Πρόβλημα με πολυκατοκία!


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο ιδιοκτήτης μίλησε με τον ενοικιαστή και του είπε ότι εκείνος δεν έχει πρόβλημα..το θέμα είναι ο παράξενος που το τραβάει πολύ το θέμα..
Το πρόβλημα θεωρείται λήξαν...;)
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βασιλης καρρας
δεν παω πουθενα
πες του να το βαλει τερμα μπας και το καταλαβει ο νευρικος γειτονας.....
να σπασει λιγο το ανχος..
τιποτα δεν του κανει αστον να χορευει..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θεωρητικά ναι!!
Μα και πρακτικά!

Ξεκαθαρίστε όμορφα και ωραία χωρίς πολλά πολλά!Εμφανιστείτε στην συνέλευση και πείτε 2 λόγια μόνο!
Αν ο σκύλος δεν ακούγεται τότε το θέμα θεωρείται λήξαν και πρακτικά!

Όποιος πει κάτι τον λόγο έχει η αστυνομία...απλά λιτά και απέριττα...
Εφόσον είναι σωστοί δεν έχουν να φοβηθούν κανέναν και θεωρητικά και πρακτικά!

Συναντηθείτε και οι σκυλο-ιδιοκτήτες και συνεννοηθείτε να είστε πιο συμμαζεμένοι γιατί όσο να πεις 3-4 σκυλιά σε μια πολυκατοικία όλο και ακούγονται έστω και με ένα γουβ του ενός το άλλο πιθανόν να ενδίδει!Αλλά και αυτό να μην γίνεται συνεννοηθείτε και ακολουθήστε κοινή γραμμή!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Γιατιμεχω την εντυπωση ο περιεργος θα ειναι κανενας συνταξιουχος ο οποιος δεν εχει να κανει τιποτα ολη την ημερα και ασχολειται με βλακειες?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι εμένα μου έκανε παρατήρηση ο απέναντι και μάλιστα πήρε τηλέφωνο και την ιδιοκτήτριά μου, αλλά τζίφος.
Του είπα αν έχει πρόβλημα να πάρει την αστυνομία. Εφόσον, ο σκύλος είναι τις ώρες κοινής ησυχίας μέσα, δε μπορεί να μου κάνει τίποτα.
Και δε μένουμε και στην πιο ήρεμη γειτονιά..όλο και κάποιος θα φωνάζει ή θα γαυγίζει..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης αποφάσίσει να διώξει τον ενοικιαστή είναι υποχρεωμένος να περιμένει να λήξει το συμβόλαιο. Αλλιώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα..Άσε που οι ιδιοκτήτες , με την υπάρχουσα κατάσταση με όλα τα σπίτια ξενοίκιαστα...δεν θέλουν ούτε με σφαίρες να χάσουν το ενοίκιο..Άντε να το ξανά νοικιάσουν μετά!!
Ο νόμος είναι πάνω από οποιοδήποτε καταστατικό πολυκατοικίας...οπότε μείνε ήσυχος!! Δεν μπορούν να σας κάνουν τίποτα...Και αν σας παρά ενοχλήσουν..τους τραβάς και μια μήνυση και ησυχάζεις!!
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Καλημέρα...τοιχοκολλήσαμε με το άλλο παιδί στην πολυκατοικια τον νόμο περί κατοικιδίων σε διαμερίσματα..απο 'κει και πέρα..περιμένουν νέες κινήσεις αλλιώς θα φάνε μια μηνυσάρα όλη δική τους..
και δεν είναι μόνο αυτό..δεν τολμούν να κάνουν έστω και λίγη φασαρία μετά τις 10 και μισή και αρχίζουν και τους χτυπάνε την μεσοτοιχία και τα κουδούνια..ήμαρτον!!!
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Εγω θα σας συμβουλευα, να ειστε και λιγο διπλωματες με τον τυπο...

Εχετε τον νομο με το μερος σας μεν, αλλα αν αυτος θελει να σας κανει ψυχολογικο πολεμο, μπορει πολυ ευκολα.

Εχω παραδειγμα γνωστου μου που για σχεδον ολο το καλοκαιρι, βραδυα παρα βραδυα του εστελνε την αστυνομια για παραβαση περι κοινης ησυχίας, επειδη και καλα γαυγιζε το σκυλι χωρις ΚΑΝ να γαυγιζει...

Η αστυνομια ειναι υποχρεωμενη να παει και να κανει παρατηρηση.
Το οτι το σκυλι δεν γαυγισε οση ωρα η αστυνομια ειναι εκει, δεν εχει να κανει...
(Ειναι βεβαια αρκετα σκυλια οταν ακουσουν κουδουνι ή πορτα... το εχουν το γαυγισμα, οποτε "επιβεβαιωνεται" η καταγγελια).

Ετυχε να ειμαι σπιτι 3 φορες που εγινε αυτο και ειλικρινα, ειναι ΠΟΛΥ εκνευριστικο ακομα και για μενα που δεν ημουν ο ιδιοκτητης. :mad:

Στα παιδια που ειχαν το σπιτι, απο ενα σημειο και μετα τους ειχε σπασει την ψυχολογια...

Βεβαια ο συγκεκριμενος την πατησε ενα βραδυ που καλεσε την αστυνομια για τον ιδιο λογο, ΕΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!
...και αυτο δεν αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ στους αστυνομικους! χεχεχε
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Βεβαια ο συγκεκριμενος την πατησε ενα βραδυ που καλεσε την αστυνομια για τον ιδιο λογο, ΕΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ... και αυτο δεν αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ στους αστυνομικους.... χεχεχε
Ενα αυτό, που κάποια στιγμή θα συμβεί, αυτή η δυσαρέσκεια για συνεχείς αναίτιες κλήσεις δηλαδή, και άλλο ένα, που μπορείς να του στείλεις μια ωραιότατη και ανέξοδη, εισαγγελική παραγγελία, προειδοποιώντας τον να σταματήσει να ενοχλεί. Ο ψυχολογικός πόλεμος δηλαδή, μπορεί να έχει εφαρμογή και στα δύο στρατόπεδα. Για να μη σου πω και το χειρότερο, αν θέλεις να το φτάσεις στα άκρα...ένας [παράξενος] άνθρωπος που ενοχλείται τόσο πολύ, με το παραμικρό, ώστε να καλεί επανειλημμένως την αστυνομία, να είσαι σίγουρος ότι θα ενοχλείται όλες τις ώρες και όχι μόνο της κοινής ησυχίας. Οπότε τα καθημερινά απογευματινά "πάρτυ" πχ, μπορεί να τον στείλουν στο τρελλάδικο μια ώρα αρχύτερα.

Τέλος, δεν έχεις καμμία υποχρέωση, να ανοίγεις την πόρτα σου κάθε φορά, ούτε καν στην αστυνομία. Θα χτυπήσουν μία το κουδούνι, άντε δύο το πολύ και είσαι δεν είσαι μέσα, αν δεν θέλεις να τους ανοίξεις, θα πρέπει να πάρουν όμορφα-όμορφα τα κουβαδάκια τους και σ'άλλη παραλία. Και άσε τον γείτονα, να τους καλεί...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Κατεβαινε 2 τη νυχτα στην εισοδο της πολυκατοικιας, χτυπαγε του το κουδουνι και μετα τρεχα γρηγορα επανω. Αν δε μπει δαφνι, θα μετακομισει σιγουρα.
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Ενα αυτό, που κάποια στιγμή θα συμβεί, αυτή η δυσαρέσκεια για συνεχείς αναίτιες κλήσεις δηλαδή, και άλλο ένα, που μπορείς να του στείλεις μια ωραιότατη και ανέξοδη, εισαγγελική παραγγελία, προειδοποιώντας τον να σταματήσει να ενοχλεί. Ο ψυχολογικός πόλεμος δηλαδή, μπορεί να έχει εφαρμογή και στα δύο στρατόπεδα. Για να μη σου πω και το χειρότερο, αν θέλεις να το φτάσεις στα άκρα...ένας [παράξενος] άνθρωπος που ενοχλείται τόσο πολύ, με το παραμικρό, ώστε να καλεί επανειλημμένως την αστυνομία, να είσαι σίγουρος ότι θα ενοχλείται όλες τις ώρες και όχι μόνο της κοινής ησυχίας. Οπότε τα καθημερινά απογευματινά "πάρτυ" πχ, μπορεί να τον στείλουν στο τρελλάδικο μια ώρα αρχύτερα.

Τέλος, δεν έχεις καμμία υποχρέωση, να ανοίγεις την πόρτα σου κάθε φορά, ούτε καν στην αστυνομία. Θα χτυπήσουν μία το κουδούνι, άντε δύο το πολύ και είσαι δεν είσαι μέσα, αν δεν θέλεις να τους ανοίξεις, θα πρέπει να πάρουν όμορφα-όμορφα τα κουβαδάκια τους και σ'άλλη παραλία. Και άσε τον γείτονα, να τους καλεί...
Ακριβως...
Και για να αποφευκτουν ολα τα παραπανω, τους συμβουλευω να ειναι λιγο διπλωματες.

Ας του πουν πχ: "Οταν τα σκυλια μας πιανουν 2 λαγούς, θα σου δινουμε τον ενα!"
(H τάπα στην συγκεκριμενη προταση ειναι η λέξη "οταν") :rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κατεβαινε 2 τη νυχτα στην εισοδο της πολυκατοικιας, χτυπαγε του το κουδουνι και μετα τρεχα γρηγορα επανω. Αν δε μπει δαφνι, θα μετακομισει σιγουρα.
Πως με καταλαβαίνεις...;-)

Και για να μην σηκώνεται ο άνθρωπος και τρέχει, μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα, μπορεί απλώς να τον παίρνει τηλέφωνο. Ανά μισάωρο, είναι το ιδανικό.
 


AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Κατεβαινε 2 τη νυχτα στην εισοδο της πολυκατοικιας, χτυπαγε του το κουδουνι και μετα τρεχα γρηγορα επανω. Αν δε μπει δαφνι, θα μετακομισει σιγουρα.
Πως με καταλαβαίνεις...;-)

Και για να μην σηκώνεται ο άνθρωπος και τρέχει, μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα, μπορεί απλώς να τον παίρνει τηλέφωνο. Ανά μισάωρο, είναι το ιδανικό.
Εχμ.... Να ξεκαθαρισουμε λιγο την ενοια των όρων "ψυχολογικος πολεμος" και "Ψυχικη εξόντωσή";
:p
 




AchiTG

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2012
238
1
Πόλεμος χωρίς εξόντωση του εχθρού, τι νόημα έχει; :rolleyes:
Την συμμορφωση!
Αλλα δε βαριεσαι..... Πυρ κατα ρυπάς!
(Μονο μην φωναζεται "αεεεεεερα" καθε που φορα που χτυπάτε το κουδουνι ή περνετε τηλέφωνο...
Για λόγους κάλυψης-απόκρυψης-παραλλαγής
)!
:p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μπορείτε να σκηνοθετήσετε και απόπειρα ληστείας. Δηλαδή όταν θα λείπει να γρατζουνίσετε την κλειδαριά και καλά λοστός κλπ. Με τον τρόπο αυτό:

1. Θα χeστεί επάνω του και θα έχει κάτι άλλο να ασχολείται για το επόμενο διάστημα
2. Ίσως να αρχίσει να βλέπει με άλλο μάτι το σκύλο... (φύλακας σου λέει!)

Στη συνέχεια, αν θέλετε να το κάνετε και λίγο πιο νόστιμο:

"Τι... σας έκαναν απόπειρα ληστείας? Σοβαρά εεεε? Τι ώρα? Α ναι? Καλέ μήπως για αυτό είχε λυσσάξει στο γαύγισμα ο σκύλος μας? Μάλλον κάτι θα κατάλαβε..."
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Πως με καταλαβαίνεις...;-)

Και για να μην σηκώνεται ο άνθρωπος και τρέχει, μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα, μπορεί απλώς να τον παίρνει τηλέφωνο. Ανά μισάωρο, είναι το ιδανικό.
Δωστε μου το τηλεφωνο να τον παιρνω εγω ανα μισαωρο μεχρι τις πεντε το πρωι που πεφτω για υπνο!!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
τον παραξενο σε μια πολυκατοικια όλοι τον έχουν στη μπούκα για 1002 λόγους.
τώρα θα γίνουν 1003.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Διαβάζοντας το θέμα σας κατέβασα το νόμο και τύπωσα το άρθρο 8 να το έχω σπίτι σε περίπτωση που κάποιος μου δημιουργήσει θέμα. Δεν το ήξερα ότι υπάρχει νόμος που καταργεί το καταστατικό εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3