Πώς διαλέγω εκτροφέα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
sir-elric said:
SwkDoG said:
και αποφεύγει το inbreeding.
χωρις να ειμαι ειδικος εχω την εντυπωση οτι πολλοι θα διαφωνουσαν με την παραπανω προταση!!
Ετσι πιστευω και εγω!

Εγω θα ελεγα :μονο αν εχει καλες γνωσεις γενετικης και ξερει καλα για το γενετικο υλικο που κατεχει (εχει καπια αποψη και για το Genotyp, εχωντας παρατηρησει για αρκετες γενιες ΟΛΑ τα συγγενηκα ζωα) , δοκιμαζει InBreeding.
Αλλιος το αφηνει για αυτους που ξερουν!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
FrenchieFan said:
Εγω θα ελεγα :μονο αν εχει καλες γνωσεις γενετικης και ξερει καλα για το γενετικο υλικο που κατεχει (εχει καπια αποψη και για το Genotyp, εχωντας παρατηρησει για αρκετες γενιες ΟΛΑ τα συγγενηκα ζωα) , δοκιμαζει InBreeding.
Αλλιος το αφηνει για αυτους που ξερουν!
Αυτή η συζήτηση αξίζει να μπει σε ξεχωριστό θρεντ. Εγώ απλά θα αναφέρω ότι τόσο οι βιολόγοι που ασχολούνται με τη διατήρηση απειλούμενων ειδών (conservation biology) όσο και οι εκτροφείς ζώων φάρμας, αποφεύγουν τις αιμομιξίες όπως ο διάολος το λιβάνι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τοτε Denis, αφου εχεις καλες επαφες με Γερμανια θα ξερεις και οτι εκει δεν τους εχουν και σε πολυ καλη υποληψη τους "Επαγελματιες εκτροφεις"
Εγώ δεν έχω ξεχωρίσει τον επαγγελματία από τον χομπίστα.
Μόνο οι δουλειές που τις βλέπεις σαν χόμπι σε κάνουν ευτυχισμένο.
Μόνο τα χόμπι που τα αντιμετωπίζουμε σαν δουλειά τα κάνουμε καλά...
Στην Γερμανία και αλλού απαξιώνουν τους ''επαγγελματίες'' εκτροφείς όχι τους ''επαγγελματίες εκτροφείς''.

Εσύ μπορεί να παράξεις 8 ποιοτικά κουτάβια σε μια γέννα αυτοί οι οποίοι θα τα δώσεις όμως μπορεί να τα ζευγαρώσουν με ότι να 'ναι και τα δώσουν σε όποιους να 'ναι
Αυτός θα το κάνει αυτό και με Ούγγρικο σκυλί από πετ σοπ. Θεωρώ οτι ακόμα κι έτσι είναι καλύτερα. Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.
Λίγοι ιδιοκτήτες σοβαρών επιβητόρων παγκοσμίως ζητούν πιστοποιητικά ποιότητας της σκύλας πχ.

Φροντίζει τα pet-quality ζώα του (σκυλιά που δεν διαθέτουν τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για εκθέσεις ή εργασία) να διατίθοντε αφού έχουν στειρωθεί.
Είναι λίγο τραβηγμένο, κανείς δεν είναι θεός, να παίρνει τέτοιες αποφάσεις και να στειρώνει κουτάβια. Πάμπολλες οι περιπτώσεις που τα ζώα ξεπετάχτηκαν αργότερα. Για εργασία δε ακόμα χειρότερα.

αποφεύγει το inbreeding
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
SwkDoG said:
16. Έχει γνώσεις γεννετικής και αποφεύγει το inbreeding.
Με συγχωρείται αγαπητοί φίλοι, αλλά όποιος δεν έχει τις εξειδικευμένες γνώσεις που απαιτούνται για να παρακολουθήσει το παρόν θέμα (το οποίο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον) θα νομίζει ότι μιλάμε σουαχίλι!
Παραθέτω κάποια (αυτά που βρήκα, εγώ προσωπικά, πιο κατατοπιστικά) από τα χιλιάδες sites που αναφέρονται στο θέμα για να διευκολυνθούν και να ενημερωθούν όσα από τα υπόλοιπα μέλη μας επιθυμούν.
Καταρχήν ας δώσουμε ένα ορισμό στο λήμμα “inbreeding
Με τον όρο“Inbreeding”, λοιπόν, εννοούμε την εσωτερική αναπαραγωγή (κοινώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ερμήνευμα η λέξη «αιμομιξία»).

http://cc.ysu.edu/~helorime/inbredgen.html
http://www.dogbreedinfo.com/inbreeding.htm
http://www.canine-genetics.com/inbreed.htm
http://www.netpets.com/dogs/healthspa/diversity.html
 




S

SwkDoG

Guest
Είναι λίγο τραβηγμένο, κανείς δεν είναι θεός, να παίρνει τέτοιες αποφάσεις και να στειρώνει κουτάβια. Πάμπολλες οι περιπτώσεις που τα ζώα ξεπετάχτηκαν αργότερα. Για εργασία δε ακόμα χειρότερα.
Δεν είσαι Θεός όταν εσύ παίρνεις την απόφαση να τα ζευγαρώσεις?!...

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ διαλέγεις το που και το πότε θα τα ζευγαρώσεις?!...

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ επιλέγεις ποιούς θα ζευγαρώσεις?!...

Σε βρίσκω λίγο να θές να "φέρεις τα πράγματα στα μέτρα σου" ως εκτροφέας ή παρεξήγησα?...
Ειλικρινά ρωτάω δεν σε ειρωνεύομαι ή οτιδήποτε... :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
SwkDoG said:
Είναι λίγο τραβηγμένο, κανείς δεν είναι θεός, να παίρνει τέτοιες αποφάσεις και να στειρώνει κουτάβια. Πάμπολλες οι περιπτώσεις που τα ζώα ξεπετάχτηκαν αργότερα. Για εργασία δε ακόμα χειρότερα.
Δεν είσαι Θεός όταν εσύ παίρνεις την απόφαση να τα ζευγαρώσεις?!...

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ διαλέγεις το που και το πότε θα τα ζευγαρώσεις?!...

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ επιλέγεις ποιούς θα ζευγαρώσεις?!...

Σε βρίσκω λίγο να θές να "φέρεις τα πράγματα στα μέτρα σου" ως εκτροφέας ή παρεξήγησα?...
Ειλικρινά ρωτάω δεν σε ειρωνεύομαι ή οτιδήποτε... :)
Σιγουρα τα παιζει και λιγο Θεος ο καθε εκτροφεας!
Αλλα εγω καταλαβα, οτι ο Denis εννοει- οτι θα ηταν χρημα να στειρωσεις ενα κουταβι- και μετα να εξελιχθει σε αρκετα καλο δειγμα της φυλης του.

Μαλλον η καλημερα απο το πρωι φαινεται- αλλα και εγω εχω δει πολλες περιπτοσεις, που τα πολλα υποσχομενα κουταβια στην πορεια δεν ανταποκριθηκαν στις προσδοκιες και αλλα- τα οπια δεν ξεκινισαν τοσο καλα, να εξελισσονται σε αστερια!
 


S

SwkDoG

Guest
Ναί αλλά,αν θυμάμε καλά,ο ίδιος μίλησε σε άλλη δημοσίευση του για pet quality κουτάβια.

Και στο κάτω-κάτω με αυτή την λογική θα πρέπει να κρατάς όλη την γέννα για χ διάστημα (άνω των 15 μηνών τουλάχιστον) για να καταλάβεις αν κάποιο από όλα θα είναι show prospect ("εκθεσιακό") ή
"εργασιακό".

Ας μην κοροϊδευόμαστε...πιστεύω καταλαβαίνουμε τι εννοώ... :D

Αν και θα μας απαντήσει και ο ίδιος καλύτερα... :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλησπέρα

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ παίρνεις την απόφαση να τα ζευγαρώσεις?!...

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ διαλέγεις το που και το πότε θα τα ζευγαρώσεις?!...

Δεν είσαι Θεός όταν εσύ επιλέγεις ποιούς θα ζευγαρώσεις?!...
Ναι. Είσαι. Αυτή είναι η ουσία της επιλεκτικής αναπαραγωγής.

pet quality κουτάβια
Αυτό ισχύει δεν στειρώνονται όμως.

Αυτό συμβαίνει για 4 λόγους:

-Κανείς δεν ξέρει ακριβώς ποιά και πόσα κουτάβια θα είναι τελικά καλής ποιότητας. Οποιος λέει οτι ξέρει 100% λέει ψέμματα. Εγώ δεν ξέρω.

-Τα τελευταία κουτάβια της Χ γέννας στην Γερμανία αν πάνε στην Ζιμπάμπουε ή στην Ελλάδα αν θέλετε, θα δημιουργήσουν τουλάχιστον ένα γεννετικό υπόβαθρο καλύτερο (μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για πολύ καλά ζευγαρώματα) να μην πώ οτι ίσως και τα ίδια να είναι δείγματα πολύ καλύτερα από τα υπάρχοντα.

-Εκτροφικά πολλές φορές παρατηρείται το φαινόμενο μη άριστα δείγματα να παράγουν στην επόμενη γενιά πολύ καλύτερα από τους προγόνους τους.

-Για τα λεφτά.

Αν θέλετε πιστέψτε οτι το κάνω για τα λεφτά. Ισχύει και αυτό. Δεν ντρέπομαι να το πω. Ετσι κι αλλιώς δεν δίνω ζώα ανάξια αναπαραγωγής κατά τη γνώμη μου, και τα έξοδά μου είναι τεράστια. Δυστυχώς οι κυνολογικές γνώσεις και συμπεριφορές στην Ελλάδα δεν επιτρέπουν να δίνω στειρωμένα ζώα, ακόμα και αν το ήθελα. Κάνω αγώνα όπως και άλλοι εκτροφείς για να μην κόβονται οι ουρές, για στειρώσεις θα συζητάμε?

Και στο κάτω-κάτω με αυτή την λογική θα πρέπει να κρατάς όλη την γέννα για χ διάστημα (άνω των 15 μηνών τουλάχιστον) για να καταλάβεις αν κάποιο από όλα θα είναι show prospect ("εκθεσιακό") ή
"εργασιακό".
Μ'αυτή τη λογική? Αυτή είναι Η ΜΟΝΗ ενδεδειγμένη λογική και 100% σωστή εκτροφικά. Στην Ελλάδα δε γίνεται για τους παραπάνω λόγους και για άλλους πολλούς παρεμφερείς. Εγώ και να μπορούσα δε θα το έκανα, θεωρώ οτι το κόστος (συναισθηματικό) για τον εκτροφέα αλλά και τον μελλοντικό ιδιοκτήτη και για το ζώο είναι πολλαπλάσιο των θετικών στοιχείων αυτής της πρακτικής.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σε αυτο συμφωνω!!!
Ξερω ομος πολυ γνωστο ατομο (κριτης, εκτροφεας, εκπαιδευτης) στον Ελλαδικο κυνολογικο χωρο- που εχει διαθεσει στο παρελθον κουταβια του σε pet-shop!
Τοτε εγινε ολοκληρο θεμα στην κυνολογια (παλι στα γραμματα με τον αναγνοστη νομιζω- δυστυχος δεν βρηκα σε πια τευχη, αλλα αν βρω χρονο να το ξαναψαξω).
Αυτό όντως είχε γίνει πολύ σωστά μεγάλο θέμα.

Όπως όμως ειπώθηκε και από την Savra αργότερα ο ίδιος είχε εξηγήσει το πώς και γιατί το έκανε.
Εξηγούσε τους λόγους για τους οποίους δεν πρέπει να αγοράζουμε σκυλί από pet shop και εξηγούσε ότι στην περίπτωση του κανένας δεν ίσχυε.

Η συγκεκριμένη ράτσα ακόμη δεν είναι γνωστή στο ευρέως κοινό.

Πως λοιπόν είναι δυνατόν να έχει κρατήσεις την στιγμή που ο κόσμος δεν την ξέρει???

Να μην την εκθρέψει??
Ίσως αυτό να είναι το πιο σωστό.
Εγώ πάντως δεν έχω καταλήξει ακόμη εάν η συγκεκριμένη κίνηση ήταν σωστή ή λάθος
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγώ πάντως δεν έχω καταλήξει ακόμη εάν η συγκεκριμένη κίνηση ήταν σωστή ή λάθος
Για μενα ηταν ΜΕΓΑ λαθος!
Δεν ειμαι εκτροφεας, αλλα αν ημουν, θα ηθελα να ξερω που ακριβος καταληγουν τα μωρα μου- και θα περασω τους καινουργιους "γονεις" και απο κοσκινο και επισης θα τους εχω και υπο ελέγχο και αν κατι στραβοσει μετα και δω οτι δεν περνουν καλα- θα τα παρω ακομα και πισω!

Δεν εχω καμια αντιρισση, στο να βοηθαει λιγο και καπιο Pet Shop, στο να βρισκονται ενδιαφερομενοι για τα σκυλακια!
θα μπορουσε ομος καλλιστα να βγαλει φωτογραφιες και μια καλη περιγραφη της φυλης στο Pet Shop με την ανακοινοση οτι εχει κουταβια διαθεσιμα και ο Πετσοπας να εκανε απλα το Connection.
Με το αζειμειωτο- αν γινοταν αγοροπωλησια μετα!
Ετσι θα εδειχνε ο κ.Κ πολυ πιο υπευθυνος!!

Για μενα δεν μπορει να θεορηθει καθολου σοβαρος καπιος εκτροφεας του οποιο τα κουταβια καταληγουν σε γιαλες ή κλουβια!!

Ετσι πως εδρασε φανικε για μενα οτι απλα βαρεθηκε να μαζεβει ολη μερα κουραδακια και τσισακια και ηθελε να τα ξεφορτοθει οσο πιο γρυγορα γινεται!
Και τις δικαιολογιες περι "κοινονικοποισης" δεν τα χαφτουμε, οσοι ξερουμε απο σκυλους.
Εγω εχω πολυ καλες σχεσεις με τον εκτροφεα της σκυλας μου, ειμαστε φιλοι. Ετσι εχει τυχει αρκετα συχνα να πανε ενηλικα σκυλια, τα οπιοα πρεπει να αποχωριζεται για τον Α η Β λογο σε φιλους και γνωστους μου.
Ολα τα σκυλια προσαρμοστηκαν μετα απο λιγες εβδομαδες περιφιμα στο νεο τους περιβαλλον!
Αν οι βασεις ειναι σωστες- δεν ειναι και τοσο δυσκολα!
Αλλα μηπως βαριοταν ακομα και να τους μαθει και αυτες?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Με τον όρο“Inbreeding”, λοιπόν, εννοούμε την εσωτερική αναπαραγωγή (κοινώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ερμήνευμα η λέξη «αιμομιξία»).
Να μην συγχέουμε τα πράγματα. Η "Αιμομιξία" (incest) περιέχει μία ηθική παράμετρο και αναφέρεται κατά 99% σε ανθρώπινες κοινωνίες, ενώ η "Ενδογαμία" (inbreeding) είναι επιστημονικός όρος και αναφέρεται σε αναπαραγωγική διαδικασία εντός μίας γενετικής γραμμής (breeding line), ενός πληθυσμού ατόμων δηλαδή που έχει τους ίδιους προγόνους. Οπότε ο όρος "αιμομιξία" δεν φέρει καμία έννοια στους ζωικούς πληθυσμούς. Μη ξεχνάτε, ότι η Ενδογαμία είναι ένα πολύ ισχυρό όπλο στη φύση για τη διαιώνιση του ικανότερου.

Σε αγέλες σαρκοφάγων, μόνο ο Α αρσενικός θα ζευγαρώσει με τη Α θηλυκιά ή με τις θηλυκές. Και αυτό διότι είναι ο πιο ικανός, άρα τα δικά του χαρακτηριστικά είναι αυτά που πρέπει να διαιωνισθούν και να περάσουν στην επόμενη γενεά, αφού είναι τα πλέον κατάλληλα για την επιβίωση της ομάδας στις συγκεκριμένες συνθήκες. Εφόσον αυτός ο Αρσενικός παραμείνει στη θέση της κορυφής της αγέλης για κάποια χρόνια, είναι φυσικό επακόλουθο να ζευγαρώσει και με τις κόρες του (έτσι και αλλιώς όλα τα νέα θηλυκά θα είναι κόρες του).

Αλλά η Φύση έχει τις δικές της δικλείδες ασφαλείας. Καθώς η ενδογαμία προχωρεί, η ευρωστία του πληθυσμού μειώνεται, έως του επιπέδου της εμφάνισης τέτοιων γενετικών δυσλειτουργιών και ανωμαλιών, όπου τα νεαρά άτομα δεν προλαβαίνουν πλέον να ενηλικιωθούν και να πάρουν μέρος στην αναπαραγωγική διαδικασία και ο πληθυσμός οδηγείται από μόνος του στην εξαφάνιση.

Βέβαια στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, μέχρι κάτι τέτοιο να συμβεί ο Α Αρσενικός έχει χάσει τη θέση του Α (λόγω τραυματισμού ή διεκδίκησης της θέσης από πιο νεαρό και εύρωστο αρσενικό ή ατυχήματος ή γήρατος ή ασθενείας, κλπ) και πλέον ένα καινούργιο Αρσενικό ανασυνδιάζει το γενετικό υλικό της ομάδας.

Μία πολύ ειδική παράμετρος της Ενδογαμίας είναι το γεγονός ότι υπό συνθήκες και για συγκεκριμένο μορφολογικό χαρακτηριστικό, ο πληθυσμός μπορεί να γίνει για κάποιο διάστημα πιο ισχυρός. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο η ενδογαμία σαν τεχνική εφαρμόζεται στην εκτροφή ζώων. Χωρίς την ενδογαμία δε θα είχαμε τις αγελάδες που παράγουν 10πλάσιο γάλα απ' ότι στην αρχή του αιώνα (του 20ου εννοείτε), κότες οι οποίες γεννάνε μεγαλύτερα και πολυπληθέστερα αυγά, ούτε και τις εκατοντάδες ράτσες σκύλων!

Η Ενδογαμία είναι ένα πολύτιμο εργαλείο, απλώς όπως όλα τα πολύτιμα εργαλεία θέλει σύνεση στη χρήση της. κοινώς, αυτός που την εφαρμόζει να ξέρει τι κάνει και όχι να νομίζει ότι ξέρει.....

(και για να προλάβω μερικούς Linebreeding (Γραμμική αναπαραγωγή) είναι μορφή Ενδογαμικής αναπαραγωγής, με ότι αυτό συνεπάγεται...
------------------------------------------------------------------------------------

Εκτροφική Ηθική
Ο Εκτροφές, βάσει της πείρας του (η οποία αποδεικνύετε έμπρακτα από την επιτυχία ή όχι της εκτροφικής του γραμμής*) καταδεικνύει (ως κάποιο βαθμό) πια από τα κουτάβια μιας γέννας τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή φαίνεται να έχουν προοπτικές εξέλιξης σε κάτι πολύ καλό (δεν εννοώ σε διάκριση "Πολύ Καλός"-για να μην παρανοούμαστε). Δεχόμενοι ότι ο Εκτροφέας εργάζεται για την "καλυτέρευση" (όρος πολύ σχετικός που ενδέχεται ο ίδιος πολύ μεγάλης συζήτησης) της φυλής που εκτρέφει, μέσα στις υποχρεώσεις του είναι να "βγάζει" από την αναπαραγωγική διαδικασία τα άτομα εκείνα (τα κουτάβια) που ο ίδιος πιστεύει ότι δε πληρούν τις προδιαγραφές του**. Και αυτό επιτυγχάνεται με τη στείρωση.

Η στείρωση δεν είναι τιμωρία για αυτόν που προτίμησε το φθηνότερο μη εκθεσιακό κουτάβι από το ακριβότερο εκθεσιακό. Είναι διασφάλιση ότι τα χαρακτηριστικά που έχει το μη εκθεσιακό κουτάβι δε θα περάσουν στις επόμενες γενεές. Μη πιστέψει κάποιος ότι έχουμε ποτέ προτείνει στείρωση κάποιου κουταβιού μας με ελαφριά την καρδιά μας, όσο και αν γνωρίζουμε ότι τελικά και σε βάθος χρόνου είναι η καλύτερη λύση και για την υγεία του σκύλου και του ιδιοκτήτη.

Τώρα, το κατά πόσο ο Εκτροφέας έχει κάνει τη σωστή επιλογή υποπίπτει στην κατηγορία *. Κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά 100% πως θα εξελιχθούν ΟΛΑ τα κουτάβια του. Η Δυναμική της φύσης είναι τέτοια που πάντα καταφέρνει και σε εκπλήττει.

*Για εμάς εκτροφική επιτυχία νοείται όταν τα κουτάβια που παράγεις επιλέγονται από άλλα εκτροφεία ως αναπαραγωγικά ζώα τα οποία συνδράμουν στην εκτροφική προσπάθεια των άλλων εκτροφέων.

**Οι αποδοχές που κάνει ο καθένας για το τί είναι σωστό και τι όχι είναι εξίσου υποκειμενικές όσο και ο όρος "καλυτέρευση" που αναφέραμε παραπάνω και ως εκ τούτου κανείς δε μπορεί να τους κρίνει τη δεδομένη στιγμή. Ο χρόνος και η αποδοχή είναι οι τελικοί κριτές.
------------------------------------------------------------------------------------

Τα τελευταία κουτάβια της Χ γέννας στην Γερμανία αν πάνε στην Ζιμπάμπουε ή στην Ελλάδα αν θέλετε, θα δημιουργήσουν τουλάχιστον ένα γεννετικό υπόβαθρο καλύτερο (μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για πολύ καλά ζευγαρώματα) να μην πώ οτι ίσως και τα ίδια να είναι δείγματα πολύ καλύτερα από τα υπάρχοντα
Ορθό, αλλά στον αντίποδα αυτού εγώ μπορώ να πω ότι: Το καλύτερο κουτάβι, τον καλύτερο σκύλο να δώσεις σε κάποιον που δε ξέρει τη φυλή (άλλο τεράστιο θέμα) και δε ξέρει να εκτρέφει, να είσαι σίγουρος ότι πάλι θα καταλήξει στο "0". Απλώς θα πάρει περισσότερο χρόνο και θα παράξει περισσότερα ακατάλληλα κουτάβια, επιβαρύνοντας εν κατακλείδι τη γενετική δεξαμενή.
-------------------------------------------------------------------------------------

Σε αυτο συμφωνω!!!
Ξερω ομος πολυ γνωστο ατομο (κριτης, εκτροφεας, εκπαιδευτης) στον Ελλαδικο κυνολογικο χωρο- που εχει διαθεσει στο παρελθον κουταβια του σε pet-shop!
Τοτε εγινε ολοκληρο θεμα στην κυνολογια (παλι στα γραμματα με τον αναγνοστη νομιζω- δυστυχος δεν βρηκα σε πια τευχη, αλλα αν βρω χρονο να το ξαναψαξω).
Ο Συνειδητοποιημένος Εκτροφέας, όταν προτίθεται να επιλέξει μία φυλή για εκτροφή έχει ήδη σκεφθεί που θα διαθέσει τα κουτάβια που θα παραχθούν. Δε ξεκινάς με κάτι σπάνιο ή άγνωστο και μετά "τρέχεις" να βρεις λύσεις. Τότε δεν είσαι σωστός στη δουλειά σου και η εκτίμησή σου για τη βιωσιμότητα της συγκεκριμένης εκτροφής ήταν πολύ λάθος ή έγινε για άλλους λόγους (πχ. αυτοπροβολή?). Εξάλλου, τα 2 χρόνια που μεσολαβούν μεταξύ απόκτησης του σκύλου και της πρώτης του γέννας είναι υπέρ-αρκετός χρόνος για να ενημερώσεις τον κόσμο για τη νέα φυλή που έχεις...

Οπότε συμφωνώ πλήρως με τη Frenchie.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μη ξεχνάτε, ότι η Ενδογαμία είναι ένα πολύ ισχυρό όπλο στη φύση για τη διαιώνιση του ικανότερου.
Τα περισσότερα είδη και δη αγελαία λειτουργούν και επωφελούνται από τέτοιου είδους αναπαραγωγή, φαίνεται ότι η φύση προστατεύει τα μέλη τέτοιων ομάδων από εισχώρηση ''ακατάλληλου'' εισβολέα ... φροντίζει όμως, όταν και ο υπάρχον γίνει ακατάλληλος να αντικαθίσταται άμεσα, όπως ακριβώς οφείλει και ο εκτροφέας που γνωρίζει καλά την φυλή ... καμία γραμμή αίματος δεν είναι αλάνθαστη, είναι φυσικό και υγιές, όλες παρουσιάζουν ελαττώματα που δύναται να γίνουν πολύ σοβαρά αν δεν γνωρίζουμε ή δεν μας ενδιαφέρει τί κάνουμε ... το πάν είναι να υπάρχει γνώση και ηθική, το υποκειμενικό της επιλογής τότε γίνεται ασφαλές ...

(και για να προλάβω μερικούς Linebreeding (Γραμμική αναπαραγωγή) είναι μορφή Ενδογαμικής αναπαραγωγής, με ότι αυτό συνεπάγεται...
Λίγο πιο ασφαλής όμως, γι'αυτό εφαρμόζεται πιο συχνά ...
Προσωπικα πιστεύω ότι πολύ περισσότερο βαραίνει τί χαρακτηριστικό αναζητούμε, αν είναι σωστή η επιλογή μας, και προπάντων και το τίμημά του, παρά ο τρόπος που επιλέγει ο καθένας να ακολουθήσει ... γνωρίζω προσωπικά και έχω διαβάσει μεθόδους εκτροφέα και μάλιστα τύπου σπίτς φυλής (θα ξέρεις) που χρησιμοποιεί συνεχόμενα και πολύ κλειστά ζευγαρώματα και η επιτυχία του είναι τεράστια ... θεωρώ όμως ότι (λογικά) θα υπάρχουν πολλά ακατάλληλα για αναπαραγωγή ζώα, που πρέπει να στειρώνονται και συγχρόνως να παρακολουθούνται στενά (σίγουρα τα παρακολουθεί ακριβώς όπως τα ''καλύτερα'' αναπαραγωγικά) αλλά και να βρίσκουν ιδιοκτήτες ... πράγμα που μάλλον κάνει την μέθοδο αυτήν αδύνατη να πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα, δυστυχώς ...

Για εμάς εκτροφική επιτυχία νοείται όταν τα κουτάβια που παράγεις επιλέγονται από άλλα εκτροφεία ως αναπαραγωγικά ζώα τα οποία συνδράμουν στην εκτροφική προσπάθεια των άλλων εκτροφέων.
Είναι παράμετρος, αλλά δύσκολη να παρακολουθηθεί από κάποιον χωρίς ειδικές γνώσεις - άλλος επιλέγεται από τον χ επίσης σημαντικό εκτροφέα - άλλος από εμένα που είμαι της αρπαχτής πχ, ή ακόμα θα πρέπει να γνωρίζεις και διαπροσωπικές σχέσεις - κουτσομπολιά να τα πώ? που μπορεί να σου εξηγήσουν γιατί ο τάδε δεν επιλέγει ή επιλέγει την τάδε γραμμή ... γιατί λέει κάτι για την άλλη, ή γιατί λέει ότι δεν θα ζευγάρωνε ποτέ με τέτοιου είδους σκύλο, ενώ πολύ θα ήθελε ... μακροπρόθεσμα, σε πολύ πολύ σίγουρες περιπτώσεις, ναι, ισχύει 100% ... αναγνωρίζεται όμως από τον ιδιοκτήτη - ενδιαφερόμενο για την φυλή?? Οχι ... πρότασή μου να μην συστήνεται και από εμάς ώς κριτήριο ... κρύβει πολλές παγίδες ...

Ορθό, αλλά στον αντίποδα αυτού εγώ μπορώ να πω ότι: Το καλύτερο κουτάβι, τον καλύτερο σκύλο να δώσεις σε κάποιον που δε ξέρει τη φυλή (άλλο τεράστιο θέμα) και δε ξέρει να εκτρέφει, να είσαι σίγουρος ότι πάλι θα καταλήξει στο "0". Απλώς θα πάρει περισσότερο χρόνο και θα παράξει περισσότερα ακατάλληλα κουτάβια, επιβαρύνοντας εν κατακλείδι τη γενετική δεξαμενή.
Ισως ... αλλά το να στειρώσεις και όχι να δώσεις σε άλλη χώρα ακόμα και το τελευταίο κουτάβι της γέννας (φυσικά όχι να φέρει ελλάτωμα αποκλεισμού ή γενετική ασθένεια - μιλάω καθαρά για μορφολογική ποιότητα) δεν πρέπει να αποκλείεται επειδή αυτός μπορεί να τα κάνει θάλασσα ... τότε δεν κάνουμε τίποτα ... σκέψου ότι υπάρχουν χώρες που δεν εξτάζουν κάν δυσπλασία, το να πάει ένα κουτάβι 7 γεννεές ελεύθερο πχ, μόνο καλό μπορεί να κάνει στην εκτροφή εκεί ... αν πάνε 10, θα υπάρξει πίεση, και ίσως αλλάξει και κάτι γενικά, όχι μόνο στην συγκεκριμένη φυλή ... η μετακίνηση ποιοτικών ζώων σε περιοχές που δεν έχουν καλή γενετική δεξαμενή, μόνο καλό μπορεί να κάνει ... εφόσον η φυλή υπάρχει κι εκεί, μόνο καλό κάνουν στην φυλή ...

Ο Συνειδητοποιημένος Εκτροφέας, όταν προτίθεται να επιλέξει μία φυλή για εκτροφή έχει ήδη σκεφθεί που θα διαθέσει τα κουτάβια που θα παραχθούν. Δε ξεκινάς με κάτι σπάνιο ή άγνωστο και μετά "τρέχεις" να βρεις λύσεις. Τότε δεν είσαι σωστός στη δουλειά σου και η εκτίμησή σου για τη βιωσιμότητα της συγκεκριμένης εκτροφής ήταν πολύ λάθος ή έγινε για άλλους λόγους (πχ. αυτοπροβολή?). Εξάλλου, τα 2 χρόνια που μεσολαβούν μεταξύ απόκτησης του σκύλου και της πρώτης του γέννας είναι υπέρ-αρκετός χρόνος για να ενημερώσεις τον κόσμο για τη νέα φυλή που έχεις...
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ, ειδικά το κομμάτι για την ενημέρωση ... :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρακτικά τώρα, και ορμώμενος απο τον φίλο pug 2 ...

-Είμαι άσχετος, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζώο ράτσας που να το αγαπάω, να ειναι η ράτσα που (ίσως) διάλεξα με σκέψη, και να μην πεθάνει στα χέρια μου ή στων παιδιών μου πολύ σύντομα ...

-πάω στον εκτροφέα

-βλέπω 2 ενήλικα και 1 κουτάβι ή και περισσότερα ...

-πώς εξασφαλίζομαι ότι είναι αυτός σωστός εκτροφέας, ότι κάνει την δουλειά του καλά ??? ΕΚΤΟΣ απο αυτά που λέει ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
-πώς εξασφαλίζομαι ότι είναι αυτός σωστός εκτροφέας, ότι κάνει την δουλειά του καλά ??? ΕΚΤΟΣ απο αυτά που λέει ...
Εμ- εκει σε θελω!!

Εδω στην ελλαδα- δεν εξαφαλιζεσαι με τιποτα.
Αν δεν γνωριζεις τον εκτροφεα προσωπικα και τον εχεις παρακολουθησει χρονια, δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος, αν δεν ειναι αλλο ενα λαμογιο.
Σε αλλη χωρα, γερμανια ας πουμε, τουλαχιστον μπορεις να ζητησεις τα αποτελεσματα της ZTP ( Zuchttauglichkeitspruefung/εξεταση καταλληλοτητας για εκτροφη), να ψαχνεις για τους κανονισμους εκτροφης της συγκεκριμενης φυλης- και να ζητησεις να δεις τα αποτελεσματα εξετασεων που ειναι απαραιτητες ( Στα γαλλικα π.χ. εξετασεις για Πατελλα, σφηνοειδες σπονδυλους/ απο εμπειρογνωμονα, οχι απο απλο κτηνιατρο, καρδιοπαθεις και συνδρομο βραχυκεφαλισμου) και παλι μπορεις να την πατησεις!!
Εδω- που ουτε εποπτης εκτροφης δεν υπαρχει.......??
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Μόνο έτσι εξασφαλίζεσαι,αν τον ξέρεις προσωπικά και είναι φίλος σου.Φίλος φίλος σου όμως :wink: ...Βέβαια τα χαρτιά αν είναι γνήσια είναι μια εξασφάλιση,δεν είναι?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι. Εννοείται ότι δεν είναι. Εγώ έχω την δυνατότητα να δηλώσω γέννα με 2 νεκρους γονείς, 12 κουταβιών και να βγάλω χαρτιά, γνησιότατα.

Frenchie, με αυτά που γίνονται εδώ ρωτάω, εννοείται ...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
E τι να πω τότε?Ισχύει το "αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις"
Μετά στην επόμενη "έρευνα αγοράς"(δεν μου αρέσει καθόλου η λέξη αγορά αλλά τελοσπάντων....)για το δεύτερο σκυλί(το πρώτο δεν ξέρουμε τι το κάνουμε αν δεν ανταποκρίθηκε στα θέλω μας :shock: )είμαστε πιο έμπειροι για να "κόψουμε" το λαμόγιο από την φάτσα του και τα λεγόμενά του.Τώρα αν είναι τόσο καλός ηθοποιός...επιμένουμε να είμαστε παρόντες κατά την σύλληψη :shock: και γέννηση του κουταβιού μας και μαρκάρουμε το κουτάβι που θέλουμε αν μοιάζει τρομερά με τα υπόλοιπα,ύστερα επισκεπτόμαστε τον εκτροφέα κάθε μέρα,όταν κάνει εμβόλια κτλ πάμε μαζί στον κτηνίατρο και όταν γίνει 2 μηνών το παίρνουμε και φεύγουμε :roll: Πώς το βλέπετε αυτό?
 






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf