Προβλήματα εφηβείας


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Το τελευταιο που θελω ειναι να αρχισουμε στειρες αντιπαραθεσεις.

ΟΚ, και να καταλαβα λαθος φιλε Μακη και να απαντησα και λαθος δεν εγινε τιποτα. Οσο για τα συγκεκριμενα που ρωτησες απαντησα στο προηγουμενο ποστ.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
εαν δεν φταίς εσύ μάλλον βρήκες λάθος - κακό εκπαιδευτή.
Αυτο που συζηταμε ειναι ΚΑΙ το γεγονος να φταιω εγω αποκλειστικα. Δεν θελω - οπως ειπα - να αρχισω να ριχνω ευκολα φταιξιματα αριστερα δεξια. Για αυτο ρωταω τις γνωμες σας.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Το θέμα είναι πως θα διαπιστώσουμε εμείς εκ των προτέρων ότι το σκυλί είναι σε «άσκημη μέρα» για να προλάβουμε τα χειρότερα?
Εγώ κόντεψα να χάσω το σκύλο μου σε μια τέτοια «άσκημη μέρα» και η lovezizou, πρόλαβε στο παρά πέντε τον σκύλο της από το να βγει στην παραλιακή όπου θα τον διαμέλιζαν σίγουρα τα διερχόμενα αυτοκίνητα και μπορεί να σκοτώνονταν και κανένας άνθρωπος στα καλά καθούμενα…
Rottie μην μπερδεύεις τις περιπτώσεις. H Lovezizou παραδέχτηκε πιο πάνω ότι είχε τέτοιες ενδείξεις με την ανυπακοή στις πρώτες εντολές απλά δεν τον μάζεψε εγκαίρως΄. Η δική σου περίπτωση τώρα είναι διαφορετική. Δεν μπορείς δυστυχώς να προβλέψεις πότε και που ο σκύλος σου μπορεί να φάει κάτι περίεργο...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γνώμη για το αν ο σκύλος είναι εκπαιδεύσιμος, αν ο εκπαιδευτής έκανε καλά τη δουλειά του, αν φταίς εσύ και σχεδόν όλα όσα θές να μάθεις, ΔΕΝ μπορείς να πάρεις ... αν κάποιος σωστός επαγγελματίας δεν δει τί έχει γίνει από κοντά... το τί έκανες λάθος, το ξέρεις πολύ καλά, και αν κάποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει διαβάζοντας το topic.

Eπίσης δεν τσακώθηκε κανένας με κανέναν ... split δεν είναι διαγραφή, είναι σπάσιμο του topic σε 2 ... βέβαια θετική - αρνητική κουβέντα δεν θέλει κανείς μας να ξαναρχίσει ...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
ακριβως to split βοηθαει ωστε να παρακολουθησουν και "ομοιοπαθεις" το τοπικ..αναμενουμε την ροττι για να το κανει :D

οπως εχουμε ξαναπει η παραπανω κουβεντα δεν εχει τελειωμο..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το θέμα των μεθόδων εκπαίδευσης το έχουμε όντως αναπτύξει άπειρες φορές και το έχουμε πλέον εξαντλήσει. Άλλη μια συζήτηση με το ίδιο θέμα θα κουράσει όσους διαβάσουν το συγκεκριμένο topic και δεν θα προσφέρει βοήθεια στην lovezizou και το σκύλο της.
Ας περιοριστούμε σε πρακτικές λύσεις και ας επικεντρωθούμε στο πρόβλημα της Δανάης και μόνο.

lovezizou, είσαι τυχερή διότι έχεις ένα πανέξυπνο σκύλο που μαθαίνει γρήγορα.
Ότι και αν έγινε στο θέμα της εκπαίδευσης έγινε και το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.
Το θέμα είναι να μην αφήσεις άλλο χρόνο να πάει χαμένος.

Αρχικά άλλαξε στάση απέναντι του και πείσε πρώτα τον εαυτό σου ότι είσαι ένας στιβαρός, ανυποχώρητος και δίκαιος αρχηγός για το σκύλο σου.
Ξεκίνα με όσα σου έγραψε ο denis, κόψε μαχαίρι τα μεζεδάκια και εφάρμοσε άλλους τρόπους επιβράβευσης (χάδια, παιχνίδι, μπαλάκι κτλ). Εκμεταλλεύσου τις αδυναμίες του σκύλου σου προς όφελός σου. Δούλεψε πολύ καλά το «Έλα» στο λουρί.
Σχετικά με το «Έλα», υπάρχει εδώ σχετικό θέμα: Βόλτα χωρίς λουρί

Μην του επιτρέπεις να πηδάει επάνω σου και πάνω στους επισκέπτες. Μόλις καταλάβεις ότι ετοιμάζεται να πηδήξει επάνω σου, φώναξε ένα δυνατό «ΟΧΙ» και σήκωσε το γόνατό σου ψηλά αποτρέποντας τον. Μόλις ο σκύλος ηρεμήσει, επιβράβευσε τον με πολλά χάδια.
Ενημέρωσε τους επισκέπτες να γυρνούν την πλάτη στο σκύλο όταν πηδάει επάνω τους και να αδιαφορούν για αυτόν. Εάν ο σκύλος ηρεμήσει μόνο τότε να τον χαϊδέψουν και να ασχοληθούν μαζί του.

Ξεκίνα δυναμικά και φρόντισε να είσαι σαφής και ανυποχώρητη σε αυτά που ζητάς από το σκύλο σου. Μην χάσεις σε καμιά περίπτωση την ψυχραιμία σου και το έλεγχο και ενημέρωσε και τα άλλα μέλη της οικογένειας να έχουν μια σταθερή και δίκαιη συμπεριφορά απέναντί του.

Ενημέρωνε μας για την πορεία της κατάστασης. :wink:
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Τελικα θελει ψυχραιμια με ολα τα πραγματα. Κοιτωντας τα προιγουμενα post βλεπω οτι ενδεχομενως με ειχε πιασει ενας πανικος απο το γεγονος που ανεφερα και δημιουργηθηκε αθελα μου μια υπερβολικη εικονα για το πως ειναι ο σκυλος μου. Διαβαζοντας θα νομιζει κανενας οτι εχω εναν μικρο Βελζεβουλ αλλα ειναι καθε αλλο....


Εχοντας να παμε στο παρκο απο τοτε, συνειδητοποιησα οτι ο μικρος μου ειναι ενας αριστος σκυλος, υπακουος, συναισθηματικος και με εκπληκτικη αντιληψη...ισως και ακομα περισσοτερο μετα απο αυτο το περιστατικο. Καταλαβαινω οτι περναει απο πολλες αλλαγες γιατι μολις εχθες ανακαλυψε την φωνη του και τασεις φυλακα στους ηχους εξω - γυρω απο το σπιτι. Πολυ σωστα ειπε η matilda οτι ο σκυλος δικαιουται να εχει και μια δυσκολη μερα και ειναι στο χερι μας να το δουμε για να προλαβουμε τα χειροτερα. Γνωριζοντας πλεον τα 'τρωτα' σημεια του σκυλου μου ( κοιλιοδουλος με εφηβικες τασεις ανεξαρτησιας ) μπορω να προσαρμοζω καταστασεις.

Συνεχιζουμε με το κλικερ ( σημερα εμαθε σε 10 λεπτα να με αγαλιαζει με δεξι ή αριστερο χερι, ενα παιχνιδι που απολαμβανει και ο ιδιος ) αλλα το ΣΚ βαλαμε αλλα πραγματα επιβραβευσης εκτος λιχουδιων στις καθημερινες εντολες: μπαλακια, χαδια, παιξιμο με σκυλι απεναντι οταν καθεται καλα.Μειωσαμε τα ασκοπα χαδια για να εχουν αξια σαν επιβραβευση αλλα αυτο ειναι απο τα δυσκολοτερα :? H φρενιτιδα οταν ερχεται καλεσμενος ή του μιλησει καποιος στον δρομο παραδοξως εχει μετριαστει αυτες τις μερες μονο του .

Στο παρκο δεν θα παμε ακομα γιατι με τα τοσα σκυλια ειναι δυσκολα να κρατησουμε εναν ελεγχο πριν παγειωσουμε μια κατασταση. Πολυ δουλεια σε πιο ελεγχομενο περιβαλλον και μετα βλεπουμε.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Πολύ χαίρομαι lovezizou.

Όσο για αυτό πάντως
εχω εναν μικρο Βελζεβουλ
μην ορκίζεσαι :lol: Αυτό έχεις, γιατί αυτό διάλεξες να έχεις. (Border δεν ήθελες??)

Συμφωνώ και με την μείωση των άσκοπων χαδιών. Γενικά μια χαρά σε βρίσκω. Μπράβο =D>
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μπράβο και από ‘μενα lovezizou!
Αγάλι, αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι..!
Υπομονή, επιμονή και καλή επιτυχία! :D
 




lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Θα ηθελα να πω και κατι αλλο διαβαζοντας ξανα τα προιγουμενα θεματα :

Δεν εχω, ουτε ειχα ποτε κανενα απολυτως προβλημα με τον εκπαιδευτη μου και θα ηθελα να ειναι το τελευταιο πραγμα που περναει απο καποιον διαβαζοντας τι εγραψα. Ειναι ενας ανθωπος που αγαπαει και δινεται σε αυτο που κανει και συνηστω το τι εχει να προσφερει ανεπιφυλακτα σε οποιον αποφασησει να κανει αυτον τον τροπο εκπαιδευσης. Για αυτο βρησκω ασκοπες τις αποπειρες συζητησεων για το αν ειχα καλο ή κακο εκπαιδευτη. Ουτε ειμαι εδω γιατι δεν θα θελει να απαντησει ο εκπαιδευτης. Ειμαι εδω χαρην συζητησης και μονο.

Ο σκυλος μου εκανε 2 μηνες μαθηματα αλλα ο εκπαιδευτης δεν θεωρει οτι εχει τελειωσει η βασικη υπακοη αρα δεν ειναι και ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα σκυλου με θετικη εκπαιδευση ετσι ωστε να βγαλουμε συμπερασματα πανω στον συκγεκριμενο τροπο εκπαιδευσης. Και πανω απο ολα μην ξεχναμε οτι ειναι και εφηβακι αρα εδω παιζονται και αλλα πραγματα....Για αυτο ειμαι και στο συγκεκριμενο τοπικ και οχι στα αλλα με την γνωστη ΘετικοΑρνητικη αντιπαραθεση.

Σημερα, κατα matilda, ηταν μια 'καλη ημερα' και βλεπω οτι πρεπει να εχουμε υπομονη σε ολα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν εχω, ουτε ειχα ποτε κανενα απολυτως προβλημα με τον εκπαιδευτη μου και θα ηθελα να ειναι το τελευταιο πραγμα που περναει απο καποιον διαβαζοντας τι εγραψα.
Ψάχνω να βρώ αυτά που είπες για εκπαιδευτή (γιατί έχω καλή μνημη) για να στα βάλω μαζί ... και βρίσκω ΜΟΝΟ :
Εχουμε σταματησει την εκπαιδευση.
Και μετά 2-3 φορές

Last edited by lovezizou on Mon Nov 26, 2007 6:35 pm; edited 2 times in total
Λυπάμαι, ελπίζω να βρείς τελικά την λύση σε όλα αυτά αφού

Ο σκυλος μου εκανε 2 μηνες μαθηματα αλλα ο εκπαιδευτης δεν θεωρει οτι εχει τελειωσει η βασικη υπακοη αρα δεν ειναι και ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα σκυλου με θετικη εκπαιδευση ετσι ωστε να βγαλουμε συμπερασματα πανω στον συκγεκριμενο τροπο εκπαιδευσης.
:?: :?: :?: :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
δηλ εκανε edit το ποστ της?

anyway απλα να ρωτησω ..γιατι νομιζεις οτι οσα σκυλια δεν εκπαιδευονται με την θετικη ειναι ετοιμα σε ενα μηνα? ποιος τα λεει αυτα?
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
denis, πιστευεις οτι η λυση σε ολα αυτα ειναι να ψειριζουμε τα mail μου?

Μια ερωτηση εκανα για ενα θεμα που με απασχολησε σε ενα φορουμ. Αυτο. Τιποτα αλλο.

Επιυθμια μου δεν ειναι να δημιουργησω αντιπαραθεσεις.

Ευχαριστω για τις προτασεις ολων.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Προφανώς πάνω στα νεύρα σου έκανες σκέψεις και έγραψες πράγματα που αργότερα όταν ηρέμησες τα ξανασκέφτηκες και το μετάνιωσες,οκ....Η αλήθεια είναι όμως ότι μας έδωσες την εντύπωση πως δεν είσαι ευχαριστημένη από τον εκπαιδευτή σας για κάποιους λόγους που προτίμησες να μην αναφέρεις.Εξάλλου δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα αφού δεν ανέφερες πουθενά όνομα,δεν έθιξες κανέναν :) Σημασία έχει πως εσύ και ο σκύλος σου ξαναβρίσκετε τους ρυθμούς σας :D Πολύ χρήσιμο για όλους μας το topic σου για να μην απελπιζόμαστε με την πρώτη αναποδιά. :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Hμουνα ο πρώτος που σου είπε κάποια λύση για όλα αυτά ... δεν μπορείς να με κατηγορείς για ''ψείρισμα'' των post ... αλλά δεν περίμενα να κάνεις edit ... με τέτοια τρόπο ... δεν καταλαβαίνω το κόλλημα ... ούτε τον λόγο ... ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του, κουράστηκα να ασχολούμαι με μαλακίες. Εμείς ευχαριστούμε για τις ερωτήσεις?? σου.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, αυτά είναι ότι μπορεί να διασώσει κανείς από την προηγούμενη συζήτηση, η οποία μετατράπηκε εσκεμμένα (και με πολλές παραποιήσεις post ... σε φιάσκο '' μου τη λέτε και θέλω να φύγω'', από τον χρήστη lovezizou ... περιμένω κάποιο ίχνος αξιοπρέπειας από τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους στην συζήτηση, να παραδεχτούν ότι κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ ... αλλά και από τον εν λόγω χρήστη, τουλάχιστον αφού δημιούργησε επίτηδες καταστάσεις, να άρει την αίτησή του για διαγραφή, γιατί είναι άκυρη και τον εκθέτει ακόμα περισσότερο. Επίσης θα συνιστούσα να μην ΠΑΓΙΔΕΥΕΤΕ με τέτοιο τρόπο τους συνομιλητές, με σκοπό στο τέλος να παραμείνουν οι απαντήσεις τους στις ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΕΣ ερωτήσεις σας ... Επισης το forum αυτό δεν είναι παιχνίδι για συζητήσεις περί εκπαίδευσης θετικής ή αρνητικής όποτε του καπνίσει του καθένα, και μόνο για να δώ τί θα πούνε πάλι ... θα υπάρξουν και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα σε ιδιοκτήτες που θα θέλουν να τα λύσουν και όντως θα φοβούνται να μιλήσουν, στο τέλος ...

Λοιπόν ...

Δηλαδή τον πλάκωνε στους μεζέδες απλά επειδή της 'εκανε χαρές??
Lovezizou:
Οχι, αλλα ενας ανθρωπος που στα ματια του σκυλου σκαει σπιτι και τον 'μπουκωνει' του επετρεπε να πηδαει πανω του . Αυτο πως λες να το εξελαβε ο σκυλος ? "Σουπερ, οποτε ερχεται καποιος σπιτι, πηδαω, ασχολειται μονο μαζι μου και τρωω οοολη την ωρα"
Eχεις κάνει ή όχι παράπονα ότι ''μπούκωνε'' ''πλάκωνε στους μεζέδες'' κλπ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ???

Πληροφοριακά σε τί διαφώνησες με την εκπαιδεύτρια??
EIXES ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΣ Η Η MATILDA ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ????

ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ Η ΟΧΙ

Στις βολτες ειμαι σαν την τρελη - Λουρι στο δεξι και κλικερ, σκυλος στα αριστερα και μεζεδες...καθε μερα, καθε στιγμη...τι εχω κανει στραβα ?
Εξ'αλλου, δεν θετω θεμα με τον συγκεκριμενο εκπαιδευτη εδω, αλλα με ην συγκεκριμένη μέθοδο
κΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΝΕΙΣ POST KAI ΛΕΣ ...

Εχοντας να παμε στο παρκο απο τοτε, συνειδητοποιησα οτι ο μικρος μου ειναι ενας αριστος σκυλος, υπακουος, συναισθηματικος και με εκπληκτικη αντιληψη...ισως και ακομα περισσοτερο μετα απο αυτο το περιστατικο.
Συνεχιζουμε με το κλικερ ( σημερα εμαθε σε 10 λεπτα να με αγαλιαζει με δεξι ή αριστερο χερι, ενα παιχνιδι που απολαμβανει και ο ιδιος )
ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ

H εκπαιδεύτριά σου τί λέει για όλα αυτά? Κανονικά πρέπει να της εκφράσεις τα προβληματά σου και να βρείτε λύσεις. Border είναι, ΔΙΑΜΑΝΤΙ στο μυαλό δηλαδή ... δεν είναι κανένα τυχαίο ...
Εχουμε σταματησει την εκπαιδευση.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ

Ο σκυλος μου εκανε 2 μηνες μαθηματα αλλα ο εκπαιδευτης δεν θεωρει οτι εχει τελειωσει η βασικη υπακοη αρα δεν ειναι και ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα σκυλου με θετικη εκπαιδευση ετσι ωστε να βγαλουμε συμπερασματα πανω στον συκγεκριμενο τροπο εκπαιδευσης.
H φρενιτιδα οταν ερχεται καλεσμενος ή του μιλησει καποιος στον δρομο παραδοξως εχει μετριαστει αυτες τις μερες μονο του .
ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΝ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ (ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΜΝΗΜΗΣ) ... ΤΩΡΑ ΛΕΣ:

Ειναι ενας ανθωπος που αγαπαει και δινεται σε αυτο που κανει και συνηστω το τι εχει να προσφερει ανεπιφυλακτα σε οποιον αποφασησει να κανει αυτον τον τροπο εκπαιδευσης. Για αυτο βρησκω ασκοπες τις αποπειρες συζητησεων για το αν ειχα καλο ή κακο εκπαιδευτη.
ΤΟ ΠΙΟ ΑΘΩΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΡΟΜΠΑ, ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΩ ΠΑΛΙ ΚΛΠ ΚΛΠ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΕΚΘΕΤΕΙΣ 4-5 ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΡΙΑ, ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΟΥΤΕ ΟΝΟΜΑ.

ΤΟ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ FORUM ... ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΘΕΤΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ...

Το ''μια χαρά'' πάντως στο τέλος ... ΔΕΝ αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα ... και θα έπρεπε να χαίρεσαι που χαρακτήρισα όλα αυτά ΜΟΝΟ μαλακίες ...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Denis μόλις μπήκα και είδα τα post.

Σίγουρα το να κάνουμε edit σβήνοντας κομμάτια από τα post περιπλέκει τισ καταστάσεις.

Αν για οποιοδήποτε λόγο μετανιώνουμε για κάτι ή δεν το εκφράσαμε καλά για μένα το πιο σωστό είναι να κάνουμε νέο post εξηγώντας πως και γιατί δεν ισχύουν αυτά που γράψαμε.

Και σίγουρα δεν καταλαβαίνω τα περι αποχώρησης. Ποιος ο λόγος??
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3