Πρόβλημα με εκτροφέα


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@sis ---> @GRDANE
Στην δική μου περίπτωση, η μεταβίβαση έγινε απευθείας από την εκτροφέα μου.



Τρίζουν τα θεμέλια...!!!:X3::X3:
αν έγινε από την εκτροφέα μπράβο της (το ίδιο είναι , αρκεί να γίνει η μεταβίβαση)
με τον νόμο προσωπικών δεδομένων, δύσκολα να δοθούν πλέον πληροφορίες....
αν πάλι ρωτήσει κάποιος για συγκεκριμένη γέννα με στοιχεία.... πιστεύω ότι θα υπάρξει ενημέρωση.
ουπς.... λαθος το αντιλήφθηκα
ο κετροφέας λογικά πρέπει να μεταβιβάζει όσα κουτάβια δίνει...
τωρα τι συμβαίνει....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ο σκοπός που ζητάει στείρωση είναι για να διασφαλίσει ο εκτροφεας πως δεν θα αναπαραχθει ο σκυλος.
Ο σκοπός που σαν εναλλακτική σου προτείνει να μην στειρωσεις αλλά να σφραγιστει το πεντ, είναι για να διασφαλίσει πως ακόμα και αν ζευγαρωσεις το σκυλάκι δεν θα εγγραφεί η γέννα στο γενεαλογιο.

Πολύ καλά κάνει κατά την γνώμη μου, αν και επρεπε να στο έχει ξεκαθαρίσει από την αρχή.
Aυτά είναι επινοήσεις της πιάτσας - εμπορικά και νομικά δεν στέκει τίποτα από αυτά. Από τη στιγμή που πληρώνει ο αγοραστής το τίμημα που συμφωνήθηκε το σκυλί είναι δικό του και το κάνει ό,τι θέλει στο πλαίσιο πάντα της νομιμότητας. Εκτός και αν ο εκτροφέας συμμετέχει σε έξοδα διαβίωσης του σκύλου οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα και μπορεί να θέσει αξιώσεις. Δηλαδή, αν το ταίζετε μαζί το σκυλί, τότε δικαιούται να συναποφασίζει στο βαθμό που μαζί θα συμφωνήσετε.

Περί του ΑΚΥΡΟ πάνω στο pedigree: ΑΚΥΡΟ αναγράφεται μόνο στα τιμολόγια από τα λογστήρια με συνοδεία υπογραφής και σφραγίδας. Το ΑΚΥΡΟ πάνω στο pedigree είναι απλά σαν να έχεις ζωγραφίσει επάνω μια φατσούλα.

Περί συναλλαγής:
  • Εάν έχετε πει τα πάντα προφορικά, είναι ο λόγος σου ενάντια στο δικό του - δεν βγαίνει άκρη.
  • Υπάρχει γραπτή επικοινωνία για τη συμφωνία σε μορφή email, sms κλπ?
  • Υπάρχει αποδεικτικό μεταφοράς χρημάτων από σένα προς τον πωλητή?
Εάν υπάρχει κάτι από τα 2 τελευταία συμβουλεύεσαι δικηγόρο για το αν και πως μπορείς να προχωρήσεις.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στην συγκεκριμένη περίπτωση και όπως μας παρουσιάζεται, έπρεπε να υπάρχει συνεννόηση εκ των προτέρων.

Όσον αφορά τα της πιάτσας που λες Βάσω, έχω κάθε δικαίωμα εγώ σαν εκτροφεας (αν ήμουν εκτροφεας) να θέσω τους όρους για το κουτάβι ΜΟΥ, προκειμένου να διασφαλισω όσα θεωρώ εγώ σημαντικά (από την ευζωία του μέχρι την μελλοντική αναπαραγωγή του).

Όπως βέβαια και ο υποψήφιος κηδεμόνας έχει κάθε δικαίωμα να δεχτεί ή όχι αυτούς τους όρους.
Αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές (εκτροφεις δλδ).

Αυτό που λέτε για το πεντιγκρι και το σφράγισμα, το έχω ακούσει κάπου (δεν θυμάμαι πότε και που), αλλά ουδέποτε το έψαξα περισσότερο. Θεώρησα πως για να το λέει ο εν λόγω εκτροφεας, ίσως ισχύει ή ίσως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να γίνει κάτι ανάλογο.
Δεν γνωρίζω.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Προσωπική άποψη επί του συγκεκριμένου:
πριν την παράδοση του κουταβιού αλλά και την καταβολή χρημάτων υποτιθεται ότι έχει υπάρξει μία μίνιμουμ προφορική έστω συμφωνία.
Σαφώς και από την απομάκρυνση του ταμείου ουδέν(?) λάθος αναγνωρίζεται...
πάντως θεωρώ αφελές ο εκτροφέας για χ,ψ,λόγους να μην ήθελε το κουτάβι να χρησιμοποιηθεί εκτροφικά και να ξέχασε να το αναφέρει.
από την άλλη κι εφόσον παρέδωσε μαζί με το κουτάβι το χαρτί μεταβίβασης
(ελπίζω συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο) θεωρώ ότι από την πλευρά του και μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν όλα ξεκάθαρα.
σίγουρα κάτι έγινε και κάτι άλλαξε από την αρχική συμφωνία...
Δεν με ενδιαφέρει...
το κουτάβι έχει πεντιγκρί και του ανήκει...
στο εξωτερικό τα σφραγίζουν τα πεντιγκρί και τa χαρακτηρίζουν μερικές χώρες pet quality
kai δεν έχουν την δυνατόττητα να μπουν στην εκτροφική διαδικασία.
στην ελλάδα δεν ισχύει... (έπειτα και από την επιβεβαίωση της @TARA ).

στην θέση του μέλους...
θα έπαιρνα την φωτοτυπία του πεντιγκρί και θα έστελνα το έγγραφο μεταβίβασης στον ΚΟΕ.
έπειτα από την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα απαιτούσα από τον ΚΟΕ να ενημερώσει τον εκτροφέα ότι σε περίπτωση που δεν παραδώσει το πεντιγκρί θα κινηθώ εναντίον του και θα απαιτήσω νομικά από τον ΚΟΕ να υποβάλλει κυρώσεις...
δεν πιστεύω ότι θα υπάρξουν.... κάτι αντίστοιχα με την τουρκία ένα πράγμα...
αλλά είναι και το μόνο που μπορώ να πράξω...
απέναντι στον νόμο κουτάβι πλήρωσα κουτάβι πήρα και το πεντιγκρι καλώς η κακώς δεν είναι τιποτα παραπάνω από ένα θεσμικό χαρτί το οποίο δεν κατοχυρώνεται νομικά σε ποιον ανήκει...
νομικά μόνο λόγω μη έκδοσης παραστατικού πληρωμής μπορώ να απευθυνθώ... αλλά όσο και να τον πονέσει το ίδιο υπεύθυνος για την παράνομη συναλλαγή είναι και οι δύο εμπλεκόμενοι...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στην συγκεκριμένη περίπτωση και όπως μας παρουσιάζεται, έπρεπε να υπάρχει συνεννόηση εκ των προτέρων.

Όσον αφορά τα της πιάτσας που λες Βάσω, έχω κάθε δικαίωμα εγώ σαν εκτροφεας (αν ήμουν εκτροφεας) να θέσω τους όρους για το κουτάβι ΜΟΥ, προκειμένου να διασφαλισω όσα θεωρώ εγώ σημαντικά (από την ευζωία του μέχρι την μελλοντική αναπαραγωγή του).

Όπως βέβαια και ο υποψήφιος κηδεμόνας έχει κάθε δικαίωμα να δεχτεί ή όχι αυτούς τους όρους.
Αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές (εκτροφεις δλδ).
Με αυτή τη λογική που λες και εφόσον πάντα υπάρχει έγκυρο συμφωνητικό μπορεί να συναφθεί η οποιαδήποτε συμφωνία. Μπορώ εγώ για παράδειγμα να σου πουλήσω ένα τραπέζι και να συμφωνήσουμε γραπτώς ότι θα έρθω σε 10 χρόνια να πάρω πίσω το ένα του πόδι. Τα πάντα μπορούν να γραφτούν σε ένα συμφωνητικό, η φαντασία δεν έχει όρια.

Από εμπορικής σκοπιάς στον πραγματικό αυτό κόσμο που ζούμε, είναι εντελώς άκυρο να έχει κάποιος αξιώσεις επάνω σε δική μου ιδιοκτησία την οποία έχω αποκτήσει εξοφλώντας το τίμημά της.* Το εάν εγώ τώρα γίνω φίλος με τον εκτροφέα, πηγαίνουμε παρέα εκθέσεις, πίνουμε μαζί μπύρες, μοιραζόμαστε το σκύλο μου, το αυτοκίνητό μου, τη γυναίκα μου κλπ. είναι εκτός εμπορικής συμφωνίας και επαφίεται στα γούστα του καθενός.

* Εξαίρεση αποτελούν τα πνευματικά δικαιώματα που έχουν συγκεκριμένη διάρκεια χρήσης.

Αυτό που λέτε για το πεντιγκρι και το σφράγισμα, το έχω ακούσει κάπου (δεν θυμάμαι πότε και που), αλλά ουδέποτε το έψαξα περισσότερο. Θεώρησα πως για να το λέει ο εν λόγω εκτροφεας, ίσως ισχύει ή ίσως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να γίνει κάτι ανάλογο.
Δεν γνωρίζω.
Λογικά - όπως συνήθως ισχύει, η αρχή που εκδίδει το έγγραφο είναι και η αρχή που μπορεί να το ακυρώσει για κάποιους λόγους. Στην προκειμένη περίπτωση, εφόσον ο ΚΟΕ εκδίδει, ο ΚΟΕ ακυρώνει. Φαντάζομαι ωστόσο ότι για να αιτηθεί κανείς (ο εκτροφέας) ακύρωση θα πρέπει να επικαλεστεί ένα λόγο και δεν βλέπω ποιος μπορεί να είναι αυτός.
 
  • Like
Reactions: StavTres and saras


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Όσο περισσότερο σκέφτομαι αυτό το “ΑΚΥΡΟ”, γραμμένο πάνω στο pedigree από τον εκτροφέα, τόσο περισσότερο μου μοιάζει με το “Γραπτή Πιστοποίηση Καθαροαιμίας από την Εταιρεία μας”.

Στην ιστοσελίδα της FCI λοιπόν, που είναι αναρτημένοι όλοι οι κανονισμοί της Ομοσπονδίας, στην ενότητα “Breeding Regulations” αναγράφονται τα εξής:

International Breeding Rules:
BASICS
15. Puppies from pure-bred dogs of the same breed holding FCI recognised pedigrees without any objection or restriction on them from the national canine organisation, i.e. without a limited registration which does not allow them for breeding, are considered to be pedigree puppies and are therefore entitled to be issued FCI recognised pedigrees.

A limited registration can only be rescinded by the national canine organisation that has established it. As a rule, puppies are to be sold and transferred to a private individual in whose name the export pedigree must be issued.

Ποιός αποφασίζει για το αν ένα pedigree θα χαρακτηριστεί “Not allowed for breeding”:

Guidelines: Criteria for Limited registration
2. Who can decide to register a dog with limited registration?
- The NCO that issues the original pedigree
- Import of dogs: The NCO to which the dog is exported (FCI Standing Orders, Art. 20.5)
- The breeder of the dog can ask the NCO to register a puppy with limited registration when applying for registration. The final decision is made by the NCO. The breeder cannot choose to add limited registration to a pedigree after the ownership of the dog has been transferred to a new owner
- The owner of the dog can ask the NCO to register his/her dog with limited registration.

Και το καλύτερο… Το περιορισμένο pedigree εκδίδεται για τους κάτωθι λόγους:
4.2 Registration of puppies with unhealthy parents
4.3 Matador breeding and heavy inbreeding
4.4 Dogs with hereditary conditions or functional disabilities
4.5. Dogs with disqualifying faults

Από τα παραπάνω, μου φαίνεται πως δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του εκτροφέα αν θα μεταβιβάσει ή όχι το κουτάβι, αλλά ούτε και να το "χαρακτηρίσει" ως μη αναπαραγώμενο...
 
Last edited:




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν μιλάμε για καρέκλα ή οτιδήποτε αψυχο. Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να διασφαλίσει όσο μπορεί ο εκτροφεας, πως το κουτάβι που δίνει θα πέσει σε καλά χέρια.

Ας σκεφτούμε δηλαδή και την άλλη πλευρά.

Εγώ για παράδειγμα έχω "συμβόλαιο" / συμφωνητικό με την εκτροφεα του δικού μου σκύλου που έχει κάποιες "απαιτήσεις" δικές της περί ζευγαρώματος, εκθέσεων και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι τωρα. Μπορώ να ψάξω να το βρω όμως.
Το αν στέκει αυτό νομικά ή αν στην πράξη μπορεί να κάνει κάτι αν πχ παραβιαζα κάποιους κανόνες, πιθανολογώ πως όχι.
Δεν ξέρω ειλικρινά.

Από τα παραπάνω, μου φαίνεται πως δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του εκτροφέα αν θα μεταβιβάσει ή όχι το κουτάβι, αλλά ούτε και να το "χαρακτηρίσει" ως μη αναπαραγώμενο...
Μπορεί όμως να το κάνει στην πράξη μη αναπαραγωμενο και να καθαρίσει.

Επίσης μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι οι κυνολογικοι όμιλοι σαν τον δικό μας, που εγγράφει γέννες με μοναδική προϋπόθεση οι γονείς να είναι καθαρόαιμοι.

Τεσπα... Κουβέντα κάνουμε.
Στην προκειμένη αυτό που κρατάμε είναι πως από τη στιγμή που δεν υπήρχε συνεννόηση από την αρχή, είναι πέρα για πέρα λάθος αυτός ο εκβιασμός.
Γιατί περί εκβιασμού πρόκειται.
 






TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
παιδια μεχρι και εγω που ειμαι σχετικα υπερ της στειρωσης και εχω αγανακτησει με ολους τους ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους, διαφωνω καθετα με το οτι ο εκτροφεας θα επρεπε να εχει το δικαιωμα να στειρωνει το σκυλι που δινει. οταν πληρωνω για εναν σκυλο τον θελω ολοκληρο, οχι να του λειπουν κομματακια. η επιλογη ειναι δικη μου, εαν δεν συντρεχει ιατρικος λογος η θεμα συμπεριφορας, δεν θα στειρωθει το σκυλι. (η αληθεια ειναι πως για τα θηλυκα το σκεφτομαι λιγο παραπανω, καραδωκει και πυομητρα ετσι και αλλιως... οποτε εκει μαλλον θα στειρωνα οπως και να ειχε, αλλα και παλι ειναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ επιλογη, γιατι το σκυλι πλεον ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ, οχι του εκτροφεα.)

πιστευω οτι αντι να αναγκαζουμε ανθρωπους να στειρωνουν τα σκυλια τους, καθαροαιμα και μη, πρεπει να τους μορφωσουμε για το ΓΙΑΤΙ δεν πρεπει να τα ζευγαρωσουν (οπως ετσι και αλλιως κανουμε εδω στο φορουμ!)
Ετσι θα λυνοταν το θεμα με τα αδεσποτα. Η μορφωση ειναι το παν.
τωρα εαν για τον εν λογω κυριο ειναι θεμα ανταγωνισμου και μονο.... τι να πω, ισως πρεπει να το ψαξει μονος του με τον εαυτο του αυτο. δεν εχει κανενα δικαιωμα να κανει την στειρωση των σκυλιων που πουλαει υποχρεωτικη. το μονο που μπορει να κανει, και προσωπικα θα τον θαυμαζα γι αυτο, ειναι να τους μιλησει για το ποσο σημαντικο ειναι να ειναι υπευθηνοι ιδιοκτητες και να μην ζευγαρωσουν τα σκυλια τους, γιατι στην ελλαδα εχουμε σοβαρο προβλημα με byb, σκυλεμποριο και αδεσποτα.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ που είμαι κατά της στειρωσης γενικότερα εαν δεν συντρέχει πρόβλημα υγείας, ειμαι κάθετα υπέρ αυτής της "διεξόδου" προκειμένου να διασφαλιστεί πως ο σκυλος ΔΕΝ θα αναπαραχθει.

Σαφέστατα το ιδανικό θα ήταν η ύπαρξη κυνολογικης παιδείας ώστε ο μελλοντικός κηδεμόνας να γνωρίζει τους λόγους για τους οποίους δεν πρέπει να ζευγαρωσει τον καθαρόαιμο σκύλο του ή τους σωστούς λόγους για να τον ζευγαρωσει εάν πρόκειται για δείγμα της φυλής που έχει να προσφέρει στην φυλή του.

ΕΑΝ ήμουν εκτροφεας και άκουγα τα κλασσικά είναι δικός μου, τον πλήρωσα και τον κάνω ό,τι θέλω και γουστάρω, εγώ προσωπικά απλούστατα δεν θα έδινα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
ΕΑΝ ήμουν εκτροφεας και άκουγα τα κλασσικά είναι δικός μου, τον πλήρωσα και τον κάνω ό,τι θέλω και γουστάρω, εγώ προσωπικά απλούστατα δεν θα έδινα.
μα βρε μιχαλη δεν μιλαμε γενικα τωρα, μιλαμε σχετικα με την στειρωση. η/ο θεματοθετης/ια ειπε πως δεν εχει σκοπο να ζευγαρωσει. το αν θα στειρωσει το σκυλι της/του ειναι καθαρα μια δικη της/του αποφαση. σε αυτο εχω εγω εσυ και καθε αλλος το δικαιωμα να επιλεξουμε ενα απο τα δυο χωρις να μας κραταει κανεις το μαχαιρι στον λαιμο. δεν ειπα πουθενα οτι θα πας στον εκτροφεα να πεις "τον πληρωσα και τον κανω οτι θελω, βαζω φωτια και τον καιω"...
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχεις δίκιο πως το γενικευω και για πολλοστή φορά γράφω πως όλο αυτό που γίνεται στην προκειμένη περίπτωση εκ των υστέρων, είναι λάθος.
Έπρεπε να υπάρχει συνεννόηση από την αρχή.

Κλείνω το ειδικό και επανέρχομαι στο γενικό, χωρίς καμία μομφή στην θεματοθετρια
ειπε πως δεν εχει σκοπο να ζευγαρωσει.
Ξέρεις πόσα τέτοια έχουν ακούσει διάφοροι εκτροφεις και μετά βλέπουν αριστερά και δεξιά κουτάβια του κουταβιου τους;
Τι κάνεις λοιπον;
Πως προστατευεσαι;
 
  • Like
Reactions: p__nat


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Yorkaddict
Εάν ο εκτροφέας "υποχρεώσει" σε στείρωση έστω με συμφωνητικό και το σκυλί πεθάνει στο χειρουργείο ή από επιπλοκές αυτού, ποιος ευθύνεται?
Έπιασες κι εσύ την περίπτωση.
Δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι ο εκτροφεας.

Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω....
Διαφωνείτε πως κάπως πρέπει να διασφαλίσει ο εκτροφεας πως δεν θα αναπαραχθει ένας σκυλος του, που για χψ λόγους δεν πρέπει και δεν θέλει να αναπαραχθει;
 
  • Like
Reactions: p__nat


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Έχεις δίκιο πως το γενικευω και για πολλοστή φορά γράφω πως όλο αυτό που γίνεται στην προκειμένη περίπτωση εκ των υστέρων, είναι λάθος.
Έπρεπε να υπάρχει συνεννόηση από την αρχή.

Κλείνω το ειδικό και επανέρχομαι στο γενικό, χωρίς καμία μομφή στην θεματοθετρια


Ξέρεις πόσα τέτοια έχουν ακούσει διάφοροι εκτροφεις και μετά βλέπουν αριστερά και δεξιά κουτάβια του κουταβιου τους;
Τι κάνεις λοιπον;
Πως προστατευεσαι;
κανεις ΠΟΛΥ σοβαρο ελεγχο στους υποψηφιους αγοραστες σου, αρχικα. ο ανθρωπος που ειναι ανευθυνος, αμορφωτος, η θελει να πουλησει τα και καλα καθαροαιμα κουταβια που θα κανει η σκυλα του οταν τη ζευγαρωσει, φαινεται. δε μου το βγαζεις απ'το μυαλο... αυτοι οι ανθρωποι εχουνε μια αυρα, φαινεται οτι δεν αγαπανε η δεν ξερουν πως να αγαπανε τα σκυλια πραγματικα.

κατα δευτερον οπως ειπα, τους μορφωνεις. καθεσε μαζι τους για ωρες και τους λες ολους τους κινδυνους του να ζευγαρωσει το σκυλο του καποιος που δεν ειναι επαγγελματιας. τους δειχνεις βιντεο και φωτογραφιες με σκυλια σε εγκαταστασεις byb. αν δεν τον σοκαρουν, δεν του δινεις ουτε λουτρινο.

και τελος, μπορεις να κανεις εναν διακανονισμο που θα λεει οτι μπορεις να επισκεπτεσαι το σκυλο καθε μηνα η δυμηνο, η τουλαχιστον να τον βλεπεις μεσω βιντεοκλησης. αυτο βοηθαει ιδιαιτερα στο αν ειναι θηλυκο, θα φαινοταν εαν ηταν εγγυος η οχι.

περαν αυτων.... ειλικρινα δεν πιστευω οτι οι εκτροφεις θα επρεπε να εχουν δικαιωμα να απαιτουν στειρωση.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Προσωπικά, δεν διαφωνώ στο ότι θα έπρεπε να υπάρχει ένας τρόπος να διασφαλίζει ο εκτροφέας ότι ο σκύλος του δεν θα αναπαραχθεί.
Διαφωνώ, στο να προσπαθεί να το επιτύχει παραβαίνοντας τους κανόνες που έχει δεχθεί να ακολουθήσει.
Ποιός αποφασίζει αν ο Κυνολογικός Όμιλος έχει την επιλογή να εκδόσει περιορισμένο pedigree? Γιατί ο Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος δεν έχει αυτή την δυνατότητα, ενώ ο Κυνολογικός Όμιλος μιας άλλης χώρας, την έχει?

Υγ Ειλικρινά ρωτάω, δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις μου!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαφωνώ, στο να προσπαθεί να το επιτύχει παραβαίνοντας τους κανόνες που έχει δεχθεί να ακολουθήσει.
Συμφωνώ με την διαφωνια σου :)
Να μην παραβει κανέναν κανόνα.

Γιατί ο Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος δεν έχει αυτή την δυνατότητα, ενώ ο Κυνολογικός Όμιλος μιας άλλης χώρας, την έχει?
Γιατί δεν έχει ο κοε αυτή την δυνατότητα;
Από το κείμενο που παρέθεσες της fci, την έχει.
Εγω αυτό καταλαβαίνω.
Κανω λάθος;

Εντωμεταξύ σκεφτόμουν μήπως ένα παραθυράκι για να το ζητήσει ο εκτροφεας, είναι το ελάττωμα αποκλεισμού.
Το ελέγχει κανείς;
 
  • Like
Reactions: p__nat


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Διαφωνείτε πως κάπως πρέπει να διασφαλίσει ο εκτροφεας πως δεν θα αναπαραχθει ένας σκυλος του, που για χψ λόγους δεν πρέπει και δεν θέλει να αναπαραχθει;
Εγώ δεν διαφωνώ αλλά δεν μπορεί να είναι ο δρόμος της στείρωσης. Στο τέλος της μέρας αν γουστάρει ο κάτοχος θα βάλει το σκυλί στην αναπαραγωγή και χωρίς pedigree, ξέρουμε πως θα βρεθούν υποψήφιοι αγοραστές.

Ο μόνος τρόπος για να μην μπει στην αναπαραγωγή είναι ο συνειδητοποιημένος αγοραστής. Αυτός που θα καταλάβει τους λόγους για τους οποίους το ζητά ο εκτροφέας. Όμως εδώ γεννάται ένα ερώτημα, αν στον ανίδεο πω πως δεν θέλω να γίνει αναπαραγωγή μπας και νομίσει πως το σκυλί έχει πρόβλημα ;

Και αρχίζουμε πάλι το γαϊτανάκι.

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα σκυλί με τέτοιο όρο. Θα αναζητούσα ένα που δεν θα είχα καμία δέσμευση. Για τις φιλοζωικές δεν το συζητώ που ζητούν να υπογράψεις μια δική τους συμφωνία η οποία ΔΕΝ είναι αυτή που προβλέπει ο νόμος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf