Πυροφύλαξη στην Πάρνηθα




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εμενα και σαν εμπειρια θα μου αρεσε, αλλα μου πεφτετε λιιιιιιιιιιιιγο μακρυα

Από την αλλη δεν θελω να το ανεβάσω στο φβ, μην πλακώσει η σαρα και η μαρα και αντι για πυροφύλαξη καταλήξει μπυροφύλαξη
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
εμενα και σαν εμπειρια θα μου αρεσε, αλλα μου πεφτετε λιιιιιιιιιιιιγο μακρυα

Από την αλλη δεν θελω να το ανεβάσω στο φβ, μην πλακώσει η σαρα και η μαρα και αντι για πυροφύλαξη καταλήξει μπυροφύλαξη
Σίγουρα θα σου άρεσε. Μοναδική εμπειρία.
Η σάρα και η μάρα δύσκολο να ανέβει εκεί. Μπυροφυλαξη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Αλωστε για να πάει κάποιος πρέπει πρώτα να πάρει τηλ και να δηλώσει συμμετοχή. 2105200681
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σίγουρα θα σου άρεσε. Μοναδική εμπειρία.
Η σάρα και η μάρα δύσκολο να ανέβει εκεί. Μπυροφυλαξη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Αλωστε για να πάει κάποιος πρέπει πρώτα να πάρει τηλ και να δηλώσει συμμετοχή. 2105200681
Ok oποτε ανεβαζω ειδηση στο φβ.
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Οι γυναίκες πρέπει να δηλώσετε συμμετοχή μια φορά τουλάχιστον οπωσδήποτε. Για να δείτε πως περάσανε οι άντρες σας στα φυλάκια, στο στρατό :)

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οι γυναίκες πρέπει να δηλώσετε συμμετοχή μια φορά τουλάχιστον οπωσδήποτε. Για να δείτε πως περάσανε οι άντρες σας στα φυλάκια, στο στρατό :)
Σε πολύ πιο light και ευχάριστη εκδοχή(μην τρομαξουν).
Πάντως χρειάζονται χοντρά ρούχα(μπουφάν απαραίτητο). Θυμάμαι κάποτε μια μέρα, με 39 βαθμούς στην Αθήνα, το επόμενο ξημέρωμα στο πυροφυλακιο είχε 12 βαθμούς.(ούτε ζέστες, ούτε καύσωνες πιάνουν εκεί)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οι γυναίκες πρέπει να δηλώσετε συμμετοχή μια φορά τουλάχιστον οπωσδήποτε. Για να δείτε πως περάσανε οι άντρες σας στα φυλάκια, στο στρατό :)

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk

εγω ειμαι μακρυα... αλλά στο στρατο κατι για pro 2011 θυμάμαι στο φυλάκιο...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
εγω ειμαι μακρυα... αλλά στο στρατο κατι για pro 2011 θυμάμαι στο φυλάκιο...
Ευτυχώς δεν έχει ηλεκτρικό ρεύμα.
Καλύτερη εποχή για προφύλαξη είναι από τώρα ως και το τέλος της αντιπυρικής περιόδου, γιατί είναι η εποχή ζευγαρώματος των ελαφιών και τα αρσενικά ''φωνάζουν'' για να προσκαλέσουν τα θηλυκά. Ακούγονται όλο το βράδυ από όλο το βουνό. Αν δεν ξέρεις νομίζεις ότι είναι λιοντάρια. Μοναδική εμπειρία.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ευτυχώς δεν έχει ηλεκτρικό ρεύμα.
Καλύτερη εποχή για προφύλαξη είναι από τώρα ως και το τέλος της αντιπυρικής περιόδου, γιατί είναι η εποχή ζευγαρώματος των ελαφιών και τα αρσενικά ''φωνάζουν'' για να προσκαλέσουν τα θηλυκά. Ακούγονται όλο το βράδυ από όλο το βουνό. Αν δεν ξέρεις νομίζεις ότι είναι λιοντάρια. Μοναδική εμπειρία.
ελεος, επιτηδες το κανεις????????? στην Αχαια δεν εχουμε να παμε για πυροφύλαξη????????
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
manolo, χίλια μπράβο, για την δράση σας. Ο εθελοντισμός σε κάθε επίπεδο, είναι αξία ανεκτίμητη.
Αλλά, μήπως θα έπρεπε αυτό το κάλεσμα, που καταλαβαίνω ότι το έχετε μεγάλη ανάγκη, να το έχετε οργανώσει νωρίτερα και κάπως πιο σωστά; Εκτός κι αν έχετε κάνει κι άλλες ενέργειες, και το φόρουμ αποτελεί απλώς ένα εξτραδάκι, οπότε...πάω πάσο. Στο λέω, γιατί προσπαθώντας στο παρελθόν να οργανώσω διάφορα τέτοια καλέσματα φιλοζωικού περιεχομένου, αποδείχτηκε ότι έπρεπε να στείλω πχ 100 προσκλήσεις για να λάβω 10 θετικές απαντήσεις. Και με...άπειρο πρήξιμο στο ενδιάμεσο :rolleyes:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
manolo, χίλια μπράβο, για την δράση σας. Ο εθελοντισμός σε κάθε επίπεδο, είναι αξία ανεκτίμητη.
Αλλά, μήπως θα έπρεπε αυτό το κάλεσμα, που καταλαβαίνω ότι το έχετε μεγάλη ανάγκη, να το έχετε οργανώσει νωρίτερα και κάπως πιο σωστά; Εκτός κι αν έχετε κάνει κι άλλες ενέργειες, και το φόρουμ αποτελεί απλώς ένα εξτραδάκι, οπότε...πάω πάσο. Στο λέω, γιατί προσπαθώντας στο παρελθόν να οργανώσω διάφορα τέτοια καλέσματα φιλοζωικού περιεχομένου, αποδείχτηκε ότι έπρεπε να στείλω πχ 100 προσκλήσεις για να λάβω 10 θετικές απαντήσεις. Και με...άπειρο πρήξιμο στο ενδιάμεσο :rolleyes:
Η οργάνωση υπαρχει (Ως και σποτάκι στην τηλεόραση υπάρχει). Και φυσικά από νωρίτερα(οι πυροφυλαξεις ξεκινάνε μέσα Μαΐου και γίνονται κάθε βραδύ, αρκετά χρόνια τώρα, πολύ πριν την φωτιά. Πάνω από 20 αν θυμάμαι καλά). Η ιστορία και η δράση του ΕΔΑΣΑ υπάρχει στο edasa-Forest Protection Volunteers of Attica
Εγώ που είμαι λίγες μέρες στο φόρουμ και τυχαία έπεσα πάνω στα θέματα οικολογίας και περιβάλλοντος μου ήρθε η ιδέα να ανοίξω το θέμα. Δεν είναι πρωτοβουλία του ΕΔΑΣΑ. Εγώ άπλα βοηθάω όπως μπορώ τον συλογο και το γεγονός ότι έχουν διαβάσει ως τώρα πάνω από 1000 άτομα το θέμα και έστω και ένας να βοηθήσει από αυτούς είναι κέρδος. Τώρα ακόμη περισσότερο που η μίση Αθήνα είναι διακοπές και είναι πιο δύσκολο να συμπληρωθούν οι βάρδιες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σωστός και ωραίος τότε :)
Σου εύχομαι να μαζευτούν τόσοι, που να μην ξέρετε τι να τους κάνετε :D
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ελεος, επιτηδες το κανεις????????? στην Αχαια δεν εχουμε να παμε για πυροφύλαξη????????
Είναι απλό. κτελ η δικό σου μεταφορικό και τσουπ Αθήνα(κοντά είναι). Διανυκτερευση στο βουνό(τζάμπα είναι), το πρωί βολτα στο βουνο και καφέ στα καταφύγια (μπαφι, φλαμπουρι) και μετά τσουπ Πάτρα. Τόσο απλό
 








manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τα βίντεο βλέπω ότι δεν παίζουν οπότε είπα να βάλω κάνα δυο φωτο
11.JPG33.JPG22.JPG44.JPG

Στην πρώτη φαίνεται στο βάθος η Χαλκιδα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μοναδικές εικόνες!!!

Φαντάζομαι το καρδιοχτύπι, την στιγμή του συναγερμού.
Εχει τύχει ποτέ, σε βάρδιά σου;