ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΕΡΩΜΑ.


frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
χαχαχα για μικροσωμα ειναι οτι πρεπει αυτο που λεω....ειναι πλαστικο ελαφρυ σε σχημα κοκκαλακι με τρυπα...αυτο με το καροτσακι θα κανει λιγο θορυβο ε?
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
αυτο με το βαρελακι πολυ καλο,αλλα μονο που φανταζομαι το σκυλο μου να σερνει κανενα καροτσακι δεν θελω τπτ αλλο χαχαχαχα,να τρεχει και αναποδογυρναει το καροτσακι να φευγουν ολα απο μεσα,φαρασια,σκουπιτσες,σακουλες και απορυπαντικα...αχαχαχα:D:D:D:D
 


Alexmg

New Member
16 Μαϊου 2018
2
0
40
Καλησπέρα σήμερα πήγαινα το σκυλάκο βόλτα κ όπως περνούσαμε κάτω από το μπαλκόνι της γριάς "μπάτσου" της γειτονίας σηκώνει το πόδι και κατουράει. Όπως πάντα περίμενε πίσω από τη μπαλκονόπορτα να δει ποιος πετάει σκουπίδια στο σκουπιδοτενεκέ ποίος περνάει με το σκυλί κλπ . Βγήκε άρχισε να απειλεί εγώ δεν είπα τίποτα κ συνέχισα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι θα έχω κάποιο πρόβλημα με την αστυνομία αν τη καλέσει ? περνάω σπάνια από εκεί αλλά δεν έχω σκοπό να μη ξαναπεράσω από εκεί επειδή αυτή το θέλει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εφόσον μαζεύεις τα κακάκια σε σακουλάκι είσαι οκ. Εγω θα περνούσα απο κει κάθε μέρα για σπάσιμο.
 


Alexmg

New Member
16 Μαϊου 2018
2
0
40
Ναι τα μαζεύω ούτε τον αφήνω να κατουράει όπου θέλει για λόγους κυριαρχίας κυρίως απλά μερικές φορές που έχω χαλαρό το λουρί αστοχεί κ δε πετυχαίνει τα χορτάρια που βάζει στο μάτι
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Κατεβαίνω μόλις κάτω από το σπίτι μου και βλέπω μια μαμα με τον γιο της(γύρω στα 6-7) σε ένα δέντρο στο πεζοδρόμιο να του χει κατεβάσει τα βρακιά κανονικά κι ο μικρός να κατουράει:eek: κι εκεί που πάω να αλλάξω πεζοδρόμιο την ακούω "δεν πειραζει, έτσι κάνουν και τα σκυλάκια!"o_O τι ακριβώς ελπίζουμε και περιμένουμε από τους γύρω μας;;;:confused::confused:
 


30 Μαρτίου 2018
15
27
Καλησπέρα και από εμένα, εγώ ένα πράγμα που κάνω είναι να κουβαλάω μια τσάντα μαζί μου με ένα μεγάλο μπουκάλι νερό, ή ένα μικρό μπουκαλάκι στην τσέπη, αν τύχει και τα κάνει, π.χ. Στην μέση του πεζοδρομίου, ρίχνω νερό από πάνω αν είναι δυνατόν να κυλίσει στην κοντινότερη αποχέτευση. Ή μέσα στο νερό μπορεί να εχω ρίξει και λίγο απορρυπαντικό μη-τοξικό ειδικό που αφαιρεί τις μυρωδιές του σκύλου, έτσι και δεν μυρίζει και δεν αφήνει «λεκέ». Ή δεύτερη λύση είναι λίγο ποιο ακριβή βέβαια αλλα τι να κανείς; Πολλές φορές προτιμώ να μην δίνω αφορμές παρόλο που εχω δίκαιο. Ελπίζω να βοήθησα :)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Κατεβαίνω μόλις κάτω από το σπίτι μου και βλέπω μια μαμα με τον γιο της(γύρω στα 6-7) σε ένα δέντρο στο πεζοδρόμιο να του χει κατεβάσει τα βρακιά κανονικά κι ο μικρός να κατουράει:eek: κι εκεί που πάω να αλλάξω πεζοδρόμιο την ακούω "δεν πειραζει, έτσι κάνουν και τα σκυλάκια!"o_O τι ακριβώς ελπίζουμε και περιμένουμε από τους γύρω μας;;;:confused::confused:
Ειναι το λεγομενο doggy style...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κατεβαίνω μόλις κάτω από το σπίτι μου και βλέπω μια μαμα με τον γιο της(γύρω στα 6-7) σε ένα δέντρο στο πεζοδρόμιο να του χει κατεβάσει τα βρακιά κανονικά κι ο μικρός να κατουράει:eek: κι εκεί που πάω να αλλάξω πεζοδρόμιο την ακούω "δεν πειραζει, έτσι κάνουν και τα σκυλάκια!"o_O τι ακριβώς ελπίζουμε και περιμένουμε από τους γύρω μας;;;:confused::confused:
Ποια παιδακια ....
Σε ενα παρτερι κεντρικοτατης πλατειας εδω , ψιλοκαλλυμενο απο βλαστηση ,εχει πιασει ο μπατμαν στα πρασα περιπου 30 ατομα να κατουρανε χεζουν φετος, κυριως ηλικιωμενοι που αραζουν στα παγκακια αλλα και περαστικοι, πιτσιρικια κ.τ.λ... Διπλα υπαρχουν καμια δεκαρια καφε και φαγηταδικα που θα μπορουσαν να πανε, κανεις δε θα ελεγε οχι σε εναν ηλικιωμενο ή σε ενα παιδάκι. Εχουμε σταματησει να μπαινουμε στο παρτερι για να μη πατησω τιποτα και για να μη τους φερνουμε σε δυσκολη θεση. Και με αλλους που το εχουμε συζητησει σκυλοιδιοκτητες, το συγεκγκριμενο σημειο το αποκαλουμε τουαλετα, και τα σκυλια δε τα παμε εκει.
Αντικειμενικα το πιο δυσωσμο σημειο ολης της πλατειας ειναι εκει που πανε οι ανθρωποι για τουαλετα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Γυρισα να ριξω μια ματια στο θεμα απ την αρχη και βλεπω αυτο
Εδώ Γερμανία, αν ο σκύλος κάνει τις ανάγκες του σε γκαζόν κ πάρκο κ λιβάδι κ.λ.π. δηλ. μέσα σε φύση, δεν μαζεύονται οι ακαθαρσίες, γιατί είναι λίπασμα για το περιβάλλον (κ ειλικρινά πουθενά δεν μυρίζει άσχημα....!!).
Μαζεύονται κ τα τσίσα κ τα κακά αν τύχουν μέσα στην πόλη κ σε πεζοδρόμια από όλους (αλλιώς υπάρχει πρόστιμο). Γι' αυτό κ όλα εδώ είναι πεντακάθαρα εξάλλου.
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Βεβαια το ποστ ειναι απο το 2009...
Ελπιζω πραγματικα να εχουν αλλαξει τα πραγματα στην γερμανια και να εχουν αρχισει να μαζευουν κι αυτοι...
Ελεος πια ας παρουν παραδειγμα απο εμας τους Ελληνες που ειμαστε νοικοκυρηδες και νοιαζομαστε για το περιβαλλον!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Γυρισα να ριξω μια ματια στο θεμα απ την αρχη και βλεπω αυτο:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Βεβαια το ποστ ειναι απο το 2009...
Ελπιζω πραγματικα να εχουν αλλαξει τα πραγματα στην γερμανια και να εχουν αρχισει να μαζευουν κι αυτοι...
Ελεος πια ας παρουν παραδειγμα απο εμας τους Ελληνες που ειμαστε νοικοκυρηδες και νοιαζομαστε για το περιβαλλον!
Επειδη βλεπω που το πας, η βασικοτερη διαφορα ειναι ο ορισμος του παρκου. Η νησιδα κατακαημενου γκαζον 100 τ.μ με τα στρεμματα παρκων εχουν διαφορα. Οπως και η αναλογια πρασινου αναμεσα σε ελληνικες, ευρωπαικες πολεις.

Κανεις δεν μιλαει βρε για το αν θα τα μαζευεις στα χωραφια και τη φυση. Αλλωστε το λεει και ο μπατμαν, εκει επιτρεπεται.
 












Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Ποια παιδακια ....
Σε ενα παρτερι κεντρικοτατης πλατειας εδω , ψιλοκαλλυμενο απο βλαστηση ,εχει πιασει ο μπατμαν στα πρασα περιπου 30 ατομα να κατουρανε χεζουν φετος, κυριως ηλικιωμενοι που αραζουν στα παγκακια αλλα και περαστικοι, πιτσιρικια κ.τ.λ... Διπλα υπαρχουν καμια δεκαρια καφε και φαγηταδικα που θα μπορουσαν να πανε, κανεις δε θα ελεγε οχι σε εναν ηλικιωμενο ή σε ενα παιδάκι. Εχουμε σταματησει να μπαινουμε στο παρτερι για να μη πατησω τιποτα και για να μη τους φερνουμε σε δυσκολη θεση. Και με αλλους που το εχουμε συζητησει σκυλοιδιοκτητες, το συγεκγκριμενο σημειο το αποκαλουμε τουαλετα, και τα σκυλια δε τα παμε εκει.
Αντικειμενικα το πιο δυσωσμο σημειο ολης της πλατειας ειναι εκει που πανε οι ανθρωποι για τουαλετα.
Το ίδιο και εδώ πίσω απ το δημοτικό θέατρο Μυτιλήνης, Δεν τολμάς να περάσεις από εκείνο το σημείο ούτε στα 5 μέτρα! Τι φάση τους ελκύει η κατουρλίλα των άλλων; Δεν συχαίνονται και μόνο πατάνε σε αυτό το σημείο;
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η κατουρο-συζήτηση σ' όλο το μεγαλείο της.

Άρχισα με μπουκαλάκι νερού μισού λίτρου, συνέχισα με ενός λίτρου, όταν κατάλαβα πως με σερνικό σκύλο δεν παίζει ( 100 φορές κατούρημα σε κάθε βόλτα ) πήρα ένα μικρό τρείλερ. Μέσα στο τρέιλερ βάζω πέντε δοχεία με νερό του ενός λίτρους , ένα μπουκάλι χλωρίνη, φαράσι, σκούπα, μια σακούλα πριονίδι ( σε περίπτωση τούρτας ), σακούλες, χαρτί κουζίνας. Έχω ανοίξει τρύπα μεσαίου μεγέθους στα καπάκια των μπουκαλιών για να μην ξεβιδώνω συνέχεια.

Αν με σταματήσουν για έλεγχο ίσως με γράψουν καθώς δεν έχω περάσει το τρείλερ από το υπουργείο συγκοινωνιών, προβληματίζομαι αν πρέπει να το δηλώσω με το μικροτσιπ του σκύλου ή μεμονωμένα.

treiler-01.jpg

Παράλληλα προσπαθώ να εκπαιδεύσω τον σκύλο μου ώστε να είναι αυτάρκης

dog-self-service.jpg