Πόσο κοστίζει ο σκύλος/ανά μήνα;


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εμένα το μεγαλύτερο έξοδο μέχρι τώρα είναι το φαγητό. Η αγορά κρεάτων πάει περίπου 50 - 60 ευρώ το μήνα και αυτό παίζει ανάλογα με τα κρέατα που θα πάρω. Θα βάλω και τώρα το καλοκαίρι που δίνω το milbemax 5 ευρώ το χαπάκι μηνιαίως απο τον Μάιος έως Οκτώβριο + καμιά χαζολιχουδιά + καμιά μπάλα = περίπου 80 ευρώ. Σκάλιμπορ δεν το υπολογίζω εδώ αλλά αν το διαιρέσω + 5 ευρώ το μήνα.
Σούπερμαν και εμένα τα 100-130 gr δεν του φτάνουν με τίποτα ειδικά αν έχει ασκηθεί πολύ, γυρνάμε και τρώει τον άμπακο!!!!ειδικά τον χειμώνα!!! ή μετά το κολύμπι!!!
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Χμμμ...54 ευρω πλεον η τροφη (απο 68 που ηταν η ρουαγιαλ),ενα τσουβαλι τον μηνα.Κανενα 10αρικο η αποπαρασιτωση και κανενα 50αρικο σχεδον σιγουρο απο εκτακτη επισκεψη στον γιατρο μαζι με τα φαρμακα (ειτε για ωτιτιδα,ειτε για κατι δερματικο).Εκπαιδευση τωρα το καλοκαιρι πολυ σπανια,αλλα χειμωνα αντε να μου βγαινει κανενα 50αρι το μηνα για βενζινες και για μπυρες μετα το μαθημα στην αυλη (ειναι φιλη η εκπαιδευτρια και πληρωνουμε σε ειδος:D)
Στην χειροτερη δηλαδη γυρω στα 160,στην καλυτερη χωρις εκτακτο γιατρο η εκπαιδευση,γυρω στο 70αρι..
Δεν ειναι παρα πολλα ,αλλα τωρα που με χτυπησε και μενα η ανεργια,θα πονανε λιγο παραπανω τα εξτρα...χαλαλι,ομως,ηδη σκεφτομαι τι αλλο μπορω να κοψω απο τα δικα μου εξοδα (οσα εχουν απομεινει πλεον δηλαδη..:rolleyes:)
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Τα βασικά μας έξοδα είναι 130 ευρώ το ελάχιστο κατά Μ.Ο. το μήνα.
Περιλαμβάνονται φαγητό, ιατροφαρμακευτικά έξοδα. Αυτά είναι απλά για να επιζήσει το Σέττερ. Ιατροφαρμακευτικά υπολογισα τα υποχρεωτικά μόνο όχι επισκεψεις ιατρων για πχ. διάροιες ή τυχον επεμβάσεις που μπρεί να χρειαστούν.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα έξτρα στα pet shop λιχουδιές, παιχνίδια κ.λ.π. Βάλτε όσα θέλετε..
Συμμετοχή σε αγώνες μόσος όρος το μήνα 60 ευρώ.
Συνεχή εκπαίδευση το λιγότερο 250 ευρώ το μήνα.
Υποχρεωτικές μετακινήσεις για εκπαίδευση, αγώνες και σεμινάρια το λιγότερο 400 ευρω το μήνα.
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Και για τις δυο τσουπρες μου μαζι ξοδευω περιπου 40-50€ για φαγητο(τωρα το καλοκαιρι τρωνε πιο λιγο) ,14€ για αποπαρασιτωση , 12€ για προιοντα περιποιησης (στο περιπου ,τα περνω μαζεμενα αλλα αν κανουμε τη διαιρεση τοσο παει το μηνα πανω κατω). Εκτακτα σε γιατρο δεν ετυχε -φτου φτου- ακομη να δωσω πολλα λεφτα ,συνηθως δε με χρεωνει καθολου ,οποτε εμβολια κ εξετασεις στο γιατρο μια φορα το χρονο ,αν κανουμε διαιρεση βγαινει περιπου 15€/μηνα. Τωρα το καλοκαιρι εχουμε και το σκαλιμπορ και τις σιτρονελες πες 10€ το μηνα .Εχουμε και τα εξοδα για τα ταξιδια 50-80 € τα "εισητηρια" τους (100-160 πηγαινε-ελα/αναλογα την εταιρια) με το αεροπλανο ,περιπου 2 ταξιδια το χρονο ,το μηνα αναλογει 16-26€ περιπου. Τα χαζα παιχνιδακια κλπ στα πετσοπ δε τα βαζω .Εκπαιδευση κανω μονη μου οτι μπορω ,βολτες εδω γυρω (εχουμε κ δασακι ) ή αν παμε θαλασσα ή εκδρομες στο βουνο κλπ ειναι δικο μας εξοδο απλα ερχονται κ αυτες παρεα να χαρουν οποτε δε βαζω τις βενζινες στα δικα τους εξοδα.
οκ ! Δε τα προσθετω πολλα ειναι :p ~115 το μηνα .Μαλιστα !! Σε σχεση με αλλους καλα ειναι :) αλλα δε το ειχα καταλαβει πως φευγουν τοσα ,νομιζα λιγοτερα ειναι .Ευτυχως βοηθαει και ο συντροφος μου ,αφου τις λατρευει :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Συμμετοχή σε αγώνες μόσος όρος το μήνα 60 ευρώ.
Συνεχή εκπαίδευση το λιγότερο 250 ευρώ το μήνα.
Υποχρεωτικές μετακινήσεις για εκπαίδευση, αγώνες και σεμινάρια το λιγότερο 400 ευρω το μήνα.
:eek::eek::eek::eek:
Βρε Μαριάννα τι λες; Δίνεις παραπάνω από έναν μισθό τον μήνα, μόνο για μετακινήσεις, αγώνες και εκπαιδεύσεις της; Τι να σου πω; Υπερβολικό μου ακούγεται :rolleyes:
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Πίστεψέ με Μαρία είναι πολύ συντηριτικά νούμερα για να μην σας τρομάξω! 2 φορές το μήνα Θεσσαλονίκη με ξενοδοχεία αυτό για τους περισσότερους μήνες και τους υπόλοιπους μήνες 4-6 φορές Κωπαϊδα ή κάπου αντίστοιχα μακριά το μήνα.
190 ευρώ πηγαινε-έλα Θεσσαλονίκη + 27 ευρώ το ξενοδοχείο την ημέρα (κοιμόμαστε μαζί με την σκυλίτσα μου στο κρεβάτι).
Αν δεν έβλεπα την ευτυχία της ζωγραφισμένη στα μάτια της και να μου χαμογελάει η μουστακαλού μου δεν θα τα έκανα όλα αυτά. Αλλά εκείνη την ώρα τα μάτια της με σκλαβώνουν!!!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σημερα χαλασα για το ρασελακι 14 ευρω.
Πηρα 1 Milbemax,3 κονσερβες της Belcando και 2 παιχνιδια απο το Jumbo-1 σχοινι με κομπους γιατι το αλλο το διελυσε και 1 αλλο πλαστικο για διελκυστινα.Το σχοινακι πανω στο πλαστικο δεν υπαρχει,το εβγαλα γιατι το εφαγε,καταπινει τις ινες και μετα κανει εμετο.
Απο αυτα που εχω,μονο τα Kong,μπαλακια σκληρα και γενικα οτιδηποτε ειναι σκληρο και αντεχει στο μασουλημα κραταει,τα υπολοιπα δεν αντεχουν,τα κανει κομματια.:(
Σχετικα με τις κονσερβες δεν ειχαν μεγαλη διαφορα(Στα 400 γραμμαρια)στην τιμη απο αυτες της Friskies και της Pedigree,τις πηρα 30-40 λεπτα πιο ακριβα.1,30 την καθε 1 κονσερβα.Οι προηγουμενες που του εδωσα ηταν Optidog απο το Lidl.Και της ιδιας εταιριας να ειναι δεν νομιζω να ειναι το ιδιο ποιοτικες με αυτε της Belcando
Με το που μπηκα στο σπιτι με τις 2 σακουλιτσες εκανε σαν τρελο,ηθελε να τα τσεκαρει ολα.:D

Υ.Γ.Εφτιαξα αλμπουμ με φωτος του.Υπαρχει οριο στον αριθμο φωτογραφιων?
 










russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλα,καλα..κατσε να παρω εγω την αποζημιωση μου και τα λεμε.....:D:D
Την δικη μου αποζημιωση μου την εφαγαν και δεν βγηκα ουτε καν ταμειο ανεργιας((Πτωχευση).Χειροτερα δεν γινοταν...:(
Αλλα τα Ελληνικα περιφημα δικαστηρια δεν μας δικαιωσαν...=D>
Το βλεπω το Ρασελακι απο Acana να τρωει Friskies...:D
 




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Eγω ηδη εχω παει στην Βelcando,αρκετα πιο οικονομικη..Κουνησα το μαντηλι στην Ρουαγιαλ και το χαρηκα πολυ,ιδιως μετα την αυξηση τιμης.
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
13
Κρήτη
Για τη Μουσούδα 3 κιλά Blue Bafalo 24 ευρώ
Για τη Balloo 7,5 κιλα (προς το παρόν) Αcana 54 ευρώ
Κονσέρβες περίπου 15 ευρώ
Εμβόλια, αποπαρασίτωση κλπ. περίπου 40 ευρώ
Μασουλοκόκκαλα και παχνίδια 5 ευρώ.
Κρέατα, λαχανικά, υλικά για μπισκοτάκια δεν έχω υπολογίσει γιατί μπαίνουν στα ψώνια του σούπερ μάρκετ.

Χοντρικά, χωρίς τα έκτακτα 138 ευρώ το μήνα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Υπαρχουν τροφες παρα πολυ καλες που ειναι πιο οικονομικες απο την acana, βλεπε Belcando. Γυρω στα 55€ τα 15 κιλα.

H Belcando σε συγκριση με την Acana εχει τα ιδια ισως και καλυτερα συστατικα?
Βρισκεται ευκολα στην Ελλαδα?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δεν ξερω τα συστατικα της Acana,δεν την ταισα ποτε.
Τωρα για την Belcando..τουλαχιστον εδω Θεσσαλονικη ακομα δεν την βρισκεις ευκολα και εγω που την βρηκα σε ενα σημειο,δεν φερνει τον κωδικο που ηθελα,οποτε συμβιβαζομαι με καποιον αλλο,παραπλησιο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Μολις εβαλα στο Ρασελακι ξηρα ανακατεμενη με 3 κουταλιες κονσερβα Belcando και τα εξαφανισε ολα σε 3 λεπτα.Ενω με την κονσερβα της Optidog αν και που τα ανακατευα ετρωγε πρωτα την κονσερβα,τα ξεχωριζε και πιο μετα ετρωγε την ξηρα.
Μολις ανοιξα την κονσερβα,του ηρθε η μυρωδια του αρνιου και χοροπηδουσε!:D
Τωρα ζηταει και αλλο φαγητο λογω της κονσερβας,εγλειψε και το μπωλ,τρελαθηκε...:p
 
Last edited:




Harmony

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
61
0
Θεσσαλoνίκη
Royal Junior: 31E
Προστάσια για εξωπαράσιτα: 15Ε
Διάφορα παιχνίδια τα οποία αντεχούν το πολύυυυ 4 μέρες το ένα: 40Ε
Πάνες: 10Ε
Ασβέστιο: 25Ε

Σύνολο για τον προηγούμενο μήνα 116Ε..:p Δεν βάζω μέσα μικροτσίπ που βάλαμε, αποπαρασιτικά χαπια, εμβόλιο λύσσας και crate που πήραμε πρίν 1 βδόμαδα...

Ε νομίζω καλά τα πάμε για κουτάβι!!:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc