικό Γερμανικό Μολοσσό.

@giorgos_gtc όλα τα μέλη, καλοπροαίρετα, σου έχουν χτυπήσει ένα καμπανάκι στην συγκεκριμένη επιλογή.

World Dog Show 2018 - Amsterdam




Time_Traveler.jpeg
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
post: 946054 said:
  1. Τα ημιαιμα συνηθως ειναι πιο υγιη απο τα καθαροαιμα
Στην ομιλία του Tamas Jakkel (που είναι πρόεδρος της FCI) αναφέρει ότι κατόπιν στατιστικής και κτηνιατρικής έρευνας και σε δείγμα 100.000 σκύλων (13.000 καθαρόαιμοι και 87.000 ημίαιμοι από σύνολο τριακοσίων διαφορετικών φυλών και τύπων ) εκτός από μια -εκ των συχνότερων κληρονομικών ασθενειών, οι υπόλοιπες δέκα πέντε που εμφανίζονται στους σκύλους, παρουσιάζονται συχνότερα στους ημίαιμους .

who knows....
 
  • Wow
Reactions: HolywoodBrn


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μια φίλη μου στην γερμάνια εχει εδω και πολλα χρονια GD.
Επιλέγει επίτηδες σκυλιά απο γραμμές με μεγάλο προσδόκιμο ζωής-
Ωστόσο ¨οταν γνωριστήκαμε κάπου πριν απο 18-17 χρόνια είχαμε και οι δυο τον πρώτο μας σκύλο.
Εγώ έχω και σήμερα ακόμα τον 2ο μου σκύλο=- και εκείνη τον 5ο!
Με εξετασμένες γονείς- ετησία καρδιολογική εξέταση, εξαιρετική φροντίδα ( η φίλη μου δούλευε πολλά χρόνια σε μια απο τις πιο μεγάλες κτηνιατρικές κλινικές του Αμβούργου) κλπ κλπ. κανένας σκύλος της δεν ξεπερασε τα 6.5 χρόνια ζωής.
Καρκίνο στο πάγκρεας, Καρκίνο στα οστά, αιφνιδο έμφραγμα οι αίτιες θανατου
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
οι υπόλοιπες δέκα πέντε που εμφανίζονται στους σκύλους, παρουσιάζονται συχνότερα στους ημίαιμους
Οταν το 70% των κληρονομικών ασθενειών είναι προϊόν ομοζυγωτίας υποτελών γονιδίων, οι πιθανότητες να εκφραστούν (και να νοσήσει ένας σκύλος) είναι συντριπτικά μεγαλύτερες σε κλειστές δεξαμενές (καθαρόαιμα) από ότι σε ανοιχτές (ημίαιμα).
Στις κλειστές δεξαμενές αναπόφευκτα ωθείς τον πληθυσμό στην ομοζυγωτία μέσω της επιλογής και απόρριψης συγκεκριμένων χαρακτηριστικών. Απορρίπτουμε ολόκληρους οργανισμούς επειδή δεν ανταποκρίνονται στον τύπο μιας φυλής και όλα τους τα γονίδια (καλά και κακά), μικραίνοντας διαρκώς τις δεξαμενές. Εδώ κολλάει το "κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος".

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως όλοι οι ημίαιμοι σκύλοι είναι άφθαρτοι ή πως δεν εμφανίζουν ασθένειες γενικότερα. Ολα είναι σχετικά και εξαρτώνται από αρκετούς παράγοντες.
Στατιστικά όμως και βάσει γενετικής οι πιθανότητες είναι υπέρ τους.

Οσοι ενδιαφέρεστε διαβάστε και αυτό

Καλημέρα :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Μιχάλη, πιθανολογώ ότι πρόκειται για την έρευνα που αναφέρεται στο βίντεο. Οι αριθμοί των συμμετεχόντων σκύλων είναι ίδιοι.

Όσον αφορά την ουσία του θέματος, υποθέτω ότι το επόμενο βήμα στην προσπάθεια για να εξαλειφθεί η εμφάνιση της κάθε νόσου στους καθαρόαιμους σκύλους είναι ο έλεγχος για το εάν ο κάθε σκύλος που εκτρέφεται είναι φορέας ή όχι.
Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό μικραίνει και αλλο τις γενετικές δεξαμενές, και εννοείται ότι θα δημιουργήσει και άλλα προβλήματα...

Μιλώντας όμως γενικοτερα, από την στιγμή που ενω ο καθαρόαιμος σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου με όλα τα θετικά και τα προβλήματα που συνεπάγονται από αυτό και ο ημίαιμος σκυλος -εκτός από εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις, δεν αναπαράγεται με βάση των κανόνων της φυσικής επιλογής, προσωπικά δεν είμαι σιγουρη ότι μπορώ να συμφωνήσω στο ότι η ευρωστία και η ευζωια του είδους "σκύλος" μπορεί η πρέπει να αφεθεί στην "τύχη η στην φύση".

Καλημέρα και από εμένα :giggle:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Στην ομιλία του Tamas Jakkel (που είναι πρόεδρος της FCI) αναφέρει ότι κατόπιν στατιστικής και κτηνιατρικής έρευνας και σε δείγμα 100.000 σκύλων (13.000 καθαρόαιμοι και 87.000 ημίαιμοι από σύνολο τριακοσίων διαφορετικών φυλών και τύπων ) εκτός από μια -εκ των συχνότερων κληρονομικών ασθενειών, οι υπόλοιπες δέκα πέντε που εμφανίζονται στους σκύλους, παρουσιάζονται συχνότερα στους ημίαιμους .

who knows....
Τα σχόλια κάτω απ το βίντεο λένε ότι δεν παρουσιάζει όλη την εικόνα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μια φίλη μου στην γερμάνια εχει εδω και πολλα χρονια GD.

Επιλέγει επίτηδες σκυλιά απο γραμμές με μεγάλο προσδόκιμο ζωής-
...
Με εξετασμένες γονείς- ετησία καρδιολογική εξέταση, εξαιρετική φροντίδα ( η φίλη μου δούλευε πολλά χρόνια σε μια απο τις πιο μεγάλες κτηνιατρικές κλινικές του Αμβούργου) κλπ κλπ. κανένας σκύλος της δεν ξεπερασε τα 6.5 χρόνια ζωής.

Καρκίνο στο πάγκρεας, Καρκίνο στα οστά, αιφνιδο έμφραγμα οι αίτιες θανατου
Θα έπεσε σε κακό εκτροφικό δείγμα. Πέντε στα πέντε.
:ROFLMAO:


Στην ομιλία του Tamas Jakkel (που είναι πρόεδρος της FCI) αναφέρει ότι κατόπιν στατιστικής και κτηνιατρικής έρευνας και σε δείγμα 100.000 σκύλων (13.000 καθαρόαιμοι και 87.000 ημίαιμοι από σύνολο τριακοσίων διαφορετικών φυλών και τύπων ) εκτός από μια -εκ των συχνότερων κληρονομικών ασθενειών, οι υπόλοιπες δέκα πέντε που εμφανίζονται στους σκύλους, παρουσιάζονται συχνότερα στους ημίαιμους .

who knows....
Ο Πρόεδρος της FCI λογικά θα παινέψει το σπίτι του - με την "κατάλληλη" έρευνα πάντα.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στην ομιλία του Tamas Jakkel (που είναι πρόεδρος της FCI) αναφέρει ότι κατόπιν στατιστικής και κτηνιατρικής έρευνας και σε δείγμα 100.000 σκύλων (13.000 καθαρόαιμοι και 87.000 ημίαιμοι από σύνολο τριακοσίων διαφορετικών φυλών και τύπων ) εκτός από μια -εκ των συχνότερων κληρονομικών ασθενειών, οι υπόλοιπες δέκα πέντε που εμφανίζονται στους σκύλους, παρουσιάζονται συχνότερα στους ημίαιμους .

who knows....
Ενταξει,οκ...υποθετω οτι το ανεβασες απλα για το political correct της υποθεσης, να ακουστει και η αλλη αποψη με καποιον τροπο;
Υπηρχε ποτε περιπτωση ο προεδρος της FCI (των καθαροαιμων σκυλιων δλδ...) θα εβγαινε να δηλωσει οτι τα ημιαιμα ειναι πιο υγιη απο τα ρατσατα;;;
Δεν ειναι who knows στην προκειμενη περιπτωση. Ουτε εξειδικευμενες επιστημονικες γνωσεις χρειαζονται, ουτε στοχευμενα στατιστικα δειγματα και επιλεκτικες αληθειες, για να κανουμε το ασπρο μαυρο.
Για να ξερουμε τι λεμε, υπαρχει καποιος εδω μεσα που διαφωνει οτι τα ημιαιμα σε γενικες γραμμες ειναι πιο υγιη απο τα καθαροαιμα;;;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Σαφέστατα το κατεθεσα γιατί πάντα πρέπει να βλέπουμε όλες τις πλευρές ενός θέματος. Προσωπικά βέβαια αποφεύγω τις απόλυτες "αλήθειες". Πιστεύω ότι δεν είναι απόλυτες και σίγουρα δεν είναι εντελώς αλήθειες.

Οφείλω να πω ότι το άρθρο που ανέβασε ο Μιχάλης και το οποίο αναφέρεται στην έρευνα για την οποία μιλά ο Jakkel , με πείθει περισσότερο απο ντεφακτο απόψεις, ιδιαίτερα αφού έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, ανοίγει κάποιους δρόμους στον έλεγχο των κληροδοτουμενων νόσων.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ναι,γραψε ομως απο την αρχη οτι το ανεβασες για το δημοκρατικο του θεματος!
τωρα που απαντησες αναλυτικα, οκ...γιατι στο post με το βιντεο,παραθέτοντας την δικη μου προταση και με το "who knows", εγω το εξελαβα οτι το αμφισβητεις και προσωπικα...φυσικα να βλεπουμε ολες τις πλευρες, αλλα με το καταλληλο φιλτρο παντα.
 
  • Like
Reactions: TARA




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
υποθέτω ότι το επόμενο βήμα στην προσπάθεια για να εξαλειφθεί η εμφάνιση της κάθε νόσου στους καθαρόαιμους σκύλους είναι ο έλεγχος για το εάν ο κάθε σκύλος που εκτρέφεται είναι φορέας ή όχι.
Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό μικραίνει και αλλο τις γενετικές δεξαμενές, και εννοείται ότι θα δημιουργήσει και άλλα προβλήματα
Μπορεί να μην έχουμε απαντήσεις για όλες τις ασθένειες που υπάρχουν και τον τρόπο που κληρονομούνται, αλλά θεωρώ πως είναι αδιανόητο, εν έτει 2019 να μην γίνονται dna test στους γεννήτορες ώστε να βρεθούν οι φορείς για όσες ασθένειες μπορούμε.
Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως αποκλείεις τους φορείς από την αναπαραγωγή - μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις γενετικές δεξαμενές - αλλά πως με την κατάλληλη διαχείρισή τους, μπορείς να εξαλείψεις τις πιθανότητες οι επόμενες γενιές να εκφράσουν αυτές τις ασθένειες και γιατί όχι, σε βάθος χρόνου να μην υπάρχουν καν φορείς. Στο κάτω κάτω είναι και αυτό ένα τεράστιο βήμα για την πραγματική "βελτίωση" μιας φυλής.


δεν αναπαράγεται με βάση των κανόνων της φυσικής επιλογής, προσωπικά δεν είμαι σιγουρη ότι μπορώ να συμφωνήσω στο ότι η ευρωστία και η ευζωια του είδους "σκύλος" μπορεί η πρέπει να αφεθεί στην "τύχη η στην φύση".
Δεν ξέρω αν πρέπει ή αν μπορεί να αφεθεί στην τύχη ή στην φύση. Είναι τόσο πολύπλοκο θέμα που απαιτούνται εξίσου πολύπλοκες αναλύσεις, συζητήσεις και δράσεις.
Αυτό που ξέρω είναι πως η γενετική ποικιλομορφία είναι το κλειδί της επιβίωσης οποιουδήποτε είδους και
οι κλειστές δεξαμενές κάθε άλλο παρά την προάγουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf