Πρόβλημα με τη γειτόνισσα!


Status
Κλειδωμένο θέμα




panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Παιδια και εγω μαζι σας!

Οντως εχει να παρει μονη την αποφαση για τη συνεχεια δεν ειπα το αντιθετο!
Απλα να μην περνουμε και εμεις την αποφαση να μην ειναι εδω.

Μερικοι ανθρωποι θελουν το χρονο τους ετσι δεν ειναι?

Μηπως εγινα πολυ μαλακος τελευταια?
 




silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Η άλλη πρέπει να είναι όταν βλέπεις τον Χάτσικο:rolleyes: Πάνο, κανένας δεν της αρνήθηκε το δικαίωμα να είναι εδώ.:)
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Δεν διάβασα όλα τα σχόλια αλλά διάβασα αρκετά για να εξοργιστώ. Μια ερώτηση θα σου κάνω, πόσες φορές την ημέρα πας στην τουαλέτα για την ανάγκη σου; Τα ζωντανά σου θα αποκτήσουν προβλήματα στα νεφρά αν τα βγάζεις μόνο 1 φορα την ημέρα η όπως Έγραψες καμία φορά και δυο φορές την ημέρα. Είναι τραγικό και θεωρείται κακοποίηση!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδια και εγω μαζι σας!

Οντως εχει να παρει μονη την αποφαση για τη συνεχεια δεν ειπα το αντιθετο!
Απλα να μην περνουμε και εμεις την αποφαση να μην ειναι εδω.

Μερικοι ανθρωποι θελουν το χρονο τους ετσι δεν ειναι?

Μηπως εγινα πολυ μαλακος τελευταια?
Για να αλλάξει κάποιος πρεπει να ειναι δεκτικός και να ακούει πριν κρίνει.
Εν προκειμένω είχαμε διαρκή αρνηση σε ό,τι προτειναμε, γιατι "ειναι πολύ αργά να μάθει" ο σκύλος" και χιλια δυο άλλα "είτε μας αρεσει είτε όχι". Εγώ σε αυτό δεν βλέπω ανθρωπο με ανοιχτά αυτιά. Βλέπω κάποιον που θέλει να πατρονάρει μια συζήτηση την οποία ο ίδιος άνοιξε ζητώντας συμβουλες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν διάβασα όλα τα σχόλια αλλά διάβασα αρκετά για να εξοργιστώ. Μια ερώτηση θα σου κάνω, πόσες φορές την ημέρα πας στην τουαλέτα για την ανάγκη σου; Τα ζωντανά σου θα αποκτήσουν προβλήματα στα νεφρά αν τα βγάζεις μόνο 1 φορα την ημέρα η όπως Έγραψες καμία φορά και δυο φορές την ημέρα. Είναι τραγικό και θεωρείται κακοποίηση!
Καλύτερα, κάνε τον κόπο να διαβάσεις όλα τα μηνύματα.
 


ntina!93

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2012
56
0
Δεν διάβασα όλα τα σχόλια αλλά διάβασα αρκετά για να εξοργιστώ. Μια ερώτηση θα σου κάνω, πόσες φορές την ημέρα πας στην τουαλέτα για την ανάγκη σου; Τα ζωντανά σου θα αποκτήσουν προβλήματα στα νεφρά αν τα βγάζεις μόνο 1 φορα την ημέρα η όπως Έγραψες καμία φορά και δυο φορές την ημέρα. Είναι τραγικό και θεωρείται κακοποίηση!
πριν εξοργιστεις ακου πρωτα και μην προτρεχεις!τα ζωα μας κανουν κανονικα την αναγκη τους στο χωρο τους οποτε τους ερθει και οχι μονο στην βολτα!και βεβαια γιατι θα κατηγορησουν καποιοι εχουν και ολη την καθαριοτητα καθημερινα!.δηλ τα δικα σου κρατανε την αναγκη τους μεχρι να τα πας βολτα???αυτο ειναι κακοποιηση.
 


ntina!93

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2012
56
0
Για να αλλάξει κάποιος πρεπει να ειναι δεκτικός και να ακούει πριν κρίνει.
Εν προκειμένω είχαμε διαρκή αρνηση σε ό,τι προτειναμε, γιατι "ειναι πολύ αργά να μάθει" ο σκύλος" και χιλια δυο άλλα "είτε μας αρεσει είτε όχι". Εγώ σε αυτό δεν βλέπω ανθρωπο με ανοιχτά αυτιά. Βλέπω κάποιον που θέλει να πατρονάρει μια συζήτηση την οποία ο ίδιος άνοιξε ζητώντας συμβουλες.
χιλιες φορες ειπα οτι δεν γινονται καποια πραγματα να γινουν υπαρχουν αδυναμιες!καταλαβετε το επιτελους δεν ειμαστε τελειοι .οτι μπορεσουμε θα κανουμε !και αυτο "είτε μας αρεσει είτε όχι"το ειπα γιατι εβλεπα συνεχως αντιδρασεις απο τα μελη και εκρασεις οπως ξεροκεφαλιας κτλ!
 


ntina!93

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2012
56
0
Φιλη ntina!93 καταρχας μην τρελενεσαι!
Μην προσπαθεις να απαντησεις σε ολους και σε ολα, ειναι λαθος!
Κατσε ακου αυτα που σου λενε και εκει που εισαι λαθος προσπαθησε να το διορθωσεις.
Δεν εισαι ουτε σε ολα λαθος ουτε σε ολα σωστη οπως και ολοι εδω μεσα.
Και εγω εχω 2 ποιμενικους, ενα καυκασου και ενα βελγικο και δεν τους βαζω μεσα στο σπιτι. Εκτος απο την ηλικια μεχρι να κανουν τα εμβολια τους. Αυτο δεν σημαινει ουτε οτι τα εχω στον ηλιο ουτε οτι τα τρωει η βροχη! Απλα μπορεις να παρεις ολα τα απαραιτητα μετρα ωστε ο σκυλος να ειναι ευτηχισμενος οπου και να τον εχεις και φυσικα να ασχολησε πολλες ωρες να κανεται τις βολτες σας τα μπανακια και ολα τα σχετικα.
Τα παιδια πιο πανω σου δινουν πολλες πληροφοριες που πρεπει να τις αξιοποιησεις.
Γινε λιγο δεκτικη!
μπορω να σου πω ειτε το πιστεψεις ειτε οχι κανουμε οτι αναφερεις πιο πανω..καμια ζεστη δεν τα πιανει και κανενας ηλιος.και τα μπανια τους εχουν και απο ολα..οταν βλεπω τετοιες αντιδρασεις απο ολους δεν μπορω να μεινω αβουλη...και το λεω για χιλιοστη φορα καποιες απο τις συμβουλες του δεν μπορουν να γινουν..και αυτο τους εξοργιζει........
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Βρε κορίτσι μου, μικρό παιδί, βρήκες το δρόμο για εδώ, άστο αυτό τα αναθεματισμένο θέμα που άνοιξες, δεν οδηγεί και πουθενά άλλωστε, και διάβασε τουλάχιστον τα υπομνήματα στις διάφορες ενότητες του φόρουμ, να μάθεις 2 πράγματα για τα σκυλιά, κρίμα είναι!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
επρεπε να ντρεπονται καποιοι εξυπνοι που ειπαν: Όχι δεν έχουν όλοι το δικαίωμα να έχουν σκύλο.
Πραγματικά έχεις δίκιο .
Ντρέπομαι αφάνταστα όταν διαπιστώνω ότι εν έτη 2012 υπάρχουν νέα παιδιά που δεν κατανοούν την ελληνική γλώσσα.
Όταν μάθεις ότι για να μπορεί κάποιος να έχει την απαίτηση στο δικαίωμα θα πρέπει πρώτα να έχει κατανοήσει τις υποχρεώσεις αυτών.
Ίσως τότε καταλάβεις τα όσα σου γράφουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι εδώ μέσα.
Αν κατανοούσες τα μισά από όσα σε συμβούλεψαν , όχι μόνο θα ήταν καλό για τα σκυλιά σου αλλά και καλό για την καλυτέρευση της δίκης σου καθημερινότητας με τα ζώα σου .
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Τα παραπάνω παραδείγματα εσένα σου φαίνονται υποκειμενικά?Αν ναι γκούγκλαρε κ το υπευθυνόμετρο. Σ εσένα κάτι μπορεί να βγάλει.
Googlαρα και το υπευθυνόμετρο και μου έβγαλε silver! Λογικά μόνο εσύ θα είσαι υπεύθυνη ή υπέυθυνος! Τόσο πολύ που όταν κάνουν πλάκα, απαντάς έτσι! Δεν μιλήσα για υποκειμενικότητα στα παραδείγματα που έφερες, αλλά στην αγάπη για τα σκυλιά!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Το θέμα μας είναι λοιπόν αν τα σκυλιά σου ενοχλούν τη γειτόνισσα κι αν αυτή έχει δίκιο.
Ναι, έχει δίκιο και μπορεί να σου κάνει καταγγελία ανά πάσα στιγμή.

Δε φταίνε τα σκυλιά που είναι μεγάλα/μικρά, ήρεμα/άγρια, εκπαιδευμένα/ανεκπαίδευτα. Φταις εσύ και όσοι ζούνε μαζί με τα σκυλιά αυτά που δεν προνοήσατε νωρίτερα τι εστί ιδιοκτησία σκύλου.

Εφόσον δε γίνεται να μικρύνουν (προφανώς), να ηρεμήσουν ή να εκπαιδευτούν από το πουθενά χωρίς κάποιον ειδικό, τότε κάθε συμβουλή που σου δίνουμε πηγαίνει στο βρόντο.
Άρα eviva la γειτόνισσα.

ps. Vagelis_ras πώς να την καταλαβαίνουν όταν η μητρική τους πλέον είναι τα γκρίκλις;
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Εσύ τον καλύτερο σου φιλο θα τον εδενες? Θα τον ειχες ες αει σε μια αυλή γιατι "ειναι πολύ αργά" για να εκπαιδευτεί και να μπει στο σπιτι? Θα τον αφηνες ερμαιο στο καλαζαρ και στα τσιμπούρια? Στη βροχή και στον ήλιο να σκάει?
Εγω όχι. Και ναι για μένα, όποιος κάνει τα παραπάνω, δεν εχει αντίληψη τι εστι αγάπη προς τα ζώα. Ικανοποιεί απλά την "ανάγκη" του να λέει ότι εχει σκύλο.
Μα ghelly δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες! Εκτός αν έδωσα τη λάθος εντύπωση ότι υπονοοώ κάτι άλλο...
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Φιλη ntina!93 καταρχας μην τρελενεσαι!
Μην προσπαθεις να απαντησεις σε ολους και σε ολα, ειναι λαθος!
Κατσε ακου αυτα που σου λενε και εκει που εισαι λαθος προσπαθησε να το διορθωσεις.
Δεν εισαι ουτε σε ολα λαθος ουτε σε ολα σωστη οπως και ολοι εδω μεσα.
Και εγω εχω 2 ποιμενικους, ενα καυκασου και ενα βελγικο και δεν τους βαζω μεσα στο σπιτι. Εκτος απο την ηλικια μεχρι να κανουν τα εμβολια τους. Αυτο δεν σημαινει ουτε οτι τα εχω στον ηλιο ουτε οτι τα τρωει η βροχη! Απλα μπορεις να παρεις ολα τα απαραιτητα μετρα ωστε ο σκυλος να ειναι ευτηχισμενος οπου και να τον εχεις και φυσικα να ασχολησε πολλες ωρες να κανεται τις βολτες σας τα μπανακια και ολα τα σχετικα.
Τα παιδια πιο πανω σου δινουν πολλες πληροφοριες που πρεπει να τις αξιοποιησεις.
Γινε λιγο δεκτικη!
Ntina νομίζω ο panosdog στα είπε όσο πιο όμορφα και πιο κατανοητά γινόταν!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μα ghelly δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες! Εκτός αν έδωσα τη λάθος εντύπωση ότι υπονοοώ κάτι άλλο...
Δεν διαφωνώ απλά ειχα ενστάσεις στο θέμα της αγάπης και πώς αυτή εκφράζεται.
Αν πχ μιλάμε για δύο ανθρώπους, τότε επειδη υπάρχει οδός επικοινωνίας, η αγάπη μπορεί να εκφραστεί με κοινό τρόπο. Όταν μιλάμε για σκύλο όμως, η αγάπη και ο τρόπος εκφρασης της προς τον σκύλο μας πρεπει να ειναι αναλογα προσαρμοσμένη στις ανάγκες του, καλύπτοντας τες σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό.
Ήταν λοιπόν επι φιλοσοφικοθεωρητικου επιπεδου η απάντηση μου.
 


ntina!93

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2012
56
0
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Το θέμα μας είναι λοιπόν αν τα σκυλιά σου ενοχλούν τη γειτόνισσα κι αν αυτή έχει δίκιο.
Ναι, έχει δίκιο και μπορεί να σου κάνει καταγγελία ανά πάσα στιγμή.

Δε φταίνε τα σκυλιά που είναι μεγάλα/μικρά, ήρεμα/άγρια, εκπαιδευμένα/ανεκπαίδευτα. Φταις εσύ και όσοι ζούνε μαζί με τα σκυλιά αυτά που δεν προνοήσατε νωρίτερα τι εστί ιδιοκτησία σκύλου.

Εφόσον δε γίνεται να μικρύνουν (προφανώς), να ηρεμήσουν ή να εκπαιδευτούν από το πουθενά χωρίς κάποιον ειδικό, τότε κάθε συμβουλή που σου δίνουμε πηγαίνει στο βρόντο.
Άρα eviva la γειτόνισσα.

ps. Vagelis_ras πώς να την καταλαβαίνουν όταν η μητρική τους πλέον είναι τα γκρίκλις;
τελειωσε το θεμα με τους γειτοννες!δεν υπαρχει κανενα θεμα πλεον!μια πορτα ειμαστε και δεν μπορουμε ουτε να ειναι η ιδια συνεχως σε ριξη!πιο απλα μιλαμε κακονικοτατα!οταν σε ξερουν 20 χρονια δεν κανουν τιποτα.

και κατι αλλο..δεν ειναι ολα τα 19χρονα ιδια σε αυτη τη χωρα ..ουτε καθομαι ολη μερα σε μια καφερετερια ουτε γραφω γκρικλις..συνεπως παιρνω και αυτη την αντιμετωπιση.ναι και λογος ειναι οτι νομιζατε οτι ειμαι ενα 19χρονο σπασικλακι που ξημερωβραδιαζετε στις καφετεριες και ολη μερα βρισκετε πανω απο εναν υπολογιστη και φεισμπουκ και εχει παρατημενα σε μια βεραντα και αυλη δυο πλασματα ανυμπορα στις καιρικες συνθηκες και στα διαφορα ζωυφια!.αρα μην κρινετε τον αλλον με βαση το συνολο ουτε αν δεν τον γνωριζετε προσωπικα :).αυτη ειναι η αληθεια!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Ντίνα, κι εγώ κακοποιώ το σκύλο μου που τον βάζω να κοιμάται στο κρεβάτι μου; Γαμώτο καλά μου λέγαν όλοι ότι η φύση του σκύλου είναι σε μια βεράντα και σε μια ταράτσα να προστατεύει από τους γνωστούς κλέφτες με τα αλεξίπτωτα και βόλτα ποτέ των ποτών για να γίνει καλός φύλακας και για φαγητό αν περισσέψει τίποτα να του το δώσουμε, αλλιώς θα γίνει ντιντής!
Αχ καλά μου τα λέγααααν! Πού ήσουν τόσο καιρό να τα ακούσω από σένα που τα ξέρεις όλα να μην τον κάνω ντιντή τον μπούμπη! ααααχ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα