Πώς να περάσει ο σκύλος απο τα σύνορα;


Kazia

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2011
92
0
12
Αθήνα
Eν κατακλειδι, ο σκύλος εχει Σέρβικο διαβατηριο, ειναι 51 ημερων, για μπεί στην Ελλάδα θέλει εμβόλια και blood test ως σκύλος εκτός Ευρωπαικής Ενωσης, το πως μπήκε στην Ελλάδα δεν με απασχολεί, απο αυτό και όλη μου η αναφορά στο 114, οποιος κατάλαβε κατάλαβε, και καλό θα είναι με ένα σκυλο σε τέτοια μικρή ηλικία να μην κάνεις τέτοια ταξιδια, δεν είναι για αυτή την ηλικία , το κουτάβι πρέπει να είναι στο σπίτι του, προστατευμένο απο διάφορους κινδύνους, και κύρια, δεν θα έπρεπε να περάσει απο χώρες που ακόμα δεν είναι ελευθερες απο rabies, αυτό τουλάχιστον θα ήθελα να γίνει κατανοητό, μια και φαντάζομαι τό ότι ήλθες στο χώρο για να λάβεις μια πληροφορία, αν όχι μην λάβεις τα λεγόμενα μου σοβαρά ως προς εσένα, και πράξε αυτά που εσυ θέλεις
τι ειναι τα rabies ; και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας,ελπιζω να μην σας ζαλισα και να μπορω να σας ρωταω καποια πραγματα που δεν ξερω.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
τι ειναι τα rabies ; και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας,ελπιζω να μην σας ζαλισα και να μπορω να σας ρωταω καποια πραγματα που δεν ξερω.
Η λύσσα είναι
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
τι ειναι τα rabies ; και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας,ελπιζω να μην σας ζαλισα και να μπορω να σας ρωταω καποια πραγματα που δεν ξερω.
μπορείς να ρωτάς ότι θέλεις, rabies είναι η λυσσα, δυστυχώς οι βόριες χώρες των συνόρων μας, ακόμα δεν είναι ελεύθερες απο αυτή, το τι είναι αυτή η νόσος μπορεις να ρωτησεις τους γηραιώτερους της οικογένειας σου , η να αναρωτηθείς αν είσαι Αθηναιός όπως λες ,γιατί υπάρχει η σταση λυσσιατρείου, η το λυσσιατρείο στην Ιερά οδό.
 






Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Στη Σέρβικη πρεσβεία μου είπανε να έχει διαβατήριο, τσιπ, βεβαίωση υγείας από κτηνίατρο και να έχει κάνει 21 μέρες πριν το αντιλυσσικό.
Καθώς ταξίδεψα πρώτη φορά με σκύλο έξω, έκανα 3 βδομάδες πριν εμβόλια, αντιλυσσικό, έβαλα φωτογραφία, μέχρι και το drontal στο βιβλιάριο και κουβάλαγα και το pedigree.

Ο νόμος λέει τα παρακάτω:
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?3457-Ταξίδι-με-σκύλο-εντός-ΕΕ&p=76607&viewfull=1#post76607

Δύσκολο να βρεις το τελευταίο.
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το πρόβλημα με το κουτάβι κάτω των 3 μηνών είναι ότι δεν μπορεί να έχει κάνει 21 ημέρες πριν το αντιλυσσικό. Το νωρίτερα είναι στις 12 εβδομάδες το εμβόλιο της Pfizer

Κουτάβι κάτω των 3 μηνών μπορεί να ταξιδέψει σε 2 περιπτώσεις:

  • Οταν συνοδεύεται από την μητέρα του
  • Με βεβαίωση κτηνιάτρου ότι η μητέρα του ήταν εμβολιασμένη την περίοδο του τοκετού και ότι δεν εχει έρθει σε επαφή με άγρια ζώα
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Το πρόβλημα με το κουτάβι κάτω των 3 μηνών είναι ότι δεν μπορεί να έχει κάνει 21 ημέρες πριν το αντιλυσσικό. Το νωρίτερα είναι στις 12 εβδομάδες το εμβόλιο της Pfizer

Κουτάβι κάτω των 3 μηνών μπορεί να ταξιδέψει σε 2 περιπτώσεις:

  • Οταν συνοδεύεται από την μητέρα του
  • Με βεβαίωση κτηνιάτρου ότι η μητέρα του ήταν εμβολιασμένη την περίοδο του τοκετού και ότι δεν εχει έρθει σε επαφή με άγρια ζώα
Aλεξια ο σκυλος έχει Σερβικο διαβατήριο, δεν μπορεί να κάνει εμβόλιο λύσσας στην ηλικία που είναι, πρόκειται να ταξιδέψει σε χώρες που δεν είναι ελευθερες λύσσας, πέραν των προβλημάτων στα σύνορα που θα αντιμετωπίσει, είναι επικύνδυνο για αυτόν σε αυτές τίς χώρες, και το κυριότερο, πως θα έλθει πίσω στην Ελλάδα, αν γίνει έλεγχος?
Και κατι σχετικο με τη λύσσα για τις χώρες βορείως των συνόρων μας
http://www.eumedline.eu/post/THymatai-kaneis-th-lyssa
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Και βέβαια κανουμε ένα τεράστειο έγκλημα εισάγωντας μη εμβολιασμένους σκύλους απο χώρες που έχουν το πρόβλημα στην Ελλάδα, γιατί δέν είναι καθόλου δύσκολο να ξαναπαρουσιαστεί λύσσα και εδω, εξάλου η λύσσα κατεβαίνει πλέον πολυ κοντά , και βέβαια δεν την σταματάει κανένας τελωνειακός σταθμός. Αρα μέθοδοι που και εδω έχουν αναφερθεί σε άλλα ποστς του τύπου φτιάξε χαρτιά, διαβατήριο κτλπ, μάλον καταστροφή θα φέρουν.
Και βέβαια ο εμβολιασμός δεν είναι το μόνο στοιχείο, πρέπει να έχουν αναπτυχθεί και αντισώματα, γιαυτό και απαιτείται τεστ αντισωμάτων.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Aλεξια ο σκυλος έχει Σερβικο διαβατήριο, δεν μπορεί να κάνει εμβόλιο λύσσας στην ηλικία που είναι, πρόκειται να ταξιδέψει σε χώρες που δεν είναι ελευθερες λύσσας, πέραν των προβλημάτων στα σύνορα που θα αντιμετωπίσει, είναι επικύνδυνο για αυτόν σε αυτές τίς χώρες, και το κυριότερο, πως θα έλθει πίσω στην Ελλάδα, αν γίνει έλεγχος?
Ναι, το ξέρω ότι το συγκεκριμένο κουτάβι δεν μπορεί να ταξιδέψει.
Έγραψα σε ποιες περιπτώσεις μπορεί επειδή μας διαβάζουν και άλλοι και να μην νομίζουν ότι από εκτροφείο εξωτερικού δεν μπορούν να πάρουν κουτάβι κάτω των 3 μηνών.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ηταν αδεσποτο που το υοθετησαμε. Καναμε τα εμβολια, πηρε αυτο το ειδος πιστοποιητικου και τη φεραμε κανονικα με το αυτοκινητο μας. Στα συννορα πληρωσαμε 50€. Αν υπηρχε κατι αλλο δεν το απεφυγα απλα ακολουθησα οδηγιες.
Απ' οτι βλεπω τα ιδια ισχυουν και σημερα απ' οτι γραφει η Noela. Τσιπ την εποχη εκεινη δεν ηταν υποχρεωτικο, δεν καταλαβαινω γιατι κατηγορηθηκα ως λαθρομεταναστης. Τελος παντων.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
To 2004, Η Ρουμανία και η Βουλγαρία , δεν ήταν χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης, και επιπρόσθετα ήταν χώρες , και εξακολουθούν βέβαια να είναι , μη ελεύθερες λύσσας. Για να μπεί κανονικά έπρεπε να είχε τεστ Αντισωμάτων, και σαφώς και απο τότε ίσχυε η νομοθεσία της σήμανσης, αρα έπρεπε να είχε microchip, (Ν 3170/2003)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Τελικά Kazia έχω μια απορία, πήρες την απάντηση για το αρχικό σου ερώτημα;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Απο εδω προς τα εκει ισχυε. Απο εκει προς τα εδω ουτε κουβεντα για σημανση. Αρκουσε να εχει ολοκληρωμενα τα εμβολια και πιστποιητικο υγειας απο αρμοδια κτηνιατρικη αρχη. Προσπαθω να εξαντλω ολες τις πιθανοτητες και να ειμαι νομιμος σε καθε περιπτωση για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή επιμένεις το ότι ο νόμος 3170/25.7.2003 προέβλεπε εμπενε σκύλος χωρίς microchip στην Ελλάδα? το αν δεν το έλεγχανε είναι άλλο θέμα, εδώ ακόμα και σήμερα δεν έχουν σκάνερ, η αν έχουν μπορεί να μην έχει μπαταρίες, γιαυτό και εγώ έχω το δικό μου πάντα μαζί, γιατί τυχαίνει και σκάνερ να μην διαβάζει το υπάρχον, και εμείς περνάμε αρκετα συχνα τα σύνορα εκείνης της περιοχής , τώρα εσύ που ευθύνεσαι, έκανες την έρευνά σου και έπραξες ότι σου είπαν.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δηλαδή επιμένεις το ότι ο νόμος 3170/25.7.2003 προέβλεπε εμπενε σκύλος χωρίς microchip στην Ελλάδα? το αν δεν το έλεγχανε είναι άλλο θέμα, εδώ ακόμα και σήμερα δεν έχουν σκάνερ, η αν έχουν μπορεί να μην έχει μπαταρίες, γιαυτό και εγώ έχω το δικό μου πάντα μαζί, γιατί τυχαίνει και σκάνερ να μην διαβάζει το υπάρχον, και εμείς περνάμε αρκετα συχνα τα σύνορα εκείνης της περιοχής , τώρα εσύ που ευθύνεσαι, έκανες την έρευνά σου και έπραξες ότι σου είπαν.
Το νομο που αναφερεις τον γνωριζω παρα πολυ καλα. Πρωτου φυγω απο Ελλαδα, γιατι ημουν ενα πηγαινε ελα Ελλαδα - Ρουμανια εκεινη την εποχη, τη σκυλα που ειχα την τσιπαρα εδω πριν ξεκινησω με τα δρομολογια. Ποτε και πουθενα δεν τη σκαναρανε στα συννορα. Τωρα σε σχεση με το κουταβι βρηκαμε εκει οταν ο κτηνιατρος σου λεει εχοντας ολοκληρωσει τα εμβολια και εχοντας το χαρτι που φερει συγκεκριμενες σφραγιδες και βεβαιωνει οτι ειναι υγιες και ελευθερο λυσσας αρκει, τι αλλο να κανω εγω σαν πολιτης;
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Γιατί είπε κανένας κάτι για εσένα, διάβασε παραπάνω, αυτά σου είπανε αυτά έκανες. Το ποίος ελεγχει είναι ένα άλλο θέμα. Εγώ πρόσφατα που έφερα σκύλο , με όλες τις προυποθέσεις απο Νότιο Αφρική, διαδικασίες 9 μηνών, κανένας δεν έλενξε, πάντως εγώ ήμουν καθόλα οκ, εξάλου περισσότερο εμένα ενδειέφερε, το να μην φέρω προβλήματα που υπάρχουν εκεί στα εδώ ζώα.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Αλλα απο εκεί πρίν μπεί ο σκύλος στο Αεροπλάνο γίνεται ο έλεγχος και κατατίθενται τα έγγραφα στην Αεροπορική εταιρεία, η οποία επιπρόσθετα δεν είναι οποιαδήποτε, ειναι σύστημα Αγγλίας, δεν ταξιδεύουν σκύλοι με όλες τις εταιρείες εκει και απο εκει προς Ευρώπη
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η μεγαλυτερη πλακα ηταν την πρωτη φορα που περασα τα Ελληνοβουλγαρικα συννορα. Ειχα τη Λαρα στο πορτ μπαγκαζ με πλεγμα. Η Λαρα ειναι το σκυλι του avatar, ημιαιμη οσο δεν παει αλλο. Ερχεται λοιπον ο αστυνομος ο Βουλγαρος καιο αφου ελεγχει τα χαρτια μου μου λεει να ανοιξω να δει αν εχω μονο ενα σκυλι, την κοιταζει και μου λεει: δεν πιστευω να την πας για πουλημα στο παζαρι, ετσι δεν ειναι;
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
καλά εκεί στον προμαχώνα παλιά μας λέγανε ότι πηγαίναμε στη Βουλγαρία κοπρόσκυλα, και τα αλάζαμε με σκυλιά εκατομμυρίων, σου λέω τώρα για το 1994 όταν είχαμε πάει στη πρώτη διεθνή έκθεση στη Σόφια, άσε που τότε μας ζητάγανε λευτά οι Βούλγαροι για να εξετάσουν υποτίθεται τα ζώα, ετσι εξ αποστάσεως, βέβαια τα κοπρόσκυλα που υποτίθεται πηγαίναμε εμεις εκεί κέρδισαν τα πάντα στην έκθεση, αυτό είναι άλλο θέμα.
Ολα αυτά ξεκινάνε απο τους κυνηγούς που τρέχουν εκεί να αγοράσουν κυνηγόσκυλα, θα θημάσαι φαντάζομαι τις ταμπέλες στα Ελληνικά μόλις περνας τα κούλατα για τέτοια θέματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.044
Μέλη
19.945
Νεότερο μέλος
Gskag