Πού κοιμάται ο σκύλος σας;

Που κοιμάται ο σκύλος σας;

  • Στο κρεβατάκι του στο δωμάτιό μου

    Votes: 85 26,0%
  • Στο κρεβατάκι του σε άλλο μέρος του σπιτιού

    Votes: 45 13,8%
  • Στο κρεβάτι μου

    Votes: 65 19,9%
  • Όπου να 'ναι

    Votes: 38 11,6%
  • Έξω, σε κενέλ

    Votes: 17 5,2%
  • Έξω, ελεύθερος

    Votes: 24 7,3%
  • Σε crate

    Votes: 37 11,3%
  • Κάπου αλλού (γράψτε πού)

    Votes: 16 4,9%

  • Total voters
    327



nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
πολύ σωστό!!! για ποιο λόγο να το έχεις; πες απλά ότι στην ταράτσα υπάρχει ένας φανταστικός σκύλος και θα είναι καλύτερα ούτε θα τρώει ούτε θα λερώνει.
Oxi υπαρχει . Φανταστικο δεν θα τον ελεγα.... γιατι τα κανει οπου βρει... μαλλον θα τον δεσω, για να μην καθαριζω ολη την ταρατσα, αλλα εκει γυρω που θα ειναι δεμενος.
 




Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Nacho διευκρύνισε στα παιδιά οτι έχεις ειδικό σκύλο, της γνωστής ράτσας Tar-Atsa!!! :D :D :D
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.516
756
Ξεσσαλονικη!!!
εγω εχω την μπαλκονοπορτα ανοιχτη κ με κρυο κ με ζεστη κ μπαινοβγαινει οπου γουσταρει.τον χειμωνα βεβαια αν εχει πολυ κρυο φυσικα κ ερχεται μεσα.κατα τα αλλα,ολη την ημερα ειναι μαζι μου στο μαγαζι.βασικα τωρα που το σκεφτομαι ,μονο αν παω σε καποιο κλειστο μαγαζι διασκεδασης η σε καποιον φιλο που δεν μπορει τα ζωα δεν ειναι μαζι μου.πολυ σπανια μενει σπιτι παντως.

ο καθε ενας πιστευω κανει αυτο που θεωρει καλο για αυτον κ το σκυλι του.ταρατσα?ταρατσα!μπαλκονι?μπαλκονι!οπου γουσταρει ο καθε ενας.ας μην κατακρινουμε.απλα να συμβουλευουμε,ειναι διαφορετικο κ με την συμβουλη κ με καλο τροπο ,ισως εχει κ πιθανοτητες να αλλαξει κατι.με το να τους πικαρουμε δεν θα καταφερουμε τιποτα.αν δεν καταλαβαινουν απο λογια ,ετσι κ αλλιως δεν θα καταφερουμε τιποτα.τουλαχιστον ας αλλαξουμε λιγο τον τροπο μας ωστε να λογικευτουν οι λιγο πιο "ανοιχτα μυαλα".

εμενα η ενσταση μου για τις ταρατσες,ειναι οταν ο χρονος παραμονης του ιδιοκτητη ειναι οπως λεει ο φιλος/φιλη 20 λεπτα.δεν ειναι ουτε καν διακοσμητικο το ζωο ετσι.τα περιστερια τρομαζει!αν το σκυλι εχει τον χρονο του μαζι σου ,παιζει ,τρεχει ,χαιρεται,δεν το νοιαζει κ πολυ που θα κοιμηθει,αλλα οχι κ 20 λεπτα την ημερα ρε παιδα.

τελος παντων,θελω κ εγω να πιστευω οτι κανει πλακα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.228
10.279
Athens
Βρε δε μας παρατάτε μεσημεριάτικα που πάτε να μας ανεβάσετε την πίεση! Ουστ!:p
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Άσχετα με το που κοιμάται ο σκύλος/τα σκυλιά μας, οι συνθήκες ύπνου έχουν μεγαλύτερη σημασία...
 






nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Μουαχαχαχχααα..... καλο μηνα παιδες και καλο Πασχα να εχουμε !!!

Να ευχαριστησω τον χορηγο μου Αμαλθεια για την ιδεα!!... αν και δεν ειναι δυσκολο να σας φουντωσει κανεις!!

Berna sorry ....
 
Last edited:








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.228
10.279
Athens
?

Ειναι κατι που δεν καταλαβες?
Κι εγώ είμαι φαν του λακωνίζειν, αλλά εδώ μάλλον θα πρέπει να εξηγήσεις τι εννοείς - τι συνθήκες, ποιες συνθήκες κλπ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Με χαρα μου βλεπω ότι τιποτα δεν αλλαξε τοσες μερες που ελειψα :D

Ειμαι και στο γραφειο να παρει η ευχη και δεν εχω ποπ κορν διαθεσιμο.

Στο θεμα τωρα, στο διαμερισμα η Ηρα κοιμαται στο χαλακι της στο σαλονι αλλά στο κτημα κοιμαται εξω στον κηπο και ηταν δικια της επιλογη.

Η Ζηνα κλασσικα στην αγκαλια μου, από τοτε που ηταν μωρο μεχρι σήμερα.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Κι εγώ είμαι φαν του λακωνίζειν, αλλά εδώ μάλλον θα πρέπει να εξηγήσεις τι εννοείς - τι συνθήκες, ποιες συνθήκες κλπ.
Κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες έχουν τεράστια σημασία:

Θερμοκρασία χώρου ?
Air condition?
Ήλιος?
Σκιά?
Παροχή νερού?
Παροχή τροφής?
Τζάκι?
Καλοριφέρ?
Υγρασία?
Θόρυβος?
Φωτισμός?
Πατάκι, κουβέρτα?
Κλουβί? Ανοιχτό ή κλειστό, κλειδωμένο ή όχι?
Σε περίπτωση φωτιάς που μπορεί να πάει (όταν κοιμάται σε περιορισμένο χώρο)?
Επαφή με την αυλή, βεράντα,αίθριο,ταρατσα?
Πάτωμα: σαγρε, γυαλιστερο, τσιμεντο, κλπ?
Δέντρα, λουλούδια, γκαζόν, φυτοφάρμακα, λιπασματα, ραντίσματα?

Και πολλά άλλα ερωτήματα τα οποία δίνουν μια καλή ή κακή ποιότητα ύπνου...
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.228
10.279
Athens
Τώρα μάλιστα...

Συνήθως οι συνθήκες συσχετίζονται άμεσα και με τον χώρο εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων, που εγώ δεν έχω δει ακόμη.
Για παράδειγμα, στην ταράτσα είναι χλωμό να υπάρχει aircondition, όπως είναι προφανές ότι δεν έχει την απαραίτητη δροσιά, ή ζέστη το χειμώνα, ή θα χει πολύ υγρασία κλπ. Αν οι συνθήκες στην ταράτσα ήταν ιδανικές, τότε θα κοιμόμαστε και εμείς στην ταράτσα.
Επίσης είναι προφανές ότι ο σκύλος που κοιμάται εντός σπιτιού, κοιμάται στις ίδιες συνθήκες με το αφεντικό του όσον αφορά θεμοκρασία, υγρασία, σκια κλπ.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι συνθήκες ύπνου ενός σκύλου στο μπλακόνι ή στην ταράτσα μπορεί να είναι καλύτερες από αυτές στην κρεβατοκάμαρα του αφεντικού του...
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Ειναι απλα ερωτήματα τα οποία δεν πρέπει να τα βλέπουμε μεμονομένα και αποκλειστικά και μόνο ανθωποκεντρικά.
Για παράδειγμα, ο σκύλος έχει αλλο επιπεδο θερμοκρασίας και γενικά χρειάζεται άλλες συνθήκες απο αυτές τις ανθρώπινες, και πόσο μάλλον αυτες τις απάραιτητς ξεκούρασης του.

Δεν είναι και λίγα τα κακά παραδείγματα διαμονής των σκύλων, και πολλές φορές αυτα είναι απο υπερβολική αγάπη και άγνοια.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Τώρα μάλιστα...

Συνήθως οι συνθήκες συσχετίζονται άμεσα και με τον χώρο εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων, που εγώ δεν έχω δει ακόμη.
Για παράδειγμα, στην ταράτσα είναι χλωμό να υπάρχει aircondition, όπως είναι προφανές ότι δεν έχει την απαραίτητη δροσιά, ή ζέστη το χειμώνα, ή θα χει πολύ υγρασία κλπ. Αν οι συνθήκες στην ταράτσα ήταν ιδανικές, τότε θα κοιμόμαστε και εμείς στην ταράτσα.
Επίσης είναι προφανές ότι ο σκύλος που κοιμάται εντός σπιτιού, κοιμάται στις ίδιες συνθήκες με το αφεντικό του όσον αφορά θεμοκρασία, υγρασία, σκια κλπ.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι συνθήκες ύπνου ενός σκύλου στο μπλακόνι ή στην ταράτσα μπορεί να είναι καλύτερες από αυτές στην κρεβατοκάμαρα του αφεντικού του...
Συγνώμη αλλα δεν μπορώ να συνδέσω την απάντηση σου με την δική μου [Κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες έχουν τεράστια σημασία] .