Πού πηγαίνουν οι μικροί μας φίλοι μετά θάνατον ;


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω Ιακωβε μου εξακολουθω να μη βλεπω τιποτα στη φωτογραφια. Και οχι επειδη ΔΕΝ πιστευω.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Εγω Ιακωβε μου εξακολουθω να μη βλεπω τιποτα στη φωτογραφια. Και οχι επειδη ΔΕΝ πιστευω.
Ηρεμησε, συγκεντρωσου και θα το δεις :)
Προσεξε επανω απο το κεφαλι της κοπελλας, μια σκια, μια αυρα.
Δυο ματακια εντονα, σκουρα, στρογγυλα, μια μουσουδα το ιδιο πιο μαυρη, η οποια εφαπτεται στην κεφαλη της.
Το χερακι, που αγγιζει τα μαλλια της, τα δακτυλα και τα αυτακια της φαινονται επισης, αλλα οχι τοσο εντονα.
Δεν ειναι το φως της οροφης η κατι τετοιο.
Το φως συνηθως μπαινει στη μεση, η μπροστα αναμεσα σε οδηγο-συνοδηγο.
Δε σε κατηγορω, ουτε κανεναν αλλο που δε το βλεπει.
Ουτε κι εγω το ειδα με την πρωτη ματια, αλλα οταν το ξανακοιταξα δευτερη και τριτη φορα, ειπα "ρε συ αυτο μοιαζει οντως με σκυλακι". Να σου πω και τι ρατσα ? Κατι προς Μαλτεζ μου φερνει.....
Καποιοι φιλοι εδω το ειδανε με την πρωτη.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Seeing is believing. Ο καθενας μπορει να βλεπει ο,τι θελει και τον βολευει για τη θεωρια του και τα πιστευω του.
Εγω θελω να βλεπω ενα σκυλακι και αυτο βλεπω!
Με συγκινησες Ιακωβε. Να σαι καλα φιλε.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οπως είπε και νωρίτερα η Stamatia, εάν αυθυποβληθείς λίγο και κοιτάξεις για αρκετή ώρα, πολύ συγκεντρωμένος, αυτή η "πλαφονιέρα" του αυτοκινήτου, σου φανερώνει ...σαφέστατα ένα λευκό μικρόσωμο σκυλάκι, αυτό είναι αλήθεια.

Δε θα εμβαθύνω περισσότερο, απλά θα πω πως, σε όλη τη ζωή μας "βλέπουμε" αυτό που πραγματικά θέλουμε να δούμε, το μυαλό μας έχει τη δύναμη να ορίσει τις αισθήσεις μας και, σίγουρα, το μυαλό μας έχει τη δύναμη να κατευθύνει το "πεπρωμένο" μας. Οπως είχε πει και ο ...Johnnie Walker (ή, κατά κόσμον, Αννίβας) "ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε"...

Εγώ, πάντως, έχω ένα μεγάλο πορτραίτο της Νίνας μου (που σε 5 μέρες "κλείνει" χρόνο) στη βιβλιοθήκη, πίσω από το γραφείο μου, ώστε κάθε πρωί, να τη βλέπω, να της χαμογελάω, να της λέω ένα μεγάλο ευχαριστώ για ότι μου δίδαξε και να την κρατάω συνέχεια μέσα στη ψυχή μου... Εχω κάνει κι άλλους "μικρούς φίλους", βέβαια, που τους χωράει (ως δια μαγείας) και αυτούς η ψυχή μου...
Αν και πιστεύω ότι η "ζωή" και ο "θάνατος" είναι εδώ, σ' αυτό που μας συμβαίνει καθημερινά, αν με ψάξετε, βαθειά μέσα μου, ελπίζω ότι όταν έλθει ο χρόνος, θα τους συναντήσω όλους...
είπαμε "εκεί που οι σκύλοι επιτρέπονται, εκεί ελπίζω να βρεθεί η ψυχή μου"...
 
  • Like
Reactions: DORIS


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Ποια μπλαφονιερα ρε συ ? Το φωτακι εννοεις ?
Βλεπεις απο αριστερα οπως κοιταμε πως ειναι ο ουρανος του αυτοκινητου ?
Ετσι ειναι και απο δεξια ???
Για κοιταξε κι εσυ καλυτερα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σαν παλια ξεθωριασμενη φωτογραφια,ετσι το ειδα με την πρωτη ματια.
Μαλλον δεν ειμαι καλα!!
 






mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Κι εγώ θέλω να βλέπω ένα μαλτεζακι...
Ανοιχτε τα !!
Αιντε παλι απο την αρχη !
Ματια μουτσουνα τα βλεπετε ναι η οχι ?
Αν οχι να προχωρησουμε και σε επομενη φωτο ?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το είδα. Μπορεί να είναι μαλτεζακι, μπορεί να είναι το φως, μπορεί να είναι η ανάλυση της φωτογραφίας. Όπως τα σύννεφα που σχηματίζουν διάφορα σχήματα, και βάζουμε τη φαντασία μας να μαντεψει τι σχηματίζουν.
Γι αυτό έγραψα πως θέλω να βλέπω ένα μαλτεζακι.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
@Μοrtezes

Oποιος το βλέπει.
Δεν χρειάζεται να αποδείξεις κάτι.

Και οι συμβουλές επίσης περί αντίληψης δεν κολλάνε στο forum.
Aν δεν συμφωνεί κάποιος μαζί σου, δεν είναι απαραίτητα στενόμυαλος!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Open your Mind !!
Ξεκλειδωσε το μπορεις...
Για κοιταξε καλυτερα . Ποιο φως βλεπεις ?
Της οροφης ? Δεν υπαρχει φως εκει.
Η αυρα της Τιττας φαινεται αρκετα καθαρα.
Μάλλον τα μυαλά των δέσμιων της θρησκείας χρειάζονται ξεκλείδωμα...
Πάντως τα δικά μου σκυλιά, γατιά και παπαγάλος που είναι θαμμένα στο κήπο μου έγιναν λίπασμα και τροφή για σκουλήκια! Ψυχή χωρίς ζωή δεν υπάρχει...
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
και εγώ το βλέπω..το είδα με το που κοίταξα την φωτογραφία!
τα αυτάκια της,τα στρογγυλά της ματάκια,η τριγωνική της μουσουδίτσα και η πατουσίτσα της που ακουμπάει το κεφάλι της κοπέλας!
με συγκίνησες και μου χάρισες ένα ωραίο γλυκό συναίσθημα!ευχαριστώ πολύ!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Moυ θυμιζει κατι αλλες φωτο με ''ιπταμενους δισκους'', που ηταν πολυ της μοδας τη δεκαετια του 60 στην Αμερικη...
Βλεπω μια σκια στην φωτο αλλα δεν ειναι ουτε σκυλακι ουτε αυρα, γιατι απλα αυτα τα 2 δεν υπαρχουν πουθενα και αρα ουτε και μεσα στο αυτοκινητο...
Sorry παιδια, καποιοι αλλοι βλεπουν μορφες στα συννεφα κοκ...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Μάλλον τα μυαλά των δέσμιων της θρησκείας χρειάζονται ξεκλείδωμα...
Πάντως τα δικά μου σκυλιά, γατιά και παπαγάλος που είναι θαμμένα στο κήπο μου έγιναν λίπασμα και τροφή για σκουλήκια! Ψυχή χωρίς ζωή δεν υπάρχει...
Δεν υπερασπιστηκα καμια θρησκεια.Ουτε αποκαλεσα κανεναν στενομυαλο φιλε μπουλη.
Το να εχει κανεις ανοιχτο μυαλο, μαλλον καλο θα του κανει.
Τι δε κολλαει στο φορουμ δεν καταλαβα. Ποιον συμβουλεψα να αλλαξει αντιληψη ?
Τι εγινε ξαφνικα σε επιασε φοβος μη χαλασει απο εμενα η ευρυθμη λειτουργια του ?
Δεν προσεβαλλα κανενα. Ανταλλαγη αποψεων κανουμε.
Αλλοι θα συμφωνησουνε και αλλοι θα διαφωνησουνε.
Απο την αρχη ειπα πως αλλοι θα παραξενευτουνε και αλλοι θα γελασουνε με την ψυχη τους.
Ο,τι θελει μπορει να βλεπει ο καθενας.
Καποιοι λενε οτι βλεπουνε μπλαφονιερα. Η οτι ειναι παλια φωτογραφια. (Απο ψηφιακη καμερα ειναι μαλλον με κινητο)
Καποιοι το ειδανε με την πρωτη.
Καποιοι αλλοι παλι, στην αρχη το ειδανε και μετα το χασανε..... Και ?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
για όλα όσα συμβαίνουν και παρατηρούμε γύρω μας , υπάρχει μια πραγματική και λογική εξήγηση......

και τα συναισθήματα και οι επιθυμίες όπως και οι φόβοι και τα ''προαισθήματα'' είναι αποτελέσματα της λειτουργίας της συνείδησης και της λογικής.....
σε αυτό που μπορεί να διαφωνούμε είναι η ερμηνία τους....
άλλος το ρίχνει στην μεταφυσική, άλλος στην θρησκεία, άλλος εμπιστεύεται περισσότερο την λογική, τα μάτια και το μυαλό του....

για μένα -και θα το πω και ελληνιστί-......''όταν τελειώσει η μουσική-τελειώνει και η γιορτή''.......
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
mortezes.
Δεν καταλαβες δεν ειπα οτι ειναι παλια φωτογραφια.Μου φανηκε τοσο ζωντανο το σκυλακι που εμοιαζε σαν να ειναι μια παλια ξεθωριασμενη φωτο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Mortezes ούτε εγώ βλέπω...
Πιστεύω ότι (αν δεν είναι photoshop), τότε είναι σύμπτωση με τη σκια/λέρωμα της φωτογραφίες.
Μερικές φορές βέβαια οι συμπτώσεις είναι λίγο ...spooky, όπως αυτές που συνέβησαν όταν "έκλεινα" την Pepper:

- Μετά από 2 μέρες emailing με την εκτροφέα μου λέει ότι μόλις 2 μέρες πριν είχε μια γέννα με 1 κουτάβα που πληροί τις "προϋποθέσεις" μου (εγώ περίμενα ότι θα... περιμένω κάποιους μήνες και μου φάνηκε παράξενο που μου είπε "έχω κάτι σε αυτό που θέλεις - είναι ακόμη 2 ημερών"- οκ πήγα και "συστημένη"...)

- Μου στέλνει φωτό και δαγκώνομαι γιατί βλέπω ότι το κουταβο-ποντίκι έχει τα χρώματα του Γιώργου (ο πρώην μπουλντόγκος μου)... "Μπαααα" λέω "σαν ποντίκι είναι ακόμη - από το μυαλό μου τα βγάζω..."

- Μόλις το ποντίκι αρχίζει να γίνεται κουτάβι και αρχίζω να δείχνω και σε άλλους τη φωτογραφία "δαγκώνονται" κι αυτοί γιατί το χρώμα μοιάζει με του Γιώργου. Σημειωτέον ότι το συγκεκριμένο "τιγρέ" δεν είναι και το πιο συχνό χρώμα του κόσμου σε γαλλικό μπουλντόγκ...

- Το κουτάβι έχει ένα ασυνήθιστο μοτίβο-σημάδι στο μάγουλο, σαν μπούμεραγκ και από εκεί την ξεχωρίζουμε και από την αδερφή της που κατ΄τα άλλα είναι φτυστή. Δύο-τρεις φίλοι μας το είπαν αυθόρμητα "Γάμα"... Οι δύο έκαναν και το σχετικό συνειρμό...

- Παρακολουθώ λοιπόν το κουτάβι (5 ημερών, 10 ημερών κοκ.) αλλά δεν έχω δώσει σημασία στην ημερομηνία γέννησης (γιατί να δώσω άλλωστε). Προς το τέλος της διαδικασίας λοιπόν ρωτάω και μαθαίνω ότι γεννήθηκε ακριβώς 17/2, ακριβώς την ίδια ημερομηνία με την Κάρλα με 2 χρόνια διαφορά.

- Είναι γέννα από "C" όπως και η Κάρλα

- 4 γυναίκες υδροχόοι μέσα στο σπίτι (εγώ + 2 μπουλντόγκες + 1 γάτα) - εδώ να δεις ομαδική φρενίτιδα! :maria::paja1:

Πολλές συμπτώσεις βρε αδερφέ...
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Δεν υπερασπιστηκα καμια θρησκεια.Ουτε αποκαλεσα κανεναν στενομυαλο φιλε μπουλη.
Το να εχει κανεις ανοιχτο μυαλο, μαλλον καλο θα του κανει.
Και ?
Και δεν θα το κρίνουμε εδώ.
Αυτό.
Μην σου χαλάω και το θέμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki