Πρόβλημα με πολύ κακό γείτονα


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το παραθυράκι το φτιάχνεις εσύ με την υπευθυνότητα σου!

Μπορείς να έχεις σκύλο μέσα στο σπίτι και να γαυγίζει και να ενοχλεί μέρα-νύχτα και μπορεί να έχεις σκύλο που να μένει μόνιμα έξω και να είναι τύπος και υπογραμμώς!

Ναι μεν αλλά...

Είπαμε οι νόμοι υπάρχουν αλλά πάντα η δημοκρατία η δική σου σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
δηλαδη εγω ειμαι παρανομος?

πολυ χαιρομαι.
Εαν μενεις σε μονοκατοικια - Ισως οχι ( εαν τηρεις τους νομους περι κοινης ισιχυας και τα αλλα που προβλεπονται)
Αν μενεις σε πολυκατοικια -ναι
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Η έννοια της κατοικίας συμπεριλαμβάνει και το μπαλκόνι και την αυλή και το υπόγειο και τη πιλωτή και όλα... όλα αποτελούν ιδιοκτησία μας και εντός αυτής μπορούμε να τοποθετούμε ό,τι θέλουμε. Με την ίδια λογική ο γειτονας θα μπρούσε να ζητήσει να φυτέψεις στο κύπο σου φοίνικες γιατί του αρέσουν αισθητικά και να βγάλεις τις απαίσιες τουλίπες (λέω εγώ...!!) γιατί πολύ τον ενοχλούν.
Μη φοβάσαι τίποτα... πήγαινε με το σημείωμα στην αστυνομία και κατήγγειλε το περιστατικό, ζήτα να γραφτεί στο βιβλίο συμβάντων και ζήτα αντίγραφο. Φεύγοντας ώστε να μη γραφτεί στο βιβλίο υπό τύπο συζήτησης ανέφερε το περιστατικό με το κρέας (ότι θα μπορούσε να είναι αυτός με υπόθεση πάντα και όχι βεβαιότητα) σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχεις μικρό παιδί και νοιάζεσαι για τη δική του υγεία επίσης). Θυμήσου να δείξεις ότι δεν έχεις πρόθεση για καυγάδες και ότι απλά το κάνεις για αποφύγεις προστριβές μαζί του και μη ξεχάσεις να πάρεις το όνομα του αστυνομικού που θα σε εξυπηρετήσει, ούτως ώστε εάν χρειαστεί στο μέλλον (μάκάρι όχι) να απευθυνθείς σε αυτόν. Εάν συνεχίσει τα χαρτάκια και τα κρέατα βουρ για εισαγγελική εντολή για να του γίνει σύσταση το Τμήμα.
Μη ξεχάσεις να στείλεις για ανάλυση το κρέας γιατί εάν είναι δηλητηριασμένο τότε ο άνθρωπος είναι διαταραγμένος και επικίνδυνος όχι μόνο για το σκυλάκι... αφού δε σκέφτεται που μπορεί να καταλήξει ένα δηλητήριο σε μία αυλή μιας οικογένειας...!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οι φοίνικες και οι τουλίπες δεν γαυγίζουν!

Για να κάνει όλα τα παραπάνω που του λέμε πρέπει να είναι πρώτα και σωστός/ή απέναντι στις υποχρεώσεις του!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Οι φοίνικες και οι τουλίπες δεν γαυγίζουν!

Για να κάνει όλα τα παραπάνω που του λέμε πρέπει να είναι πρώτα και σωστός/ή απέναντι στις υποχρεώσεις του!
Δε θα αντιλέξω... φυσικά πρέπει πάνω απ' όλα να είναι σωστός/η στις υποχρεώσεις του/της, μη σου πω άψογος/η ! Απλά απαντώ με βάσει όσα ήδη μας έχει πει, ότι δηλ. το σκυλάκι δεν ενοχλεί με οιονδήποτε τρόπο, κάτι που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω! Τώρα αν αυτό δεν ισχύει και το σκυλάκι πχ. κλαίει και γαυγίζει γιατί είναι παρατημένο και σηκώνει τον κόσμο στο πόδι μέρα και νύχτα (κάτι που θα ενοχλούσε οποιονδήποτε γείτονα ιδιοκτήτη σκύλου ή μη) τότε φυσικά και θα συνιστούσα να μην τα κάνει γιατί όχι μόνο δεν θα πετύχει τίποτα θα τραβιέται συν της άλλης για ψευδή καταγγελία.

Και μία συμπλήρωση: το γεγονός ότι η κατοικία μας αποτελείται από μπαλκόνια και γκαράζ και αυλές δε σημαίνει ότι πρέπει το κακόμοιρο το σκυλάκι μας να ζήσει και το υπόλοιπο της ζωής του μανταλωμένο σε ένα από αυτά τα μέρη....!!
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
εγω παλι αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι οι συγκεκριμενοι νομοι ειναι ετσι διατυπωμενοι ωστε και ο μη εχων σκυλο οσο και ο εχων αυτου,να ειναι καλυμενοι!οποτε?χ...... ψηλα και αγναντευε!!!!!!!???????
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Να πω κάτι που μου κάνει εντύπωση. Δεν είμαι σίγουρη ότι με τη φράση ''μέσα στην κατοικία'' εννοούν και την αυλή. Παρακάτω ορίζει τα αδέσποτα ως εκείνα που ζουν εκτός των ορίων της κατοικίας. Θέλω να πω ότι στην πρώτη περίπτωση δε χρησιμοποιήθηκε η φράση ''εντός των ορίων'', αλλά ''μέσα'', 'ισως και χωρίς λόγο, αν και στους νόμους δεν είναι απρόσεκτοι οι νομοθέτες.
Όμως στο άρθρο 1 ορίζονται οι κατηγορίες και στο 6 η νομοθεσία για τους ιδιοκτήτες. Αρα ό,τι αναφέρεται στο 6 είναι βασικό.
Ο σκύλος του Τεο δηλαδή δεν είναι αδέσποτο ζώο συντροφιάς που μένει στην αυλή, αλλά ζώο συντροφιάς με ιδιοκτήτη, που κυρίως έπρεπε να τον κρατάει μέσα. Ως εδω όλα καλά. Αν ο Τεο μένει σε μονοκατοικία και ο σκύλος χαλάει τον κόσμο, ο Τεο είναι για πρόστιμο και πρέπει να βάλει τον Τόρο μέσα. Αν μένει σε πολυκατοικία και ο σκύλος στην αυλή, είναι για να τον αναλάβει η Πρόνοια σκύλων. :p
Επομένως, ο σκύλος μόνο σε μονοκατοικία μπορεί να μένει έξω στην αυλή, εφόσον τηρούνται τα προβλεπόμενα για τις ώρες κοινής ησυχίας. Παρ' όλα αυτα, αν ο γείτονας είναι παπαρας, μαζεύεις τον σκύλο μέσα, για να έχει προστασία και σεβασμό.
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Νεοτερα για τη διατηρηση ζωων στις αυλες μονοκατοικιων http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=239344 Εαν εχει δημοσιευτει κι αλλου και δεν το εχω δει ζητω συγνωμη για την επαναληψη. :)
Πολύ ωραίο και πολύ σωστό το link σου. Την συγκεκριμενη απόφαση τη χρησιμοποίησα κι εγώ ως επιχείρημα διότι το κατασταστικότης δικής μας πολυκατοικίας απαγορεύει τα κατοικίδια (!!).

Ο εκάστοτε νόμος δεν προέρχεται από παρθενογέννεση....συντάσσεται, ερμηνεύεται και εφαρμόζεται σε ένα ευρύτερο δικαιϊκό σύστημα με το οποίο οφείλει να τελεί εν αρμονία. Η έννοια της κατοικίας περιλαμβάνει όλους του χώρους αυτής και έτσι ερμηνεύεται και ο νόμος ασχέτως με τις λέξεις που χρησιμοποιούνται. Μη ξεχνάτε ότι πάνω από όλα έρχεται το Σύνταγμα, ο νόμος των νόμων, σύμφωνα με το άρθρο 5 του οποίου κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του και αν αυτό σημαίνει να έχω 10 γάτες δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει κανένας υπό τον όρο ότι η ελευθερίες μου σταματάνε εκεί που ερχίζουν οι ελευθερίες των άλλων. Συμπέρασμα αφού σέβομαι και δεν ενοχλώ τους συνανθρώπους μου, ουδείς έχει το δικαίωμα να μου επιβάλλει το αντίθετο.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
*σε μονοκατοικια μενω.

εγω στο ισογειο,ο σκυλος σε Kennel.

ευτυχως δεν ακουγεται καθολου...εδω που μενω ειναι σαν χωριο...ολοι εχουν σκυλους...ειμαι απο τους τυχερους.

στα προηγουμενα 3 σκυλια που ειχα,εμενα σε πολυκατοικια.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πολύ ωραίο και πολύ σωστό το link σου. Την συγκεκριμενη απόφαση τη χρησιμοποίησα κι εγώ ως επιχείρημα διότι το κατασταστικότης δικής μας πολυκατοικίας απαγορεύει τα κατοικίδια (!!).

Ο εκάστοτε νόμος δεν προέρχεται από παρθενογέννεση....συντάσσεται, ερμηνεύεται και εφαρμόζεται σε ένα ευρύτερο δικαιϊκό σύστημα με το οποίο οφείλει να τελεί εν αρμονία. Η έννοια της κατοικίας περιλαμβάνει όλους του χώρους αυτής και έτσι ερμηνεύεται και ο νόμος ασχέτως με τις λέξεις που χρησιμοποιούνται. Μη ξεχνάτε ότι πάνω από όλα έρχεται το Σύνταγμα, ο νόμος των νόμων, σύμφωνα με το άρθρο 5 του οποίου κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του και αν αυτό σημαίνει να έχω 10 γάτες δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει κανένας υπό τον όρο ότι η ελευθερίες μου σταματάνε εκεί που ερχίζουν οι ελευθερίες των άλλων. Συμπέρασμα αφού σέβομαι και δεν ενοχλώ τους συνανθρώπους μου, ουδείς έχει το δικαίωμα να μου επιβάλλει το αντίθετο.
Ο νόμος υπερισχύει του οποιουδήποτε καταστατικού πολυκατοικίας!

Ο νόμος σου ορίζει μέχρι 2 κατοικίδια!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ο νόμος υπερισχύει του οποιουδήποτε καταστατικού πολυκατοικίας!

Ο νόμος σου ορίζει μέχρι 2 κατοικίδια!
Δε ξέρω αν διάβασες το link με την απόφαση του Αρείου Πάγου, αλλά 1ον συμφωνούμε ότι ο νόμος υπερισχύει του καταστατικού και 2ον οι νόμοι ερμηνεύονται και προσαρμόζονται από την ισχύουσα νομολογία, και στη συγκεκριμένη απόφαση θα δεις ότι το μέχρι 2 κατοικίδια που ορίζει ο νόμος ο Α.Π δε το θεωρεί δεσμευτικό...!! Κατά τη γνώμη μου σηκώνει και έναν έλεγχο συνταγματικότητας η "ποσότητα" των κατοικιδίων (το παράδειγμά μου με τις 10 γάτες αντλείται από ακριβώς αυτή τη υπόθεση!)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
....το μέχρι 2 κατοικίδια που ορίζει ο νόμος ο Α.Π δε το θεωρεί δεσμευτικό...!! ....
Δεν θεωρειται δεσμευτικο οταν προκειται για μονοκατοικια οπου το κτιριο ειναι ολο δικο σου και κατα μια εννοια κανεις οτι γουσταρεις αρκει να μην προκαλεις χαος στη γειντονια. Για τα διαμερισματα δεν εγραφε καπου οτι αλλαξε κατι αν καταλαβα καλα...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν θεωρειται δεσμευτικο οταν προκειται για μονοκατοικια οπου το κτιριο ειναι ολο δικο σου και κατα μια εννοια κανεις οτι γουσταρεις αρκει να μην προκαλεις χαος στη γειντονια. Για τα διαμερισματα δεν εγραφε καπου οτι αλλαξε κατι αν καταλαβα καλα...
Σωστά, αλλά σα νομικός εάν ερχόσουν και μου έλεγες ότι έχεις τρεις γάτες (ή σκύλους) αντί για δύο και ότι είσαι άψογος απέναστι στους γείτονες και δεν έχεις δώσει δικαίωμα για το παραμικρό θα σου έλεγα να μην ανησυχείς...για πολλούς και ποικίλους λόγους ακόμα και αν βρισκόταν ένας κακόβουλος γείτονας... (ο οποίος εξυπακούεται ότι απλά έχει το δ...λό μέσα του και δεν έχει πραγματικό λόγο να διαμαρτύρεται). ;)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σωστά, αλλά σα νομικός εάν ερχόσουν και μου έλεγες ότι έχεις τρεις γάτες (ή σκύλους) αντί για δύο και ότι είσαι άψογος απέναστι στους γείτονες και δεν έχεις δώσει δικαίωμα για το παραμικρό θα σου έλεγα να μην ανησυχείς...για πολλούς και ποικίλους λόγους ακόμα και αν βρισκόταν ένας κακόβουλος γείτονας... (ο οποίος εξυπακούεται ότι απλά έχει το δ...λό μέσα του και δεν έχει πραγματικό λόγο να διαμαρτύρεται). ;)
Συμφωνω! Και να προσθεσω οτι ο αλλος μπορει να εχει αποφασισει να εχει 2 Μεγαλους Δανους μεσα στο σπιτι του και να ειναι "νομιμος" ενω καποιος με 3 Τσιουαουα να ειναι "παρανομος". Νομιζω πως εχει και τα κενα της αυτη η νομοθεσια.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Όπως η πλειοψηφία των νόμων μας...δυστυχώς!! Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι στο συγκεκριμένο νόμο τα κενά που υπάρχουν είναι αποτέλεσμα όχι κακών νομικών γνώσεων των συντακτών του νόμου, αλλά αδιαφορίας σε μία προσπάθεια να "ξεπετάξουν" το νόμο... Δε λέω αυτό τον κάνει ιδιαίτερα εύπλαστο και υποκείμενο ερμηνειών που μπορεί να είναι και προς το συμφέρον μας τελικά, αλλά μήπως για αυτό τα κενά-παραθυράκια αυτά...??? Ούτως ώστε, εάν κα εφόσον προκύψει θέμα να κάτσει να το λύσει η νομολογία και να φύγει προς το παρόν από εμάς το "ποτήριον" τούτο??
Με κάνει να ανησυχώ για τη νομοπαρασκευαστική διαδικασία της χώρας μας, γιατί το ζήτημα που επικαλείται να επιλύσει ο συγκεκριμένος νόμος είναι περισσότερο κοινωνικό παρά φιλοζωϊκό (μη το πάρετε στραβά!) και το περνούν αρκετά επιφανειακά...!!
Επιμένω πάντως ότι η αναγραφή στο νόμο περιοριστικά αριθμού κατοικιδίων είναι λανθασμένη και πιθανόν αντισυνταγματική, κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να εξετάζεται κατά περίπτωση.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Η ιδιοκτητη πολυκατοικια 3 διαμερισματων τι θεωρειται? Πολυκατοικια ή μονοκατοικια απο την στιγμη που μενουν σε αυτη η ιδια οικογενεια?
Για να ξερω ποσα κατοικιδια μπορω να εχω.:D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Η ιδιοκτητη πολυκατοικια 3 διαμερισματων τι θεωρειται? Πολυκατοικια ή μονοκατοικια απο την στιγμη που μενουν σε αυτη η ιδια οικογενεια?
Για να ξερω ποσα κατοικιδια μπορω να εχω.:D
Σε παραπέμπω ακριβώς στον τίτλο του θέματος: "Ο κακός γείτονας"

Κάποτε είχαμε κι εμείς μιά τέτοια "κατάσταση", με τις δύο αδελφές μου.... Η μία θα ήταν ικανή να με καταγγείλει, θα ήταν βούτυρο στο ψωμί της ένα τέτοιο θέμα...

Συμπέρασμα: Εξαρτάται από την οικογένεια:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf