Πρόβλημα με εκτροφέα


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κάποια στιγμή που είχα ενδιαφερθεί για κουτάβι συγκεκριμένης φυλής είχα επισκεφτεί εκτροφέα ο οποίος με είχε ενημερώσει ότι εφόσον πάρω σκύλο πετ (με κάποιο ελάττωμα) και δεν κάνει για αναπαραγωγή, το πέντιγκρι θα μου δοθεί σε φωτοτυπία και όχι το γνήσιο ώστε να διασφαλίσει ότι με το συγκεκριμένο σκυλί δεν θα κάνω γέννες.
Δεν θυμάμαι παραπάνω λεπτομέρειες, έχουν περάσει γύρω στα 7 χρόνια από τότε, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά να μου λέει ότι δεν θα λάβω πότε το γνήσιο πέντιγκρι του σκύλου.
 
  • Wow
Reactions: saras and StavTres


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Κάποια στιγμή που είχα ενδιαφερθεί για κουτάβι συγκεκριμένης φυλής είχα επισκεφτεί εκτροφέα ο οποίος με είχε ενημερώσει ότι εφόσον πάρω σκύλο πετ (με κάποιο ελάττωμα) και δεν κάνει για αναπαραγωγή, το πέντιγκρι θα μου δοθεί σε φωτοτυπία και όχι το γνήσιο ώστε να διασφαλίσει ότι με το συγκεκριμένο σκυλί δεν θα κάνω γέννες.
Δεν θυμάμαι παραπάνω λεπτομέρειες, έχουν περάσει γύρω στα 7 χρόνια από τότε, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά να μου λέει ότι δεν θα λάβω πότε το γνήσιο πέντιγκρι του σκύλου.
όπου λες γνήσιο εννοείς πρωτότυπο?
γιατί και φωτοτυπία ενός γνήσιου εντύπου αν πάρεις πάλι γνήσιο είναι, απλά δεν είναι το πρωτότυπο.
 


StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Δεν υπάρχει κανείς και τίποτα που να μπορεί να σε υποχρεώσει να στειρώσεις τον σκύλο σου. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής στην Ελλάδα.
Εντάξει, μου έδωσε και την επιλογή να μην το στειρώσω αν δε θέλω, αλλά το pedigree θα γράφει πάνω ΑΚΥΡΟ!!!! Τι σημαίνει αυτό;;; Και για ποιο λόγο να γράφει ΑΚΥΡΟ στην τελική;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εντάξει, μου έδωσε και την επιλογή να μην το στειρώσω αν δε θέλω, αλλά το pedigree θα γράφει πάνω ΑΚΥΡΟ!!!! Τι σημαίνει αυτό;;; Και για ποιο λόγο να γράφει ΑΚΥΡΟ στην τελική;
Δεν υπάρχει έγκυρο και άκυρο. Ούτε υπάρχει υποχρέωση τυπική ή άτυπη στο τι θα κάνεις το σκύλο σου.
Απλά με αυτό το παράδειγμα φαίνονται και οι παθογένειες του συστήματος. Ότι όποιος τελικά έχει πεντικρί στην Ελλάδα είναι και δυνάμει εκτροφέας μιας και δεν υπάρχουν ούτε οι προυποθέσεις να τον "μαζέψει" κανείς, ούτε και η παιδεία στους υπόλοιπους να διαλέγουν από που θα πάρουν τον σκύλο τους με τις σωστές διαδικασίες.
Αλήθεια τι ράτσα είναι το σκυλί σου;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Από τα γραφόμενά σου και μόνο, πιο πολύ για "κουταβοπαραγωγός" μου κάνει ο εκτροφέας σου, κι αν έχω δίκιο, κρίμα που κατέληξες σεκάτι τέτοιο.

Στη θέση σου θα μιλούσα με δικηγόρο, για να πάρω επίσημα αντίγραφα των εξετάσεων υγείας του σκύλου/των γεννητόρων, τεστ DNA και πεντιγκρί. Με αυτή τη σειρά...

Δεν έχω ξανακούσει ποτέ για "άκυρο" πεντιγκρί, πιο πολύ για πατέντα μου ακούγεται παρά για κάτι έγκυρο. Ξέρω για εκτροφείς που δε σου δίνουν (μεταβιβάζουν) το πεντιγκρί ή αναφέρονται ως συν-ιδιοκτήτες, ώστε να εμποδίσουν απογόνους του σκύλου σου να βγάλουν πεντιγκρί - αυτά όμως είναι συμφωνημένα εγγράφως πριν την απόκτηση του σκύλου.
 


StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Δεν υπάρχει έγκυρο και άκυρο. Ούτε υπάρχει υποχρέωση τυπική ή άτυπη στο τι θα κάνεις το σκύλο σου.
Απλά με αυτό το παράδειγμα φαίνονται και οι παθογένειες του συστήματος. Ότι όποιος τελικά έχει πεντικρί στην Ελλάδα είναι και δυνάμει εκτροφέας μιας και δεν υπάρχουν ούτε οι προυποθέσεις να τον "μαζέψει" κανείς, ούτε και η παιδεία στους υπόλοιπους να διαλέγουν από που θα πάρουν τον σκύλο τους με τις σωστές διαδικασίες.
Αλήθεια τι ράτσα είναι το σκυλί σου;
Ένα κουκλί Μπόστον Τεριέ!! :love:
Δεν έχω σκοπό να κάνω "αναπαραγωγή", αλλά δεν μου αρέσει να με κοροιδεύουν.. πόσο μάλλον να με εκβιάζουν!!! Δυστυχώς είχα άσχημο προαίσθημα απ'την αρχή... το οποίο, δυστυχώς, επιβεβαιώθηκε!! :(
Χέστηκα (συγγνώμη για την έκφραση) για το pedigree.. είναι το γαμώτο όμως.. θεωρώ πως έδωσα πάρα πολλά χρήματα για το σκυλί. Όπως λοιπόν εγώ ήμουν τυπική και σωστή στη συναλλαγή μας, θέλω και η άλλη πλευρά να είναι το ίδιο τυπική με μένα. Και επειδή δε γνωρίζω το τι προβλέπεται και τι όχι, ρωτάω εδώ για συμβουλές.. για να δω πώς μπορώ να κινηθώ για να πάρω όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα αυτό που θα έπρεπε να μου είχε δοθεί μήνες τώρα χωρίς πρόβλημα..
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
όπου λες γνήσιο εννοείς πρωτότυπο?
γιατί και φωτοτυπία ενός γνήσιου εντύπου αν πάρεις πάλι γνήσιο είναι, απλά δεν είναι το πρωτότυπο.
Ναι αυτό εννοώ, άλλα αν πάρεις μια φωτοτυπία του πεντιγκρι (χωρις κάποιο γνήσιο υπογραφης ή κάτι τέτοιο) δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο έντυπο για να το χρησιμοποιήσεις.
 
  • Like
Reactions: mareco and Pepev50




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο σκοπός που ζητάει στείρωση είναι για να διασφαλίσει ο εκτροφεας πως δεν θα αναπαραχθει ο σκυλος.
Ο σκοπός που σαν εναλλακτική σου προτείνει να μην στειρωσεις αλλά να σφραγιστει το πεντ, είναι για να διασφαλίσει πως ακόμα και αν ζευγαρωσεις το σκυλάκι δεν θα εγγραφεί η γέννα στο γενεαλογιο.

Πολύ καλά κάνει κατά την γνώμη μου, αν και επρεπε να στο έχει ξεκαθαρίσει από την αρχή.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
πιθανοί λόγοι ποιοι θα μπορούσαν να είναι ?
αποκλείω το πρόβλημα υγείας καθώς φαντάζομαι θα μας το είχε πει ο θεματοθέτης
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα σκυλιά που δίδονται ως πετ - που αποτελούν την πλειονότητα των κουταβιών που δίδονται - έχουν διαφορα ελαττώματα που ουδέποτε θα απασχολήσουν το μελλοντικό κηδεμόνα τους, έχουν όμως μεγάλη σημασία για τον εκτροφεα τους και την γενετική δεξαμενή της φυλής.
Από αυτιά σε λάθος θέση και πιο ανοικτό χρώμα μέχρι πιο γυριστή ουρά ή ακόμα και λάθος γωνιωσεις ή δυσαρμονικες γωνιωσεις.

Σαφέστατα πετ με πετ διαφέρει, ανάλογα το σημείο που έχει φτάσει ένας εκτροφεας. Μπορεί το πετ το δικό μου πχ να είναι το δικό σου show dog ή και αντίστροφα.
 


StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Τα σκυλιά που δίδονται ως πετ - που αποτελούν την πλειονότητα των κουταβιών που δίδονται - έχουν διαφορα ελαττώματα που ουδέποτε θα απασχολήσουν το μελλοντικό κηδεμόνα τους, έχουν όμως μεγάλη σημασία για τον εκτροφεα τους και την γενετική δεξαμενή της φυλής.
Από αυτιά σε λάθος θέση και πιο ανοικτό χρώμα μέχρι πιο γυριστή ουρά ή ακόμα και λάθος γωνιωσεις ή δυσαρμονικες γωνιωσεις.

Σαφέστατα πετ με πετ διαφέρει, ανάλογα το σημείο που έχει φτάσει ένας εκτροφεας. Μπορεί το πετ το δικό μου πχ να είναι το δικό σου show dog ή και αντίστροφα.
Δεν είχε αναφέρει ποτέ ότι το σκυλί έχει κάποιο ελάττωμα. Ίσα-ίσα που το παίνευε ότι είναι καταπληκτικό δείγμα της φυλής και ότι μπορεί άνετα να κατέβει σε εκθέσεις κτλ. Τις προάλλες που του έστειλα φωτό μου είπε ότι είναι υπέροχο!! Εγώ το σκυλί το πήρα για πετ. Ούτε να το κατεβάσω σε εκθέσεις θέλω, ούτε να κάνω γέννες. Αλλά απαιτώ να μου χορηγηθούν και τα νόμιμα έγγραφά του απ´τη στιγμή που δεν υπήρχαν «ψιλά γράμματα» στη συμφωνία μας. Δεν μου αρέσει η κοροϊδία!!
 
  • Like
Reactions: saras




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους και σίγουρα όταν οι λογαριασμοί διεκπεραιώνονται κάπως έτσι, μάλλον δεν προβλέπεται μακρόχρονη “φιλία”.

Καταρχάς, να ξεκαθαρίσουμε το εξής: ένα σκύλος μπορεί να αναπαραχθεί, είτε το θέλει ο εκάστοτε εκτροφέας, είτε όχι, οπότε αυτά τα περί προστασίας του κουταβιού, προσωπικά μου μπαίνουν από το ένα αυτί και μου βγαίνουν από το άλλο. Δεν είναι το pedigree kαι η ιδιοκτησία του σκύλου στον ΚΟΕ που πρέπει να αποτρέπει τον κάθε ιδιοκτήτη από το να ζευγαρώσει το σκυλί του, αλλά η ίδια του η ηθική. Αυτό που θεωρώ ότι προσπαθεί να προστατέψει λοιπόν ο κάθε εκτροφέας, δεν είναι η ανεπιθύμητη αναπαραγωγή του σκύλου, αλλά το όνομα του και το όνομα των εκτροφείων που σέρνονται από πίσω.

Δυστυχώς, αυτήν την νοοτροπία την έχω συναντήσει σε διάφορους εκτροφείς και δεν αναφέρομαι μόνο στην φυλή του δικού μου σκύλου, αλλά και σε άλλους που έχει τύχει να συνομιλήσουμε κατά καιρούς. Το χρονικό περιθώριο που μεσολαβεί από την ώρα που δίνεται το κουτάβι, μέχρι την έκδοση του pedigree βοηθάει αυτήν την κατηγορία των εκτροφέων, να εφαρμόσουν το “…μετά την απομάκρυνση από το ταμείο”. Αυτό που τους βοηθάει επίσης, είναι η άγνοια που έχει ο ενδιαφερόμενος, ή η αδιαφορία του για τα “χαρτιά”.

Στο δια ταύτα, νομικά δεν αναγνωρίζονται καθαροαιμίες, pedigree και λοιποί όροι. Νόμιμος ιδιοκτήτης είναι εκείνος, του οποίου τα στοιχεία καταχωρούνται στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και στον οικείο Δήμο, μέσω της ηλεκτρονικής σήμανσης του ζώου. Άρα, απέναντι στο κράτος, είσαι η ιδιοκτήτρια του σκύλου, είτε έχεις το pedigree είτε όχι. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι έχεις κάτι να διεκδικήσεις, όσον αφορά αυτό το κομμάτι.

Η ηλεκτρονική σήμανση επίσης, είναι αυτή που σε “δένει” με τον εκτροφέα, καθώς είναι ένα στοιχείο που αναγράφεται στο pedigree, οπότε αυτόματα, γίνεται και η απόδειξη σου, για την προέλευση του σκύλου.

Επανέκδοση του pedigree δεν μπορείς να ζητήσεις αν δεν έχεις την -κατά τον ΚΟΕ- ιδιοκτησία του σκύλου. Αυτό το δικαίωμα το έχει μόνο εκείνος που έχει τα εκτροφικά δικαιώματα κάτι το οποίο μου δημιουργεί την εξής απορία: είπες ότι μαζί με το κουτάβι, σου έδωσε το χαρτί της μεταβίβασης. Ισχύει?

Το έντυπο για να κατατεθεί, πρέπει να συνοδεύεται από το pedigree. Έχει βάλει τα στοιχεία του και την υπογραφή του στο έντυπο, με σκοπό να σου κάνει την μεταβίβαση και στην πορεία αποφάσισε να κρατήσει το pedigree? Μήπως δηλαδή κάπου εκεί προέκυψε κάτι άλλο και τον έκανε να αλλάξει γνώμη? Γιατί αν δεν έγινε έτσι, τότε μάλλον μιλάμε για μεθοδευμένο σχέδιο, το οποίο το βρίσκω ακόμα χειρότερο…

Το συμβόλαιο δεν ξέρω κατά πόσο συνηθίζεται, αφού ουσιαστικά για να ωφεληθεί κάποιος από αυτό, θα πρέπει να κινηθεί νομικά. Ενδεχομένως το κόστος της διαδικασίας να υπερβαίνει και την τιμή του σκύλου.

Κατά τ’άλλα, αυτό που σίγουρα παραβαίνει ο εκάστοτε εκτροφέας που αρνείται να παραδώσει pedigree και μεταβίβαση εκτροφικών δικαιωμάτων είναι ο κανονισμός του ΚΟΕ (και της FCI κατ’ επέκταση), αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα, το κατά πόσο επβάλλονται οι σχετικές κυρώσεις…
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@Yorkaddict, με όλο το σεβασμό, είσαι λάθος σε αυτό που λες! Επικεντρώθηκες σε λάθος σημείο.

Δεν είναι τα pet quality κουτάβια που δίδονται σε ιδιοκτήτες.
Δεν έχει να κάνει καν με την έννοια σκύλος.
Έχει να κάνει με το πόσο σωστός είσαι στις συναλλαγές σου. Αν αυτά που λέει το μέλος είναι αληθή τότε πρόκεται περί σοβαρού φάουλ του εκτροφέα, αθέτηση συμφωνίας.

Αυτά τα μιλάς με το που σκάει μύτη ο ιδιοκτήτης στον εκτροφείο. Δεν κάνεις μαλακίες μετά με τα pedigree. Τί είναι αυτά τα πράγματα?
Καταλαβαίνω και το πιθανό σκεπτικό του εκτροφέα και αυτά που λες εσύ περί pet quality και ότι προτρέχει να προστατέψει την φυλή με μελλοντικό λάθος ζευγάρωμα κτλ, αλλά εφόσον σύμφωνα με το μέλος δεν ειπώθηκαν από την αρχή, τότε θα πρέπει να κάνει τουμπεκί και αυτά να πάει να τα πει στον επόμενο και να 'ναι πιο προετοιμασμένος.

Το θέμα είναι off topic για μένα, έχει να κάνει καθαρά με την έννοια της συναλλαγής.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Επανέκδοση του pedigree δεν μπορείς να ζητήσεις αν δεν έχεις την -κατά τον ΚΟΕ- ιδιοκτησία του σκύλου. Αυτό το δικαίωμα το έχει μόνο εκείνος που έχει τα εκτροφικά δικαιώματα κάτι το οποίο μου δημιουργεί την εξής απορία: είπες ότι μαζί με το κουτάβι, σου έδωσε το χαρτί της μεταβίβασης. Ισχύει?

Το έντυπο για να κατατεθεί, πρέπει να συνοδεύεται από το pedigree. Έχει βάλει τα στοιχεία του και την υπογραφή του στο έντυπο, με σκοπό να σου κάνει την μεταβίβαση και στην πορεία αποφάσισε να κρατήσει το pedigree? Μήπως δηλαδή κάπου εκεί προέκυψε κάτι άλλο και τον έκανε να αλλάξει γνώμη? Γιατί αν δεν έγινε έτσι, τότε μάλλον μιλάμε για μεθοδευμένο σχέδιο, το οποίο το βρίσκω ακόμα χειρότερο…
Το έντυπο μεταβίβασης δε μπορεί να κατατεθεί χωριστά από το πεντιγκρί; (υποθέτωντας ότι η γέννα έχει δηλωθεί κανονικά από τον εκτροφέα)
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Το έντυπο μεταβίβασης δε μπορεί να κατατεθεί χωριστά από το πεντιγκρί; (υποθέτωντας ότι η γέννα έχει δηλωθεί κανονικά από τον εκτροφέα)
το έντυπο μεταβίβασης λογικά παραδίδεται από τον εκτροφέα μαζί με το κουτάβι, συμπληρωμένο με όλα τα στοιχεία του κουταβιού και υπολείπονται μόνο τα στοιχεία του πεντιγκρί ( αριθμός βεκ),
μόλις παραλάβει ο εκτροφέας το πεντιγκρί του κουταβιού κανονικά προωθείται στον ιδιοκτήτη ο οποίος καταθέτει μια φωτοτυπία του(πεντιγκρί) και το έντυπο μεταβίβασης στον ΚΟΕ για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
για δηλώσεις γέννας κλπ δεν χρειάζεται πουθενά το πρωτότυπο, έπειτα από την μεταβίβαση, μια φωτοτυπία είναι αρκετή για όλες τις διαδικασίες.
πρώτη φορά ακούω κι εγώ για αναγραφή ΑΚΥΡΟΥ πάνω στο πεντιγκρί... αλλά έχω να εκδώσω και πεντιγκρί μια επταετία και βάλε.
όλα όσα διαβάζω στο νήμα φαντάζουν λίγο περίεργα...
αλλά έχω συνηθίσει να κρατάω και μικρό καλάθι....
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ο δρόμος που θα ακολουθούσα είναι αυτός που περιέγραψε ο @st3li0s στο #18.

Δεν υπάρχει η άποψη του εκτροφέα ώστε να ξέρουμε τι έχει να πει η απέναντι πλευρά και καλοπροαίρετα θεωρούμε πως η συμφωνία ήταν όπως την περιγράφει το μέλος @StavTres ( το λέω για το τυπικό χωρίς να υπαινίσσομαι κάτι για να μην παρεξηγηθώ ).

Απορία

Αν είχα τη δυνατότητα να τσεκάρω της γέννες που έχουν δηλωθεί στον ΚΟΕ θα έβρισκα τις αντίστοιχες μεταβιβάσεις ή θα έβλεπα ας πούμε ένα 30% μόνο; Αν κάποιος ξέρει από τα ενδότερα ας με διαφωτίσει.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@sis ---> @GRDANE
Στην δική μου περίπτωση, η μεταβίβαση έγινε απευθείας από την εκτροφέα μου.

Αν είχα τη δυνατότητα να τσεκάρω της γέννες που έχουν δηλωθεί στον ΚΟΕ θα έβρισκα τις αντίστοιχες μεταβιβάσεις ή θα έβλεπα ας πούμε ένα 30% μόνο; Αν κάποιος ξέρει από τα ενδότερα ας με διαφωτίσει.
Τρίζουν τα θεμέλια...!!!:X3::X3:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3