Πρόβλημα με τα τσιμπούρια




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους.

Πώς δηλαδή κάνεις γενική αποτοξίνωση μια φορά τον χρόνο !!!
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δέν γίνεται και είναι παραμύθι των διαιτολόγων και άλλων που δεν έχουν καμμία ευθύνη.
Άλλωστε οι περισσότερες τοξίνες έχουν σωρευτική ιδιότητα.
Δέν σε αμφισβητώ αλλά έχω ψάξει το θέμα του ήπατος πολύ για τους ανθρώπους.
με διαιτολόγους δεν έχω σχέση και δεν ξέρω τι λένε.
εγώ ακολουθώ τις οδηγίες του κτηνίατρου.
Αφού τελειώσει η δράση και του 2ου χαπιού τον Νοέμβριο, ξεκινάμε έναν μηνιαίο πρωτόκολλο, με βάμματα γαϊδουράγκαθου (ήπαρ), τσουκνίδας (νεφρά), λυκοπόδιου (αίμα), μελισσόχορτου (γαστρεντερικό). Πίνουν μόνο εμφιαλωμένο νερό με αλόη. Βουρτσίζονται επιμελώς καθημερινά για να απομακρυνθεί η νεκρή τρίχα και οι τοξίνες που αποβάλλονται από το δέρμα. Από φαγητό, καθαρό κατσικίσιο κρέας (όχι από τον χασάπη) και φρέσκα λαχανικά (από περιβόλι).

Και μια απορία. Πιστεύετε ότι οι αμπούλες δεν περνούν τα συστατικά τους στο αίμα;
Ποιος είναι ο μηχανισμός εξάπλωσης τους σε όλη την επιφάνεια του δέρματος;
Και όχι ένα μπάνιο (αν κάτι πάει στραβά) δεν σώζει την κατάσταση. Το έζησα και ξέρω.
 


Theodora_t

Member
2 Δεκεμβρίου 2017
15
13
28
Εμείς πηγαμε χθες στον κτηνίατρο και εκείνος εκτός από τις εξετάσεις αφου είχε ήδη κολλήσει μας έδωσε ένα σπρέι το οποίο εβαλα σήμερα και τα μικρά τα μαύρα ψωφισαν και τα έβγαλα με το χέρι ενώ στα μεγάλα δεν έκανε απολύτως τίποτα και επειδή ήταν μόνο δύο τα έβγαλα με το τσιμπιδακι..τώρα δεν έιδα αλλά ..το θέμα είναι ομως οτι πρέπει να του βάλω την αμπουλα...να του τη βάλω αμέσως η να περιμένω μέχρι αύριο για να μην του βάλω ολα τα φάρμακα σήμερα...και μπορει κάποιος να μου θυμησει πως την βάζω??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
...πρέπει να του βάλω την αμπουλα...να του τη βάλω αμέσως η να περιμένω μέχρι αύριο για να μην του βάλω ολα τα φάρμακα σήμερα...και μπορει κάποιος να μου θυμησει πως την βάζω??
Γκούγκλαρε την μάρκα της αμπούλας. Θα βρεις εύκολα, οδηγίες χρήσης της. Επρεπε βέβαια, να έχεις ρωτήσει τον γιατρό σου. Ηταν, ακόμη πιο εύκολο :)
 
  • Like
Reactions: Konmac


Theodora_t

Member
2 Δεκεμβρίου 2017
15
13
28
Γκούγκλαρε την μάρκα της αμπούλας. Θα βρεις εύκολα, οδηγίες χρήσης της. Επρεπε βέβαια, να έχεις ρωτήσει τον γιατρό σου. Ηταν, ακόμη πιο εύκολο :)
Ευχαριστώ πολύ.τον ρώτησα απλώς ήθελα να μία μικρή επαναλήψη αν τα θυμάμαι καλά..το πολύ πολύ να τον πάρω τηλέφωνο.
 
  • Like
Reactions: mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν θέλεις Bravecto λόγω υψηλού κόστους ή λόγω τοξικότητας? Η αλήθεια είναι ότι ο vet μου είπε όχι bravecto ή nexgard σε αδέσποτο που δεν ξέρεις την κατάστασή του - αν έχει πρόβλημα μπορεί να το στείλει.
Διατομική γη?
Και τα δυο. Ουσιαστικα δεν ξερω την κατασταση τους. Οπτικα φαινονται μια χαρα, απο διαθεση, ορεξη για φαγητο κλπ το ιδιο... Περισυ το Σεπτέμβρη πηραν και οι 2 ενα μηνα βιμπραμισιν .. γιατι και με αμπουλες και με λουρακι δε μενουν πανω απο μια βδομαδα χωρις τσιμπουρια. Και φετος το ιδιο θα κανουμε.
Διατομική γη ναι αλλα εως που? Να βαλω στον κηπο , στο διπλα οικοπεδο κοκ αλλα σε ολο το τετραγωνο? Γινεται χαμος απο τσιμπουρι φετος. Δε το χω ξαναδει αυτο. Φταιει και το γεγονος οτι περιφερικα εχει κοτετσια, μαντρια κλπ..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τι ήθελα και έγραφα εδώ... :(
Σήμερα το πρωί αποτελέσματα από κτηνίατρο: ερλίχεια 1/400 η Πέππερ. Και δεν έχω βρει ποτέ τσιμπούρι επάνω της...
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Περαστικά!
Είχε κάποιο σύμπτωμα και την πήγες για εξέταση;
Όχι. Τρώει, πίνει, παίζει κανονικά. Κάναμε το καθιερωμένο σετ εξετάσεων που κάνουμε 2 φορές το χρόνο: γενικές βιοχημικές, καλαζάρ (αυτό το κάνουμε 3-4 φορές το χρόνο), διροφιλάρια, ερλίχεια, τοξόπλασμα (λόγω ιστορικού).
Ξεκινάμε vibramicin από σήμερα. Αν και σκέφτομαι να διασταυρώσω την εξέταση παράλληλα. Τραβάω τα μαλλιά μου γιατί δεν έχω βρει τσιμπούρι - δεν ξέρω καν πως είναι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι ήθελα και έγραφα εδώ... :(
Σήμερα το πρωί αποτελέσματα από κτηνίατρο: ερλίχεια 1/400 η Πέππερ. Και δεν έχω βρει ποτέ τσιμπούρι επάνω της...
Άντε ρε συ.. πφφφ

Εάν διασταυρώσεις την εξέταση κάντο άμεσα, πριν ξεκινήσει θεραπεία.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ναι, ίσως να το έψαχνες λίγο παραπάνω, ειδικά αν οι υπόλοιπες αιματολογικές είναι καλές.
Την μία φορά που την πάθαμε, κι εγώ δεν είχα βρει τσιμπούρι, αλλά και συμπτώματα είχε ο σκύλος και τα αιμοπετάλια ήταν πολύ χαμηλά.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Το απόγευμα θα ξαναπάω για εξέταση #2 να επιβεβαιώσω.
Πιστεύω ακράδαντα, ότι σε τρολάρουν τρελλά, τα γκομενάκια σου. Ισα να βάζεις το χέρι στην τσέπη και το υπογλώσσιο στο στόμα, κάθε τρεις και λίγο!
 








d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
To καλυτερο ολων με την γη διατόμων ειναι οτι δρα μηχανικα αρα δεν υπάρχει ανοσια απεναντι της. Θα κανει την ιδια δουλεια και σε 100 χρονια σε οτι εχει εξωσκελετο.

Το κακο ειναι οτι δρα και σε μη βλαβερα εντομα, μυρμηγκια και μελισσες :(
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
To καλυτερο ολων με την γη διατόμων ειναι οτι δρα μηχανικα αρα δεν υπάρχει ανοσια απεναντι της. Θα κανει την ιδια δουλεια και σε 100 χρονια σε οτι εχει εξωσκελετο.

Το κακο ειναι οτι δρα και σε μη βλαβερα εντομα, μυρμηγκια και μελισσες :(
γι αυτο συστηνουν, τουλαχιστον για να σωσουμε λιγο τις μελισσες, να την εφαρμοζουμε νυχτα σε χωρους εξωτερικους αν γίνεται.
 




Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Όχι δεν παθαίνει απολύτως τίποτε με την υγρασία.
Ένα πετρωμα είναι κοφτερό για τα έρποντα έντομα. Το έντομο σέρνεται πάνω στη γδ και κόβετε. Απλό
Παλιά κάναμε προληπτικό ψεκασμό με κρεολινη στο περιβάλλοντα χώρο .
Έχει έντονη οσμή και αποτρέπει ως και τις μύγες.
Την βάζανε και πάνω στις πληγές ζώων για την αποτροπή σκουλικιων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf