Σαμογιέντ από pet shop


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
παιδια καλησπερα,βασικα ειμαι καινουρια εδω μεσα και ψαχνω να βρω μια απαντηση στο εξης:
προσφατα αγορασα απο pet shop ενα σαμογιεν.εχει διαβατηριο microchip και τα ρεστα και εκτος αυτου ειναι μια θεα.
ωστοσο θελω να μαθω το εξης.ειναι 4 μηνων και ακομα δεν μοιαζει με διαφορες φωτο που εχω δει κατα καιρους στο διαδυκτιο,δλδ ειναι πιο κοντο το τριχωμα της και εκτος αυτου η ουριτσα της ειναι ακομα πεσμενη,κανει προσπαθειες να σηκωθει αλλα το μονο που καταφερνει ειναι να στεκεται στο υψος της ραχης της και οχι να κουλουριαζεται οπως θα επρεπε βαση ρατσας.
φανταζομαι πως ειναι και θεμα ηλικιας να μην ειναι ακομα μορφολογικα ολοκληρωμενο το ζωο αλλα αν γνωριζεται κατι σχετικα με την γνησιοτητα της ρατσας θα ηθελα μια απαντηση.
σαφως και δεν θα αλλαξει τπτ ,σαφως και θα την λατρευω ακομα και αν δεν ειναι καθαροαιμη αλλα θα ηθελα να μαθω πως σκεφτονται ολοι αυτοι που μας βαζουν να χρυσοπληρωσουμε ενα ζωο.
συγνωμη αν σας κουρασα και συγνωμη αν εχω θεσει την ερωτηση σε ασχετο σημειο του forum.
σιγα σιγα θα το μαθω...:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
καλως ορισες.:)

σου λεω απλα 3 πραγματα: puppy mills,BYB(back yard breed) και pet-shop...τα υπολοιπα μελη θα σου δωσουν τα Link μεσα απο το φορουμ τα οποια θα σου εξηγησουν πληρως τι εννοω...:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ωστοσο θελω να μαθω το εξης.ειναι 4 μηνων και ακομα δεν μοιαζει με διαφορες φωτο που εχω δει κατα καιρους στο διαδυκτιο
Και ουτε προκειται, δυστυχως...
Δεν είναι θέμα ηλικίας. Το σκυλάκι σου απλά δεν είναι Samoyed, είναι κάτι που μοιάζει με Samoyed

To γιατί θα το μάθεις διαβάζοντας το παρακάτω θέμα: PET- SHOPS - PUPPY MILLS

:)
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
ξεκιναμε με το οτι μου κανατε την καρδια περιβολι:(
συνεχιζω με τα εξης:τα εχω ακουσει ολα αυτα που λετε.
πιο συγκεκριμενα εχω τραβηξει γολγοθα με την δικη μου σκυλιτσα.την πηρα 3 μηνων και 7 ημερων απο ενα pet shop στη βουλα.ο μπαγλαμας που μου την πουλησε δεν σταματησε λεπτο να το θεοποιει το ζωο ,λεγοντας μου θα με ευγνωμονεις για την αγορα σου,και ειναι τελειο σκυλι και ολα τα συναφη.
για να μη σας τα πολυλογω και γινομαι κουραστικη το παιδακι μου ηταν αρρωστο ,ειχε μια περιβοητη αρρωστια επονομαζομενη γριπη των εκτροφεων οπου μετα απο 4 μερες της γυρισε σε πνευμονια.με πολλες ενεσεις και πολλα ζορια οπως οτι δεν την αναλαμβανε στην αρχη ο κτηνιατρος της περιοχης μου γιατι γενικα λεει δεν αναλαμβανει ζωα απο pet,οπως οτι αναγκαστηκε να μιλησει με τον κτηνιατρο του Pet που ειχαν αναλαβει την μικρη μου και εκεινος του ελεγε το ηξερα αλλα ηταν να δοθει και δεν προλαβα να της δωσω αγωγη ,ακουστηκε και το θεικο "σε παρακαλω μη τους γδυσεις τους ανθρωπους,οτι θεραπεια ειναι θα τα βρουμε μαζι μη μας το φερουν πισω το σκυλι γιατι ειναι ηδη 3 μηνων και και μετα δε θα πουλιεται" τεσπα με ολα αυτα η μπεμπα μου τωρα ειναι μια χαρα!!θελω να καταληξω πως γνωριζω πως ειναι να αγοραζεις ζωο απο pet ,κατοπιν εορτης βεβαια αλλα εμαθα.
το παραδοξο ειναι το εξης,την μερα που την αγορασα πηγα να της ψωνισω απο το pet city εκει ηταν καποιος ειδικος και καλα στις ρατσες και ελεγχοντας το βιβλιαριο της ισχυριστηκε πως κατα μεγαλο ποσοστο ειναι καθαροαιμη,βαση των σφραγιδων απο κτηνιατρικους ελεγχους στην ουγγαρια στο διαβατηριο της και βαση μορφολογιας κεφαλιου.
αυτο λοιπον που με ανησυχει τωρα πια.σχεδον 1.5 μηνα μετα ειναι η ουρα της και το τριχωμα της,δεν ειναι δλδ αρκουδακι.
τεσπα,το θεμα ειναι τωρα πια που παθαμε να κρατηθουμε μακρια απο pet shop,χιλιες φορες απο ιδιωτη!!σιγα το κυρος που προσδιδει ενα διαβατηριο!!
sorry που κατεθεσα ολοκληρο βιβλιο και ευχαριστω...
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Βασικα despoina26, οχι απο ιδιωτη!! αλλα απο αναγνωρισμένο εκτροφέα και μονο ;)
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
θεωρεις δλδ πως μπορω να βρω καλο ελληνο εκτροφεα ρατσας σαμογιεν?:confused:
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Δεν γνωριζω για την συγκεκριμενη φυλη να σου πω την αληθεια καποιο ελληνικο εκτροφειο, αλλα εκτροφεις υπαρχουν και εκτος ελλαδος. Δεν πιστευω δηλαδη οτι η μονη λυση για καπιον που θελει samoyed ειναι μονο τα pet shop η καπιος byb
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
καλως ηρθες
σε διπλανο φορουμ εσυ δεν εισαι που θες να το ζευγαρωσεις κιολας?
 






despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
ρε παιδια γιατι μου το κανετε αυτο?
εγω το εβλεπα πολυ ρομαντικα το ολο θεμα...
να φροντιζω την μπεμπα μου και τα πιτσιρικια της...να αραζω με τις ωρες μεσα στην καλαθουνα τους και τετοιες ροματζαδες!
τωρα ...με ψιχοπλακωσατε με αυτο που διαβασα:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έλα... αν το σκεφτείς θα δεις ότι αυτό είναι σωστό και λογικό. Κι εγώ ήθελα κουτάβια από τον "μπέμπη" μου, αλλά διαπίστωσα ευτυχώς ότι η ιδέα ήταν πολύ ηλίθια.
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
δε λεω οτι εχετε αδικο,αντιθετως μαλιστα!
ωστοσο η πρωτη μου σκυλιτσα,ενα ημιαιμο γκριφον που τωρα πια ζει με τους δικους μου στο πατρικο μου και ειναι 14 χρονων εκανε μια γεννα γιατι ειχε υπερεκριση ορμονων.
η θεραπεια που μου προτεινε τοτε ο γιατρος (χρονια πριν) ηταν να ζευγαρωσει για να κατευναστουν οι ορμονες της και μετα απο 10 μηνες εκανε στηρωση για τυχον πυομητρα.
οποτε πιστευω πως δεν ειναι σε καθε περιπτωση λαθος αποφαση,ειδικα οταν σε συμβουλευουν ειδικοι!
το καλο ειναι πως τα κουταβακια της ζησανε ολα και ακομα και σημερα εχω την πολυτελεια να μπορω να τα βλεπω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
η θεραπεια που μου προτεινε τοτε ο γιατρος (χρονια πριν) ηταν να ζευγαρωσει για να κατευναστουν οι ορμονες της και μετα απο 10 μηνες εκανε στηρωση για τυχον πυομητρα.
.
γιατι, εαν στειρωνοταν πριν ζευγαρωσει, δεν θα υπηρχε κατευνασμος :maria: των ορμονων της?:paja1::maria:
 


despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
δεν ειμαι κτηνιατρος...μακαρι να ημουν αλλα δεν ειμαι!
μου ειχε πει για την ακριβεια πως ειναι επιτακτικη αναγκη να ζευγαρωσει γιατι εκανε καθε 3 μηνες ψευτοκυηση.
φουσκωνε κανονικα κατεβαζε γαλα αλλα στο 2μηνο ξεπριζωταν και πετρωνε το γαλα της δημιουργωντας της γαλακτολιθους στους μαστους.
τοσα εμαθα απο την ολη περιπετεια της και τοσα καταθετω...
 




spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
μπορεις να παρεις και απο ιδιωτη σε περιπτωση που δεις pedigree γονεων καποια διακριση σε εκθεση (ελευθερος αναπαραγωγης) και οπωσδηποτε εξετασεις δυσπλασιας.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
μπορεις να παρεις και απο ιδιωτη σε περιπτωση που δεις pedigree γονεων καποια διακριση σε εκθεση (ελευθερος αναπαραγωγης) και οπωσδηποτε εξετασεις δυσπλασιας.
:eek:
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και τι τον εμποδίζει τον ιδιώτη να βγάλει και μια επωνυμία εκτροφείου, σ' αυτή την περίπτωση, να είναι και τυπικά σωστός? Δεν βλέπω πρόβλημα. Όλοι "ιδιώτες" είναι που λέει και ο Προμηθέας.