Ροτ και μυρωδιά...


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Καλημέρα :)

επειδή ο σκυλούκος μου ώρες ώρες μυρίζει πολύ έντονα, μπάνιο δεν μπορώ να τον κάνω όλη την ώρα σαφώς, έχω αυτά τα υγρά μαντηλάκια και τον περνάω ένα χέρι και κάτι κάνουν αλλά ρωτάω μήπως έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα? υπάρχει κάτι που να μπορώ να τον καθαρίζω συχνότερα χωρίς να πειράζω το δέρμα ή την τρίχα του? Επίσης να ρωτήσω πως στο καλό καταφέρνεται και τους πλένεται τα δόντια? έχω δοκιμάσει αλλά δεν κάθεται με τίποτα όμως , τρώει και την οδοντόβουρτσα και μένα...(n)
Τρίτη ερώτηση και τελευταία , έχετε να μου συστήσετε κανένα καθαριστικό για τα πατώματα που να βοηθάει στη μυρωδιά? η χλωρίνη και τα συναφή μυρίζουν για λίγο και μόλις στεγνώσουν μυρίζει πάλι σκύλος το σπίτι...o_O
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
1. μηλόξυδο αραιωμένο με νερό (1/5) αναλογία περίπου.

2. Μπορείς να δινεις και κόκκαλο για να καθαρίζονται μονα τους.

3. Αποσμίνη απο τα σουπερ μαρκετ ή τα φαρμακεια
 






nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
όχι πλακάκι έχω αλλά θα το δοκιμάσω άμεσα, πάνω του απλά το αραιώνω και τον περνάω με μια βούρτσα ?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
και με ενα πανάκι μπορείς.

Εγώ το εκανα αυτό μετά τη βόλτα. Θα δεις μεγάλη διαφορά σε λιγες μέρες!
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το μπανιο ξεχασε το ,κανει χειροτερα τα πραγματα.συχνο βουρτσισμα κ μυλοξυδο οπως λεει το κοριτσι απο πανω.τα δοντια επισης οπως σου λεει.δεν υπαρχει αναγκη για βουρτσισματα κτλ.αν δεις οτι συνεχιζει κ μυριζει,αλλαξε τροφη.απο εκει κ μετα,το πατωμα ποτε με χλωρινη.δοκιμασε ντετολ απο φαρμακειο ,με σωστες αναλογιες στο νερο,μην το ριχνεις κουτουρου,κ αν θες,μετα κανε κ ενα περασμα με μαλακτικο απο ρουχα.
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
μπάνιο τον κάνω κάθε δύο μήνες , τόσο μου έχει πει ο γιατρός αλλά όταν τον κάνω μοσχομυρίζει , το θέμα είναι ότι γίνεται αραιά και που... τον βουρτσίζω κάθε μέρα αλλά σκέτα , θα δοκιμάσω αυτό που λέτε με το ξυδάκι ... θα περάσω το πάτωμα μια με την αποσμίνη ή το ντετόλ και μετά και με μαλακτικό ... τι στα διάλα πια ! κάτι θα γίνει :confused:
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
την αποσμινη αστην,η δοκιμασε την λιγο γιατι μπορει να σε ενοχλει οπως εμενα που ειμαι στραβοξυλο!δοκιμασε κατευθειαν με μαλακτικο κ σημαντικο,με καθαρη σφουγγαριστρα!εχε μια σφουγγαριστρα για τα πολλα,κ μια που θα κανεις το φινιρισμα!
 




nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
την αποσμινη αστην,η δοκιμασε την λιγο γιατι μπορει να σε ενοχλει οπως εμενα που ειμαι στραβοξυλο!δοκιμασε κατευθειαν με μαλακτικο κ σημαντικο,με καθαρη σφουγγαριστρα!εχε μια σφουγγαριστρα για τα πολλα,κ μια που θα κανεις το φινιρισμα!
το μαλακτικό όντως μυρίζει έντονα και ναι έχω 3 σφουγγαρίστρες , μία για τη βεράντα, μία για τα πολλά και μία καθαρή ... άντε να δω , το πεκινουά δεν μυρίζει καθόλου είναι σα να μην έχω σκύλο στο σπίτι, ο μεγάλος είναι γυφτάκος!
 






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τελευταια φορα που εκανα μπανιο τα ζωα μου ηταν το καλοκαιρι που περασε κ αυτο για να φυγουν τα αλατια.τα εκανα μονο μετα την θαλασσα η μονο για τις εκθεσεις.τις εκθεσεις τις εκοψα,οποτε...μια φορα στο τοσο να περνας απο δω...ωπα
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Είναι 6 μηνών , τον έκανα στους 3 μήνες μόλις μου είπε ο γιατρός ότι είναι ΟΚ και πριν δέκα μέρες πάλι που είχε λιακάδες... είναι πολύ ?