Ροδεσιανό Ρίτζμπακ


tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
Ειδα το Biko στο αλμπουμ σου, ουτε στο διαβατηριο τοσο μικρες φωτο;)....
Οι αναλογιες του κεφαλιου του μαρεσουν παρα πολυ, απο τα λιγα που μπορεσα να δω.
....αντέ, κατάφερα να βάλω μερικές πιό μεγάλες!;) του Biko!
 


GiannhsCh

Member
5 Ιουλίου 2012
21
8
Αγια Παρασκευη
Καλημέρα tanale. Είχα την πρώτη μου επαφή με τα rhodesian πριν 2 χρονια σε ένα φιλικό σπίτι. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι πως δεν κουνιόντουσαν και πολύ. Ήταν πολύ ήρεμα αραχτά σε ένα χαλάκι και δεν κουνήθηκαν για 2-3 ώρες. Αντίθετος με τα όσα διαβάζω λοιπόν ότι είναι δραστήρια πηδάνε φράχτες και και (όλα αυτά τα έχω δει στο youtube η τα έχω διαβάσει κάπου τυχαία). Τι ισχύει τελικά? Είναι δραστήρια υπερκινητικά η είναι αραχτά ? Κάτι ακόμα, μπορούν να μείνουν στο σπίτι όταν εγώ είμαι στη δουλειά χωρίς να το φάνε όλο ?
 


tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
Καλησπέρα!
Ηρέμα είναι, υπερκινητικός γινέται ότι δεν έχει απασχόληση η βόλτα. Εάν λές ότι είσαι στην δουλειά, πόσό καιρό λείπεις? Δεν είναι σκύλι που μένει μόνο του εύκολο, μπόρεις να του μάθεις, για μια δυο ώρες την ήμερα, αλλά περισσότερο είναι λίγο τολμηρό (είτε για τα αυτιά των γειτοτών είτε για τα επίπλα σου;))η έκτος έαν υπάρχει και αλλό σκυλί για παρέα, αλλά και παλί, για μερικές ώρες και θέλει υπόμονη και εκπαίδευση!Είναι πολύ κόντα στον ανθρώπο τους σε συγκρίση με το τσοπανοσκυλό που έχω που έρχεται για χάδια και φεύγει παλί. Ο ένας είναι σκιά μου να καταλάβεις.... Ο άλλος είναι πιό χαλαρός αλλά και παλί πάντα ξάπλώνει σχετικά κόντα μας. Για τις ζημιές, είναι στο σκυλί, ο μεγάλος δεν έχει φαέι πότε τίποτα (εξαιρέση με όσα σκυλιά είχαμε) ο καινούριος ακόμα τρώει ότι βρει μπροστά του...
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Και εγω απο τις εμπειριες που εχω απο εκτροφεις και απο βιβλια εκτροφεων ειναι οτι στο σπιτι ειναι αρκετα ηρεμα σκυλια και πολλες φορες μπορουν να γινουν και τεμπελοσκυλα εντος σπιτιου με την προυποθεση βεβαια οτι ασκουνται επαρκως.
Και οταν λεμε οτι ασκουνται δεν ενοουμε να τρεχουν 30 χλμ καθε μερα, αλλα να πηγαινουν τις βολτες τους, να κανουν τα σπριντ τους και γενικα εαν εισαι αθλητικος τυπος που σαρεσουν οι εξορμησεις θα ειναι πολυ καλυτερα. Γενικα πρεπει να περνας μαζι τους 12-14 καθημερινα, δεν ειναι σκυλος που θα ασχολεισαι 2 με 3 ωρες μονο.
Οσο αφορα τις ζημιες στο σπιτι εξαρταται απο το καθε σκυλο ξεχωριστα και απο το ποσο εχεις δουλεψει μαζι του στην πειθαρχια. Δεν πρεπει να σε καβαλησουν...

Για τα βιντεο στο youtube, φανταζομαι οτι ειδες οτι τα περισσοτερα τα οποια πηδανε φραχτες ειναι μετα απο υποδειξη του αφεντικου για να το καταγραψουν στην καμερα.
Και εχε υπ'οψη σου οτι τα περισσοτερα βιντεο ειναι απο αμερικη. Εκει το ροδεσιανο ανηκει στην ομαδα των sight hounds αν δεν κανω λαθος και οχι στην ομαδα των ιχνηλατων οπως στην ευρωπη. Για αυτο το λογο εχουν και ενα αθλημα το lure coursing(κηνυγι ενος ψευτικου λαγου) το οποιο ειναι πολυ διαδομενο και χρησιμοποιειται και για να ξεχωρισουν οι ικανοι συνεχιστες της φυλης. Για αυτο και ισως ειναι λιγο πιο τσιτα τα γκαζια στις γραμμε αιματος στην αμερικη.
 


GiannhsCh

Member
5 Ιουλίου 2012
21
8
Αγια Παρασκευη
Κατατοπιστικότατοι και οι 2 ! Σας ευχάριστω. Όσον αναφορά τις ώρες που πρέπει να να λείπω είναι σίγουρα 8+ απλά το βλέπω μακροπρόθεσμα.διότι ok τώρα μένω με τι μάνα μου και τον αδερφό μου και σίγουρα κάποιος θα είναι στο σπίτι αλλα σε 1-2-5 χρονια δεν ξέρω αν θα είμαι με κόσμο η χωρίς στο σπίτι :). αλλα από ότι κατάλαβα δεν γίνετε να αφήνεις ένα σκύλο μονο στο σπίτι τόσες ώρες.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Γιαννη καλο θα ηταν να μιλησεις και με εναν εκτροφεα, ελληνα ή ξενο δεν εχει σημασια, γιατι αυτος ξερει περισσοτερα απο εμας αν κανεις για μια ρατσα ή οχι. Και φυσικα ξερει τα σκυλια του περισσοτερο.;)

Προσωπικα εγω δεν θα κολωνα στο 8ωρο αν το γουσταρα πολυ. Ο περισσοτερος κοσμος δουλευει ή δουλευε τουλαχιστον.
Εξαλλου μπορεις να παρεις 2 για να εχουν παρεα:cool:, αστειακι
 
  • Like
Reactions: dnassib


GiannhsCh

Member
5 Ιουλίου 2012
21
8
Αγια Παρασκευη
Είχα δοκιμάσει να μιλήσω στην εμμανουέλα αλλα μου μίλησε λίγο απότομα και μου είπε πως έχει πολύ δουλειά και δεν μπορεί να μιλήσει. και κάπως κώλωσα να ξαναπάρω πιο μετά δεν ξέρω γιατί.. από ότι έμαθα είναι στην παιανία το εκτροφείο οποτε μάλλον θα παω από εκεί κατευθείαν. Ελπίζω να είναι πιο ομαλή η κουβέντα μας και να με πείσει ότι κάνω/δεν κάνω για σκύλο και συγκεκριμένα για τέτοιο κούκλο σαν τα rhodesian. Τώρα, όπως είχα πει στο πρώτο μου post με τον προηγούμενο σκύλο μου δεν τα είχα πάει πολύ καλά γιατί δεν ήξερα tpt. απλά μας είχαν κάνει το χατίρι οι γονείς μας τότε. Mega λάθος τους.Μπορούσα να είμαι πιο ok απέναντι στο σκύλο μου αν ήξερα όλα αυτά. Και δεν θέλω να παο ξεβράκωτος σε εκτροφέα γιατί με τι μια θα μου πει δεν κανεις :p . Οποτε τώρα αν καταλήξω στο να αποκτήσω σκύλο θέλω να ξέρω τα πάντα μέχρι και το πιο ανούσιο που μπορεί να τον αφορά
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Είχα δοκιμάσει να μιλήσω στην εμμανουέλα αλλα μου μίλησε λίγο απότομα και μου είπε πως έχει πολύ δουλειά και δεν μπορεί να μιλήσει. και κάπως κώλωσα να ξαναπάρω πιο μετά δεν ξέρω γιατί.. από ότι έμαθα είναι στην παιανία το εκτροφείο οποτε μάλλον θα παω από εκεί κατευθείαν. Ελπίζω να είναι πιο ομαλή η κουβέντα μας και να με πείσει ότι κάνω/δεν κάνω για σκύλο και συγκεκριμένα για τέτοιο κούκλο σαν τα rhodesian. Τώρα, όπως είχα πει στο πρώτο μου post με τον προηγούμενο σκύλο μου δεν τα είχα πάει πολύ καλά γιατί δεν ήξερα tpt. απλά μας είχαν κάνει το χατίρι οι γονείς μας τότε. Mega λάθος τους.Μπορούσα να είμαι πιο ok απέναντι στο σκύλο μου αν ήξερα όλα αυτά. Και δεν θέλω να παο ξεβράκωτος σε εκτροφέα γιατί με τι μια θα μου πει δεν κανεις :p . Οποτε τώρα αν καταλήξω στο να αποκτήσω σκύλο θέλω να ξέρω τα πάντα μέχρι και το πιο ανούσιο που μπορεί να τον αφορά
Καλα κανεις και ψαχνεσαι. Η εμμανουελα ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος, μαλλον επεσες στην δυσκολη στιγμη.
Το καλυτερο ειναι να της αφησεις το τηλ σου και να σε παρει αυτη οταν θα εχει χρονο για να κανονισεις να κανεις μια επισκεψη. Απο σεπτεμβρη ομως...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Είχα δοκιμάσει να μιλήσω στην εμμανουέλα αλλα μου μίλησε λίγο απότομα και μου είπε πως έχει πολύ δουλειά και δεν μπορεί να μιλήσει.
Κι εγώ την ξέρω, για πολύ πρόθυμο άνθρωπο.
Μήπως η πρώτη σου ερώτηση, ήταν...πόσο κάνει;
 


GiannhsCh

Member
5 Ιουλίου 2012
21
8
Αγια Παρασκευη
Κι εγώ την ξέρω, για πολύ πρόθυμο άνθρωπο.
Μήπως η πρώτη σου ερώτηση, ήταν...πόσο κάνει;
Αντίθετος ήταν ότι δεν προτίθεμαι να αποκτήσω σκύλο ακόμα απλά ήθελα να ξέρω για την φυλη μερικά πράγματα. Όσο για το ποσο κάνει πίστεψε με ξέρω και δεν χρειαζόταν να ρωτήσω :)
Δεν την παρεξηγώ όντως μπορεί να ήταν μια ατυχη στιγμή και να είχε πολλά να κάνει. Θα παο από κοντά να την δω καθώς είναι κοντά μου το εκτροφείο και πιστεύω να λυθούν οι απορίες μου :)
 
Last edited:


GiannhsCh

Member
5 Ιουλίου 2012
21
8
Αγια Παρασκευη
Καλα κανεις και ψαχνεσαι. Η εμμανουελα ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος, μαλλον επεσες στην δυσκολη στιγμη.
Το καλυτερο ειναι να της αφησεις το τηλ σου και να σε παρει αυτη οταν θα εχει χρονο για να κανονισεις να κανεις μια επισκεψη. Απο σεπτεμβρη ομως...
Σκεφτόμουνα να παω μέσα στην βδομάδα. Γιατί προτείνεις από σεπτέβριο ?
 






avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
γεια!!!
διαβασα πολυ τα ποστ σας και εγω εχω γνωρισει (περαν απο τα βιντεο) τον hunter και καποια αλλα ροδεσιανα και εχω παθει ερωτα....!!!! σκεφτομαι στα επομενα χρονια και αν φτιαξουν τα οικονομικα να ειναι ο επομενος σκυλος μου απλα απορησα με το αν μπορει να μεινει μονο του σπιτι... ειναι λογικο να πρεπει να πας για δουλεια 8-10 ωρες ειναι απαγορευτικο να αποκτησεις ενα τετοιο κουταβι????
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Προβλημα υπαρχει το πρωτο καιρο μονο 2 εδομαδες με 1 μηνα μεχρι να συνηθισει το καινουργιο μερος και το προγραμμα του.
Προσωπικα εγω με την εμπειρια που εχω δε πιστευω οτι θα επαιρνα κουταβι αν ζουσα μονος μου σε διαμερισμα.

Γενικα παντως αυτο παιζει για τα περισσοτερα κουταβια, το πρωτο καιρο δεν ξερεις τι να περιμενεις και ειναι λογικο να εχει και κλαμα μεσα. Απλως ενα ροδεσιανο 2 μηνων που κλαιει ακουγεται σε ολη τη πολυκατοικια, πιθανοτατα και στις διπλανες.

Και εξαρταται και το κουταβι, αλλα ειναι πιο κλαψιαρικα, αλλα οχι.
 


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Προβλημα υπαρχει το πρωτο καιρο μονο 2 εδομαδες με 1 μηνα μεχρι να συνηθισει το καινουργιο μερος και το προγραμμα του.
Προσωπικα εγω με την εμπειρια που εχω δε πιστευω οτι θα επαιρνα κουταβι αν ζουσα μονος μου σε διαμερισμα.

Γενικα παντως αυτο παιζει για τα περισσοτερα κουταβια, το πρωτο καιρο δεν ξερεις τι να περιμενεις και ειναι λογικο να εχει και κλαμα μεσα. Απλως ενα ροδεσιανο 2 μηνων που κλαιει ακουγεται σε ολη τη πολυκατοικια, πιθανοτατα και στις διπλανες.

Και εξαρταται και το κουταβι, αλλα ειναι πιο κλαψιαρικα, αλλα οχι.
ευχαριστω για την αμεση απαντηση.... λογικα θα εχω και τον μεμο (φτου φτου θεος φυλαξει) οποτε δε θα ειναι σολο το μωρο ετσι το σκεφτομουν.... να επαιρνα ενα κοριτσακι να μην εχουμε και θεματα κυριαρχικοτητας (ειναι πολυ αντρας ο κοντος)
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
ευχαριστω για την αμεση απαντηση.... λογικα θα εχω και τον μεμο (φτου φτου θεος φυλαξει) οποτε δε θα ειναι σολο το μωρο ετσι το σκεφτομουν.... να επαιρνα ενα κοριτσακι να μην εχουμε και θεματα κυριαρχικοτητας (ειναι πολυ αντρας ο κοντος)
Συμφωνω και γω στο αντιθετο φυλλο, με το θυληκο εχεις και περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι πιο ησυχο, αλλα και πιο διαχειρισιμο λογο μεγεθους-δυναμης και θα ωριμασει πιο γρηγορα. Εμεις 18 μηνων και ακομα συμπεριφερεται σαν κουταβι.

Να τονισω παλι οτι ειναι πολυ πιθανο να χρεαστει καποια μαθηματα εκπαιδευσης-κοινωνικοποιησης, οποτε εχε και αυτο το κοστος στο μυαλο σου.
 


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Συμφωνω και γω στο αντιθετο φυλλο, με το θυληκο εχεις και περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι πιο ησυχο, αλλα και πιο διαχειρισιμο λογο μεγεθους-δυναμης και θα ωριμασει πιο γρηγορα. Εμεις 18 μηνων και ακομα συμπεριφερεται σαν κουταβι.

Να τονισω παλι οτι ειναι πολυ πιθανο να χρεαστει καποια μαθηματα εκπαιδευσης-κοινωνικοποιησης, οποτε εχε και αυτο το κοστος στο μυαλο σου.
α υπεροχα...!! τα μαθηματα εκπαιδευσης τα θεωρω δεδομενο εξοδο και θα συνυπολογιστουν στο κοστος οταν με το καλο παρω το κουταβι αλλωστε ειμαι υπερ της εκπαιδευσης απο μικρη ηλικια και απ οσο εχω διαβασει η φυλη αυτη θελει οπωσδηποτε εκπαιδευση.... και μαλιστα θετικη γι αυτο κι εγω δε θα κανω βεβιασμενες κινησεις οταν εχω μπατζετ καλο θα μπω στη διαδικασια μεχρι τοτε ενημερωνομαι...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
καταπληκτικα ζωα...προσωπικο γουστο τα thai...αντε βρες ομως...με το καλο να κανεις την κινηση...

ειχα μιλησει με την εκτροφεα,η οποια παρεμπιπτοντως ειναι ευγενεστατη κι εξυπηρετικοτατη και μου ειχε πει οτι οι γραμμες της ειναι οι αφρικανικες με μεγαλοσωμα ζωα με τα αρσενικα να φτανουν τους 78-80 ποντους και 50-60 κιλα...

εδω τα thai...

Thai_Ridgeback_Pair_1.JPG
 
  • Like
Reactions: avapimou and spyv


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Δεν ειναι μονοδρομος η θετικη εκπαιδευση, εκπαιδευονται μια χαρα και με την παραδοσιακη μεθοδο. Καλο ειναι ο εκπαιδευτης να εχει εκπαιδευσει στο παρελθον καποιο ροδεσιανο. Ειναι πολυ πεισματαρικα.

Οσο αφορα τις γραμμες ειναι οντως μεγαλωσομες παρολα αυτα δεν βγαινουν ολα τα κουταβια 78 εκατοστα. Τοσο θα βγουν τα 1-2 πιο μεγαλωσομα αρσενικα της γεννας. Ο δικος μου ειναι 70-71.
 
  • Like
Reactions: avapimou


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf