Πρόβλημα με Ροτβάιλερ - Παρακαλώ βοηθήστε


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
παιδια δυστυχως το σκυλακι πεθανε..δεν ξερω απο τι..λογικα μορβα η τυφο..πεθανε χτες αλλα απο σημερα εχω ενα αλλο μικρο ροτβαιλερ το οποιο ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο!
Αν πέθανε από τύφο κακώς έφερες άλλο κουτάβι στο σπίτι.

Ο ιός αντέχει το κρύο, τη ζέστη και μπορεί να επιζήσει μήνες.
 




leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
παιδια τα εχω απολυμανει ολα,δεν τον εχω στους χωρους που ειχα το αλλο..λογικα απο μορβα πεθανε..το μονο που μου λεγανε ηταν βαριας μορφης γαστρεντεριτιδα.το αλλο κουταβι μου το εφερε ο ιδιος,το πηγα σε καλο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι υγιεστατος.νομιζω απο την εξεταση αιματος το αλλο δεν ειχε τυφο.ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι αυτος ειδικα μας εχει τρελανει :D
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
παιδια τα εχω απολυμανει ολα,δεν τον εχω στους χωρους που ειχα το αλλο..λογικα απο μορβα πεθανε..το μονο που μου λεγανε ηταν βαριας μορφης γαστρεντεριτιδα.το αλλο κουταβι μου το εφερε ο ιδιος,το πηγα σε καλο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι υγιεστατος.νομιζω απο την εξεταση αιματος το αλλο δεν ειχε τυφο.ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι αυτος ειδικα μας εχει τρελανει :D
Μα καλά καλέ μου άνθρωπε πήγες και πήρες ΠΑΛΙ απο αυτόν σκυλί?:eek::eek::eek:αντί να πας και να τον πλακώσεις στις μπουνιές??:confused:από ότι βλέπω όλα σε ξετρελαινουν:shock:Πέθανε το προηγούμενο αλλά δεν πειράζει γιατί πηρες τώρα το Φ Ο Β Ε Ρ Ο κουτάβι και είσαι ευτυχισμένος!!Πριν λίγο έλεγες ότι λυπόσουν πολύ για το προηγούμενο..τί να πώ:confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι αυτος ειδικα μας εχει τρελανει :D
Γρήγορα το ξεπέρασες πάντως, μπράβο ;) Και κουτάβι καινούργιο από τον ίδιο :eek::eek::eek: και μέσα στην καλή χαρά... :paja1::paja1::paja1: Δωράκι να υποθέσω; :paja1::paja1:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ποσες ταχυτητες εχει!
ABS?EBS?
Αεροσακους πλαινους?
Ροπες ποτε βγαζει?Χαμηλα,μεσαια,ψηλα!

Η 4κινηση πως παει?

Αφου ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο οκ εισαι!Μην απορησεις αυριο μεθαυριο αν σου βγαλει κανα προβλημα στο σασμαν η το διαφορικο πισω βγαλει δυσπλασια και οι καθρεπτες (τα αυτια δηλαδη) σπασουν (δηλαδη γινουν οπως του Ροτβαιλερ)!

Να προσεξεις λιγο την φλαντζα και το φιλτρο βενζινης (εεε τη διαρροια που μπορει να βγαζει)!

Δυστυχως!Επρεπε να βαλεις μυαλο που περασες απο αυτην την εμπειρια και δεχθηκες να παρεις αλλο κουταβι!Αλλα μονο ετσι μπορω να αντιμετωπισω αυτην την κατασταση!

Συγνωμη για το υφος αλλα εγω σαν ατομο δεν μπορω να αντεξω την μια μερα να χανω ενα πλασμα και την αλλη να ειμαι ενθουσιασμενος με ενα αλλο!

Ειναι σαν να παρουσιαζει το αυτοκινητο ενα προβλημα και να το κανω αντικατασταση!Να βγαζει προβλημα ενα κινητο και να το κανω αντικατασταση!

Λυπαμαι...
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
κανετε λαθος.ειμασταν μες στην στενοχωρια και ο μικρος καταφερε να μας φιαξει την διαθεση.φυσικα και λυπαμαι για τον αλλον τον μικρο αλλα οταν λεω φοβερο δεν εννοω abs και ιστοριες.εννοω οτι ειναι υγιης,εχει πλακα,ειναι χαδιαρης και μας αλλαξε την ψυχολογια.γενικα δεν χρειαζεται να ειστε τοσο κολλημενοι και να επιτιθεστε αμεσως.φυσικα και στενοχωριεμαι για τον αλλον τον μικρο και ακομα το σκεφτομαι αλλα το καινουριο σκυλακι με κανει να νιωθω σαν να εχω τον μικρουλι που εφυγε.εκανα τα παντα για να τον σωσω και δεν μπορεσα.αυτος ο μικρος ομως με την ενεργεια του μας αλλαξε την ψυχολογια.αν μπορειτε να καταλαβετε..τελος δεν ειμαι ατομο που θα παω να τσακωθω χωρις να ειμαι σιγουρος τι εχει γινει.και στην τελικη εσωσα ενα σκυλακι απο την καταντια ενος κλουβιου.πραγματικα στενοχωρηθηκα και ακομα ειμαι για τον μικρουλι αλλα αυτος μου τον θυμιζει και ειμαι χαρουμενος γι αυτο..
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
εσυ λες οτι εσωσες.
πηρες αρρωστο σκυλο απο εκει(+δεν ειναι εκτροφεας αλλα εμπορος) και αντι να
του πεις ρε φιλε τραβα και ....... +να παρεις
τα λεφτα σου πισω,του εδειξες οτι οκ μπορει
να συνεχισει να το κανει.

για μενα εισαι απαραδεκτος
1ον γιατι ενω τωρα ξερεις παλι τα ιδια λαθη εκανες
2ον δεν υπηρχε περιπτωση στο καπακι να παρω αλλο
σκυλο μετα απο τα παραπανω γεγονοτα.
3ον χαρτια σου εδωσε?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
κανετε λαθος.ειμασταν μες στην στενοχωρια και ο μικρος καταφερε να μας φιαξει την διαθεση.φυσικα και λυπαμαι για τον αλλον τον μικρο αλλα οταν λεω φοβερο δεν εννοω abs και ιστοριες.εννοω οτι ειναι υγιης,εχει πλακα,ειναι χαδιαρης και μας αλλαξε την ψυχολογια.γενικα δεν χρειαζεται να ειστε τοσο κολλημενοι και να επιτιθεστε αμεσως.φυσικα και στενοχωριεμαι για τον αλλον τον μικρο και ακομα το σκεφτομαι αλλα το καινουριο σκυλακι με κανει να νιωθω σαν να εχω τον μικρουλι που εφυγε.εκανα τα παντα για να τον σωσω και δεν μπορεσα.αυτος ο μικρος ομως με την ενεργεια του μας αλλαξε την ψυχολογια.αν μπορειτε να καταλαβετε..τελος δεν ειμαι ατομο που θα παω να τσακωθω χωρις να ειμαι σιγουρος τι εχει γινει.και στην τελικη εσωσα ενα σκυλακι απο την καταντια ενος κλουβιου.πραγματικα στενοχωρηθηκα και ακομα ειμαι για τον μικρουλι αλλα αυτος μου τον θυμιζει και ειμαι χαρουμενος γι αυτο..
Nτροπή, φίλε..... ξέρεις πόσα κουτάβια πεθαίνουν έτσι επειδή κάποιοι σαν κι εσένα υποστηρίζουν αυτή την κουταβοβιομηχανία του αίσχους? Εμένα ποσώς με νοιάζει αν το κουτάβι που σου έδωσε ειναι ΟΚ. Με νοιάζει η μάνα του κι ο πατέρας του και τα αδερφάκια του και οι αισχρες συνθήκες στις οποίες γεννάνε και μεγαλώνουν.

Ο καθένας είναι άξιος της τύχης του.
 


eve

Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
23
0
Αθήνα
Απαράδεχτος!
Γνωρίζεις ,και κάνεις τα ίδια λάθη... αν είναι δυνατόν! Με το καλό να σου ζήσει το καινούριο κουτάβι, αλλά για μένα άτομα με τη δικιά σου σκέψη και αντίληψη δε θα έπρεπε να αποκτούν ζώο.
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
να σου ζήσει το κουτάβι σου,αλλά εγώ στην θέση σου(απτην στιγμή που ενημερώθηκες για 5 πράγματα μέσα στο φόρουμ αυτό),θα είχα νευριάσει, πάρα μα πάρα πολύ και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πάρω κουτάβι ξανά απο αυτούς.με τπτ.και μετά θα καθόμουν να ενημερωθώ κιαλλο,διαβάζοντας στο διαδίκτυο.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
εγώ θα σου πω κάτι άλλο! μη διαβάσεις κανένα κείμενο για τα puppy mills και όλα αυτά που γράφονται για αυτά γενικά!

μπες στο google, πληκτρολόγησε τις λέξεις puppy mills, πάτα images
και απόλαυσε το θέαμα!

αν κοιτάξεις καλά και είσαι τυχερός, θα βρεις και τους γονείς του κουταβιού σου!

υ.γ. συγγνώμη αν στην έντασή μου επανέλαβα κάτι που έχει υποθεί ξανά, δεν άντεχα να διαβάσω όλο το θέμα.
 


ster

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2010
59
0
ΘΡΑΚ/ΝΕΣ
Μερικές φορές η λαχταρά/ανυπομονησία για απόκτηση κουταβιού (την οποία πολλοί προσπαθούν να εκμεταλλευτούν) οδηγεί σε μεγάλα λάθη..

Εγώ πάντως θα ευχηθώ ομαλή διαβίωση και μεγαλύτερη ωριμότητα..!
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Μερικές φορές η λαχταρά/ανυπομονησία για απόκτηση κουταβιού (την οποία πολλοί προσπαθούν να εκμεταλλευτούν) οδηγεί σε μεγάλα λάθη..

Εγώ πάντως θα ευχηθώ ομαλή διαβίωση και μεγαλύτερη ωριμότητα..!
+650
και να προσθεσω , ως παθων , αφου κι εγω απο κει πηρα τον μικρο μου, οτι απο τα λαθη μας πρεπει να μαθαινουμε, και οχι να κανουμε τα ιδια.
Τουλαχιστον ελπιζω να μην του εδωσες επιπλεον τα μισα της τιμης οπως οριζει το κ@@@χαρτο- εγγυηση που υπεγραψες- υπογραψαμε..., μαλλον πιο σωστα.
Εν πασει περιπτωσει , να σου ζησει και να ειστε καλα!
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
παιδια δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο,ειχα υπογραψει χαρτι και δεν μπορουσα να παρω λεφτα πισω παρα μονο να μου φερει αλλο σκυλι.ηρεμηστε λιγο,απ την στιγμη που εγινε το λαθος μονο αυτο μπορουσα να κανω.δεν μου ζητησε αλλα λεφτα,100% ηταν η εγγυηση.και κανονικα με τα χαρτια του κ ολα το μικρουλι.αν μπορουσα να παρω τα λεφτα πισω αυτο θα εκανα αλλα δεν γινοταν.μην γινεστε τοσο επιθετικοι,απο καλοσυνη κ αγαπη για τα ζωα πηρα το σκυλακι και οχι για να βοηθησω τους σκυλεμπορες!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
παιδια δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο,ειχα υπογραψει χαρτι και δεν μπορουσα να παρω λεφτα πισω παρα μονο να μου φερει αλλο σκυλι.ηρεμηστε λιγο,απ την στιγμη που εγινε το λαθος μονο αυτο μπορουσα να κανω.δεν μου ζητησε αλλα λεφτα,100% ηταν η εγγυηση.και κανονικα με τα χαρτια του κ ολα το μικρουλι.αν μπορουσα να παρω τα λεφτα πισω αυτο θα εκανα αλλα δεν γινοταν.μην γινεστε τοσο επιθετικοι,απο καλοσυνη κ αγαπη για τα ζωα πηρα το σκυλακι και οχι για να βοηθησω τους σκυλεμπορες!
Tα λεφτά γιατί δεν μπορείς να τα πάρεις πίσω? Αν δεν απατώμαι, και μπρίκι να πάει να αγοράσει κανείς, μπορεί να το επιστρέψει εντός ορίου ημερών (7 ή 10 μέρες?) και να πάρει τα λεφτά του πίσω.

Αν πεις και την μαγική λέξη Συνήγορορς του Καταναλωτή, ΙΝΚΑ, "θα σε βγάλω στα blogs και στα fora" κλπ. και ότι θα κάνεις φασαρία παρουσία άλλων πελατών ότι σου έδωσε άρρωστο κουτάβι μια χαρά θα τα έπαιρνες...

Από που το πήρες? Από αλυσίδα ή συνοικιακό Pet shop?
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
μην γινεστε τοσο επιθετικοι,απο καλοσυνη κ αγαπη για τα ζωα πηρα το σκυλακι και οχι για να βοηθησω τους σκυλεμπορες!
Μας δουλεύεις νομίζω.... αν ήθελες να πάρεις σκύλο απο καλοσύνη κι αγάπη, γιατί δεν επέλεγες κάποιο καταφύγιο αδέσποτων ζωων??
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
παιδια πραγματικα μερικα σχολια ειναι τοσο κακοπροαιρετα που εχω παθει πλακα..οκ πυροβοληστε με που ηθελα να παρω καθαροαιμο ροτβαιλερ και δεν ηξερα,πυροβοληστε με επειδη αρρωστησε το μικρο,δεν μπορουσα να παρω τα λεφτα γιατι ειχα ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ και πυροβοληστε με που πηρα ενα αλλο.Εγω μια βοηθεια στην αρρωστεια του σκυλου ζητησα και πεσατε να με φατε επειδη πηρα αλλο σκυλακι απο τον ιδιο.(μην ειμαι αχαριστος,βοηθησατε κιολας με καποια σχολια)μην ειστε ομως τοσο κολλημενοι,ουτε εγω ειμαι υπερ του βασανισμου των ζωων σε αυτες τις διαδικασιες.ισα ισα μια ζωη εχουμε ζωα σπιτι απλα δεν ειχαμε σκυλο και ημουν απειρος.Τωρα φιλε kopriti αν νομιζεις οτι η ορεξη μου ηταν να μπω εδω μεσα για να δουλεψω εσενα και οποιονδηποτε τοτε οκ.εγω μπηκα εδω μεσα για αποκτηση εμπειριας.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΕΦΤΑ και μου ειναι δυσκολο να απειλω καποιον γιατι ειμαι μ%^&*( και με ριχνουν καθε φορα.οχι φλωρος αλλα μ$%^^& και πεφτω ευκολα οταν ο αλλος μου κλαιγεται.την πηρα την βοηθεια απο ορισμενους και τους ευχαριστω πολυ αλλα τετοιο κολλημα και τετοια επιθεση απο καποιους,ουτε σκυλεμπορας να ημουν.Το κολλημα σε καθε ειδος κανει κακο..μερικοι προσεξτε το.Παντως ευχαριστω τους παντες που ειχαν καλο σκοπο και μου ευχηθηκαν.