Προβλήματα εφηβείας


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ερχοτανε θρασυτατα οταν ηθελε αυτος χωρις να τον φωναξουμε και απαιτουσε την λιχουδια του ετσι απλα, επειδη αποφασησε να ερθει.
Ελπίζω ότι επειδή την απαιτούσε δεν του την δίνατε κιολας.

Χθες στο παρκο που τον αφηνουμε χωρις λουρι με τα αλλα σκυλια ηταν εντελως ανυπακουος. Εκει που ολα τα αλλα σκυλια, απο 3 μηνων μεχρι 1 1/2 ετους ερχοντουσαν οταν τα φωναζανε, εμας μας αγνοουσε επιδεικτικα. Δεν εκανε αυτο που του λεγαμε, ετρωγε απο κατω παρ'ολα τα 'αστο' , εμπαινε στα νερα χωρις να ακουει το 'οχι', πηγαινε σε ανθρωπους και αλλα σκυλια και πηδουσε πανω τους...εκανε σαν να μην υπηρχαμε καν.
Ποια ήταν η αντίδραση σας σε όλα αυτά (εκτός από το να επαναλαμβάνετε εντολές που δεν υπάκουε)

Απο τοτε που ερχοταν η εκπαιδευτρια σπιτι και τον αφηνε να κανει σαν τρελος οταν την εβλεπε και μετα τον πλακωνε στους μεζεδες, κανει σαν παλαβος με καλεσμενους.
Δηλαδή τον πλάκωνε στους μεζέδες απλά επειδή της 'εκανε χαρές??

ΚΑθε μερα προσπαθω να ειμαι ακριβης στο τι ζηταω απο αυτον και εχω επενδυσει πολυ χρονο.
Σωστά κάνεις αλλά να ρωτήσω κάτι? Κάθε μέρα ακολουθείς ένα γενικό πλάνο που έχεις βάλει?
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Ελπίζω ότι επειδή την απαιτούσε δεν του την δίνατε κιολας.
Το εφαρμοζουμε αυτο αρκετους μηνες για να ξερουμε οτι δεν τον επιβραβεβουμε επειδη απαιτει.

Ποια ήταν η αντίδραση σας σε όλα αυτά (εκτός από το να επαναλαμβάνετε εντολές που δεν υπάκουε)
Δεν ειπα πουθενα οτι επαναλαμβανα εντολες που δεν ακουγε. Αυτο απλα θα τις αποδυναμωνε. Οπως ηδη ειπα, οταν καταφεραμε να τον μαζεψουμε ( χωρις να πουμε Ελα γιατι τοτε και αν θα το συνεδεε αρνητικα και χωρις να τρεχουμε σαν παλαβοι απο πισω του που θα ενισχυε αλλα πραγματα ) τον βαλαμε στο λουρι - τελος το πανυγυρι - και τον πηγαμε σπιτι οπου εμεινε στο crate του να ηρεμησει. Δεν καναμε υστεριες, δεν καναμε υπερβολες αλλα καταλαβε πολλα. Δεν ξερω τι αλλο επρεπε να κανω και για αυτο ειμαι εδω και ρωταω.



Δηλαδή τον πλάκωνε στους μεζέδες απλά επειδή της 'εκανε χαρές??
Οχι, αλλα ενας ανθρωπος που στα ματια του σκυλου σκαει σπιτι και τον 'μπουκωνει' του επετρεπε να πηδαει πανω του . Αυτο πως λες να το εξελαβε ο σκυλος ? "Σουπερ, οποτε ερχεται καποιος σπιτι, πηδαω, ασχολειται μονο μαζι μου και τρωω οοολη την ωρα"



Σωστά κάνεις αλλά να ρωτήσω κάτι? Κάθε μέρα ακολουθείς ένα γενικό πλάνο που έχεις βάλει?
Το απαντησα στο προιγουμενο ποστ.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Εκτόνωση, σίγουρα ...
Αν δεν έχεις εμπειρία, ξαναψάξε για εκπαιδευτή από την αρχή ...
Αν έχεις, εφάρμοσε μία ''σφιχτή'' προπόνηση, να συγκεντρώσεις την προσοχή του πάνω σου ... κάνε το ''έλα'' με έναν μακρύ ιμάντα (7μ) και πολλές χαρές ... βάλε φίμωτρο για την ''σκούπα'' μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Χρησιμοποίησε μπαλάκια, να γίνει τρελό με αυτά ... κατά προτίμηση με ήχο, για να γίνει η ''σφυρίχτρα'' του ...
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Ειναι πολυ καλες και θα ξεκινησω ηδη να στρεφω την προσοχη σε πραγματα εκτος τις κροκετας. Μπαλα, χαδια, παιχνιδια....
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Καταρχήν προσπαθώ να καταλάβω και να βοηθήσω (αν μπορώ) οπότε δεν σε περνάω από ανάκριση ούτε στην λέω.

Όταν ένα σκυλί όπως εσύ λες δεν ακούει το έλα δεν ακούει το άστο δεν ακούει μη δεν ακούει δεν ξέρω και εγώ τι άλλο επαναλαμβάνεις εντολές που δεν ακούει. Δεν χρειάζεται να πεις την ίδια εντολή 100 φορές για να αποδυναμωθεί, λέγοντας διαφορετικές εντολές ενώ φαίνεται ότι ο σκύλος δεν έχει διάθεσει να ακούσει κάνεις την ίδια ζημιά.

Προσωπικά θεωρώ ότι ο σκύλος δικαιούται να έχει μια άσχημη μέρα. Απλά αυτή την ημέρα δεν θα έχει και τα δικαιώματα που έχει άλλες μέρες. Θα μείνει στο λουρί αρχικά για να δω αν μπορέσει να ηρεμήσει (αυτό μετά από την πρώτη εντολή που δεν εφάρμοσε και όχι μετά από 10). Αν όχι λυπάμαι αλλά θα χάσει την βόλτα εκείνη την ημέρα και πιθανόν την προσοχή μου για όσο τον βλέπω ανήσυχο.

Τώρα όσον αφορά τα μεζεδάκια χρησιμοποιούνται για πολύ συγκεκριμένο λόγο και πρέπει μετά από ένα σημείο να μειώνονται, να αντικαθιστόνται με κάτι άλλο και τελικά να κόβονται.

Πληροφοριακά σε τί διαφώνησες με την εκπαιδεύτρια??
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Όταν ένα σκυλί όπως εσύ λες δεν ακούει το έλα δεν ακούει το άστο δεν ακούει μη δεν ακούει δεν ξέρω και εγώ τι άλλο επαναλαμβάνεις εντολές που δεν ακούει. Δεν χρειάζεται να πεις την ίδια εντολή 100 φορές για να αποδυναμωθεί, λέγοντας διαφορετικές εντολές ενώ φαίνεται ότι ο σκύλος δεν έχει διάθεσει να ακούσει κάνεις την ίδια ζημιά.
Σωστο. Λαθος μου.

Θα μείνει στο λουρί αρχικά για να δω αν μπορέσει να ηρεμήσει (αυτό μετά από την πρώτη εντολή που δεν εφάρμοσε και όχι μετά από 10). Αν όχι λυπάμαι αλλά θα χάσει την βόλτα εκείνη την ημέρα και πιθανόν την προσοχή μου για όσο τον βλέπω ανήσυχο.
Ετσι επρεπε να ειχα κανει απο την αρχη. Απλα ειναι κριμα οταν τον βλεπεις να τρεχει και να χαιρεται με τα αλλα σκυλια - μια ευκαιρια που σε αυτην την πολη δεν εχεις συχνα. Επρεπε ομως να δω περα απο αυτο και να φυγουμε οταν εβλεπα οτι εχει μια 'κακη μερα' οπως σωστα ειπες.

Πληροφοριακά σε τί διαφώνησες με την εκπαιδεύτρια??
Δεν ειναι κατι που θα ηθελα να αναλυσω εδω καθ'οτι δεν εχουν ολα αυτα σχεση με την / τον εκπαιδευτη αλλα με ενα συγκεκριμενο προβλημα μου.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Δεν θέλω να αρχίσουμε πάλι καμιά αντιπαράθεση για την "θετική" και την "κλασική" μέθοδο ή την μέθοδο των αστροναυτών..... :roll: Αλλά όταν αρχίζουμε την εκπαίδευση(βασική)κάπως πρέπει το σκυλί να επιβραβευτεί,να του δωθεί κίνητρο για να εκτελεί τις εντολές,μόνο με χάδια και μπράβο και μπαλακια γίνεται?Θα μου πείτε εξαρτάται τον σκύλο και τον χαρακτήρα του..... :roll: Η δικιά μας μόνο με φαγητό πάντως έρχεται στο φιλότιμο.....το θέμα είναι πόσο φαγητό υποθέτω,μήπως η υπερβολή είναι που κάνει το κακό?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ναι lovezizou αλλά το 'είναι κρίμα' σε συνδυασμό με την εφηβεία που είναι σίγουρο ότι ο σκύλος θα θελήσει να δοκιμάσει τα όρια σου και να επαναπροσδιορίσει το πόσα και ποια του επιτρέπονται, θα σου δημιουργήσει προβλήματα ειδικά σε ένα border που είναι ένα σκυλί πρωτοβουλίας.

Εγώ θα έλεγα:
Να έχεις ξεκάθαρους (και αδιαπραγμάτευτους κανόνες)
Να μειώσεις αντικαταστήσεις τις λιχουδιές
Να βρεις κατα την διάρκεια της βόλτας πράγματα για να απασχολείς τον σκύλο σου. Να περνάτε καλά μαζί, ώστε να είσαι το κέντρο της βόλτας και όχι αυτός που κρατάει το λουρί.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Να βρεις κατα την διάρκεια της βόλτας πράγματα για να απασχολείς τον σκύλο σου. Να περνάτε καλά μαζί, ώστε να είσαι το κέντρο της βόλτας και όχι αυτός που κρατάει το λουρί.
Πολυ καλη συμβουλη οπως και οι αλλες. Τι θα μπορουσαμε να κανουμε μαζι οταν ειναι σε λουρι?

Επισης αυτο θα αποκλεισει μαλλον την παρεα με αλλα σκυλια γιατι αυτα γινονται επικεντρο του. Και η κοινωνικοποιηση ?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Επισης αυτο θα αποκλεισει μαλλον την παρεα με αλλα σκυλια γιατι αυτα γινονται επικεντρο του. Και η κοινωνικοποιηση ?
Γιατί να την αποκλέισει? Βάλε την παρέα με τα άλλα σκυλιά στο παιχνίδι: Εκτελείς σωστά τις εντολές? Πάιξε με τα σκυλάκια για 5 λεπτά. Έλα πίσω. Ήρθες? Πήγαινε να παίξεις για άλλα 10 λεπτά κλπ.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Οταν ειναι αλλα σκυλια τριγυρω δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει σε λουρι. Τουλαχιστον οχι σε λουρι που μπορω να συγκρατησω εγω.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
lovezizou said:
Στις βολτες ειμαι σαν την τρελη - Λουρι στο δεξι και κλικερ, σκυλος στα αριστερα και μεζεδες...καθε μερα, καθε στιγμη...τι εχω κανει στραβα ?
Διαβαζοντας την περιπτωση με το σκύλο σου Δαναη νομίζω ότι βιώνω de zavou… :(

lovezizou said:
Rottie, αναρωτιεμαι ομως πως ακους οτι πρωταθλητες σε obedience εχουν εκπαιδευτει με αυτη την μεθοδο. Ειναι κατι που εχει επικρατησει τα τελευταια χρονια.
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό το επιχείρημα. Ισχύει όμως ή είναι αναλήθειες και παραπληροφόρηση?
Υπάρχει ή όχι τελικά σκύλος που εκπαιδεύτηκε με μεζέδες και κλικερ και κατέκτησε τίτλο για παράδειγμα στο Schutzhund?

matilda said:
Προσωπικά θεωρώ ότι ο σκύλος δικαιούται να έχει μια άσχημη μέρα
Συμφωνώ μαζί σου matilda!
Το θέμα είναι πως θα διαπιστώσουμε εμείς εκ των προτέρων ότι το σκυλί είναι σε «άσκημη μέρα» για να προλάβουμε τα χειρότερα? :roll:
Εγώ κόντεψα να χάσω το σκύλο μου σε μια τέτοια «άσκημη μέρα» και η lovezizou, πρόλαβε στο παρά πέντε τον σκύλο της από το να βγει στην παραλιακή όπου θα τον διαμέλιζαν σίγουρα τα διερχόμενα αυτοκίνητα και μπορεί να σκοτώνονταν και κανένας άνθρωπος στα καλά καθούμενα…
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
μόνο με χάδια και μπράβο και μπαλακια γίνεται?
ENNOEITAI

Aν υπάρχει ασφαλές μέρος, ώστε ο σκύλος να μην φάει φόλα και να μήν τον πτήσει αμάξι, πήγαινέ τον εκεί, άστον να παίξει με τα άλλα σκυλιά, και μην του λές ΤΙΠΟΤΑ. Οταν έρθει σε εσένα, μετά από μία ή 10 ώρες δεν ξέρω πότε ακριβώς, κάνε του κι εσύ χαρές και παίξε μαζί του. Θυμήσου. Μην του λές τίποτα. Πρέπει να βρεις ένα μέρος που δεν κινδυνεύεις να τον χάσεις, γιατί αν αρχίσεις τα κυνηγητά και τις φωνές, ή έχεις αμφιβολία ότι αν απομακρυνθεί θα χαθεί, δεν κάνεις τίποτα. Αυτό το παραπάνω δεν είναι εκπαίδευση, είναι δικαίωμα του σκύλου και ο μόνος τρόπος να αποβάλλει το στρές, και να κάνεις εκπαίδευση σαν άνθρωπος κάποια στιγμή.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
keyman said:
Αλλά όταν αρχίζουμε την εκπαίδευση(βασική)κάπως πρέπει το σκυλί να επιβραβευτεί,να του δωθεί κίνητρο για να εκτελεί τις εντολές,μόνο με χάδια και μπράβο και μπαλακια γίνεται?
Βεβαίως και γίνεται!
keyman said:
Η δικιά μας μόνο με φαγητό πάντως έρχεται στο φιλότιμο.....το θέμα είναι πόσο φαγητό υποθέτω,μήπως η υπερβολή είναι που κάνει το κακό?
Οι μεζέδες μπορεί να χρησιμοποιηθούν μόνο για την εκμάθηση των εντολών (για ‘μενα ακόμα και αυτό είναι λάθος).
Εάν είμαστε πλέον σίγουροι πως ο σκύλος γνωρίζει την εντολή, αλλά επιλέγει να μην την εκτελέσει θα πρέπει να διορθώσουμε την προβληματική συμπεριφορά πριν παγιωθεί.
Εγώ πάντως πιστεύω πως ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με την αγελαία ζωή των λύκων, θα μας έλυνε πολλές απορίες…
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχει ή όχι τελικά σκύλος που εκπαιδεύτηκε με μεζέδες και κλικερ και κατέκτησε τίτλο για παράδειγμα στο Schutzhund?
Aν δεν δώ με τα μάτια μου ΟΛΗ την εκπαίδευση από την αρχή και ειδικά AUS δεν το πιστεύω. Επίσης group και άλλα πολλά.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Εάν είμαστε πλέον σίγουροι πως ο σκύλος γνωρίζει την εντολή, αλλά επιλέγει να μην την εκτελέσει θα πρέπει να διορθώσουμε την προβληματική συμπεριφορά πριν παγιωθεί.
Ακριβως. Τα σκυλια μας ξερουνε τι και ποτε. Το θεμα ειναι πως τα διορθωνεις. Στο περιστατικο του παρκου οκ τι δεν εκανα για να το προλαβω ομως τι επρεπε να κανω για να το διορθωσω ? Το να του στερησω το παρκο αρκει, καταλαβαινει ? 'Η απλα την επομενη φορα που με δει να πλησιαζω με το λουρι θα τρεξει ακομα πιο γρηγορα, ακομα πιο μακρια γιατι θα τελειωνει το παιχνιδι του ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Πριν πώ την γνώμη μου , θέλω να ξέρω ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ με τα οποία επέλεξες εκπαιδευτή
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Μακη, νομιζω οτι εδω δεν πρεπει να κρινονται η επιλογες μου καθ'οτι το ζητημα Θετικη - Κλασσικη και δεν ξερω τι αλλο δεν ειναι κατι απολυτο, αλλα αφου ρωτησες θα σου απαντησω.

Τον σκυλο μου δεν τον θελω ουτε αγριο φυλακα - σωματοφυλακα, ουτε ενα ρομποτακι που απλα θα εκτελει 3 πραγματα που εμαθε οτι επιτρεπονται ενω απο φοβο δεν θα κανει τιποτα αλλο. Θελω ενα ηπιο σκυλο που - ισως καποτε με τον ερχομο παιδιων - να εχει διδαχτει με τετοιο τροπο ωστε να μπορει να σεβεται τα παντα γυρω του εφ'οσον μεγαλωσε και αυτος με σεβασμο. Που θα ζει αναμεσα μας σαν μελος της οικογενειας αλλα εχοντας την δικη του θεση στην ιεραρχια.

Το κλικερ και η θετικη δεν ειναι κατι καινουργιο - τουλαχιστον στο εξωτερικο. Με κερδισε η θεωρια πισω απο αυτη την εκπαιδευση και το γεγονος οτι αυτη η ρατσα εχει χρησιμοποιηθει για να δειξει - διαφημησει, τα καλα της αποτελεσματα. Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλοι που κανουν κλικερ και ετσι επελεξα απο τους λιγους που το εφαρμοζουν γιατι βρηκα εναν ανθρωπο που θεωρω οτι αγαπαει αυτο που κανει και θελει να το κανει καλα.

Επισης, με φοβησε ο αριθμος των λεγομενων 'εκπαιδευτων' στην Ελλαδα που χρησιμοποιοθν ενας Θεος ξερει τι μεθοδους για να σου 'Παραδωσουν το σκυλι σου σε 1 μηνα ετοιμο' :x Ακουσα πολλα για ηλεκτρικα κολλαρα και περιεργες χρησεις πνιχτων - πνιχτολουρων και εφριξα... Στα ξερα καιγονται και τα χλωρα.

Εξ'αλλου, δεν θετω θεμα με τον συγκεκριμενο εκπαιδευτη εδω, αλλα θετω σε αμφισβητηση την συγκεκριμενη μεθοδο οταν εφαρμοζεται αποκλειστικα χωρις διορθωση και σε ολες τις προσωπικοτητες - περιπτωσεις.

Αρα νομιζω οτι η επιλογη μου δεν ειναι παραλογη αν λαβεις υπ'οψην οτι ειμαι νεος ιδιοκτητης, που εψαξε πολυ για τον συγκεκριμενο σκυλο ( δεν εννοω να εντοπισω border collie αλλα να βρω τον σωστο για μενα ), διαβασα, ασχοληθηκα και πηρα αυτη την αποφαση. Για αυτο ειμαι εδω και ρωταω.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Πριν πώ την γνώμη μου , θέλω να ξέρω ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ με τα οποία επέλεξες εκπαιδευτή
Εαν με αυτό κατάλαβες ότι εγώ μίλησα για κάποια τεχνική - μορφή εκπαίδευσης............................... λυπάμε

ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ

τι ζήταγες από τον εκπαιδευτή.

Πως επέλεξες εκπαιδευτή

Με πόσους μίλησες και τι είδες.

γιατί κατέληξες στην συγκεκριμένη

ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΧΙ ΜΕΘΟΔΟ

Ακουσα πολλα για ηλεκτρικα κολλαρα και περιεργες χρησεις πνιχτων - πνιχτολουρων και εφριξα... Στα ξερα καιγονται και τα χλωρα.
Από ποιους τα άκουσες
:?: :?: :?: :?: :?: :?:

ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν με την εκπαιδεύση :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
oscar said:
το θεμα παει για split.προσοχη
όχι προς θεού.

Α Π Ο Χ Ο Ρ Ω

lovezizou

εαν δεν φταίς εσύ μάλλον βρήκες λάθος - κακό εκπαιδευτή.

ψάξε καλύτερα όσο είναι νωρίς.

εκπαιδευτής ΔΕΝ είναι όποιοις έχει ένα κλίκερ στην μια τσέπη και λουκάνικα στην άλλη.

εκπαιδευτής ΔΕΝ είναι όποιος έχει έναν πνίκτη στην μια τσέπη και ένα e-collar στην άλλη.

έχε αυτά στο νου σου κάνε μια καλή έρευνα και καλή επιτυχία.

ciao.-
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3