ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Τη δικιά μας τη βοήθησε πολύ το Arthrorom. Στις 2-3 περίπου εβδομάδες σταμάτησε εντελώς να κουτσαίνει, ενώ με τα συμπληρώματα που είχαμε δοκιμάσει πριν δεν είχαμε δει μεγάλη διαφορά.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Οχι 4 καλε 2 θελει αντε 3 αλλα μαλλον 2 θα δωσω 4 ειναι για 10 κιλα. Τελως παντων εγω δεν ρωτουσα τη δοσολογια ρωταω αν πρεπει να γινονται διαλειμματα και για ποιον λογο. Να το δωσω το 4μηνο συνεχομενο? Και μετα διαλειμμα? Για ποσο? Αυτο με μπερδευει.
Είναι εώς 10 κιλά όχι για 10 κιλά(έτσι μετριέται η δοσολογία σε τέτοια συμπληρώματα), δηλαδή ή 7 ή 10 είναι θέλει 4 χάπια για τους πρώτους 4 μήνες στην κατηγορία παραμόρφωση-εξάρθρωση, έτσι λέει η εταιρεία και μετά 2 χάπια(εώς 10 κιλ) για όσο...σε τέτοιες περιπτώσεις όπως του δικού σου, καλό είναι η χορήγηση να μην σταματάει με διαλείμματα...τα πολλά χάπια είναι γιατί το κύριο συστατικό που είναι το πράσινο μύδι είναι σε μικρή ποσότητα ανά χάπι.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Είναι εώς 10 κιλά όχι για 10 κιλά(έτσι μετριέται η δοσολογία σε τέτοια συμπληρώματα), δηλαδή ή 7 ή 10 είναι θέλει 4 χάπια για τους πρώτους 4 μήνες στην κατηγορία παραμόρφωση-εξάρθρωση, έτσι λέει η εταιρεία και μετά 2 χάπια(εώς 10 κιλ) για όσο...σε τέτοιες περιπτώσεις όπως του δικού σου, καλό είναι η χορήγηση να μην σταματάει με διαλείμματα...τα πολλά χάπια είναι γιατί το κύριο συστατικό που είναι το πράσινο μύδι είναι σε μικρή ποσότητα ανά χάπι.
Δεν νομιζω οτι το πρασινο μυδι ειναι το κυριο συστατικο. Υπαρχει και πρασινο μυδι μονο του σε σκονη και σε αλλα συμπληρωματα αν θες αυτο για κυριο αλλα λογικα το πρωτο ειναι το κυριο και αυτο κανει και αυτα τα συμπληρωματα διαφορετικα μαλλον γιατι τα αλλα δεν το εχπυν η ειναι ελαχιστη ποσοτητα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Και εγω αν δεν διαβαζα εδω συνεχομενα θα του τα εδινα για αυτο ρωταω κιολας αν υπαρχει ιατρικος λογος να τα σταματας για λιγο σε σκυλι που εχει προβλημα και οχι αν το δινεις προληπτικα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Και το πρωτο συστατικο ειναι αυτος ο συνδιασμος ασβεστιου και φωσφορου. Που και τα 2 σε μεγαλη ποσοτητα κανουν κακο οποτε μπορει να ειναι απαραιτητο να σταματας λιγο.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Δεν νομιζω οτι το πρασινο μυδι ειναι το κυριο συστατικο. Υπαρχει και πρασινο μυδι μονο του σε σκονη και σε αλλα συμπληρωματα αν θες αυτο για κυριο αλλα λογικα το πρωτο ειναι το κυριο και αυτο κανει και αυτα τα συμπληρωματα διαφορετικα μαλλον γιατι τα αλλα δεν το εχπυν η ειναι ελαχιστη ποσοτητα.
Αναφέρεσαι στο ασβέστιο που έχει, ναι, απλά σε όλα αυτά τα συμπληρώματα made in germany το πράσινο μύδι είναι το χόνδροπαρασκευαστικό συστατικό που κάνει όλη τη δουλειά και ξεχωρίζει, στο canhdrox σίγουρα είναι και ο συνδυασμός...

Για το 2ο...Σε σκυλί που έχει μόνιμο πρόβλημα δεν υπάρχει ιατρικός λόγος να σταματήσει μια βοηθητική χορήγηση και δεν πρέπει να σταματήσει...
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Επειδη διαβασα και σε προηγουμε απαντηση της vrmode που εχει σκυλι με δυσπλασια και το σταματανε λεω μηπως το να εχει πολυ ασβεστιο η φωσφορο πειραζει νεφρα συκωτι αιμα κτλ. Θα ρωτησω και εγω κτηνιατρους σιγουρα απλα ηθελα γνωμες και απο εδω. Ισως να κανουμε διαλειμματα απο το συγκεκριμενο και να δινω στο ενδιαμεσο πρασινο μυδι σκετο η καποιο αλλο πιο λαιτ συμπληρωμα γλυκοζαμινης χονδροιτινης, κολαγονου κτλ. Να προσθεσω οτι δεν εχει καποιο γενικο κινητικο προβλημα αποτομα τα επαθε ολα που επαθε και ειμαστε σε ρισκο λογο της παραμορφωσης για πολλα πραγματα και για αυτο θελω να το αρχισω και ας ειναι καλα αυτη τη στιγμη γιατι την επομενη δεν ξερεις μαζι του.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Και το πρωτο συστατικο ειναι αυτος ο συνδιασμος ασβεστιου και φωσφορου. Που και τα 2 σε μεγαλη ποσοτητα κανουν κακο οποτε μπορει να ειναι απαραιτητο να σταματας λιγο.
Υπάρχουν πολλές εταιρείες και πολλοί συνδυασμοί, μπορώ να σου γράφω ώρες...
Θα σου έλεγα να δεις αυτό


1 χάπι για τους πρώτους 3 μήνες και μετά 1/2 για συντήρηση.

Πολύ καλή εταιρεία με δεκαετίες πείρας σε τροφές και συμπληρώματα!
Εγώ δίνω την τροφή και τα συμπληρώματα και έχω δει μεγάλη διαφορά στον Roger.

Καλό θα ήταν να συνεχίσεις και το συμπλήρωμα με ω3 που βοηθάει στην αποφυγή φλεγμονών, αλλά και σε άλλα...εγώ δινω το luposan lupoderm.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Υπάρχουν πολλές εταιρείες και πολλοί συνδυασμοί, μπορώ να σου γράφω ώρες...
Θα σου έλεγα να δεις αυτό


1 χάπι για τους πρώτους 3 μήνες και μετά 1/2 για συντήρηση.

Πολύ καλή εταιρεία με δεκαετίες πείρας σε τροφές και συμπληρώματα!
Εγώ δίνω την τροφή και τα συμπληρώματα και έχω δει μεγάλη διαφορά στον Roger.

Καλό θα ήταν να συνεχίσεις και το συμπλήρωμα με ω3 που βοηθάει στην αποφυγή φλεγμονών, αλλά και σε άλλα...εγώ δινω το luposan lupoderm.
Αμα εχεις ορεξη γραψε μια ωρα εγω θα το εκτιμησω :LOL: . Μαρεσει αυτο γιατι ειναι λιγοτερα τα χαπια και εχω ενα θεμα γενικα να δινω πολλα χαπια.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αυτα εδω ειναι καλα? Μαρεσουν γενικα αυτα που ειναι σαν λιχουδια και μετα απο την αρχικη περιοδο λεει οτι δινεις ενα μερα παρα μερα.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αυτα εδω ειναι καλα? Μαρεσουν γενικα αυτα που ειναι σαν λιχουδια και μετα απο την αρχικη περιοδο λεει οτι δινεις ενα μερα παρα μερα.
Αν και τα γνωρίζω, δεν έχω προσωπική πείρα με τα συγκεκριμένα, αλλά στην Αμερική είναι πολύ γνωστά και λένε ότι κάνουν καλή δουλειά...γενικά έχουν καλά συστατικά σε καλές δόσεις.
 
  • Like
Reactions: Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Σε ευχαριστω πολυ πιστευω οτι θα αρχισω με κατι λιγο πιο δυνατο αυτο που μου εστειλες και μετα θα παω σε αυτα!
 
  • Like
Reactions: GSD92


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
έπειτα από 2 χρόνια, επανέρχομαι....
επειδή χρειάστηκε σε επιφυλακτικό σκύλο να δίνουμε χάπια και τα ανθρώπινα δεν είναι εύγευστα ,
κατέληξα στο συγκεκριμένο ως best buy από θέμα τιμής, γεύσης κι αποτελεσματικότητας.


συνήθως το βρίσκετε σε καλύτερες τιμές στον κτηνιατρικό κόσμο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
έπειτα από 2 χρόνια, επανέρχομαι....
επειδή χρειάστηκε σε επιφυλακτικό σκύλο να δίνουμε χάπια και τα ανθρώπινα δεν είναι εύγευστα ,
κατέληξα στο συγκεκριμένο ως best buy από θέμα τιμής, γεύσης κι αποτελεσματικότητας.


συνήθως το βρίσκετε σε καλύτερες τιμές στον κτηνιατρικό κόσμο.
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει η γλουκοζαμίνη και χονδροϊτίνη (πχ το παραπάνω) κ τι κάνει το πράσινο μύδι κ σε ποια περίπτωση προτιμάμε τι; Ή πάνε μαζί συνήθως;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει η γλουκοζαμίνη και χονδροϊτίνη (πχ το παραπάνω) κ τι κάνει το πράσινο μύδι κ σε ποια περίπτωση προτιμάμε τι; Ή πάνε μαζί συνήθως;
Εγω σε αυτα που εψαξα τα ειχαν μαζι αυτα και επιπλεον πραγματα. Μπορεις να τα παρεις και χωρια κυριως το πρασινο μυδι παιρνουν χωρια γιατι εχουν και οι τροφες γλυκοζαμινη χονδροιτινη και φτιαχνει και ο οργανισμος φυσιολογικα οποτε καποιοι το θεωρουν περιττο να δωσουν και συμπληρωμα. Η γλυκοζαμινη και η χονδροιτινη βοηθαν στην υποστηριξη του συνδετικου ιστου στις αρθρωσεις και το πρασινο μυδι επισης και στις φλεγμονες οποτε μειωνουν και πονο αν υπαρχει.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πριν λίγες μέρες ειχα μια εμπειρια με το VetExpert Geriativet σε ηλικιωμενο dogo argentino 12 ετων με πολλα μυοσκελετικα προβήματα, οστεοαρθριτιδα & οστεοφυτα απο 3 παλιά χειρουργεια, μερικη ρηξη στο μπροστινο ποδι. Η σκυλα σηκωνοταν μονο με ανθρωπινη βοηθεια και περπατουσε το πολυ 5 μετρα. Επίσης, ηταν σχεδον σε αφασια και δεν εβλεπε καλα αφου ειχε και τοξοπλασμα, κατι που δε γνωριζαμε μεχρι προσφατα. Μετα απο χρηση 15 ημερων σηκωνεται μονη της και βγαινει στον κηπο ( τις τελευταιες 5 μερες παιρνει και αντιβιωση για το τοξοπλασμα) , βλεπει καλυτερα και αντιδραει σε ερεθισματα. Ο κτηνιατρος που το πρότεινε αν και ο ιδιος ήταν επιφυλακτικος για ποσο γρήγορα το συμπληρωμα επιδρα σε ηλικιωμενα σκυλια, μας είπε οτι πολλες περιπτωσεις του είχαν την ίδια προοδο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κάποια εμπειρία με συμπλήρωμα για μυικη ενδυνάμωση?
Τα περισσότερα επικεντρωνονται σε αρθωσεις κτλ

Ψάχνω ενα συμπληρωμα για τη Λούσυ, το αντίστοιχο που πέρνουν σκυλια με τη παθηση της στο εξωτερικό ειναι το MYOS Canine Muscle Formula, το οποιο κοστίζει αρκετά και δεν υπάρχει καν ελλάδα, ακομα και αν βρω να το παραγγειλω απεξω θα κοστίζει υπερογκα με τα μεταφορικα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Κάποια εμπειρία με συμπλήρωμα για μυικη ενδυνάμωση?
Τα περισσότερα επικεντρωνονται σε αρθωσεις κτλ

Ψάχνω ενα συμπληρωμα για τη Λούσυ, το αντίστοιχο που πέρνουν σκυλια με τη παθηση της στο εξωτερικό ειναι το MYOS Canine Muscle Formula, το οποιο κοστίζει αρκετά και δεν υπάρχει καν ελλάδα, ακομα και αν βρω να το παραγγειλω απεξω θα κοστίζει υπερογκα με τα μεταφορικα.
Ενδιαφέρομαι, κ εγώ βλέπω ότι έχει χαθεί πολλή μυϊκή μάζα στα πίσω πόδια πια κ τα προβλήματα ξεκινάνε από κει. Αν βρεις τπτ κ άλλου, σφύρα!

Εντιτ: αυτό που έβαλε η Αμαλία συμπεριλαμβάνει ενίσχυση μυϊκής μάζας βλέπω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ενδιαφέρομαι, κ εγώ βλέπω ότι έχει χαθεί πολλή μυϊκή μάζα στα πίσω πόδια πια κ τα προβλήματα ξεκινάνε από κει. Αν βρεις τπτ κ άλλου, σφύρα!

Εντιτ: αυτό που έβαλε η Αμαλία συμπεριλαμβάνει ενίσχυση μυϊκής μάζας βλέπω.
Και εγω αυτο λεω να δοκιμασω και βλεπουμε.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU