Προς τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες Pitbull


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Θα με ενδιέφερε ειλικρινά να μάθω, εάν φυσικά κάποιος γνωρίζει, από που προήλθαν τα πρώτα πιτμπουλ στην Ελλάδα και αν μπαίνει νέο αίμα μέσα τα τελευταία χρόνια.
Το πρώτο σύγχρονο ΑPBT ήρθε στην Ελλάδα τη δεκαετία του ‘80. Το έφερε ένας Αμερικανός λοχίας που υπηρετούσε τότε στη βάση του Ελληνικού. Φεύγοντας το άφησε σε έναν Γλυφαδιώτη. Όταν έγινε κατανοητό τί έκανε στο dog fighting όλοι όσοι ασχολούνταν μέχρι τότε με το «σπορ» και είχαν άσχετες ράτσες, στράφηκαν στα πιτ. Με διάφορους τρόπους έφεραν σκύλους από Αμερική αλλά και από Δυτική Ευρώπη.
Μέχρι το 2000 περίπου η ποιότητα των πιτ που είχαν έρθει Ελλάδα ήταν μέτρια. Από τότε και μετά ήρθαν καταπληκτικά σκυλιά από τους καλύτερους pitmen από Αμερική, Μεξικό και Ρωσσία κυρίως. Οι ντόπιοι ωρίμασαν, οι γνώσεις τους πολλαπλασιάστηκαν και η ποιότητα των σκύλων αυξήθηκε τόσο που πλέον έκαναν και εξαγωγή.
Τα τελευταία 4-5 χρόνια λόγω των αυστηρών ποινών στις κυνομαχίες οι περισσότεροι παλιοί τα παράτησαν, διέλυσαν τα yards τους και σκόρπισαν τα σκυλιά τους σε γνωστούς και φίλους ως πετς. Πλέον με το «σπορ» ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά οι συμπαθείς Ρομά και Ρωσσοπόντιοι.

Τα πιτ στην Ελλάδα ήταν αυθεντικά και καθαρόαιμα, στην πλειοψηφία τους από πολύ καλά αίματα. Η ζημιά έγινε με τα Amstaf που ήρθαν για εκθέσεις και αφού αυξήθηκαν σε αριθμούς, σε πολλές περιπτώσεις διασταυρώθηκαν με πιτ, με διασταυρώσεις με άλλες ράτσες και με γέννες που έβαζε ο οποιοσδήποτε κάτοχος χωρίς κανένα κριτήριο αναπαραγωγής.
Πλέον, υπάρχουν λίγες συγκεκριμένες «οικογένειες» με πολύ καλούς έως άριστους σκύλους, αλλά είναι πολύ δύσκολο να τις βρει κάποιος. Η μεγάλη πλειοψηφία των πιτ που κυκλοφορεί είναι απλά πιτοειδή. Δυστυχώς.

Είναι δεδομένο πως εκτρεφονται από αρκετούς ιδιωτες στην χώρα μας.
Ακόμα κι εδώ μέσα κατά καιρούς έχουν υπάρξει μηνύματα επίδοξων εκτροφεων που ζητάνε συμβουλές.
Κανείς από τους σοβαρούς εκτροφείς πιτ δεν μπήκε ποτέ εδώ μέσα, ούτε και ζήτησε συμβουλές.

Δεν γνωρίζω αν γίνεται κάποια καταγραφη των σκύλων
Γίνεται, ή τουλάχιστον γίνονταν.

αν υπάρχουν φανερές ή κρυφές οργανωμένες "κρίσεις" σκύλων και "εξετάσεις" χαρακτήρα.
Οι μόνες κρίσεις κι εξετάσεις των πιτ γίνονταν στο «κουτί». Εδώ και μερικά χρόνια οι ιθαγενείς σταμάτησαν κι ασχολούνται μόνο ευπαθείς ομάδες με τραγικές συνέπειες για τους άτυχους σκύλους τους.

Πάντως, αναφορές και πηγές (φωτογραφίες και γραπτές ιστορίες) αποδεικνύουν οτι πιτ υπήρχαν στην Ελλάδα πολύ πριν τη δεκαετία του 1980. Υπάρχουν φωτογραφίες με ρεμπέτες και κουτσαβάκηδες με τους σκύλους τους που τους έβαζαν σε κυνομαχίες από τη δεκαετία του 1930 τουλάχιστον. Άγνωστη η προέλευσή τους και πάντως αυτοί χάθηκαν εντελώς στη συνέχεια, μέχρι που επανήλθαν τη δεκαετία του ‘80.

Την προσωπική μου άποψη για την ιστορία και την καταγωγή των πιτ (μπουλντόγκ κατ´ εμέ επί το ορθότερον) την έχω καταθέσει και υποστηρίξει εδώ :
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Υπάρχουν φωτογραφίες με ρεμπέτες και κουτσαβάκηδες με τους σκύλους τους που τους έβαζαν σε κυνομαχίες από τη δεκαετία του 1930 τουλάχιστον.

από που προκύπτει αυτή η πληροφορία;
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αυτό που κολλάμε στους τύπους για απλά θέματα δε μπορώ να το καταλάβω... :)

Δε νομίζω πως ο τίτλος ή το θέμα "προσβάλει" κάποια φυλή ή τύπο σκύλων. Μιλά για ανεύθυνους ιδιοκτήτες και ειδικότερα σκύλων Pit Bull διότι αυτό συνάντησε το μέλος στο συμβάν (σύμφωνα με την δική του κρίση και τα όσα μετέφερε).

Αν συναντούσε (και σίγουρα έχει συναντήσει) ανεύθυνο ιδιοκτήτη Chihuahua ή Γκριφόν Κανίς θα χαμογελούσε και δεν θα άνοιγε θέμα στο φόρουμ... Μήπως αυτό δεν κάνουμε οι περισσότεροι;

Ο λόγος είναι απλός... Η συνάντηση με έναν ανεύθυνο ιδιοκτήτη Pit Bull, Dogo Argentino, Caucasian Ovcharka, Malinois είναι ικανή να μας κάνει να "χεστούμε πάνω μας", τόσο για την σωματική ακεραιότητα του σκύλου μας όσο και για την δική μας.

Η συνάντηση με τον ανεύθυνο ιδιοκτήτη Chiuahua, Maltese, Yorkshire μας κάνει να χαμογελάμε και ίσως να σχολιάζουμε με ηρεμία και δόσεις χιούμορ.

@TheBestBoi

Ωραίες οι φωτογραφίες με τα παιδάκια αλλά δεν νομίζω να υποστήριξε κανείς ότι τα Pit Bull είχαν/έχουν ως εργασία να κυνηγάνε, να συγκρατούν και να σκοτώνουν... παιδάκια!




Υπάρχουν, λοιπόν, σκυλιά που έχουν εκτραφεί και έχουν επιλεχθεί για να κυνηγούν, να συλλαμβάνουν και να σκοτώνουν μεγάλα ή μικρά θηράματα. Αυτά τα σκυλιά, για να το κάνουν αυτό με επιτυχία, χρειάζεται να διαθέτουν κάποια χαρακτηριστικά. Αυτά τα χαρακτηριστικά τα καθιστούν ιδανικά για την εργασία τους, αλλά και για άλλες εργασίες που πλέον είναι παράνομες (στην Ελλάδα είναι παράνομο και το κυνήγι με σκυλιά σύλληψης).

Δυστυχώς, στα χέρια ανθρώπων που δεν έχουν γνώση και σεβασμό για ανθρώπους και σκύλους, αυτά τα σκυλιά μπορεί να αποτελέσουν σοβαρό πρόβλημα. Μπορεί να είναι σκύλοι Pit Bulls ή Staffordshire Bull Terrier... Μπορεί να είναι Dogo Argentino ή Cane Corso... Μπορεί να είναι Jack Russel ή Jagd Terrier...

Φυσικά, όλα τα σκυλιά μπορούν και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δαγκώσουν και να προκαλέσουν μικρή ή μεγαλύτερη ζημιά.

Υπάρχει μια "πολιτική ορθότητα" και στον κόσμο των σκύλων πλέον, έχω την εντύπωση, που σχεδόν απαγορεύει το δάγκωμα στα σκυλιά...

Δηλαδή, αν κάποιος (όχι ο ιδιοκτήτης) πειράξει το φαγητό του σκύλου και δαγκωθεί είναι πολύ κακό, αν κάποιος (όχι ο ιδιοκτήτης) τραβήξει την ουρά ή πιάσει τα @@ του σκύλου και δαγκωθεί είναι ανεπίτρεπτο, αν ένας σκύλος τσακωθεί και δαγκώσει έναν άλλο σκύλο πρέπει να του γίνει ευθανασία... Νομίζω πως δεν είμαστε στο σωστό μονοπάτι.

Σχεδόν δεν επιτρέπουμε στα σκυλιά να είναι σκυλιά ποια. Προσπαθούμε να προσομοιώσουμε μια εικόνα τύπου Disney στο σκύλο. Έναν σκύλο που βιώνει ακριβώς τα ίδια συναισθήματα με τον άνθρωπο, με τον ίδιο τρόπο, για τους ίδιους λόγους. Έναν σκύλο που ερωτεύεται, που νιώθει νόστο, που κατανοεί την έννοια του θανάτου, που αγαπά ακόμα και τον δυνάστη του άνθρωπο...

Ένα σκύλο που πρέπει να έχει γνώση, κοινή λογική και σεβασμό που δεν διαθέτουμε καν εμείς!

Πρέπει να μάθουμε τι είναι σκύλος ξανά από την αρχή, μάλλον... Από την άλφα-βήτα... Να ξέρουμε που κάνουμε τι και πότε. Να μάθουμε πως κάνουμε τι και που... Δεν είναι τόσο πολύπλοκο αν απλά σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και τα σκυλιά μας.

Βέβαια, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα το κάνουμε και θα συνεχίσουμε όπως επιθυμούμε (σαν κοινωνία) και... καλά να είμαστε να τα συζητάμε... :)

@AGRIAN

Έχω την εντύπωση ότι τα πρώτα Pit Bulls ήρθαν πριν το 1980... Ως πιτσιρικάς είχα γνωρίσει ηλικιωμένους με Pit Bull, Bullmastiff και Ca de Bou (!)
 
Last edited:


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.089
20
Πάτρα
Αυτό που κολλάμε στους τύπους για απλά θέματα δε μπορώ να το καταλάβω... :)

Δε νομίζω πως ο τίτλος ή το θέμα "προσβάλει" κάποια φυλή ή τύπο σκύλων. Μιλά για ανεύθυνους ιδιοκτήτες και ειδικότερα σκύλων Pit Bull διότι αυτό συνάντησε το μέλος στο συμβάν (σύμφωνα με την δική του κρίση και τα όσα μετέφερε).

Αν συναντούσε (και σίγουρα έχει συναντήσει) ανεύθυνο ιδιοκτήτη Chihuahua ή Γκριφόν Κανίς θα χαμογελούσε και δεν θα άνοιγε θέμα στο φόρουμ... Μήπως αυτό δεν κάνουμε οι περισσότεροι;

Ο λόγος είναι απλός... Η συνάντηση με έναν ανεύθυνο ιδιοκτήτη Pit Bull, Dogo Argentino, Caucasian Ovcharka, Malinois είναι ικανή να μας κάνει να "χεστούμε πάνω μας", τόσο για την σωματική ακεραιότητα του σκύλου μας όσο και για την δική μας.

Η συνάντηση με τον ανεύθυνο ιδιοκτήτη Chiuahua, Maltese, Yorkshire μας κάνει να χαμογελάμε και ίσως να σχολιάζουμε με ηρεμία και δόσεις χιούμορ.

@TheBestBoi

Ωραίες οι φωτογραφίες με τα παιδάκια αλλά δεν νομίζω να υποστήριξε κανείς ότι τα Pit Bull είχαν/έχουν ως εργασία να κυνηγάνε, να συγκρατούν και να σκοτώνουν... παιδάκια!




Υπάρχουν, λοιπόν, σκυλιά που έχουν εκτραφεί και έχουν επιλεχθεί για να κυνηγούν, να συλλαμβάνουν και να σκοτώνουν μεγάλα ή μικρά θηράματα. Αυτά τα σκυλιά, για να το κάνουν αυτό με επιτυχία, χρειάζεται να διαθέτουν κάποια χαρακτηριστικά. Αυτά τα χαρακτηριστικά τα καθιστούν ιδανικά για την εργασία τους, αλλά και για άλλες εργασίες που πλέον είναι παράνομες (στην Ελλάδα είναι παράνομο και το κυνήγι με σκυλιά σύλληψης).

Δυστυχώς, στα χέρια ανθρώπων που δεν έχουν γνώση και σεβασμό για ανθρώπους και σκύλους, αυτά τα σκυλιά μπορεί να αποτελέσουν σοβαρό πρόβλημα. Μπορεί να είναι σκύλοι Pit Bulls ή Staffordshire Bull Terrier... Μπορεί να είναι Dogo Argentino ή Cane Corso... Μπορεί να είναι Jack Russel ή Jagd Terrier...

Φυσικά, όλα τα σκυλιά μπορούν και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δαγκώσουν και να προκαλέσουν μικρή ή μεγαλύτερη ζημιά.

Υπάρχει μια "πολιτική ορθότητα" και στον κόσμο των σκύλων πλέον, έχω την εντύπωση, που σχεδόν απαγορεύει το δάγκωμα στα σκυλιά...

Δηλαδή, αν κάποιος (όχι ο ιδιοκτήτης) πειράξει το φαγητό του σκύλου και δαγκωθεί είναι πολύ κακό, αν κάποιος (όχι ο ιδιοκτήτης) τραβήξει την ουρά ή πιάσει τα @@ του σκύλου και δαγκωθεί είναι ανεπίτρεπτο, αν ένας σκύλος τσακωθεί και δαγκώσει έναν άλλο σκύλο πρέπει να του γίνει ευθανασία... Νομίζω πως δεν είμαστε στο σωστό μονοπάτι.

Σχεδόν δεν επιτρέπουμε στα σκυλιά να είναι σκυλιά ποια. Προσπαθούμε να προσομοιώσουμε μια εικόνα τύπου Disney στο σκύλο. Έναν σκύλο που βιώνει ακριβώς τα ίδια συναισθήματα με τον άνθρωπο, με τον ίδιο τρόπο, για τους ίδιους λόγους. Έναν σκύλο που ερωτεύεται, που νιώθει νόστο, που κατανοεί την έννοια του θανάτου, που αγαπά ακόμα και τον δυνάστη του άνθρωπο...

Ένα σκύλο που πρέπει να έχει γνώση, κοινή λογική και σεβασμό που δεν διαθέτουμε καν εμείς!

Πρέπει να μάθουμε τι είναι σκύλος ξανά από την αρχή, μάλλον... Από την άλφα-βήτα... Να ξέρουμε που κάνουμε τι και πότε. Να μάθουμε πως κάνουμε τι και που... Δεν είναι τόσο πολύπλοκο αν απλά σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και τα σκυλιά μας.

Βέβαια, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα το κάνουμε και θα συνεχίσουμε όπως επιθυμούμε (σαν κοινωνία) και... καλά να είμαστε να τα συζητάμε... :)

@AGRIAN

Έχω την εντύπωση ότι τα πρώτα Pit Bulls ήρθαν πριν το 1980... Ως πιτσιρικάς είχα γνωρίσει ηλικιωμένους με Pit Bull, Bullmastiff και Ca de Bou (!)
Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση. Δεν προσπάθησα να είμαι προσβλητική προς την ράτσα... Αν και οι περισσότεροι αυτό κατάλαβαν, ίσως και εγώ δεν το διατύπωσα σωστά.
 
  • Like
Reactions: canis


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
816
929
27
φιλε/η canis, η συναντηση με ενα εκτος ελεγχου chihuahua, JRT, yorkie, etc. με κανει να "μουτσουνιαζω" ακριβως οσο με κανει μια συναντηση με ενα εκτος ελεγχου δυναμικο, μεγαλοσωμο σκυλο. η ανευθυνοτητα γενικα με ενοχλει. η αμαθεια των ανθρωπων γενικα με ενοχλει. οπως δεν θελω το δικο μου σκυλι να ενοχλει αλλους η να εχει επιθετικη συμπεριφορα, ετσι δε θελω να μας ενοχλουν αλλοι, ειτε εχουν ντογκο, ειτε εχουν πεκινουα. και εν τελη, στην γειτονια μου εχουμε σκυλια ολων τον ειδων. μην μπουμε παλι στο τρυπακι του καθαροαιμου/ημιαιμου γιατι εχει συζητηθει μεχρι τελους, αλλα με βαση τον φαινοτυπο τους, καποια τα λες και ρατσας. εχουμε πιτμπουλ, εχουμε ντογκο, εχουμε μαστιφοειδη, εχουμε πρεσα, εχουμε βελγους, εχουμε ντομπερμαν, εχουμε ροτ, κλπ κλπ κλπ. απο ολα αυτα που σου αναφερω, δεν ειχα μεχρι στιγμης, στον εναν χρονο που εχω τον σκυλο μου, καμια αρνητικη συναντηση. αρνητικες συναντησεις ειχα μονο με ημιαιμα. στο παρκο εχουν παει να του επιτεθουν 3 μεγαλοσωμα, σε 3 διαφορετικες περιστασεις, και κανεναν δεν ητανε καθαροαιμο γνωστης δυναμικης φυλης. ενω ενα καθαροαιμο αμσταφ που ειχε μπει μεσα, με κολαρο και στηθολουρο με καρφια, γυμνασμενο και ομορφο κορμι, δεν εκανε στον δικο μου απολυτως τιποτα. διορθωσε ομως αγρια ενα ποιντερ που το ενοχλουσε. εγω λοιπον, εχοντας ενα μικροσωμο σκυλι, οχι, δεν αλλαζω πεζοδρομιο οταν βλεπω μεγαλοσωμο σκυλο δυναμικης φυλης. κανω τις απαραιτητες συστασεις, κοβω βλεφαρο στο αφεντικο, και αναλογα αν δω οτι ο ανθρωπος εχει μυαλο στο κεφαλι του, και φυσικα δω την σταση σωματος του σκυλου, γινεται η γνωριμια. αν δεν νιωσω ανετα και υπαρχουν κοκκινες σημαιες, συνεχιζω την βολτα χωρις πολλα πολλα.

δεν ειπα ποτε πως διαφωνω με αυτο που λες περι δαγκωματος. και εγω πιστευω οτι καταπιεζουμε τα σκυλια μας πολυ. πιστευω πως το λαθος που κανουν πολλοι ιδιοκτητες, ειναι πως οταν το σκυλι τους παει να κανει οχι επιθεση, αλλα διορθωση σε ενα σκυλι που το ενοχλει, η εχει αναρμοστη συμπεριφορα, για να μην φανουν ανευθυνοι, αμεσως τραβανε λουρια και βαζουν τις φωνες, με αποτελεσμα ο σκυλος να μαθει πως: προειδοποιηση=λαθος, αρα παω κατευθειαν σε κανονικη επιθεση πριν δωσω σημαδια οτι με ενοχλουν. αυτο ενδεχομενως να προκαλει και πολλες απο αυτες τις επιθεσεις που βλεπουμε απο δυναμικες φυλες, και οι ανθρωποι λενε πως "δεν εδωσε κανενα σημαδι πριν επιτεθει".

οσο για το αν το θεμα η ο τιτλος προσβαλει τα πιτμπουλ, πιστευω πως η επιλογη του τιτλου ηταν κακιστη, οπως αλλιως ειπα και στο πρωτο μου ποστ. αν ηταν ενα ημιαιμο η ενα τσιουαουα, οπως λες, μαλλον η θεματοθετρια θα ειχε γελασει απλα, και δε θα ειχε φτιαξει ποτε αυτο το νημα. αλλα, αν ειναι πιτμπουλ, ροτβαιλερ, ντομπερμαν κ.ο.κ. βλεπεις πως οι ανθρωποι θελουν με καθε ευκαιρια να τα κακολογισουν.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.089
20
Πάτρα
Η συνάντηση με τον ανεύθυνο ιδιοκτήτη Chiuahua, Maltese, Yorkshire μας κάνει να χαμογελάμε και ίσως να σχολιάζουμε με ηρεμία και δόσεις χιούμορ.
Και ναι έχω γνωρίσει ιδιοκτήτη ενός Μαλτέζ το οποίο όποιον δει μπροστά του (Δεν πάει να είναι ενήλικας, παιδί ή σκυλί) γαβγίζει σαν να μην υπάρχει αύριο. Και μιλάω για το επίμονο γάβγισμα, δεν σταματάει αν δεν βρεθεί τουλάχιστον 100 μέτρα μακριά από το ερέθισμα. Ούτε το δικό μου σκυλί τα πάει καλά με άλλα σκυλιά (νομίζω το ανέφερα ήδη). Όμως αποφεύγω πλέον να την φέρνω κοντά σε άλλα σκυλιά και χρησιμοποιώ την μέθοδο που χρησιμοποιούν μερικοί εκπαιδευτές όπου αλλάζουν κατεύθυνση με το που αρχίσει ο σκύλος να γαβγίζει και το κάνω όσες φορές χρειαστεί μέχρι να καταλάβει ότι όσο γαβγίζει τόσο θα πηγαίνουμε πίσω. Ωστόσο ποτέ δεν έχει δαγκώσει άλλο σκύλο και σε μια περίπτωση έδωσε πολλαπλά warnings σε έναν σκύλο ελεύθερο (Ο ιδιοκτήτης του βρισκόταν πιο πέρα και μιλούσε σε έναν άλλον κύριο) που έτρεξε προς το μέρος της να την μυρίσει και εκείνη φοβήθηκε και κρύφτηκε πίσω μου και του γάβγισε 1-2-3 φορές και την πήρα και φύγαμε αλλά συνέχισε να μας ακολουθεί και λεω στην ιδιοκτήτη "Μπορείτε να φωνάξετε το σκυλί σας να έρθει προς το μέρος σας; Η δική μου φοβάται και το σκυλί σας μας ακολουθεί παντού" αλλά απλώς με κοίταξε και χαμογέλασε. Στην τελική αφού δεν είδα ανταπόκριση απλώς πέρασα τον δρόμο και έφυγα (Δεν έβγαινε εκτός δρόμου). Ούτε αυτό δεν μου αρέσει για παράδειγμα και εξακολουθώ να το θεωρώ ανευθυνότητα αλλά δεν θα κάνω νήμα για αυτό. Όπως επίσης καταλαβαίνω ότι από εκ μέρους μου δεν είναι καλό που έχω έναν σκύλο που δεν τον έμαθα από νωρίς να είναι ήρεμος με άλλα σκυλιά και να μην γαβγίζει, και θα το χαρακτήριζα και αυτό ανευθυνότητα, δεν το θεωρώ τόσο σοβαρό όσο να έχεις μια ράτσα μεγαλύτερης ισχύος και απλά να μην μπορείς να την ελέγξεις. Επιπλέον δεν με ενοχλεί αν το σκυλί οποιουδήποτε γαβγίζει (είτε στο δικό μου είτε σε άλλα) όσο βρίσκονται σε λουρί και ο ιδιοκτήτης έχει έλεγχο πάνω τους.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@TheBestBoi

Το μέτρο και το κριτήριο δεν είναι η δική σου, η δική μου "ενόχληση" ή ανοχή ή του παραδίπλα. Όλα τα σκυλιά ανήκουν σε φυλές ή τύπους και οι φυλές και οι τύποι ξεχωρίζουν από ορισμένα χαρακτηριστικά, τόσο μορφολογικά όσο και ταπεραμέντου/χαρακτήρα.

Η περιπτωσιολογία και τι έχει συμβεί στον κάθε έναν από εμάς, στο "χ" χρονικό διάστημα, με τους "ψ" σκύλους μικρή σημασία έχει.

Εμένα τα σκυλιά μου δε ξέρω τι θέλουν να "διορθώσουν" στις γάτες και τα μεσαία και μεγαλόσωμα σκυλιά που συναντάμε... Σίγουρα κάτι βλέπουν που χρήζει διόρθωσης, το καταλαβαίνω από το "κλακ" της μασέλας, αλλά δε θέλω να το δω να "διορθώνεται"... και φροντίζω για αυτό.

Το ίδιο επιθυμώ και για όσους θέλουν να αποφύγουν "διορθώσεις". Να φροντίζουν να έχουν τα σκυλιά υπό έλεγχο και να εκτονώνουν τα σκυλάκια τους σύμφωνα με το ταπεραμέντο και τα χαρακτηριστικά του σκύλου τους, με ασφάλεια και αγάπη για όλους.

Επίσης, δεν δίνουν όλα τα σκυλιά τα ίδια σήματα... ΚΑΙ για αυτό παίζει ρόλο ο τύπος ή η φυλή του σκύλου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μα τι λες τώρα...
Παίζει ρόλο η φυλή ή ο τύπος;;;

Θεωρώ πως είναι οξύμωρο να λέμε πως "κακολογουνται" ή "προβάλλονται" τα πιτ, όταν περιγράφεται η τυπική συμπεριφορά τους.
Αντιθέτως είναι τιμητικό για αυτά τα σκυλιά, γιατί επιτελούν την εργασία τους.
Απλα το κάνουν σε λάθος χώρο και με λάθος σκυλιά.
Εκεί φταίει ο ιδιοκτήτης.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι κηδεμόνες που πιστεύουν πως τα πιτμπουλακια κυνηγάνε.... πεταλούδες.
Αυτοί είναι ακόμα πιο επικίνδυνοι γιατί δεν εχουν επίγνωση του εν δυνάμει όπλου που έχουν στα χέρια τους.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
816
929
27
Και κατι αλλο βρε παιδια, λυστε μου την απορια. Τα πιτμπουλ εχουν φτιαχτει για να σκοτωνουν μεγαλοσωμα και δυνατα ζωα οπως οι ταυροι, οι αγριοχοιροι κλπ, και λετε πως αυτο τα κανει αυτοματα και επιθετικα προς αλλα σκυλια. αν ειναι ετσι, τα τζακ ρασελ που φτιαχτηκαν για να κυνηγανε αλεπουδες, η τα δανεζοσουηδικα φαρμοσκυλα που μπαινουν σε λαγουμι και σκοτωνουν ποντικια, δεν πρεπει και αυτα να ειναι αυτοματα επιθετικα σε σκυλια? κατι δε μου κολλαει σε αυτη την καραμελα, οτι επειδη ενα ζωο εχει φτιαχτει για να κυνηγαει/σκοτωνει θηραμα, αυτο το κανει "εν δυναμει οπλο". δεν εχω δει ποτε μου ανθρωπο αν λεει οτι τα τζακ ρασελ ειναι επικινδυνα προς σκυλια μεσαιου μεγεθους επειδη κυνηγαει αλεπουδες ας πουμε. εχω δει μονο να λενε πως ειναι υπερκινητικα και χρειαζονται πολλη ασκηση, πραγμα αληθες. ομως και η κουτση μαρια παει και παιρνει τζακ ρασελ για το παιδι της, και το κατανταει νευροσπαστο και 20 κιλα. εκει ομως γελαμε.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τα Pit Bulls κακολογούνται όταν τους αποδίδονται επιθέσεις σε ζώα ή ανθρώπους σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα και παρόμοιες "γνώσεις":

unnamed.jpg

Επίσης, κακολογούνται όταν θεωρούνται "οι απόλυτοι φύλακες" και "man stoppers" όταν η βασική τους εκτροφή είχε σαν δομικό στοιχείο να μην παρουσιάζουν επιθετικότητα σε άνθρωπο, ακόμα και την στιγμή που τσακώνονται με άλλο ζώο και "δεν βλέπουν μπροστά τους". Ο άνθρωπος έπρεπε να μπορεί να τα αρπάξει, να τα αγκαλιάσει και να βάλει τα χέρια του πολύ κοντά στο στόμα. Επίσης, άλλαζαν πολύ συχνά χέρια και ιδιοκτήτες.

Μα για αυτό λέμε πως ακόμα και αν δεν σε ενδιαφέρουν "οι εκθέσεις" και "τα χαρτιά", από τη στιγμή που θες να έχεις σκύλο θα πρέπει να μάθεις 5-10 πράγματα για φυλές και τύπους, για χαρακτηριστικά και κληρονομικότητα... Διότι ο σκύλος που θα πάρεις, ακόμα και αν είναι πολύαιμος, φέρει μέσα του χαρακτηριστικά από άλλους σκύλους... Δεν προήλθε από παρθενογένεση ή από τον Σείριο.

@TheBestBoi

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου! ...και ναι, ένα τυπικό Jack Russel, ένα τυπικό Jagd Terrier, ένα τυπικό Patterdale, κ.ο.κ. είναι πολύ πιθανό και στα πλαίσια του φυσιολογικού να σκοτώσει μια γάτα (τη γάτα σου) ή ένα σκυλάκι (το σκυλάκι σου).

Δεν πάει να πει ότι θα συμβεί σίγουρα και στο 100% των περιπτώσεων, διότι ελάχιστα πράγματα στον κόσμο μας έχουν 100% πιθανότητα, πόσο μάλλον θέματα που έχουν να κάνουν με ζωντανούς οργανισμούς, περιβάλλον και ανθρώπινη επιρροή. Οι πιο πολλές πιθανότητες και σε βάθος χρόνου όμως γέρνουν σε αυτό... Ξέχνα το "αυτόματα" που έγραψες, δε το υποστηρίζει κανείς.

Το "όπλο" είναι σχετικό, αλλά έχει δοντάκια και δαγκάνει... :)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
από που προκύπτει αυτή η πληροφορία;
Θα σου απαντήσω στο θέμα με τα bulldogs όπου θα ανεβάσω και φωτό. Εδώ ξεφεύγει του θέματος. Εκεί νομίζω (ως ιστορία πλέον) οτι ταιριάζει καλύτερα.

Ποια ήταν/είναι τα κριτήρια αναπαραγωγής;
Για τους pitmen η ικανότητα στην αρένα. Για τους απλούς κατόχους κανένα.

Έχω την εντύπωση ότι τα πρώτα Pit Bulls ήρθαν πριν το 1980... Ως πιτσιρικάς είχα γνωρίσει ηλικιωμένους με Pit Bull, Bullmastiff και Ca de Bou (!)
Κυνομαχίες γίνονταν στην Ελλάδα από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα και αντίστοιχα υπήρχαν πάντα σκύλοι τύπου πιτ. Δες και τις φωτό που θα ανεβάσω στα bulldogs για τον @spyv στα bulldogs. Γι’ αυτό ανέφερα οτι το σύγχρονο ΑΡΒΤ ήρθε τέλη δεκαετίας του 80 γιατί τότε ήρθε από Αμερική το πρώτο πιτ σαν πιτ ή τουλάχιστον τότε έγινε αυτό γνωστό και διαδόθηκε. Φυσικά, μπορεί να ήρθε και νωρίτερα και να έμεινε άγνωστο και ανώνυμο σε κάποια αυλή.
Μπουλμάστιφ και μαστίνο υπήρχαν από πολύ παλιά. Υπάρχει και ελληνική ταινία με τη Βλαχοπούλου με μπουλμάστιφ.
Στα υπόλοιπα που γράφεις, συμφωνώ σε όλα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
816
929
27
@TheBestBoi

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου! ...και ναι, ένα τυπικό Jack Russel, ένα τυπικό Jagd Terrier, ένα τυπικό Patterdale, κ.ο.κ. είναι πολύ πιθανό και στα πλαίσια του φυσιολογικού να σκοτώσει μια γάτα (τη γάτα σου) ή ένα σκυλάκι (το σκυλάκι σου).

Δεν πάει να πει ότι θα συμβεί σίγουρα και στο 100% των περιπτώσεων, διότι ελάχιστα πράγματα στον κόσμο μας έχουν 100% πιθανότητα, πόσο μάλλον θέματα που έχουν να κάνουν με ζωντανούς οργανισμούς, περιβάλλον και ανθρώπινη επιρροή. Οι πιο πολλές πιθανότητες και σε βάθος χρόνου όμως γέρνουν σε αυτό... Ξέχνα το "αυτόματα" που έγραψες, δε το υποστηρίζει κανείς.

Το "όπλο" είναι σχετικό, αλλά έχει δοντάκια και δαγκάνει... :)
συμφωνω ετσι οπως το θετεις. πραγματα που εμεις τα θεωρουμε επιθετικοτητα, ειναι μεσα στην φυση συγκεκριμενων φυλων. η φυση τους ομως, με ΠΟΛΛΗ εκπαιδευση, γνωσεις, και χρονο, μπορει να "καταπιεστει", και να εβρισκεται υπο ελεγχο, ετσι ωστε να μπορει να υπαρχει μια καλη συμβιωση ανθρωπου-σκυλου, και σκυλου-σκυλου. (καπου εδω να πω πως δεν ειναι αναγκη ενα πιτμπουλωειδες να κανει χαρες σε οποιο σκυλι δει, το να μπορει να αγνοει ειναι και αυτο ΠΟΛΥ θετικο, και εμενα μου δειχνει εναν ηρεμο και σωστα εκπαιδευμενο σκυλο). αρα λοιπον, επιστρεφω σε αυτο που ειπα στο πρωτο ποστ μου, ο τιτλος του νηματος θα επρεπε να ειναι "προς τους ανευθηνους ιδιοκτητες σκυλων", και οχι "προς τους ανευθυνηους ιδιοκτητες πιτμπουλ". η ανευθυνοτητα δυστυχως δεν κανει διακρησεις στην φυλη που εχει καποιος. οπως ενα πιτμπουλ μπορει να γινει επικινδυνο στα χερια καποιου, αλλο τοσο μπορει ενα τζακ ρασελ. για του λογου το αληθες, εχω προσωπικα δαγκωθει 2 φορες απο κακοτροπο τζακ ρασελ. δεν πιστευω οτι το πιτμπουλ θελει τρομερη εμπειρια για να το εχει καποιος. πιστευω οτι δεν θα επρεπε να ειναι το πρωτο του σκυλι, αλλα πιστευω πως εαν καποιος ενδιαφερεται πραγματικα και εχει ορεξη να ασχοληθει, και ας μην εχει 30 χρονια εμπειριας, θα μπορεσει να εχει μια υπεροχη συμβιωση με ενα πιτ. ξερω κοπελα που μαζεψε πιτ απο καδο, και ενω δεν ειχε ποτε της σκυλο, και εκπαιδευτη πληρωσε, και νοιαζεται, και εχει ενα υπεροχο σκυλι που αγαπαει ανθρωπους και αλλους σκυλους. χαιρομαι να τους βλεπω. αυτο λοιπον που προσπαθω να πω ειναι οτι θα ηθελα μια μερα να φτασουμε σε σημειο να ΜΗΝ λεμε για ρατσες και ποσο εκεινες φταινε, αλλα να μιλαμε μονο για τον ανθρωπο, διοτι το περισσοτερο ποσοστο του φταιξιματος ειμαστε εμεις, και οχι ο σκυλος. δεν εχει σημασια αν εχουμε πιτμπουλ η τσιουαουα, και τα δυο ΜΠΟΡΟΥΝ και ΘΑ προκαλεσουν σιγουρα ζημια, αν εμεις εχουμε το μυαλο πανω απ'το κεφαλι. μικρο η μεγαλο το δαγκωμα, δε μου λεει κατι, παραμενει δαγκωμα, και δε θα ηθελα ποτε να βρεθω εγω και το σκυλι μου ουτε στα σαγονια ενος πιτμπουλ αλλα ουτε και στα σαγονια ενος μικροσωμου/μεσαιου ημιαιμου η καθαροαιμου σκυλιου. (αν δεν υπαρχει λογος φυσικα. αν κανω η εγω η ο σκυλος μου μαλακια που θα προκαλεσει/πονεσει/τρομαξει το αλλο σκυλι πχ. αν καταλαθος πατησω ουρα η ποδι ενος σκυλου, η αν ο σκυλος μου ενοχλει υπερβολικα ενα σκυλι και επιμενει, τοτε οσο και να μην το θελω, δυστυχως το δαγκωμα απτην μερια του αλλου σκυλου και θα το περιμενω, και θα το δικαιολογισω, παρ'ολο που ειναι ενα κακο συμβαν. και θα κοιταξω απο εκει και περα να προσεχω περισσοτερο για να μην επαναλαβω το λαθος μου.)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καμία εκπαίδευση δεν μπορεί να καταπιεσει ένστικτα που επί τούτου εκτρεφονται. Αυτό που ενδεχομένως μπορεί να κάνει η εκπαίδευση είναι να μάθει εσένα να διαβάζεις σημάδια πριν η αδρεναλίνη φτάσει ένα κλικ πριν το κόκκινο και να αποσπάσεις την προσοχή του σκύλου. Ίσως και ακόμα νωρίτερα (εάν προλαβαίνεις)
Άπαξ και μπει (στα κόκκινα) το ξεχνάς.

Να θυμησω το λεγόμενο arousal threshold που στα τεριε ειδικά είναι πάρα πολύ χαμηλό και φυσικά το gameness.

Κάποιος έλεγε πως πράγματα που περνάνε απαρατήρητα σε έναν μεγάλο δανο πχ θα κάνουν ένα τεριε να εκραγεί σε κλάσματα του δευτερόλεπτου.

Όλα αυτά λοιπόν (και δεκάδες άλλα) έχουν τεράστια σημασία στο πως ένας σκύλος αλληλεπιδρά και αντιλαμβάνεται το περιβάλλον του.

Να το πω λοιπόν με απλά ελληνικά.

Υπάρχουν πολλοί σκύλοι, πολλών φυλών / τύπων στην Ελλάδα που δεν έχουν την τυπική συμπεριφορά για την φυλή τους.
Εάν ξέραμε ποια είναι η τυπική συμπεριφορά κάθε φυλής που μας πλασάρουν, δεν θα πέφταμε στην παγίδα της δήθεν κορεκτιλας.

Πρεπει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, γιατί όσο κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και λέμε μπούρδες για να ωραιοποιησουμε φυλές/τύπους σκύλων, τόσο δίνουμε πάτημα στον κάθε άσχετο και ανιδεο με αυτές, να τις αποκτήσει.

Το μόνο που μπορώ να ελπίζω με αυτή την πρακτική είναι να πέσουν σε ΜΗ ΤΥΠΙΚΑ για την φυλή τους δείγματα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@TheBestBoi

Δεν δείχνεις σεβασμό και "αγάπη" σε κάποιον ή κάτι όταν θες να αλλάξεις "τον πυρήνα" του "είναι" του... Ιδιαίτερα, αν μπορείς να επιλέξεις κάτι άλλο που σου ταιριάζει περισσότερο.

Η "καλή συμβίωση" δεν υφίσταται όταν επιβάλλονται οι όροι του ενός και όταν δεν υπάρχει σεβασμός στις ανάγκες και τον χαρακτήρα του άλλου. Πόσο μάλιστα αν αυτός "ο άλλος" είναι ένας σκύλος που εμείς δημιουργήσαμε ώστε να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, αλλά τώρα θέλουμε να τα αλλάξουμε διότι έτσι μας αρέσει και μας βολεύει.

Δεν ισχύει το "όπως ένα Jack Russel μπορεί να δαγκώσει, άλλο τόσο μπορεί και ένα Pit Bull"... Ίσως να ισχύει στατιστικά στις φορές που μπορεί να το κάνει, αλλά δεν έχει καμία σχέση στο αποτέλεσμα που μπορεί να υπάρξει.

Ένα μεγαλύτερο και δυνατότερο σκυλί είναι και ευκολότερο να προκαλέσει σοβαρή ζημιά ή και θάνατο αν φτάσει στο σημείο να επιτεθεί. Δυναμικά σκυλιά όπως τα Pit Bulls, τα Rottweilers, τα Tosa, τα Fila, τα Bullmastiff και άλλα έχουν εκτραφεί για δυνατό δάγκωμα, για να μπορούν να παλεύουν με πολύ δυνατότερα ζώα. Επίσης, για να έχουν γρήγορες και απότομες αντιδράσεις.

Ποτέ δε μιλάμε για "φταίξιμο" στα σκυλιά. Μιλάμε για χαρακτήρα, μιλάμε για μορφολογία, μιλάμε για χρήση, μιλάμε για ταπεραμέντο, μιλάμε για το τι μπορεί να κάνει, για το τι πρέπει να κάνει, για το τι θα πρέπει να περιμένουμε, τι να προσέξουμε, κλπ...

Από εκεί και πέρα, αν συμβεί κάτι την μικρότερη ευθύνη έχει ο σκύλος αλλά θα πληρώσει με την ζωή του (πιθανό) είτε ως θύμα επίθεσης, είτε ως θύτης με μια επικείμενη ευθανασία. Για αυτό κι εμείς πρέπει να έχουμε γνώσεις, υπευθυνότητα, κοινή λογική και σεβασμό.

Αυτά έρχονται σε αντίθεση με μια αξίωση ομογενοποίησης που έχουμε για τα σκυλιά και τα θέλουμε να είναι όλα ίδια (όπου μας συμφέρει). Έγραψα πιο πάνω για το ότι δεν επιτρέπουμε στα σκυλιά να είναι σκυλιά πλέον και για την εικόνα "τύπου Disney" που προβάλουμε.

Δεν μπορεί να τα θέλουμε όλα... Οι χρήσεις, η συμπεριφορά, οι αντιδράσεις, κλπ. του σκύλου βασίζονται σε χαρακτηριστικά. Αυτά τα έχουμε κατευθύνει, μεγεθύνει, συγκεντρώσει και επιλέξει προσεκτικά και μέσα στα χρόνια σε φυλές και τύπους.

Σίγουρα το γονίδιο δεν είναι το παν στο σκύλο. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν διαφορές και διαφοροποιήσεις. Μα όσο και αν δεν προσδιορίζουν τα γονίδια στο 100% την συμπεριφορά του σκύλου, είναι σίγουρο πως στα χέρια του ηλίθιου και του άσχετου αυτά τα χαρακτηριστικά θα εκφραστούν με τον πιο λανθασμένο τρόπο. Μια βόμβα που περιμένει να εκραγεί και από τύχη δεν θα εκραγεί ποτέ ή θα εκραγεί προκαλώντας μικρές ζημιές.

Αυτό διότι θεωρεί πως μπορεί να κάνει με το σκύλο του ότι και ο άλλος ή ότι του λένε πως ΠΡΕΠΕΙ να κάνει με το σκύλο του. Να πηγαίνει στην καφετέρια, να τον αφήνει ελεύθερο, να τον πηγαίνει σε σκυλοπάρκα, να του γνωρίζει σκυλάκια, να τον χαϊδεύουν όλοι, να του δίνει λιχουδιές στη βόλτα και να "κερνάει" και τα άλλα σκυλάκια...
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τα δικά μου σκυλιά, δε μου το βγάζεις από το μυαλό, σίγουρα φταίνε για κάποια πράγματα...

Δε μπορεί να εξαφανίστηκε το τοστ μου από το τραπέζι του σαλονιού!

:D

Vilm-2.jpg
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ξερω κοπελα που μαζεψε πιτ απο καδο, και ενω δεν ειχε ποτε της σκυλο, και εκπαιδευτη πληρωσε, και νοιαζεται, και εχει ενα υπεροχο σκυλι που αγαπαει ανθρωπους και αλλους σκυλους. χαιρομαι να τους βλεπω. αυτο λοιπον που προσπαθω να πω ειναι οτι θα ηθελα μια μερα να φτασουμε σε σημειο να ΜΗΝ λεμε για ρατσες και ποσο εκεινες φταινε, αλλα να μιλαμε μονο για τον ανθρωπο, διοτι το περισσοτερο ποσοστο του φταιξιματος ειμαστε εμεις, και οχι ο σκυλος. δεν εχει σημασια αν εχουμε πιτμπουλ η τσιουαουα, και τα δυο ΜΠΟΡΟΥΝ και ΘΑ προκαλεσουν σιγουρα ζημια, αν εμεις εχουμε το μυαλο πανω απ'το κεφαλι. μικρο η μεγαλο το δαγκωμα, δε μου λεει κατι
Εχω μαζεψει ροτ απο το βουνο το οποίο εβγαλε θεματα (έφταιγε πολυ και η απειρια μας) αλλα με εκπαίδευση υπομονή και λόγω χαρακτηρα του σκυλου στο τελος ειχα ενα υπεροχο ζωο.
Εχω μαζεψει και ροτ απο το βουνο που στο τέλος εμεινε γιατι αν δεν εμενε σε εμας θα γινοταν ευθανασία. Ακομα και τωρα 4 χρόνια μετα δεν εχει βελτιωθει και δεν θα βελτιωθει.
Κανένα ομως απο τα 2 σκυλια δεν ειχαν τον χαρακτήρα που θα έπρεπε να έχει ενα τυπικό ροτ. Το οτι η κοπελα μαζεψε ενα πιτ απο τα σκουπίδια και έτυχε να της βγει καλο με αλλα σκυλια δεν σημαινει οτι έτσι πρέπει να είναι ή ειναι ολα τα πιτ και καποια ενστικτα οπως ειπε καποιο μελος πιο πανω δεν καταπιεζονται με την εκπαίδευση.
Θελω να πω ότι δεν ειναι ολα τοσο ευκολα οσο τα θεωρούμε ή τα πιστευουμε.
Ειναι πολυ μεγαλο λαθος να θεωρουμε το ιδιο το να σε δαγκωσει ενα μεγαλοσωμο σκυλι με ενα μικροσωμο αφου το τελικο αποτελεσμα θα ειναι η δαγκωνια.
Δεν ξέρω αν ειχες ποτε στην κατοχη σου σκυλο 50 κιλων που θελει να δαγκωσει και να τραυματισει (πολυ ασχημα) καποιον σκυλο και αντίστοιχα εναν σκυλο 5 κιλων που θελει κατι αντιστοιχο. Δεν ειναι καθολου το ιδιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.749
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π