Πρώτη βόλτα κουταβιού


Rodilli

Member
3 Ιουνίου 2020
14
51
Αθήνα
Καλησπέρα σας !

Πρόσφατα υιοθέτησα ένα κουτάβι ημίαιμο που τώρα έγινε 3 μηνών. Την επόμενη εβδομάδα αφού ολοκληρωθεί ο απαραίτητος εμβολιασμός, θα ξεκινήσουμε τις βόλτες. Για αρχή του έβαλα το λουράκι μέσα στο σπίτι για λίγη ώρα για να αρχίσει να το συνηθίζει σιγά σιγά. Δοκίμασα να του βάλω και τον οδηγό μετά για να δω πως θα αντιδράσει και άρχισε να τον μασουλάει. Όταν τον άφηνε, δεν προχωρούσε καθόλου και αφού έκανε μερικά βήματα τραβιόταν προς τα πίσω και πάλι μασουλούσε τον οδηγό.

Είναι η πρώτη φορά που παίρνω σκυλάκι, οπότε δεν έχω εμπειρία. Θα είναι έτσι και στην βόλτα ; Εάν ναι, πως μπορώ να το κάνω να προχωράει χωρίς να το τραβάω, για να έχει καλή εντύπωση από την πρώτη βόλτα και να την ευχαριστηθεί και αυτό ;
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Νομίζω πως αν πάρεις μια χούφτα τροφή και το επιβραβεύεις στα βήματα που κάνει θα πάρει τη βόλτα με καλό μάτι. Σίγουρα θέλει χρόνο για να συνηθίσει αλλά νομίζω πως με τη τροφή θα κανείς μια καλή αρχή
 


Rodilli

Member
3 Ιουνίου 2020
14
51
Αθήνα
Σ' ευχαριστώ πολύ ! Ήδη έχει συνηθίσει το λουράκι και με λίγη υπομονή και φαγητό, φαίνεται να είναι πιο άνετος.
 
  • Like
Reactions: mareco




CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Παιδιά καλημέρα..κι εμείς μέσα Ιουλίου θα αρχίσουμε τις βόλτες έξω... Τεσσάρων μηνών και πάμε για τέταρτο εμβόλιο ( άλλοι βλέπω βγαίνουν από τον τρίτο μήνα, δεν ξέρω ποια η διαφορά μας).. τέλος πάντων..θα ήθελα να ρωτήσω.. καλύτερα περιλαίμιο ή στηθολουρο? Το σκυλάκι μου είναι Γριφον-μαλτεζ 4 κιλά τώρα.
 

Attachments



zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Στηθόλουρο χωρίς δεύτερη σκέψη.
Υπάρχει ευαισθησία στην τραχεία σε αυτού του τύπου τα σκυλιά και δεν πάρχει λόγος να το ζορίσεις.
Βρες ένα που θα σε βολεύει στο πως φοριέται και κουμπώνει ;)
Κουκλί το μικρό σου!
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Ευχαριστώ πολύ... Είναι όμορφη η άτιμη έτσι νομίζω κι εγώ!! :love: Έχουμε κάνει τα παρακάτω εμβόλια..(επισυνάπτω φωτογραφία) μήπως μπορείτε να μου πείτε γιατί ακόμα δεν μας αφήνει για βόλτα?
 

Attachments



haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παιδιά καλημέρα..κι εμείς μέσα Ιουλίου θα αρχίσουμε τις βόλτες έξω... Τεσσάρων μηνών και πάμε για τέταρτο εμβόλιο ( άλλοι βλέπω βγαίνουν από τον τρίτο μήνα, δεν ξέρω ποια η διαφορά μας).. τέλος πάντων..θα ήθελα να ρωτήσω.. καλύτερα περιλαίμιο ή στηθολουρο? Το σκυλάκι μου είναι Γριφον-μαλτεζ 4 κιλά τώρα.
Είναι πολύ κουκλάκι, να σου ζήσει. Η φάτσα του μου θυμίζει πολύ τα χαβανεζάκια. Όσο αφορά τα εμβόλια, να ακούσεις αυστηρά τι σου λέει ο ιατρός σου. Εμείς συνήθως κάνουμε αυτά τα 3 εμβόλια και μετά αρχίζαμε τις βόλτες. Πέρυσι όμως ο ιατρός μου είπε ότι υπάρει έξαρση τύφου στην Ελλάδα και κάναμε και το τέταρτο εμβόλιο (το πενταπλό και μετά απο 1 εβδομάδα το αντιλυσσικό) και μετά οι βόλτες. Δεν είναι και πολύ βαρύ, μπορείς να το βγάζεις αγκαλιά έξω για την κοινωνηκοποίηση.
 


Rodilli

Member
3 Ιουνίου 2020
14
51
Αθήνα
Στηθόλουρο χωρίς δεύτερη σκέψη.
Υπάρχει ευαισθησία στην τραχεία σε αυτού του τύπου τα σκυλιά και δεν πάρχει λόγος να το ζορίσεις.
Βρες ένα που θα σε βολεύει στο πως φοριέται και κουμπώνει ;)
Επειδή και εγώ ήθελα να πάρω στηθόλουρο για τον δικό μου, που είναι 3 μηνών τώρα, μου είπαν να προτιμήσω λουρί για να μην του κάνει δυσπλασία. Υφίσταται αυτό ;
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Είναι πολύ κουκλάκι, να σου ζήσει. Η φάτσα του μου θυμίζει πολύ τα χαβανεζάκια. Όσο αφορά τα εμβόλια, να ακούσεις αυστηρά τι σου λέει ο ιατρός σου. Εμείς συνήθως κάνουμε αυτά τα 3 εμβόλια και μετά αρχίζαμε τις βόλτες. Πέρυσι όμως ο ιατρός μου είπε ότι υπάρει έξαρση τύφου στην Ελλάδα και κάναμε και το τέταρτο εμβόλιο (το πενταπλό και μετά απο 1 εβδομάδα το αντιλυσσικό) και μετά οι βόλτες. Δεν είναι και πολύ βαρύ, μπορείς να το βγάζεις αγκαλιά έξω για την κοινωνηκοποίηση.
Ευχαριστώ πολύ.. όντως μοιάζει.. και μια εφαρμογή που από φωτογραφίες σου λέει τί ράτσα είναι ο σκύλος, χαβανεζ την έβγαζε... εμένα πάντως μου είπαν πως είναι Γκριφον-Μαλτεζ.. θα δείξει... όσο για τις βόλτες αυτό κάνω, αγκαλιά.. αλλά και την ίδια την κουράζει.. θέλει να τρέξει ρε αδερφέ:giggle:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Επειδή και εγώ ήθελα να πάρω στηθόλουρο για τον δικό μου, που είναι 3 μηνών τώρα, μου είπαν να προτιμήσω λουρί για να μην του κάνει δυσπλασία. Υφίσταται αυτό ;
δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Επειδή και εγώ ήθελα να πάρω στηθόλουρο για τον δικό μου, που είναι 3 μηνών τώρα, μου είπαν να προτιμήσω λουρί για να μην του κάνει δυσπλασία. Υφίσταται αυτό ;
Δυσπλασία και στηθόλουρο δεν έχουν καμία σχέση, αλλά, υπάρχουν 3 βασικά είδη στηθόλουρου:

1.
1592085009297.png

2. 1592085043127.png


3. 1592085069414.png


Το Νο3 από δοκιμές που έχω κάνει νομίζω ότι ταιριάζει πιο πολύ σε σκυλιά τύπου Bull με φαρδύ δυνατό στήθος. Μου προκαλεί όμως ανασφάλεια αν ο σκύλος κάνει όπισθεν - μπορεί να φύγει. Δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Το Νο2 το βρίσκω κακό. Κόβει στις "μασχάλες", αν σου ξεκουμπωθεί/σπάσει πάνω την έβαψες και είναι πιο μπελάς να το φορέσεις γιατί πρέπει να σηκώσεις και τα 2 μπροστινά πόδια του σκύλου. Είχα πάρει δύο φορές τέτοια, κατέληξαν στα σκουπίδια.

Το Νο1 είναι αυτό που χρησιμοποιώ. Δεν κόβει, εφαρμόζει καλά αφού ρυθμίζεται σε 2 σημεία κατά μήκος του σώματος, το βάζεις και βγάζεις εύκολα ξεκουμπώνοντας μόνο ένα από τα κλιπς.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Να προσθέσω ότι το 1 βγαίνει και με πιο ενισχυμένα σημεία στο στήθος ώστε να κόβει ακόμα λιγότερο, οπότε είτε προστίθεται φλις είτε υπάρχει σε πιο φαρδιά συνολική μορφή από ύφασμα ή ό,τι άλλο.
Εμείς έχουμε αυτό που έχει και φλις με preset φάρδος στο στέρνο και ρυθμιζόμενο στο στήθος.
Με αυτό του κόπηκε ο βήχας στο τράβηγμα
 
  • Like
Reactions: vrmode


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Συμφωνώ με τον τύπο του στηθολουρου, το νο1 είναι το πιο ασφαλές. Διαφωνώ με την γενικευμένη αρνητικότητα ως προς τη χρήση του περιλαίμιου για τους σκύλους οποιουδήποτε μεγέθους.

Προσωπικά ξεκινάω όλα μου τα σκυλάκια με περιλαίμιο και σταθερό οδηγό ώστε να μάθουν να περπατούν δίπλα μου χωρίς να τραβάνε. Έχοντας τον έλεγχο του κεφαλιού του ζώου αυτό καταλαβαίνει ευκολότερα την κατεύθυνση που θέλω να πάρουμε όταν περπατάμε μαζί. Αφού το μάθει και καταλάβει ότι δεν πρέπει να τραβάει και ανταποκρίνεται στην εντολή "ελα κοντά-μαζι μου"μπορώ μετά να περάσω και σε στηθόλουρο και αυξομειούμενο οδηγό φλεξι για πιο χαλαρές και απομακρυσμένες βόλτες.
Δε μου έχει συμβεί να χρειαστεί να τα παρατήσω γιατί ο σκύλος δε σταμάτησε ποτέ να τραβάει με περιλαίμιο. Από την άλλη δυσκολευτηκα περισσότερο να δώσω στο σκύλο να καταλάβει προς τα που θέλω να πάμε, αν ο σκύλος περπατούσε 2βηματα μπροστά από μένα, με στηθόλουρο.
 
  • Like
Reactions: Hammer and vrmode


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@Vania κατόπιν προτροπής κτηνιάτρου, υιοθέτησα το στηθόλουρο, εφόσον έγινε σύσταση για συγκεκριμένου τύπου σκυλιά.
Το ότι εξακολουθεί να τραβάει ο δικός μου, στην αρχή κυρίως της βόλτας, οφείλεται στο ότι δεν τον έχω εκπαιδεύσει να μην....
Ο οδηγός που έχω είναι σταθερός και αυξομειώνεται από το πόσες φορές τον τυλίγω στο χέρι μου. Βσκ ένας ιμάντας είναι που μπορεί να επεκταθεί με κλιπσάκι, δεν είναι σαν το φλέξι.
Επειδή αποφεύγουμε πάρκα όμως, νιώθ ασφαλής να τον έχω πάντα λίγο πιο κοντά μου.
Ενδιαφέρον όμως αυτό που λες περί εκπαίδευσης με περιλαίμιο, δεν ήξερα ότι μπορεί να παίζει ρόλο.
Δε σου βήχουν δλδ με αυτό ώσπου να μάθουν ας πούμε;
 
  • Like
Reactions: vrmode


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Όχι δε βήχουν αλλά δε τα τραβολογάω. Όσο τραβήξουν μόνα τους, οπότε σταματώ και περιμένω.

 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ούτε κ εγώ τον τραβολογάω.
Αλλά έβηχε και με συγκεκριμένο στηθόλουρο. (το 2)
Μάλλον είναι πολύ ευαίσθητος στην περιοχή έτσι κι αλλιώς.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Συμφωνώ με τον τύπο του στηθολουρου, το νο1 είναι το πιο ασφαλές. Διαφωνώ με την γενικευμένη αρνητικότητα ως προς τη χρήση του περιλαίμιου για τους σκύλους οποιουδήποτε μεγέθους.

Προσωπικά ξεκινάω όλα μου τα σκυλάκια με περιλαίμιο και σταθερό οδηγό ώστε να μάθουν να περπατούν δίπλα μου χωρίς να τραβάνε. Έχοντας τον έλεγχο του κεφαλιού του ζώου αυτό καταλαβαίνει ευκολότερα την κατεύθυνση που θέλω να πάρουμε όταν περπατάμε μαζί. Αφού το μάθει και καταλάβει ότι δεν πρέπει να τραβάει και ανταποκρίνεται στην εντολή "ελα κοντά-μαζι μου"μπορώ μετά να περάσω και σε στηθόλουρο και αυξομειούμενο οδηγό φλεξι για πιο χαλαρές και απομακρυσμένες βόλτες.

Δε μου έχει συμβεί να χρειαστεί να τα παρατήσω γιατί ο σκύλος δε σταμάτησε ποτέ να τραβάει με περιλαίμιο. Από την άλλη δυσκολευτηκα περισσότερο να δώσω στο σκύλο να καταλάβει προς τα που θέλω να πάμε, αν ο σκύλος περπατούσε 2βηματα μπροστά από μένα, με στηθόλουρο.
Νομίζω ότι αρνητικότητα υπάρχει και ως προς το στηθόλουρο (ότι είναι άκυρο και ο χειριστής δεν έχει τον έλεγχο του σκύλου) και ως προς το περιλαίμιο (αρκετά posts φιλοζωικών που βλέπω τελευταία).

Το περιλαίμιο σε βοηθά όπως ακριβώς λες στα πρώτα εκπαιδευτικά βήματα να οδηγήσεις το κεφάλι του σκύλου εκεί που θέλεις εσύ. Εφόσον περάσεις το στάδιο εκπαίδευσης και όλα πάνε καλά δεν βρίσκω το λόγο να μην περάσει κανείς σε στηθόλουρο.

Στα γαλλάκια και βραχυκέφαλα γενικώς ξεκινάμε με στηθόλουρο κατευθείαν, δεν είναι για να επιβαρύνουμε αναπνευστικές καταστάσεις. Και σε πιτμπουλοειδές ενήλικο πάντως με στηθόλουρο εξ ανάγκης από την αρχή τα πήγαμε μια χαρά. Σε staffordshire bull terrier που έχουν δυνατή compact μάζα πάλι νιώθω καλύτερα τον έλεγχο με ένα καλό στηθόλουρο, από ότι με περιλαίμιο όπου νομίζω ότι κουβαλάω έναν τσιμεντόλιθο με μια κλωστή.

Το φλέξι ...not. Έχουν γίνει πολλά ατυχήματα. Σε μία στραβή που πρέπει να μαζέψεις γρήγορα το σκύλο θέλει περισσότερο χρόνο από ότι με έναν ιμάντα ρυθμιζόμενο που τον τυλίγεις στο χέρι, γιατί πρέπει να κάνεις στην ουσία 2 κινήσεις για να μαζέψεις. Επίσης μου χει τύχει να μου φύγει από το χέρι, ο σκύλος να τρέχει και τον ήχο του φλέξι που σερνόταν πίσω του ο σκύλος να δαιμονίζεται και να τρέχει ακόμη περισσότερο. Άσε που είναι και ολόκληρο ...έπιπλο, ενώ τον ιμάντα τον περνάς και βραχιόλι και μπορείς να κρατήσεις και κάτι άλλο αν χρειαστεί.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Επίσης το στηθόλουρο επιτρέπει πιο "απότομους" ή έντονους(πολλές φορές αναγκαίους όμως) χειρισμούς που με το περιλαίμιο είναι εντελώς άχαροι και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι επικίνδυνοι.
Παράδειγμα, εμφανίζεται ξαφνικά μηχανάκι ή αυτοκίνητο και πρέπει να τραβήξεις απότομα και με δύναμη τον σκύλο σε ασφάλες σημείο, πόλυ πιο εύκολο και ασφαλές με το στηθόλουρο.
Άλλο, ο σκύλος βρήκε κάτι στο δρόμο τροφή, κομμάτι γυαλί ή οτιδήοτε άλλο, και τραβάει απότομα να το αρπάξει, εκεί έχεις μπορεί και λιγότερο απο δευτερόλετο να αντιδράσεις...με το στηθόλουρο μπορώ να αντιδράσω πολύ πιο αστραπιαία, με μεγαλύτερη έμφαση χωρίς να "φοβάμαι" οτί θα τραυματίσω το κουτάβι.
Σε κόπρους που "μουλώχνουν" όταν απλά δεν θέλουν να σε ακολουθήσουν...δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο άχαρο απο το να σέρνεις έναν σκύλο απο το περιλαίμιο, συν ότι μπορείς να κάνεις άνετα ζημιά έτσι.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το φλέξι ...not. Έχουν γίνει πολλά ατυχήματα. Σε μία στραβή που πρέπει να μαζέψεις γρήγορα το σκύλο θέλει περισσότερο χρόνο από ότι με έναν ιμάντα ρυθμιζόμενο που τον τυλίγεις στο χέρι, γιατί πρέπει να κάνεις στην ουσία 2 κινήσεις για να μαζέψεις.
Έχει το πλεονέκτημα του χειρισμού με το ένα χέρι, στο βουνό που χρειάζεσαι το άλλο χερι ελεύθερο για να κρατάς το walking stick ή για σκαρφάλωμα είναι ότι πρέπει και δεν μπλέκει συνεχώς στα πόδια του σκύλου.
Επίσης μου χει τύχει να μου φύγει από το χέρι, ο σκύλος να τρέχει και τον ήχο του φλέξι που σερνόταν πίσω του ο σκύλος να δαιμονίζεται και να τρέχει ακόμη περισσότερο.
Τώρα αυτό γιατί έπρεπε να μου το θυμίσεις;;
Μπροστά η αλεπού, πίσω ο ούνος, και τρίτος και καταϊδρωμένος...you know who:mad:
Ευτυχώς που η γκουμούτσα το φλεξι μάγκωσε σε κάτι κλαριά γιατί ακόμα θα τρέχαμε...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3