Πού πηγαίνουν οι μικροί μας φίλοι μετά θάνατον ;


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Πραγματικα το εχω σκεφτει απειρες φορες αλλα δεν εχω καταληξει προσωπικα αν πιστευω ή οχι στην μεταθανατον ζωη. Ξερω ομως οτι αυτη την εικονα που δινεις με αυτο το κειμενο, ηταν ακριβως η εικονα που ειχα στο μυαλο μου οταν εχασα τον Κιλλερ μου και αυτο που ευχομουν και ευχομαι ακομα.
Nα εισαι σιγουρη οτι ο killer, ειναι κοντα σου, διπλα σου σε ολες τις στιγμες της ζωης σου.
Και στις καλες και στις δυσκολες. Γιατι του εδωσες το μεγαλυτερο, το δυσκολοτερο απο ολα τα αγαθα που υπαρχουνε σε αυτον τον κοσμο. Την ΑΓΑΠΗ.
Δεν σε αφησε ποτε στην πραγματικοτητα.
Οι υπολοιποι φιλοι. Περαν απο τις ρηχες θρησκειες και τα λοιπα δογματα, πιστευετε οτι τα ζωα εχουνε ψυχη η οχι ?
Αν ναι, γιατι να μην συνεχιζουνε να μας αγαπανε μετα την ζωη και το περασμα της υλης.
Υπαρχει και το μεταφυσικο κομματι μιας υπαρξης, μιας αγαπης.
Ειπα απο την αρχη οτι πολλοι θα γελασουνε με την ψυχη τους, οπως και συμβαινει και οτι καποιοι αλλοι θα προβληματιστουνε.
Και χαιρομαι για εκεινους τους λιγους η λιγες που εχουνε πιασει το νοημα.
Οσο για το αν υπαρχει μετα θανατο ζωη για τους ανθρωπους, μην τρελαινεστε, γιατι και αδικο εχετε και ειστε και off topic. Σε σκυλοφορουμ βρισκομαστε.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι στο τουνελ...

(πως να το συνδεσω τωρα με τον σκυλο για να μην ειμαι offtopic...:rolleyes:)
...για λιγο ατζιλιτυ και μετα παλι στο "κρειτ"...!
(μπα σε καλο σου, ευκολο ηταν, εβαλα και λιγη ποιηση ομως!)
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Εγώ πιστεύω στην μετά θάνατον ζωή και πιστεύω και πως τα ζώα έχουν ψυχή!!!
πιστεύω πως όλα τα ζώα όπως και οι άνθρωποι όταν θα πεθάνουμε θα πάμε κάπου αλλού..(σίγουρα πάντως δεν τελειώνει εκεί)
δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα του οτι η "ζωή"σταματάει στο θάνατο και είμαι και σχεδόν σίγουρη
πως όταν έρθει κι μένα η ώρα μου θα συναντήσω στην άλλη μου ζωή όλα τα αγαπημένα μου πρόσωπα που έχασα και τα ζωάκια μου
και ξέρω ή τουλάχιστον πιστεύω πως μέχρι τότε θα είναι δίπλα μου!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σχετικα με αυτό που ειπωθηκε ότι κανενας δεν γυρισε για να μας πει οτι υπαρχει μετα θανατον ζωη και ότι τοσα χρονια θα το καταλαβαιναμε αν κατι υπηρχε….

Πριν πολλα χρονια ειχα εκφρασει τις μεταφυσικες μου ανησυχιες και αμφιβολιες σε έναν καλο φιλο γιατρο, ανθρωπο βαθεια θρησκευομενο.

Μου ειπε λοιπον:
«Με ενθουσιαζει που είναι ο κεκρυμμένος Θεός. Φαντασου να ηταν εκει πανω στον ουρανο και να τον βλεπαμε ολη μερα, να ζητουσαμε, να παραπονιομαστε αλλά και να φοβομαστε».

Αν ξεραμε τα παντα, τι υπαρχει και πού θα παμε, το παιχνιδι θα ηταν πολύ στημενο.
Αν ξερουμε ότι υπαρχει θεια δικη, οι περισσοτεροι θα ειμασταν καλοι, εστω και υποκριτικα.

Γιατι δεν παμε ολοι να κλεψουμε τις τραπεζες? Μηπως επειδη υπαρχει η αθρωπινη δικη?
Ας βγει με ειλικρινεια να πει ενας ή μία οτι δεν θα το εκανε, αν ηξερε εκ των προτερων με σιγουρια ότι θα εμενε ατιμωρητος.

Το μόνο που ο ανθρωπος δεν κανει ειναι αυτό που για λογους φοβου ή καθαρα πρακτικους δεν μπορει να κανει.
Γιατι, όπως λενε δυο βασικες αρχες του FBI, κανενας δεν είναι αυτό που φαινεται και ο καθενας είναι ικανος για οτιδηποτε.
 
  • Like
Reactions: DORIS


w0lfcrY

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
111
1
Athens
Θα δανειστώ τους παρακάτω στίχους απο τον Αγγελακα..
"Η φωτιά η γιορτή η απώλεια ο πόνος o κάθε μικρός θάνατος κι ο μεγάλος ο ατέλειωτος κόσμος....
Όλα είναι δρόμος ..."
Ξέρω οτι μια μερα θα ξαναβρώ τα μάτια της Foxy σε αυτο το δρόμο...

[video=youtube;Ay-pii9Mr4g]http://www.youtube.com/watch?v=Ay-pii9Mr4g[/video]
 
Last edited:






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Στις σκέψεις μου πάντως είναι και οι άνθρωποι που έχασα και τα σκυλιά μας....εμείς ζούμε και τους θυμόμαστε, ελπίζω να μας θυμούνται και εμάς κάποτε κάποιοι άλλοι...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
mortezes
ηταν να μην παρεις φορα..... τωρα ανοιγεις και θεματα... χμ...
βαλτος εισαι... δεν σου ξαναλεω τιποτα....

ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ........



Θα δανειστώ τους παρακάτω στίχους απο τον Αγγελακα..
"Η φωτιά η γιορτή η απώλεια ο πόνος o κάθε μικρός θάνατος κι ο μεγάλος ο ατέλειωτος κόσμος....
Όλα είναι δρόμος ..."
Ξέρω οτι μια μερα θα ξαναβρώ τα μάτια της Foxy σε αυτο το δρόμο...

[video=youtube;Ay-pii9Mr4g]http://www.youtube.com/watch?v=Ay-pii9Mr4g[/video]
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Παραμένουν μαζί μας στη σκέψη και τα όνειρά μας.
Θα συμφωνήσω...

Να αναφέρω ότι ένα βράδυ προτού πεθάνει η Λίζα μου, το Νοέμβριο του 2008 (ήμουν Γερμανία κ η Λώρα ήταν με τη Λίζα στο Αγρίνιο), είδα όνειρο με τη Λίζα, η οποία έτρεχε με τη noela της Έφης (η οποία έχει εξαφανιστεί αρκετά χρόνια τώρα...) κ ήταν πολύ χαρούμενη...
Την άλλη μέρα την πρόδωσε η καρδιά της κ η Λώρα ούρλιαζε δίπλα τηςί.
Επίσης, όταν χτύπησε το κιν μου, ξεκίνησα να κλαίω προτού μου πει η μητέρα μου ότι η Λίζα είχε φύγει...
Δεν ξέρω αν ήταν ένστικτο/προαίσθημα ή αν απλά η Λίζα ήθελε με κάποιον τρόπο να μου πει αντίο...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
mortezes βαλτος εισαι...
ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ........
Εννοεις πως "εφυγε" ? Λυπαμαι Πετρο .
Κοντα σου θα ειναι και αυτος ο φιλος.
Η αγαπη δεν πεθαινει...δε χανεται απο την παροδο του χρονου η την φθορα της υλης.
Δεν ξέρω αν ήταν ένστικτο/προαίσθημα ή αν απλά η Λίζα ήθελε με κάποιον τρόπο να μου πει αντίο...
Ακριβως αυτο ητανε φιλη Natassa, ηρθε στο υποσυνειδητο σου την ωρα του υπνου για να σου πει ενα γεια !
Συγκλονιστικη εμπειρια. Σε ευχαριστω που τη μοιραστηκες μαζι μας.
 
Last edited:




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Θα παραθεσω ενα κειμενο, που ειδα προσφατα και με αφησε αφωνο.
Ειναι η ιστορια του Peppe, της κοπελας του και της σκυλιτσας της Titta.

"Δεδομένου ότι πολλοί άνθρωποι αναρωτιούνται για την μεταθανατια υπαρξη των ζώων, εχω επικολλησει μια εικόνα όπου θα δείτε ένα σκυλακι ! Ειναι μια αληθινή ιστορία. Καταρχην να σας πω, ότι εδώ και πολύ καιρό η φίλη μου (με το κρυμμενο προσωπο λογω προσωπικων δεδομενων) έχασε ένα σκυλί, την Titta, την οποια αγαπησε πολυ οπως και εκεινη, η σκυλιτσα την ακολούθησε για πάντα, δεν την άφησε ποτέ μόνη της!
Εξαιτιας μιας ασθένειας πριν από πολλά χρόνια η Titta πέθανε! Αλλά φαίνεται ακόμα και τώρα,πως όπου πηγαίνει η φίλη μου , η Titta είναι πάντα παρούσα.
Πριν από δύο χρόνια, κατα τον Δεκαπενταυγουστο, πήγαμε στο σπίτι ενός φίλου για τρεις ημερες. Φυσικά πήραμε πολλές φωτογραφίες, ποιος δε βγαζει αλλωστε φωτογραφίες όταν είναι σε διακοπές;
Λοιπόν σε μια απο αυτες, αυτη που θα σας δείξω, βλέπετε εμένα, τη φίλη μου και Titta πάνω από το κεφάλι της.
Peppe"
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Τη φωτογραφια θα τη βαλω σε λιγο.
Απλα δε θελω να αρχισουνε τα περι photoshop και θεωριες.
Γιατι ειναι ορισμενοι που δε προκειται να πιστεψουνε ο,τι και να δουνε.
Και τον ιδιο τον Ιησου να δουνε, θα του πουνε ασε ρε φιλε, το σκασες απο το μαθημα της "Καλων Τεχνων", φορεσες και μια κελεμπια και ηρθες να μας πουλησεις τρελλιτσα. Η αν δουνε το Βουδα η δε ξερω και γω ποιος Θεος υπαρχει η σε ποιον πιστευουν, θα τον περασουνε για τον ταβερνιαρη της γειτονιας που τζαζεψε και ξυρισε την κεφαλη του.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαι τωρα μπορει να το ισχυριστει αυτο καποιος.
Καταρχην το ολο θεμα ειναι κατι που μπορει να συζητηθει καθαρα απο θρησκευτικη αποψη ή μεταφυσικα.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Kαι τωρα μπορει να το ισχυριστει αυτο καποιος.
Καταρχην το ολο θεμα ειναι κατι που μπορει να συζητηθει καθαρα απο θρησκευτικη αποψη ή μεταφυσικα.
Δεν ειναι θεολογικο ζητημα. Δε συζηταμε αν υπαρχει Θεος η οχι.
Συζηταμε αν υφισταται ψυχη στα ζωα και τι συμβαινει σε αυτα μετα το περας της εγκοσμιας ζωης.
Εξαλλου "εμψυχα" οντα ειναι η λεγονται.
Η αγαπη δεν εχει να κανει με το τι θρησκεια ακολουθει καποιος. Ετσι δεν ειναι ?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τη φωτογραφια θα τη βαλω σε λιγο.
Απλα δε θελω να αρχισουνε τα περι photoshop και θεωριες.
Γιατι ειναι ορισμενοι που δε προκειται να πιστεψουνε ο,τι και να δουνε.
.
Αυτό μπορεί να μην το αποφύγεις απο κάποιους...σημασία έχει ότι εσύ ξέρεις ...τι θα πιστέψουν οι άλλοι μη σε απασχολεί.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το επέκεινα είναι εδώ!!!!!!!
το επέκεινα είναι εδώ??????

βάλε την φωτό και μην σε νοιάζει τίποτα- όλοι έχουν δικαίωμα στην άποψή τους!!! (φτάνει να είναι ίδια με την δικιά μου :lol: )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki