Πρόβλημα με εκτροφέα


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Κι εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.
Ωστόσο, σε τι διαφέρει ένα περιορισμένο pedigree από μια συνιδιοκτησία?
Όσο κατοχυρωμένος είναι ένας εκτροφέας με την πρώτη περίπτωση, δεν είναι άλλο τόσο και με την δεύτερη?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
σε τι διαφέρει ένα περιορισμένο pedigree από μια συνιδιοκτησία?
Όσο κατοχυρωμένος είναι ένας εκτροφέας με την πρώτη περίπτωση, δεν είναι άλλο τόσο και με την δεύτερη?
Από πλευράς κατοχύρωσης, υποθέτω πως ναι.
Αλλά η συνιδιοκτησια είναι διαφορετική στην πράξη. Άλλο είναι να έχεις έναν σκύλο στην αποκλειστική κυριότητά σου και άλλο να τον μοιράζεσαι.
Προσωπικά βέβαια εάν ήθελα πολύ έναν σκύλο, δεν θα είχα πρόβλημα εάν αυτός ήταν ένας όρος για να τον έχω.
Δεν ξέρω ομως τα ψιλά γράμματα και πως η συνιδιοκτησια περπατάει στην πράξη.
 
  • Like
Reactions: p__nat


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Co-ownership is only for registration purposes. When you purchase a pup from us, it is yours and your responsibility; however remaining on registration paperwork we have found is the only way to successfully prevent registered litters from unproven productions.

Το βάζεις στο συμφωνητικό αγοράς, οπότε είναι ξεκάθαρο ότι όλες οι ευθύνες, έξοδα, ενασχόληση με το σκύλο βαρύνουν τον αγοραστή, και το εκτροφείο αναφέρεται ως συν-ιδιοκτήτης μόνο για πολύ συγκεκριμένους λόγους.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Άρα συμφωνούμε (όχι πως εμείς διαφωνούσαμε, αλλά λέμε τώρα...) πως μια συνιδιοκτησία είναι καθόλα σύμφωνη με τους κανονισμούς που προβλέπονται, διαφυλάσσει την αναπαραγωγή στον βαθμό που θέλει ο εκτροφέας (αναφορικά με την εκτροφική του επωνυμία και την έκδοση pedigree), εξακολουθεί να παρέχει την δυνατότητα στον "συνιδιοκτήτη" να ζευγαρώσει τον σκύλο του και να μην το μάθει ποτέ κανείς (όπως θα μπορούσε να κάνει ο κάθε ένας που δεν έχει το pedigree του σκύλου του), αλλά παρ' όλα αυτά, το σύνηθες είναι να παρακρατείται το pedigree και όχι να μοιράζεται η ιδιοκτησία...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έτσι όπως το διαβάζω από την @sis, φαντάζει εξαιρετική ιδέα, χίλιες φορές καλύτερο από την στείρωση, που έχετε δίκιο, είναι ακραία.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η συνιδιοκτησία ξεκινάει από την κυριότητα στα εκτροφικά δικαιώματα και το έλεγχο εγγραφής των γενεών στο επίσημο βιβλίο καθαροαιμίας, από εκεί και πέρα έχει τόσα παρακλάδια όσα και οι εκτροφείς...
κοινώς ο κάθε εκτροφέας διαμορφώνει τους όρους της συνιδιοκτησίας και πρέπει να είνσι από κοινού αποδεντοί με τον εκάστοτε ιδιοκτήτη....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πέτρο ξέρεις αν είναι κάτι που γίνεται συχνά και ποια ενδεχομένως είναι τα αρνητικά που μπορεί να προκύψουν;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
...αλλά παρ' όλα αυτά, το σύνηθες είναι να παρακρατείται το pedigree και όχι να μοιράζεται η ιδιοκτησία...
Συχνά βλέπω Αμερικάνικα εκτροφεία να ακολουθούν την πρακτική limited registration, και τα κουτάβια αυτά πωλούνται σε χαμηλότερη τιμή. Στη συνέχεια αρχίζουν ευτράπελα του τύπου ο αγοραστής πληρώνει άλλα τόσο ώστε ο εκτροφέας να τους αναβαθμίσει σε full registration, ή ο ιδιοκτήτης να εγγράφει το limited κουτάβι ως full registration στο UKC και να βγάλει πεντιγκρί UKC στα κουτάβια...

Σαν αγοραστής θα ήθελα να μην έχω τέτοιους περιορισμούς... αν δε μπορώ να το αποφύγω, νομίζω ότι θα προτιμούσα τη συνιδιοκτησία, αφού θα πήγαινα το συμφωνητικό σε δικηγόρο για να βεβαιωθώ ότι η μόνη συνέπεια της συνιδιοκτησίας είναι η μη-εκδοση πεντιγκρί.
Παρεμπιπτόντως το απόσπασμα που ανέβασα παραπάνω αφορά σε συν-ιδιοκτησία μέχρι είτε να στειρωθεί ο σκύλος (αν στειρωθεί, δεν είναι απαίτηση) που το εκτροφείο πούλησε ως πετ, είτε μέχρι να διακριθεί σε εξετάσεις εργασίας ή αλλη προ-συμφωνημένη δραστηριότητα ο σκύλος που πουλήθηκε από το εκτροφείο με δυνατότητα να ζευγαρώσει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τα χαρτιά υπάρχουν! Μου έστειλε το pedigree σε φωτο στο messenger προκειμένου να με "πείσει" για την καθαροαιμία του σκύλου. Το ίδιο είχε κάνει και με τις εξετάσεις. Τα μόνα χαρτιά μου που παρέδωσε με το σκυλί ήταν το διαβατήριό του και το χαρτί της μεταβίβασης που υποτίθεται θα κατέθετα στον ΚΟΕ για τη μεταβίβαση
Επανέρχομαι. Η αίτηση μεταβίβασης είναι κενή ; Αν είναι κενή γιατί στην έδωσε ;
Αν δεν είναι κενή έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου με τα στοιχεία του εκτροφέα πως στο μεταβιβάζει και μάλλον θα έλειπε το BEK.

Υποθέτω πως με αυτή θα βγάλεις άκρη με τον ΚΟΕ.

ή κάπου τα λέω λάθος ;

Όπως το υπόδειγμα που έχω επισυνάψει δεν είναι ;

ΥΓ.

Έχεις και μια φωτο του pedigree, δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι έφτασε μαγικά στα χέρια σου!! Τι θα πει ο εκτροφέας το έστειλα να το μυρίσει ;
 

Attachments



vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σαν πρώτη σκέψη να απευθυνθείς στον ΚΟΕ για επανέκδοση του pedigree και αν θες ενημέρωσε μας για την τροπή που θα λάβει η υπόθεση.
Αν δεν εχει την μεταβιβαση στα χερια του δεν μπορει να ζητησει επανεκδοση.ο σκυλος χωρις μεταβιβαση ανηκει.ατον εκτροφεα για τον κοε.
Σορυ τωρα ειδα οτι εχει την μεταβιβαση
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αν εχεις την μεταβιβαση οπως λες στα χερια σου συμπλρωμενη στειλτην στον κοε και ο σκυλος θα γινει στο ονομα σου.
μολις βεβαιωθεις,αφου παρεις τηλ,οτι εγινε στο ονομα σου ζητα μια επανεκδοση του πεντιγκρι
αν ειναι οπως μας τα λες

τωρα τα υπολοιπα ειναι απο μερια βρισκετε ο καθενας
αν εχεις θυληκα στα κουταβια και δεν θες να γεννησουν απλα τα δινεις τζαμπα/συνιδιοκτησια.αυτη ειναι η γνωμη μου.ωστε να εχεις λογο στο μετα.
και αυτο γιατι μου ερχοντε στο μυαλο αρκετα σκυλια που πουληθηκαν ως πετ και ξεπερασαν κατα πολυ αυτα που πουληθηκαν ως σοου κουαλιτυ κουταβια.
οποτε λιγο πολυ ολο αυτο το βλεπω σαν μια παπατζα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Πέτρο ξέρεις αν είναι κάτι που γίνεται συχνά και ποια ενδεχομένως είναι τα αρνητικά που μπορεί να προκύψουν;
δεν μπορώ να γνωρίζω
τα στοιχεία που έχω είναι από ενα δυο φίλους - γνωστούς , κι από προσωπικη εμπειρία μόνο.
σίγουρα αυτό που χρειάζεται είναι σωστή επιλογή του ατόμου που θα γίνει συνεργασία διαφορετικά μπορεί να αντιμετωπισεις καταστάσεις αλλαγών μονομερως της συμφωνίας καλή την ώρα....
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η συνιδιοκτησία γίνεται συνήθως σε θηλυκά σκυλιά που δεν προλαβαίνει ο εκτροφέας να τρέξει και να δουλέψει και βρίσκει έτσι έναν σωστό ιδιοκτήτη, δίνει εξ' ολοκλήρου τον σκύλο κανονικά στον ιδιοκτήτη να τον ζήσει αυτός, αλλά με συμφωνία πχ. να τρέχει σε εκθέσεις και εξετάσεις και για οποιαδήποτε εκμετάλλευση προς το κοινό όφελος. Αν υπάρξει γέννα αναλόγως ο καθένας παίρνει το ποσοστό, επί των κουταβιών ή δεν ξερώ και γω τι άλλο, συνιδιοκτησίας που έχει συμφωνηθεί.
Επίσης πολλές φορές βλέπουμε συνιδιοκτησίες ανάμεσα σε εκτροφείς για top σκυλιά.

Τα αρνητικά που μπορούν να προκύψουν είναι τα ίδια αρνητικά όπως μια αθέτηση των όρων συμφωνίας σε κάποιο συμβόλαιο...εξαρτάται τι έχει συμφωνηθεί.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Συχνά βλέπω Αμερικάνικα εκτροφεία να ακολουθούν την πρακτική limited registration, και τα κουτάβια αυτά πωλούνται σε χαμηλότερη τιμή. Στη συνέχεια αρχίζουν ευτράπελα του τύπου ο αγοραστής πληρώνει άλλα τόσο ώστε ο εκτροφέας να τους αναβαθμίσει σε full registration, ή ο ιδιοκτήτης να εγγράφει το limited κουτάβι ως full registration στο UKC και να βγάλει πεντιγκρί UKC στα κουτάβια...

Σαν αγοραστής θα ήθελα να μην έχω τέτοιους περιορισμούς... αν δε μπορώ να το αποφύγω, νομίζω ότι θα προτιμούσα τη συνιδιοκτησία, αφού θα πήγαινα το συμφωνητικό σε δικηγόρο για να βεβαιωθώ ότι η μόνη συνέπεια της συνιδιοκτησίας είναι η μη-εκδοση πεντιγκρί.
Παρεμπιπτόντως το απόσπασμα που ανέβασα παραπάνω αφορά σε συν-ιδιοκτησία μέχρι είτε να στειρωθεί ο σκύλος (αν στειρωθεί, δεν είναι απαίτηση) που το εκτροφείο πούλησε ως πετ, είτε μέχρι να διακριθεί σε εξετάσεις εργασίας ή αλλη προ-συμφωνημένη δραστηριότητα ο σκύλος που πουλήθηκε από το εκτροφείο με δυνατότητα να ζευγαρώσει.
Δεν ξέρω τι προβλέπει ο κανονισμός των συγκεκριμένων ομίλων, αλλά αν ισχύει ό,τι και για την fci και οι προϋποθέσεις για την έκδοση ενός περιορισμένου pedigree είναι αυτές:

4.2 Registration of puppies with unhealthy parents
4.3 Matador breeding and heavy inbreeding
4.4 Dogs with hereditary conditions or functional disabilities
4.5. Dogs with disqualifying faults


τότε δεν μου φαίνεται πως είναι αναστρέψιμη.

Επίσης, αν το να αιτηθεί κάποιος εκτροφέας την έκδοση ενός τέτοιου pedigree για κάποιον από τους παραπάνω λόγους, σημαίνει πως θα πρέπει να αποσύρει τους γεννήτορες από την αναπαραγωγή (όπως θα έπρεπε θεωρώ), τότε είναι κάπως αυτονόητο το γιατί δεν εφαρμόζεται...

Ωστόσο, επειδή τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης χρησιμοποιούνται συχνά ως μοχλός πίεσης, προκειμένου να επιτευχθούν απώτεροι σκοποί, νομίζω πως και η τοποθέτηση της άλλης πλευράς είναι το λιγότερο απαραίτητη...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έχω την εντύπωση ότι η FCI δέχεται την ακύρωση του περιορισμένου πεντιγκρί αν την ανακαλέσει ο κυνολογικός όμιλος που το έκδωσε, αλλά δεν έχω ιδέα ποια είναι η διαδικασία επιβολής/άρσης.
Ο AKC ορίζει υπεύθυνο τον ιδιοκτήτη της γέννας να δηλώσει/άρει τον περιορισμό.
Το θεωρώ λογικό να είναι αναστρέψιμη διαδικασία, εφόσον το πεντιγκρί εκδίδεται για κουτάβια και μεγαλώνοντας μπορεί κάτι στη μορφολογία ή τη συμπεριφορά να αλλάξει (αν είναι κάτι που αλλάζει τελοσπάντων!) ή να βελτιωθεί ή να το επαναξιολογηθεί - υποθέτω όλα αυτά όταν μιλάμε για κριτήρια αποκλεισμού και όχι για τις άλλες τρεις κατηγορίες.

Τους γεννήτορες δεν το θεωρώ απαραίτητο να τους αποσύρει, αλλά σίγουρα είναι μια καλή αφορμή να επανεξετάσει κανείς τις αποφάσεις του.
Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης... ναι, μπορούν να παίξουν ρόλο. Δεν ξέρω ποια πλευρά εννοείς να τοποθετηθεί όμως. Ο εκάστοτε ΚΟΕ και για ποιο λόγο εκδίδει ή δεν έχει διαδικασίες να εκδώσει περιορισμένο πεντιγκρί;

εδιτ: μου πήρε λίγη ώρα, αλλά το κατάλαβα... Το σχόλιο μου πήγαινε στη γενικότερη συζήτηση που κατέληξε το θέμα περί ελέγχου ή μη ενός εκτροφέα σε μελλοντικό ζευγάρωμα κουταβιών του, και περαιτέρω προβλήματα που προκύπτουν. Δεν υπονοώ ότι ο εκτροφέας της StavTres προσπαθεί να εκβιάσει καταστάσεις. Από αυτή την ιστορία δεν ξέρω ούτε τα μισά, και ακόμα κι αυτά τα μισά δεν βγάζουν και πολύ νόημα!
 
Last edited:


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Όχι, με την τελευταία παράγραφο, απλά επέστρεψα στο συγκεκριμένο θέμα της θεματοθέτριας, εννοώντας την πλευρά του εκτροφέα. Με εντυπωσιάζει το να έχει υπογράψει την μεταβίβαση της ιδιοκτησίας και ξαφνικά να αλλάζει τα συμφωνηθέντα και χωρίς να υπονοώ πως έχουμε μια ίδια περίπτωση εδώ, έχω γίνει μάρτυρας τέτοιου διαπληκτισμού, όπου ο κηδεμόνας ξεμπρόστιαζε τον εκτροφέα του για όλα τα κακώς κείμενα, εκείνος απαντούσε σε ανάλογο ύφος και ξαφνικά όλα διαγράφηκαν και μισή ώρα μετά ευχαριστούσε ο ένας τον άλλον, με αγάπες και λουλούδια…

Στο γενικότερο θέμα του περιορισμένου pedigree, απλά πιθανολογώ εκ του αποτελέσματος, υποθέτοντας πως αφού κανένας εκτροφέας δεν κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση, τότε είτε με κάποιον τρόπο που δεν μπορώ να ξέρω (ή να φανταστώ), ανοίγεται ο ασκός του Αιόλου με αμφίρροπες επιπτώσεις, είτε έχει παρακλάδια που ευνοούν περισσότερο τον ενδιαφερόμενο παρά τον εκτροφέα.

Edit: Καλά, ο ΚΟΕ δεν έχει βρει ακόμα την διαδικασία να δώσει επισήμως στοιχεία εκτροφέων...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μεταξύ μας τώρα, όλα αυτά είναι πατέντες προκειμένου να αποτρέψει ένας εκτροφεας την επίσημη αναπαραγωγή ενός σκύλου του.
Κι όλα αυτά γιατί;;;
Γιατί ο κυνολογικος όμιλος της πατρίδας του, δεν τον προστατεύει και εγγραφει γέννες με μοναδική προϋπόθεση το πεντιγκρι.
Έτσι αφήνει οποιονδήποτε καθαρόαιμο σκύλο να γεννοβολαει με όλες τις επακολουθες συνέπειες.

Κανονικά αυτά θα έπρεπε να τα λύνει ο κυνολογικος όμιλος της κάθε χώρας βάζοντας κάποιους κανόνες και προϋποθέσεις προκειμένου να δηλωθεί μια γέννα.

Ένα πολύ έξυπνο σύστημα είναι αυτό της Γαλλίας. Εκεί λοιπον η τοκετομαδα παίρνει ένα πιστοποιητικό γέννησης και γίνεται εγγραφή στο γενεαλογιο μόνον κατόπιν αξιολόγησης μορφολογίας και χαρακτήρα σε κατάλληλη ηλικία (ανάλογα την ομάδα), το λεγόμενο confirmation.
Δεν εγγράφονται αυτόματα τα κουτάβια στο γενεαλογιο και κατεπεκτσση δεν παίρνουν pedigree.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ρε τι γίνεται για ένα Α4... 80 μηνύματα και στο τέλος μπορεί να μην μάθουμε πως έληξε η υπόθεση.

Όχι, με την τελευταία παράγραφο, απλά επέστρεψα στο συγκεκριμένο θέμα της θεματοθέτριας, εννοώντας την πλευρά του εκτροφέα. Με εντυπωσιάζει το να έχει υπογράψει την μεταβίβαση της ιδιοκτησίας και ξαφνικά να αλλάζει τα συμφωνηθέντα και χωρίς να υπονοώ πως έχουμε μια ίδια περίπτωση εδώ, έχω γίνει μάρτυρας τέτοιου διαπληκτισμού, όπου ο κηδεμόνας ξεμπρόστιαζε τον εκτροφέα του για όλα τα κακώς κείμενα, εκείνος απαντούσε σε ανάλογο ύφος και ξαφνικά όλα διαγράφηκαν και μισή ώρα μετά ευχαριστούσε ο ένας τον άλλον, με αγάπες και λουλούδια…
Συμβαίνουν και τέτοια ; Περίεργο.

@offtopic

εαν πραγματικα ο ανθρωπος ειναι γνωστος, εμπιστος και αναγνωρισμενος και απο τον ΚΟΕ,
Ποτέ μην λες ποτέ... Να σου δείξω εγώ γνωστό, έμπειρο, αναγνωρισμένο ουυυυυ

Κανονικά αυτά θα έπρεπε να τα λύνει ο κυνολογικος όμιλος της κάθε χώρας βάζοντας κάποιους κανόνες και προϋποθέσεις προκειμένου να δηλωθεί μια γέννα.

Ένα πολύ έξυπνο σύστημα είναι αυτό της Γαλλίας.
Και εδώ έτσι είναι. Αμ δε που θα μας σώσουν οι κανόνες όσο οι κολεγιές δίνουν και παίρνουν. Όσο η διαπλοκή πάει σύννεφο. Πριν λίγο κοίταγα αγγελία στο car του αναγνωρισμένου, έμπιστου, προέδρου φυλής, εκπαιδευτή, με την ταμπέλα "Εισαγωγές και Χονδρική Πώληση Σκυλιών" κλπ κλπ κλπ
Ακάθεκτος αυτός, εκεί. Όπως κάτι σόγια στα οποία εμείς δίνουμε την εξουσία και τους επιτρέπουμε να μας αλλάζουν τα φώτα.

@$#%#%#%. Μετά λέω τον άλλο γκρινιάρη.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Διαφωνώ. Δεν ξέρω ακριβώς να πω γιατί, αλλά είμαι μεταξύ του είτε επειδή δεν γνωρίζω το μέγεθος της κατάστασης και μου μοιάζουν όλα λίγο παραπάνω απλοϊκά, είτε γιατί είναι πράγματι απλοϊκά, αλλά τα κάνουμε σύνθετα γιατί όσο πιο σύνθετη η κατάσταση, τόσα περισσότερα και τα παραθυράκια.

Το pedigree από μόνο του, δεν δίνει κανένα δικαίωμα αναπαραγωγής. Το αντιμετωπίζουμε έτσι, γιατί είναι παντρεμένο με την μεταβίβαση ιδιοκτησίας. Γιατί? Γιατί πρέπει να είναι παντρεμένα και δεν μπορεί ο εκτροφέας να κρατήσει τα εκτροφικά δικαιώματα και ο νέος ιδιοκτήτης να πάρει το σκύλο του, μαζί με τον γενεαλογικό του χάρτη?

Δεύτερον: Υπάρχει ένα πλαίσιο στην πίσω όψη του pedigree, με τον χαρακτηρισμό “Καταλληλότητα Αναπαραγωγής”. Γιατί δεν μπορεί ο εκάστοτε εκτροφέας στην δήλωση της γέννας, να συμπληρώσει δίπλα στο κουτάβι που θεωρεί pet και σκοπεύει να πουλήσει, κάτι του τύπου “Not for Breeding/ Not Breeding Quality”?

Μπορεί να είμαι τελείως εκτός πραγματικότητας, γι’ αυτό θέτω τις απορίες μου άλλωστε, ώστε να με επαναφέρετε στην τάξη, αλλά πως καταφέρνει ένας εκτροφέας και βρίσκει 1000 παραθυράκια και μάλιστα σε ευθεία παράβαση θεσμοθετημένων κανόνων δικαίου, για να ολοκληρώσει την εκτροφή και την αγοραπωλησία και δεν μπορεί να βρει το παραθυράκι, που θα τον προστατέψει από τους ελλιπείς κανονισμούς ενός σωματείου?

Ρε τι γίνεται για ένα Α4... 80 μηνύματα και στο τέλος μπορεί να μην μάθουμε πως έληξε η υπόθεση.



Συμβαίνουν και τέτοια ; Περίεργο.
Κάποιοι από ένα χωριό, δεν τους ξέρεις!!:LOL:
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πως παίρνεις στα χέρια σου το πεντιγκρί. Το πρόβλημα είναι κυρίως ότι ο περισσότερος κόσμος δεν έχει πειστεί ότι η εκτροφή είναι κάτι πιο σύνθετο από το "Ευτέρπη φον χάουζ Γιαγκερμάιστερ + Αρίσταρχος οφ Μάντρα κέννελζ = καθαρά φορ έβερ".
 
  • Like
Reactions: GRDANE