Πρόβλημα με Ροτβάιλερ - Παρακαλώ βοηθήστε


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
Καλησπέρα,είμαι νέο μέλος και στο φόρουμ και στην απόκτηση ενός σκύλου!πριν 3 ημέρες αγόρασα ένα μικρό 2,5 μηνών ροτβάιλερ απο κάποιον εκτροφέα.το σκυλάκι μόλις το φέραμε σπίτι ήταν μια χαρά,έτρεχε,έπαιζε κλπ.μετά απο 2 ώρες έκανε έναν εμέτο.συνεχίστηκε όμως όλο το βράδυ να κάνει εμετούς.λέω θα είναι σύμπτωση.το βράδυ λοιπόν τον πήγα σε νοσοκομείο ζώων.είχε 40 πυρετό,αυξημένα λευκά και του βάλαμε ορό.την επόμενη ήταν καλύτερα,βέβαια δεν είχε φάει καθόλου.τον λυπήθηκα και του πήρα κονσέρβα την οποία κατασπάραξε (την ξηρά τροφή ούτε να την δει δεν ήθελε)τον πήγα πάλι σε κτηνίατρο,είχε πάλι πυρετό,είχε μικρό βήχα και άρχισε την διάρροια.αφού γυρίσαμε ήταν άλλος σκύλος.έπαιζε,έτρεχε,γαύγιζε.όλα καλά.ώςσπου το βράδυ ξανά εμετοί,μικρός βήχας,διάρροια κλπ.τον πήγα πάλι κτηνίατρο και τον κράτησε εκεί.είναι αδύναμος μου είπε και έκανε σήμερα κίτρινο εμετό.Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?μου είπε η γιατρός οτι δεν μπορεί ακόμα να μου πει αν είναι σοβαρά..θα δείξει λεει!είμαστε πολύ στενοχωρημένοι γιατί πρόλαβε να μας συνεπάρει.τον λατρέψαμε.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?ο ένας γιατρός μου έλεγε δεν βλέπει τύφο,ο άλλος δεν βλέπει μόρβα αλλά το σκυλί είναι χάλια.φοβάμαι μην είναι σοβαρά και έχω από την 1η μέρα για μια ζωή πρόβλημα με το σκυλί.βέβαια έχω δικαίωμα αλλαγής αλλα 1ον φοβάμαι τι θα απογίνει το ζωντανό και 2ον τον αγαπήσαμε ήδη!Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Αν και με άσχημη αφορμή, καλωσήλθες.
Αναγκαστικά θα περιμένεις απάντηση από τον κτηνίατρο για την πορεία του κουταβιού.


Διάγνωση από το πληκτρολόγιο δεν γίνεται

Με τον εκτροφέα σου μίλησες ?

Τι σου είπε ?

Από ποιόν το πήρες ?

Περαστικά πάντως.
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τον εκτροφέα σου τον ενημέρωσες? Οι γιατροι είναι σίγουροι ότι δεν είναι τύφος?
ήρθε σε επαφή με άλλους σκύλους? Αν δεν έχει τελειώσει όλα του τα εμβόλια...πως ξέρει ο γιατρός ότι δεν είναι τύφος?
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
ναι μίλησα και μου είπε ότι το σκυλί ήταν μια χαρά και να το πάω στην κτηνίατρο που συνεργάζεται (δωρεαν για μένα).το πήρα απ το DogCenter αν γνωρίζετε.δεν ξέρω τι να πω.το σκυλάκι λυπάμαι ειλικρινά.πραγματικά θέλω να είναι απλά μια ίωση γιατί είμαι πολύ στενοχωρημένος!επίσης τα σκυλιά δεν ξέρω αν τα εκτρέφει ο ίδιος,αλλά νομίζω τα φέρνει απο εξωτερίκο.βέβαια όπως μου μιλάει μου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη αλλα δεν ξέρω..απλά ελπίζω
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και συ απο το Dogcenter πήγες και το πήρες κακομοιρη μου...τη πατησες.
Ούτε για την ηλικία του δεν πρέπει να είσαι σίγουρος...αν έχει έρθει από φάρμα...που κατα πάσα πιθανότητα από κει ήρθε...τότε...άστο.
Τρέχα σε κανένα πολύ καλο γιατρό..ο σκύλος θέλει ορό καταρχήν...συνέχεια.
Δεν είμαι γιατρός αλλά ....αυτά τα συμπτώματα είναι λίγο πολύ γνωστα...
Κάτσε να δούμε τι θα σου πουν και οι άλλοι...
Ελπίζω να πανε όλα καλά...πάντως στον δικό του γιατρό να ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΣ...
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
τον έχω αφήσει ήδη!η κτηνίατρος φαίνεται και καλή σαν χαρακτήρας αλλα κ καλός γιατρός!το σκυλί είναι ήδη με ορό και του κάνει θεραπεία.πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.την 1η ημέρα πλήρωσα 100 ευρώ στο νοσοκομείο ζώων!πάντως δεν μπορώ να καταλάβω.την μία στιγμή είναι άρχοντας και την άλλη εμετούς κλπ.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν τον πήγες στον δικό του γιατρό...και τον έχει βάλει σε ορό...άρα έχει τύφο. Απλά δεν θέλουν να στο πούνε γιατί είναι δυσφήμηση για αυτούς. Γι' αυτο και η δωρεάν θεραπεία...
Μακάρι να γίνει καλά...το εύχομαι ολόψυχα..
 




leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
στο νοσοκομείο μου είπαν ότι μάλλον δεν έχει τύφο γιατί τα λευκά του ήταν λίγο πιο ψηλά από τον μέσο όρο και άμα είχε τύφο θα ήταν πιο χαμηλά!τι να σας πώ ρε παιδιά..άπειρος είμαι.βρήκα το συγκεκριμένο,μου έδωσε βιβλιάρειο υγείας κλπ (κάτι σαν διαβατήριο) ελπίζω να είναι μια απλή ίωση.Υπάρχει τέτοια πιθανότητα?
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
κοιτα εμφανιστηκε απο την πρωτη μερα που τον πηρες οποτε δυστυχως φοβαμαι οτι ειναι κατι σοβαροτερο..σου προτεινω ειτε να τον πας σε αλλον γιατρο που θα τον προσεχει καλυτερα και θα σου πει και την αληθεια ειτε να τον επιστρεψεις αλλα να παρεις τα χρηματα σου πισω..το σκυλακι προφανος εχει κατι σοβαροτερο και οχι ενα απλο κρυωμα...μακαρι να κανω λαθος..διαρροια εκανε?προσπαθησες να του δωσεις κοτοπουλακι η κατι αλλο και δεν το ετρωγε?ο κτηνιατρος που το πηγες τωρα θα το κρατησει μεχρι να περασει η προθεσμια να το επιστρεψεις και μετα..χαιρετα τους..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Περαστικά.

Και στους δυό σας....:(

Εγώ θα έδινα πίσω το κουτάβι (αφού άρρωστο το πήρες σίγουρα) και θα ζητούσα και τα 100ευρώ (+τα λεφτά που έδωσα για το κουτάβι).

Αν δεν δεχόντουσαν θα το πήγαινα σε άλλον γιατρό να μου πει την ΑΛΗΘΕΙΑ για το τι έχει και πότε κόλλησε, και τι επιλογές έχω για μήνυση.

ΟΤΙ και να κάνεις, αν πεθάνει το κουτάβι, μην δεχτείς άλλο ώς αντικατάσταση. Ζήτα χρήματα, τροφή ότι νά ναι, ακόμη και ΤΙΠΟΤΑ να πάρεις για αποζημίωση, σε συμφέρει καλύτερα από το να έχεις κουτάβι από 'κει.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κρίμα..... σκυλέμπορας φαίνεται ότι είναι το dogcenter.... πως σου ήρθε η ιδέα οτι πρόκειται για εκτροφέα?? Επίσης αν επρόκειτο για σοβαρό εκτροφέα δεν θα αναφεροσουν σ'αυτόν/αυτήν σαν "καποιον εκτροφέα"...

Προκειμένου να βγει κάτι καλό απ'αυτή την ιστορία, θα κρατούσα αποδείξεις για το τι ακριβώς έγινε και απο τι πάσχει ο σκύλος και μετά θα τους δυσφήμιζα με ότι μέσον έχω στη διαθεσή μου (με αποδείξεις όμως, ωστε να μη βγούνε κι απο πάνω).

Λυπάμαι....:(:(
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
το χειρότερο απόλα είναι ότι στενοχωριέμαι για το σκυλάκι.2 μέρες το έχω αλλά πραγματικά το αγάπησα τρελά.δεν με νοιάζουν τα λεφτά(όχι οτι έχω πολλά,τα μάζευα πόσο καιρό)με νοιάζει πραγματικά να μην υποφέρει την στιγμή που βρήκε μια στέγη και ήταν χαρούμενος.δεν ξέρω τι να πω.ελπίζω όσο δεν πάει να είναι απλά μια ίωση.είμαι απίστευτα στενοχωρημένος όσο σκέφτομαι την φάτσα του όταν είναι άρρωστο
 


fotovasil

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2009
57
0
Aθήνα
Φιλε μου τα ιδια συμπτωματα ειχε και ο δικος μου. τον οποιο τον πηρα απο γνωστο μου μονο επειδη ηταν αρρωστο και ο πετσοπας που το ειχε αγορασει του ελεγε να τον παει πισω και να του δωσει αλλο.

Τον πηγα σε κανα τριαρι διαφορετικους κτηνιατρους. οι οποιοι μου λεγαν οτι δεν ξερανε τι εχει τι σκυλι και οτι δεν ειχε ουτε τυφο ουτε μορβα. Τελος παντων εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι με πολυ επιμονη και αρκετο χρημα το συνεφεραμε το σκυλακι και τωρα ειναι ενας υγειεστατος σκυλαρος 2,5 χρονων.
Ελπιζω να πανε ολα καλα!
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
Ευχαριστω ολους για τις ευχες και την βοηθεια!μιλησα σημερα με την γιατρο και μου ειπε οτι ειναι σταθερος,εφαγε κοτοπουλακι που του αλεσε η ιδια και του εχει πεσει ο πυρετος.μονο λιγο βηχα και μυξες εχει και περιμενει λεει να φαει μονος του(επειδη σημερα τον ταισε με συριγγα)ειναι πεσμενος βεβαια αλλα ελπιζω.κατι με αναπνευστικο μου λεει.του εκανε τεστ για τυφο και για μορβα και μου ειπε βγηκε αρνητικο αν και το τεστ για μορβα εχει 95% επιτυχια να φανει τι παιζει!ελπιζω ο μικρουλης να γυρισει υγιης γιατι αυτο που φοβαμαι πιο πολυ ειναι για το που θα καταληξει αν τον δωσω πισω(δεν θελω καν να το σκεφτομαι)ευχαριστω και παλι
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μακάρι να πανε όλα καλά...και μην τους αφησεις έτσι...είναι κρίμα για όλα τα άλλα σκυλιά που θα πουλήσουν σε άλλους ανύποπτους στο μέλλον...:(
 


12 Φεβρουαρίου 2010
7
0
αθηνα
φιλε μου κριμας:(και για σενα και για το σκυλακι.οπως σου ειπαν τα παιδια διαγνωση απο το πληκτρολογιο δεν...παντως να το πας και σε αλλον γιατρο.μην εμπειστευεσε και πολυ...τον γιατρο του pet...ευχομαι γρηγορη αναρωση στον μικρο
 


leonidas-rot

Member
13 Φεβρουαρίου 2010
11
0
παιδια δυστυχως το σκυλακι πεθανε..δεν ξερω απο τι..λογικα μορβα η τυφο..πεθανε χτες αλλα απο σημερα εχω ενα αλλο μικρο ροτβαιλερ το οποιο ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο!υγιες,δυνατο,το πηγα σε γιατρο και το βρηκε μια χαρα.κριμα για το αλλο σκυλακι,ας αναπαυεται τουλαχιστον απ το να ποναει..ευχαριστω ολους για την βοηθεια,τις ευχες κ οτιδηποτε..σας ευχαριστω και θα τα λεμε