Πρόστιμα για τα κατοικίδια!


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πάντως ο σκύλος μου δεν κυκλοφορεί ασυνόδευτος, τον συνοδεύω πάντα και παντού. Όπου θεωρώ ότι είναι ασφαλής, τον έχω χωρίς λουρί. Εξακολουθώ να τον συνοδεύω όταν δεν είναι δεμένος στο λουρί.

Δεν βγαίνει ελεύθερος και ασυνόδευτος ο σκύλος μου από την αυλή ή το σπίτι.

Θεωρώ ότι ο σκύλος μου δεν είναι επικίνδυνος, είναι φιλικός με όλο τον κόσμο. Τόσο φιλικός, που για αστείο, τον αποκαλώ την ντροπή των ροτβάηλερ. Δεν μπορώ (και δεν δέχομαι) να τον κυκλοφορώ δεμένο, γιατί η προσδοκία της ενδεχόμενης κακής συμπεριφοράς του σκύλου μου όταν κυκλοφορεί ελεύθερο, θα τον οδηγήσει ακριβώς σε αυτήν την συμπεριφορά εάν για οποιονδήποτε λόγο ξεφύγει από το λουρί, εάν κυκλοφορεί μόνο στο 1 μέτρο δίπλα μου.

Η δικιά μου θεωρία είναι συγκεκριμένη: Είτε εγώ ελέγχω όντως τον σκύλο μου, κι έχω σώας τας φρένας την ώρα που τον έχω χωρίς λουρί, είτε δεν έχω σώας τας φρένας που τον κυκλοφορώ έτσι. Και η απορία μου είναι η εξής: Ένας με μη σώας τας φρένας που κυκλοφορεί με τον σκύλο του στο λουρί, είναι μια κατάσταση που την θέλει και την αποδέχεται ο νομοθέτης?

Θεωρώ πως όλοι όσοι έχουν σκύλους δυνητικά επικίνδυνους, τις γνωστές ράτσες που έχουν αυτό το στίγμα τέλος πάντων (χαρακτηρισμό που δεν αποδέχομαι, θεωρώ πως δεν υπάρχουν επικίνδυνοι σκύλοι αλλά επικίνδυνοι ή ακατάλληλοι άνθρωποι που έχουν σκύλους), θα έπρεπε να περνάνε αξιολόγηση εάν μπορούν να χειριστούν και να συμβιώσουν με τέτοιον σκύλο, και να ελέγχονται για την πρόοδο της σχέσης τους με τον σκύλο τους ανά τακτά διαστήματα.

Αυτήν την αξιολόγηση θα έπρεπε να την κάνει ο όμιλος της κάθε φυλής, με επίβλεψη του ΚΟΕ, και να οργανώνονται σχετικά σεμινάρια σε κάθε περιοχή σε τακτά διαστήματα με υποχρεωτική παρακολούθηση από όλους όσους έχουν σκύλους.

Όλα τα άλλα, είναι πονάει μάτι, βγάζει μάτι.

Συμπληρωματικά, να πω πως ακόμα κι ένα κοκεράκι, μπορεί να είναι επικίνδυνος σκύλος. Έχω δει ένα τέτοιο, κακιασμένο και αντικοινωνικό, να επιτίθεται και να δαγκώνει παιδιά και το ίδιο το αφεντικό του. Αλλά είναι χαριτωμένο, δεν είναι μαύρο πύρινο, κι έτσι κανένας δεν διαμαρτύρεται προκαταβολικά όταν βλέπει το κοκεράκι αυτό. Μετά τις δάγκες, γκρινιάζουν...

Ευχαρίστως να κανονίσουμε με όποιον θέλει κοινή βόλτα στον λόφο Πανί, στον Υμηττό ή και κάπου αλλού.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Στο Πανί, κυκλοφορεί ένας τύπος με ένα τεράστιο αρσενικό σκυλί, μάλλον Καυκάσιο, δεμένο πάντα στο λουρί. Ο σκύλος του είναι εντελώς αντικοινωνικός, όποιο ανύποπτο αρσενικό ή και θηλυκό σκυλί τον πλησιάσει, ανεξαρτήτως μεγέθους, καταλήγει με σοβαρά τραύματα.

Κάθε φορά στον καυγά που επακολουθεί, ο τύπος ισχυρίζεται πως... δεν έπρεπε να κυκλοφορούν ελεύθερα τα άλλα σκυλιά, κακώς δεν είναι κι εκείνα δεμένα, πως ο άλλος σκύλος πλησίασε τον δικό του.

Μιλάμε πως... δεν κάνει το παραμικρό για να σταματήσει ο σκύλος του να δαγκώνει τα άλλα σκυλιά, και δεν αποφεύγει να περνάει από εκεί που είναι μαζεμένα σκυλιά και παίζουν ελεύθερα. Ο τύπος πρέπει να το ευχαριστιέται πολύ ότι ο σκύλος του είναι τόσο μάγκας.

Ευτυχώς το δικό μου το σκυλί, δεν ασχολείται με τους σκύλους που περνάνε, είναι αφοσιωμένο στο μπαλάκι και στα παιχνίδια που κάνουμε. Έτσι εμείς δεν είχαμε ποτέ άμεση αντιπαράθεση με τον τύπο αυτόν.

Ο τύπος λοιπόν αυτός, είναι προφανώς νομιμότατος, κι εγώ παράνομος που παίζω με τον σκύλο μου, χωρίς λουρί.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Έχω την εντύπωση ότι ακόμα κ να μην πραγματοποιηθούν οι έλεγχοι σε συστηματική μορφή , κάπου θα οδηγήσει όλο αυτό.. (που δεν ξέρω..αλλά σίγουρα κάπου..)

Προχτές έτυχε να μιλήσω με 3-4 γείτονες στην πολυκατοικία (λίγο τα κοινόχρηστα, λίγο μια που της είχε πέσει μια κουβέρτα στο μπαλκόνι μου) , τα είπαμε..
Στην πολυκατοικία μου είναι όλοι φιλικοί με τους σκύλους, κ όλοι με ρώταγαν για αυτήν την απόφαση.. κ για το τι θα γίνει..
Απέναντι ακριβώς από την πολυκατοικία, είναι πάρκο με κούνιες για παιδάκια κ μετά δάσος(Πανεπιστημιούπολη)..
Όλοι μου έλεγαν πως από εδώ και πέρα θα αρχίσουν τις καταγγελίες, γιατί δεν γίνεται να μην μπορεί να περπατήσεις από την σκατούλα, αλλά και να μην μπορείς να κάνεις ήσυχος μια βόλτα -γιατί έρχονται κατά πάνω σου ελεύθερα σκυλιά ή να φοβάσαι να παίξουν τα παιδιά σου επειδή μπορεί να πιάσουν φόλες ή κακάκια, όλα όσα ακούμε καθημερινά δηλαδή..
επιπλέον , ότι τώρα που είναι καλοκαίρι κ βγαίνουν στα μπαλκόνια τους , βλέπουν συχνά κόσμο να κακοποιεί τα σκυλιά του, με κλωτσιές , χτυπήματα κ.τ.λ.
Οπότε όλοι συμφωνούσαν , αναφορικά με τις καταγγελίες.

Η λογική τους δεν είναι λάθος - λογικά όταν κάποιος πληρώσει μία φορά - δεν θα το ξανακάνει την επόμενη, για να μην ξαναπληρώσει.
Όμως, ζούμε σε μια χώρα που βλέπουμε καθημερινά αδέσποτους σκύλους ,επειδή κάποιος τους βαρέθηκε, επειδή λέρωσαν το χαλί, έκαναν τσίσα στην κουζίνα, κλαίνε, πάσχουν από κάποια αρρώστια κ σιγά μην δεχτούν οι ιδιοκτήτες να αναλάβουν το κόστος.. κ δεν ξέρω εγώ τι άλλο..

Ο από πάνω ιδιοκτήτης, λοιπόν.. που έτσι κ αλλιώς με το να μην μαζεύει την σκατούλα (πιάνω το πιο "απλό" κομμάτι του νόμου) , δείχνει πως δεν ασχολείται κ ιδιαίτερα ή που αφήνει ελέυθερο τον σκύλο του , γιατί δεν σκέφτεται ότι μπορεί να κάνει κ κάτι άλλο - για να περνάει ποιοτικότερο χρόνο μαζί του , αφού προτιμάει να αράξει κ να πιεί καφεδάκι.. πόσο εύκολα θα δεχτεί να πληρώσει..;;;
Μήπως θα του είναι πιο εύκολο να παρατήσει τον σκύλο, για να γλυτώσει τους μπελάδες..;;;

Υ.Γ. : Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως αυτή που περιγράφει ο amangos (για τον ίδιο κ τον σκύλο του )πιο κάτω, με το γενικότερο σκεπτικό του οποίου συμφωνώ απόλυτα.

Στο Πανί, κυκλοφορεί ένας τύπος με ένα τεράστιο αρσενικό σκυλί, μάλλον Καυκάσιο, δεμένο πάντα στο λουρί. Ο σκύλος του είναι εντελώς αντικοινωνικός, όποιο ανύποπτο αρσενικό ή και θηλυκό σκυλί τον πλησιάσει, ανεξαρτήτως μεγέθους, καταλήγει με σοβαρά τραύματα.

Κάθε φορά στον καυγά που επακολουθεί, ο τύπος ισχυρίζεται πως... δεν έπρεπε να κυκλοφορούν ελεύθερα τα άλλα σκυλιά, κακώς δεν είναι κι εκείνα δεμένα, πως ο άλλος σκύλος πλησίασε τον δικό του.

Μιλάμε πως... δεν κάνει το παραμικρό για να σταματήσει ο σκύλος του να δαγκώνει τα άλλα σκυλιά, και δεν αποφεύγει να περνάει από εκεί που είναι μαζεμένα σκυλιά και παίζουν ελεύθερα. Ο τύπος πρέπει να το ευχαριστιέται πολύ ότι ο σκύλος του είναι τόσο μάγκας.

Ευτυχώς το δικό μου το σκυλί, δεν ασχολείται με τους σκύλους που περνάνε, είναι αφοσιωμένο στο μπαλάκι και στα παιχνίδια που κάνουμε. Έτσι εμείς δεν είχαμε ποτέ άμεση αντιπαράθεση με τον τύπο αυτόν.

Ο τύπος λοιπόν αυτός, είναι προφανώς νομιμότατος, κι εγώ παράνομος που παίζω με τον σκύλο μου, χωρίς λουρί.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν ξέρω αν ο τύπος με το Καυκάσιο(?) της περιγραφής το κάνει επίτηδες γιατί γουστάρει να "κόβει" σκυλιά ο δικός του σκύλος...

Όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ ότι πρέπει να είναι υπόλογος ο οποιοσδήποτε έχει σκύλο ο οποίος δεν θέλει "κοινωνικές" επαφές και κυκλοφορεί με τον σκύλο στο λουρί, χωρίς να ενοχλεί, ενώ έρχεται ο ελεύθερος, ελεγχόμενος ή μη, σκύλος για φιλίες ή τσαμπουκά....
Το φταίξιμο είναι 1000% του ιδιοκτήτη του ελεύθερου σκύλου...χωρίς καμία συζήτηση...
Δεν μπορεί ο πρώτος ιδιοκτήτης να πρέπει να διορθώνει άδικα(εκ του δίκαιος κι όχι με την έννοια του μάταια) τον σκύλο του για να έχει περισσότερη ελευθερία ο σκύλος του δεύτερου...
 






arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Κάθε φορά στον καυγά που επακολουθεί, ο τύπος ισχυρίζεται πως... δεν έπρεπε να κυκλοφορούν ελεύθερα τα άλλα σκυλιά, κακώς δεν είναι κι εκείνα δεμένα, πως ο άλλος σκύλος πλησίασε τον δικό του.
1) Και εμείς κυκλοφορούμε παντού με το λουρί (εκτός από το δάσος που πάμε για τον καθημερινό μας περίπατο).
2) Κι εμάς ο σκύλος μας δεν γουστάρει να έρχονται σκυλιά τρέχοντας κατά πάνω του, είτε για γνωριμία είτε για τσαμπουκά.
3) Κι εμάς ο σκύλος μας θα ορμήσει σε τέτοια σκυλιά που έρχονται με ''αγένεια'' προς το μέρος του.

Μέχρι στιγμής (δόξα το Θεό) δεν έχει γίνει κάτι το σοβαρό, μόνο κάτι δαγκωνιές στον αέρα γιατί τον κρατάμε καλά.

Φταίω δηλαδή αν ο σκύλος μου δαγκώσει???
Εεεε όχι, ας πρόσεχε ο άλλος, ας τον είχε δεμένο ή έστω όταν αφήνουν ελεύθερα τα σκυλιά να είναι σίγουροι ότι τα ελέγχουν απόλυτα δεν θα ενοχλήσουν κανέναν άνθρωπο και κανένα σκύλο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
π.χ. ένα ακόμα παράδειγμα..έχουμε πάει σε ένα παρκάκι δίπλα από το σπίτι μας ίσα ίσα να κάνει την ανάγκη της η οποία είναι στην 13 ημέρα οίστρου (εμείς με λουρί) .., είναι ένας τύπος δίπλα με ένα επίσης ουέστι αυτό ελεύθερο..του λέω μην πλησιάσει γιατί η δικιά μου είναι σε οίστρο ίσα ίσα να κάνουμε την ανάγκη μας ήρθαμε και φεύγουμε οπότε κρατήστε τον μακριά.., απάντηση.. δεν πειράζει άσε την δεν θα κάνει κάτι.. συγνώμη του λέω.. στειρωμένος είναι..? όχι μου απαντάει αλλά δεν θα κάνει κάτι.., μαα στην τσουτσούνα του σκύλου του είναι που το εγγυάται και όλας..??

Μπορεί το κάθε δικό μας σκυλί να είναι το καλύτερο..όμως πρέπει να σεβόμαστε τον διπλανό μας.. που μπορεί να έχει αλλεργία στα σκυλιά ή απλά το σκυλί του διπλανού να μην είναι κοινωνικοποιημένο κλπ.., θεμιτό από την αρχή που το έχει δεμένο..ή όταν ο άλλος κάνει εκπέδευση στον σκύλο του ..δεν θα μπορέσει αν έρθει ο σκύλος του άλλου και το "τζιγκλάει" για παιχνίδι..κλπ..

Από την άλλη είναι σοβαρή η έλλειψη επίσημων χώρων για σκύλους..και εκτόνωση.., εκεί μέσα όποιος θα έμπαινε δεν θα είχε κανένα δικαίωμα ο άλλος να του πει δέσε τον σκύλο σου..γιατί θα είχε την επιλογή απλά να μην μπει μέσα.., σε έναν ελεύθερο χώρο όμως για να συνυπάρξουν όλοι με πολλά "θέλω" πρέπει απλά να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον και επειδή δεν γνωρίζουν όλοι την γλώσσα του σώματος του σκύλου τους κάνοντας λάθος εκτιμήσεις ή απλά αδιαφορούν.., θα πρέπει όλοι σε χώρους δημόσιους τα σκυλιά να τα έχουν με λουρί.
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
;)

Είμαι ακόμα εδώ, κι αυτό το καλοκαίρι...

----------

Στην Νέα Σμύρνη, δίπλα στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του Πανιωνίου (Αρτάκης), υπάρχει ένα πάρκο που μαζεύονται πολλά σκυλιά. Εκεί όλοι μαζεύουμε τις ακαθαρσίες των σκύλων μας. Πολύ σπάνια βλέπουμε κάποιο σκυλόσκατο, κι αυτό προφανώς προέρχεται από περαστικούς κι όχι από τους μόνιμους θαμώνες.

Καθημερινά όμως βλέπουμε ανθρωπόσκατα, σε μια γωνία που γενικά προσφέρει αρκετή ασφάλεια από τα βλέμματα των περαστικών.
Ρε αμαγκος εγω εκει διπλα μενω , τι λεει το παρκακι ? ειναι ηρεμο για βολτες και κοινωνικοποιηση?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ρε αμαγκος εγω εκει διπλα μενω , τι λεει το παρκακι ? ειναι ηρεμο για βολτες και κοινωνικοποιηση?
Ενίοτε υπάρχουν προβλήματα, αλλά... γενικά τα καταφέρνουμε και παίζουν αρμονικά τα σκυλιά μας. Εγώ πάντα παίρνω θηλυκά σκυλιά, κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι ιδιοκτήτες αρσενικών έχουν τα προβλήματα τους...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κι εμένα με ενοχλεί όταν πηγαίνω με την σκύλα μου στο λουρί, με την εντολή μαζί ας πούμε, κι έρχεται το κάθε αμολυτό σκυλί να μυριστούν. Όμως... την έμαθα όταν περπατάμε, να μην δίνει σημασία όποιος κι αν πλησιάζει, όσο κι αν γρυλίζει και γαυγίζει ενίοτε, ο κόσμος να χαλάει, η σκύλα μου θα συνεχίσει το μαζί. Όταν πάει να ξεφύγει από αυτό, μια διορθωσούλα κι όλα μέλι γάλα. Όταν παίζει όμως, θα παίζει ελεύθερη. Μόλις την φωνάξω, πρέπει να σταματήσει ότι κάνει και να έρθει σε μένα. Όταν λοιπόν είναι αμολυτή και πλησιάσει κάποιον που βλέπω ότι ετοιμάζεται να δυσανασχετήσει, την φωνάζω κι έρχεται και έτσι δεν δημιουργεί πρόβλημα. Της αποσπώ την προσοχή με ένα παιχνίδι (μπαλάκι) κι όλα καλά.

Όταν ας πούμε έχει οίστρο, αλλάζω τις ώρες της βόλτας ή τα μέρη που συχνάζουμε. Το θεωρώ παράλογο να την πάω ανάμεσα σε άλλα σκυλιά, και να τα βάλω να σφάζονται για τα μάτια και την μυρωδιά της.

Όταν κάποιοι γαμπροί αμολυτοί μας ακολουθούνε, είναι ενοχλητικό, αλλά... έχω μάθει να τους κάνω να καταλαβαίνουν πως δεν έχουν τύχη. Μας ακολουθούν στα 5-10 μέτρα, κλαψουρίζει και η δικιά μου γιατί τα θέλει ο κώλος της, αλλά... 15 μέρες είναι το μαρτύριο αυτό και κάνω υπομονή.

Εγώ δεν θεωρώ λογικό να μην θέλεις πολλά πολλά με άλλα σκυλιά, αλλά να τριγυρνάς εκεί που μαζεύονται τόσα σκυλιά. Υπάρχουν τόσα μέρη, εάν δεν θέλεις τον σκύλο σου κοινωνικό και να παίζει με άλλους σκύλους, γιατί πηγαίνεις εκεί που μαζεύονται σκύλοι? Η μόνη εξήγηση είναι το Εγώ και η ικανοποίηση του, όταν ο σκύλος σου δαγκώνει τους άλλους.
 


piterakos

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2013
82
0
Κερατσίνι
μια ερωτησούλα ρε παιδιά γιατί δεν βρίσκω πουθενά απάντηση.. υπάρχει νομος που να δίνη "προσθιμο" η σε έναν ενικό τις πολυκατοικίας αν ο σκύλος γαβγίζει σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας? να γαβγίζει εντός σπιτιού εννοώ
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Αν δεν ειναι ωρες κοινης ησυχιας , δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος . Απλα να φροντιζεις να ειναι ηρεμος της ωρες κοινης ησυχιας γιατι αν καποιος παραπονιεται για τις υπολοιπες ωρες τοτε σιγουρα θα ενεργησει για αυτες που εχει δικιο με το γραμμα του νομου ...αποψη μου
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Yπάρχουν κάτι τύπου παρκάκια που εκεί βάζουν οι ιδιοκτήτες τα σκυλιά τους να παίξουν και είναι ψιλοπεριφραγμένα (ξέρω το παρκάκι που λέει ο amangos) που εκεί πράγματι είναι δικό σου θέμα να πας ή να μην πας από την στιγμή που είναι κλειστό και εδώ και χρόνια πάνε μόνο "σκυλάδες"..και φυσικά θα είναι τρέλα να μπεις εκεί με οίστρο..

Προσωπικά μίλησα σε γενικά σημεία γιατί τα φαινόμενα είναι ποίκιλλα και δεν περιορίζονται στα μέρη που θεωρητικά είναι αποκλειστικά για τους σκύλους.., αλλά και σε μέρη με κόσμο, παιδιά, καρότσια, σκυλιά στο λουρί και ελεύθερα..σε αυτά τα μέρη δεν είναι δικαίωμα "σου" να είναι ο σκύλος χωρίς λουρί.., στην εξοχή κάνε ότι θες.., σε μέρη που "καθιέρωσαν" σαν πάρκα σκύλου το ίδιο.., αλλά μέσα στην πόλη και σε μέρη για τους πάντες όχι.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Κι εμένα με ενοχλεί όταν πηγαίνω με την σκύλα μου στο λουρί, με την εντολή μαζί ας πούμε, κι έρχεται το κάθε αμολυτό σκυλί να μυριστούν. Όμως... την έμαθα όταν περπατάμε, να μην δίνει σημασία όποιος κι αν πλησιάζει, όσο κι αν γρυλίζει και γαυγίζει ενίοτε, ο κόσμος να χαλάει, η σκύλα μου θα συνεχίσει το μαζί. Όταν πάει να ξεφύγει από αυτό, μια διορθωσούλα κι όλα μέλι γάλα.

Εσύ καλά τα λες με τη σκύλα σου.........ρώτα όμως και εμάς που έχουμε αρσενικά σκυλιά από δυνατές και κυριαρχικές ράτσες, εκεί να δεις τι γίνεται! Αν έρθει αρσενικός τρέχοντας κατά πάνω μας (είτε για γνωριμία είτε για τσαμπουκά) ο σκύλος ''κλειδώνει''...............
sorry κιόλας αλλά θα το ξαναπώ, δεν θα φταίει ο σκύλος μου αν δαγκώσει. Εγώ σε τέτοια περίπτωση νίπτω τας χείρας μου.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εσύ καλά τα λες με τη σκύλα σου.........ρώτα όμως και εμάς που έχουμε αρσενικά σκυλιά από δυνατές και κυριαρχικές ράτσες, εκεί να δεις τι γίνεται! Αν έρθει αρσενικός τρέχοντας κατά πάνω μας (είτε για γνωριμία είτε για τσαμπουκά) ο σκύλος ''κλειδώνει''...............
sorry κιόλας αλλά θα το ξαναπώ, δεν θα φταίει ο σκύλος μου αν δαγκώσει. Εγώ σε τέτοια περίπτωση νίπτω τας χείρας μου.
Tα αρσενικά σκυλιά, δεν παύουν να είναι σκυλιά. Όπως τα μάθεις κι ότι ανεχτείς. Όταν είναι κούταβος, κι αρχίσει να εμφανίζει κυριαρχικές συμπεριφορές, πρέπει άμεσα να παρεμβαίνεις και να μην τις επιτρέπεις, γιατί μετά το χάνεις το παιχνίδι. Παγιώνονται αυτές οι συμπεριφορές και μετά δεν μαζεύονται, αν και όλα μπορούν να διορθωθούν.

Γνώρισα έναν τύπο με ένα αρσενικο ροτβάηλερ, αμολυτό και φιλικό προς άλλα αρσενικά. Μόλις πήγαινε να παρεκτραπεί ο άλλος σκύλος, αυτός τον φώναζε και τον μάζευε τον δικό του. Μου έκανε εντύπωση, 3χρονο αρσενικό ροτβάηλερ τόσο κοινωνικό.

Έπιασα λοιπόν κουβέντα με τον τύπο αυτόν, και μου είπε πως το προηγούμενο σκυλί του, αναγκάστηκε να το κάνει ευθανασία, λόγω ότι αφού άρπαξε διάφορους σκύλους, άρπαξε στο τέλος κι ένα παιδί. Ξαναπήρε ροτβάηλερ, αλλά αυτήν την φορά δεν επέτρεψε ποτέ να αναπτύξει κυριαρχικές συμπεριφορές.

Σήζαρ στην τηλεόραση έχετε δει? Έχει όλα μαζί 40-50 κυριαρχικά σκυλιά (ροτβάηλερ, πιτ μπουλς, κ.α.) και όλα αυτά ήταν για ευθανασία λόγω προβλημάτων συμπεριφοράς. Δεν τους επιτρέπει ούτε τις ουρές να σηκώνουν.

Θα μου πεις, όλοι πρέπει να έχουμε τις γνώσεις ενός εκπαιδευτή?
Κατά την γνώμη μου, εάν ήθελα να κόβω βόλτες με μια φεράρι με 250 χιλιόμετρα την ώρα, δεν αρκούν οι γνώσεις ενός ερασιτέχνη οδηγού που οδηγάει ένα φιατάκι πάντα μέσα στην πόλη. Γι αυτό λέω πως κάποια σκυλιά δεν είναι για τον καθένα. Στα χέρια του καθένα, γίνονται ανεξέλεγκτα και επικίνδυνα.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Θα μου πεις, όλοι πρέπει να έχουμε τις γνώσεις ενός εκπαιδευτή?
Κατά την γνώμη μου, εάν ήθελα να κόβω βόλτες με μια φεράρι με 250 χιλιόμετρα την ώρα, δεν αρκούν οι γνώσεις ενός ερασιτέχνη οδηγού που οδηγάει ένα φιατάκι πάντα μέσα στην πόλη. Γι αυτό λέω πως κάποια σκυλιά δεν είναι για τον καθένα. Στα χέρια του καθένα, γίνονται ανεξέλεγκτα και επικίνδυνα.
Πάρα πολύ σωστό και πάρα πολύ ουσιαστικό αυτό !!!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
6 παρά το πρωί κ δε μπορώ να κοιμηθώ από τις καούρες..
Όταν με πιάνουν καούρες λοιπόν έχω μια τάση να φιλοσοφώ τη ζωή.
Το ερώτημα που με απασχολεί τώρα (μεταξύ σοβαρού κ αστείου) είναι τι συμβαίνει στην περίπτωση που βγεί κάποιος (άλλος όχι εγω) βόλτα με το σκύλο του,με ολον τον τεχνικό εξοπλισμό ανά χείρας(σακούλες κλπ) και όλη την καλή διάθεση για την κείμενη νομοθεσία...

Ο σκύλος όμως (σαν ο απρόβλεπτος παράγοντας)κάνει την έκπληξη και αντί για τα γνώριμα,σφιχτά και ομολογουμένως καλοσχηματισμένα( ενίοτε και με έμπνευση) κακά...αυτή τη φορά κάνει ένα τσιρλιό διασποράς που το βλέπεις κ απομακρύνεσαι για να μη βρει παπούτσι...

Ιδού λοιπόν το ερώτημα: τι κάνεις όταν για καθαρά πρακτικούς λόγους δεν μπορείς να τα μαζέψεις κ κυρίως τι άποψη έχει ο νομοθέτης?θα το φας το πρόστιμο η θα μετρήσει υπέρ σου η πρακτική δυσκολία του εγχειρήματος?

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Δεν ξερω αν θα βοηθησει , αλλα εγω παντα εχω φυλαδια μαζι μου , ξερεις δοσοβωλος κτλ κτλ . ανοιγουν μια χαρα και οταν η Αναμπελ παρει θεση "μαχης" το βαζω κατω και ουτε γατα ουτε ζημια. Η περιπτωση να ξεμεινεις απο φυλλαδια ειναι μηδαμινη...