Προβλήματα με τους γείτονες


10 Ιουλίου 2011
21
0
Exω προβλήματα με τους γείτονες εχω ενα ημιαιμο 16 μηνων περνανε και το βριζουν και αυτο τους γαβγιζη εντονα ειναι λιγο αγρια τι μπορονα κανω για να τους βουλοσο το στομα αν τους καταγραψω με ενα βιντεο και τους παω στην αστυναμια θα κανω τιποτα η ματαιος κοπος...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οι γείτονες σου τι είναι, 5χρονα ή ενήλικοι άνθρωποι?

Δεν γνωρίζω τι και αν μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό.
Απλά πρόσεχε το σκύλο. Μη έχουν κάποιο νοητικό πρόβλημα και κάποια μέρα αποφασίσουν να κάνουν κάτι περισσότερο απο το να φωνάζουν λεκτικά στο σκύλο.
 


10 Ιουλίου 2011
21
0
Ειναι ενηλικες.Να μου την κανουν τι ? Αν εννοεις για καμια φολα το εχουν επιχιριση αλλα ματεα την εχω την εχω μαθη να τρωει μονο απο μενα...
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Αν έχουν επιχειρήσει ήδη να της ρίξουν φόλα πρόσεχε πολυ. Το σκυλι το εχεις έξω ελεύθερο; Μπαίνει καθόλου μέσα στο σπίτι;
 




elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Κοίταξε πιστεύω πως δεν μπορείς να τους κανείς κάποια καταγγελια εκτός του ότι έριξαν φόλα αλλα και για αυτο πως θα τους το αποδείξεις;προστατεψε το σκυλι σου απο αυτούς τους κακιασμενους. Αν το σκυλι ειναι περιορισμένο και δεν μπορει να τους ορμησει δεν υπάρχει λογος να ασχολούνται μαζι του.
 


10 Ιουλίου 2011
21
0
Ο σκυλος ειναι περιορισμενος στην αυλη μου και εξω βγαίνουμε μαζη μονο για βολτα αλλα αυτη με ζαλιζουν συνεχεια με παραπονα θα την αφησω ελευθερη καμια ωρα καΙ οποιον παρι ο χαρος
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ο σκυλος ειναι περιορισμενος στην αυλη μου και εξω βγαίνουμε μαζη μονο για βολτα αλλα αυτη με ζαλιζουν συνεχεια με παραπονα θα την αφησω ελευθερη καμια ωρα καΙ οποιον παρι ο χαρος
?????
Έτσι θα λύσεις τις διαφορες σου δηλαδή;;;; Μπράβο!!!
για να σε ζαλιζουν συνέχεια μάλλον υπάρχει λογος! Αν το σκυλι σου δεν θες να ειναι τόσο επιθετικό προσπάθησε να το κοινωνικοποιησεις, ίσως χρειάζεται εκτόνωση!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο σκυλος ειναι περιορισμενος στην αυλη μου και εξω βγαίνουμε μαζη μονο για βολτα αλλα αυτη με ζαλιζουν συνεχεια με παραπονα θα την αφησω ελευθερη καμια ωρα καΙ οποιον παρι ο χαρος
Βρίζουν το σκύλο? Νομικα τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Εξύβριση σκύλου δεν εχουμε ακόμα ως αδίκημα!
Να τους διαολοστείλεις μπορείς, να αδιαφορείς μπορείς
Να μαζέψεις το σκύλο μπορείς μακρυά από τα κάγκελα της περιφραξης σου, να τους πεις ότι εχεις εγκαταστήσει κάμερες γιατι ξέρεις ότι ρίχνουν φόλες και θα τους πας στον εισαγγελέα, ή θα τους την σερβίρεις για μεσημεριανό. Και στη βόλτα μην αφηνεις το σκύλο να μυρίζει, ασχολείται με κατι πάνω από 3 δευτερόλεπτα, μην σας την εχουν στήσει με φόλα στη βόλτα.
 






10 Ιουλίου 2011
21
0
Ο σκυλος μου εκτονονετε συνεχεια στην καθημερινη του βολτα μια με μιαμιση ωρα καθε μερα τρεχει μεσα σε κατι χωραφια εδω στο χωριο οσο για την κοινωνικοποίηση η λιζα μου στην βολτα της ειναι κυρια γιατι παμε και σε παρκα που εχει παιδακια και δεν εχω κανενα προβλιμα .Το προβλημα ειναι οταν την εχω στο σπιτι και οχι σε ολους ειναι σε 5 με 6 ατομα.Τουλαχιστον να τους ταρακουνισω με κατι βρε παιδια . Ενταξη πιο πανω που ειπα να την λυσω και οποιον παρη ο χαρος το ειπα γιατι λιγο πιο πριν τσακοθικα με εναν Μ.....γιατι την εβρισε μπροστα μου και τον εκανα παρατηρηση ...
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
άλλοι δουλειά να κάνουν δεν έχουν αυτοί και πειράζουν το σκυλί σου!την επόμενη φορά βγές έξω έξω και δείρε τον,αν κόλλαγε στην σκύλα μου κανένας θα τον βούταγα.

προσπάθησε να την έχεις μαζί σου τα βράδια και πρόσεχε γενικά,αν βρείς κάποιον τρόπο να το σταματήσεις με την αστυνομία η τους γύρω κατοίκους(αν είναι ανυχτόμυαλοι καλώς).
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο σκυλος μου εκτονονετε συνεχεια στην καθημερινη του βολτα μια με μιαμιση ωρα καθε μερα τρεχει μεσα σε κατι χωραφια εδω στο χωριο οσο για την κοινωνικοποίηση η λιζα μου στην βολτα της ειναι κυρια γιατι παμε και σε παρκα που εχει παιδακια και δεν εχω κανενα προβλιμα .Το προβλημα ειναι οταν την εχω στο σπιτι και οχι σε ολους ειναι σε 5 με 6 ατομα.Τουλαχιστον να τους ταρακουνισω με κατι βρε παιδια . Ενταξη πιο πανω που ειπα να την λυσω και οποιον παρη ο χαρος το ειπα γιατι λιγο πιο πριν τσακοθικα με εναν Μ.....γιατι την εβρισε μπροστα μου και τον εκανα παρατηρηση ...
Την επόμενη εχε το λάστιχο του νερου πρόχειρο και ανοιχτο... και ρίξε!
 


badis

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
57
1
Δείρε τον ο ένας, θα τον αμολήσω κι όποιον πάρει ο χάρος ο άλλος. Κατ' αρχήν, μήπως το σκυλί όταν είναι στην αυλή γαβγίζει και μπορεί να ενοχλεί τους γείτονες; Θα ξέρεις ότι αν γίνεται αυτό έχουν κάθε δικαίωμα να είναι ενοχλημένοι και είναι δικαίωμα επίσης του καθενός να μην θέλει δίπλα στο σπίτι του να ακούει ένα σκυλί να γαβγίζει. Φυσικά δεν είναι δικαίωμά του, ούτε να ρίχνει φόλες, ούτε να το βρίζει, ούτε να το σαπίζει στο ξύλο. Αν γίνονται αυτά, η λύση είναι η καταγγελία τους στην αστυνομία.

Μήπως να προσπαθούσες να βάλεις το σκυλί μέσα στο σπίτι; Μήπως να προσπαθούσες να το βοηθήσεις με έναν εκπαιδευτή ώστε να μην γαβγίζει άσκοπα όταν είναι στον κήπο;
 


10 Ιουλίου 2011
21
0
Βρε παιδια σκυλος ειναι δεν θα γαυγισει με αυτα που λενε την ερμη την σκυλα.Τι να κανει αν ηταν ανθρωπος θα τους πλακωσε στα μπινελικια.Με λιγα λογια μονο να τους φοβισω μπορω με αστυνομια αλλα δικαιο δεν θα βρω? Θα το κανω ομως...
 


badis

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
57
1
Κοίταξε, δεν λέω σκύλος είναι και θα γαβγίσει. Από τη στιγμή όμως που είναι δεσποζόμενος από εσένα, έχεις εσύ την ευθύνη ώστε να μην ενοχλεί τους γείτονες. Αν δεν απατώμαι υπάρχει νομοθεσία που απαγορεύει δεσποζόμενους σκύλους να βρίσκονται μόνιμα σε αυλές και μπαλκόνια. Αν βλέπεις ότι ενοχλεί τους γείτονες, μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσεις να έχεις τον σκύλο μέσα στο σπίτι και να κοιμάται εκεί.
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Κοίταξε, δεν λέω σκύλος είναι και θα γαβγίσει. Από τη στιγμή όμως που είναι δεσποζόμενος από εσένα, έχεις εσύ την ευθύνη ώστε να μην ενοχλεί τους γείτονες. Αν δεν απατώμαι υπάρχει νομοθεσία που απαγορεύει δεσποζόμενους σκύλους να βρίσκονται μόνιμα σε αυλές και μπαλκόνια. Αν βλέπεις ότι ενοχλεί τους γείτονες, μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσεις να έχεις τον σκύλο μέσα στο σπίτι και να κοιμάται εκεί.
αυτο που λες ισχύει μονο αν η αυλή είναι σε πολυκατοικια(κοινόχρηστους χώρος ) το ίδιο και με το μπαλκόνι( αν είναι και αυτο σε πολυκατοικια )
 


10 Ιουλίου 2011
21
0
αυτο που λες ισχύει μονο αν η αυλή είναι σε πολυκατοικια(κοινόχρηστους χώρος ) το ίδιο και με το μπαλκόνι( αν είναι και αυτο σε πολυκατοικια )

Βρε badis σε χωριο ειμαι και το εχω περιφραγμενοτο το χωρο γυρο απο το σπιτι τι αλλο να κανω?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Υπάρχουν και οι κανόνες καλής γειτονία, άτυποι και μη!

Με αυτό θέλω να πω ότι δεν θα πρέπει να μην μας ενδιαφέρει και καθόλου αν ο σκύλος γαβγίζει έστω και αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας!Δηλαδή είναι λίγο ενοχλητικό αν πηγαίνει γάβα γούβα όλο το απόγευμα!

Μην καταχραζόμαστε τους νόμους και το τι μας επιτρέπεται...

Αν εντόπισες ότι η σκύλα γαβγίζει σε συγκεκριμένους, κάνε τους μια παρατήρηση σε στυλ συζήτησης και μετά δες και την ίδια την σκύλα και έπειτα δες και αν κάνεις εσύ λάθος έχοντας την στην αυλή!
Αν συνεχίζει να γαβγίζει και να ενοχλεί χωρίς αυτούς τους συγκεκριμένους μάλλον οι απ'έξω δεν φταίνε και φταίει η σκύλα σου ή εσύ!