Σαμογιέντ από pet shop


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.
Κρίμα είναι κορίτσια να το κλειδώσει ο admin.
καλα, θα κλειδωθει, δεν θα διαγραφει κιολλας (αν κι εγω δεν προκειται να το συνεχισω)
αλλα πες μου, θεωρεις οτι υπαρχει κατι αλλο να προσθεσουμε?
πες την αληθεια, αφου κανεις μερικα οοομμμ πριν:)
 




despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
βλεπω πως ειναι η κατασταση,εχω παραδεχτει τραγικα μου λαθη και θελω να πιστευω πως δεν εχω καταχραστει την προθυμια κανενος.
εχω πει χιλιες φορες ευχαριστω και αλλες τοσες συγνωμη...ξερω πως το σωστο ειναι να την δωσω πισω αλλα ποιος μου απαντησε ποια θα ειναι η τυχη της χιονης μετα?
μιας που κατα τα λεγομενα του galazio το λειξαμε το θεμα...πιστευετε πως η χιονη σαν ημιαιμη πλεον 5 μηνων θα εχει την αντιμετωπιση που της πρεπει στα χερια ενος πετσοπα?
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πιστεύω ότι αν την επιστρέψεις είτε θα προσπαθήσει να την πουλήσει ως... καναδέζικο λυκόσκυλο για κανένα κατοστάρικο το πολύ, είτε θα την αφήσει στο δρόμο, είτε θα τη στείλει για ευθανασία.

(Παίζουν κι άλλα σενάρια: Την πνίγει μόνος του, την κρατά γιατί την αγάπησε, τη χαρίζει στο φίλο του που έχει κτήμα κ.λπ κ.λπ).

Εφ' όσον ρωτάς συμπεραίνω ότι κατά βάθος θέλεις να επιστρέψεις το σκυλί κι ότι θα το έκανες αν σου έλεγαν ότι θα ζήσει υπέροχα. Μην νιώθεις άσχημα, ένα μήνα την έχεις. Δικό σου θέμα είναι, καθαρά.
Όταν είχα πρωτοπάρει το σκύλο μου, μου είχε ξινίσει (τις πρώτες μέρες) γιατί ήταν το πιο δειλό κουτάβι από τη γέννα (τοκετο-ομάδα τέλος πάντων) και ήθελα ένα άλλο, το οποίο όμως ήταν κρατημένο. Μέχρι να τον επιστρέψουμε είχα σκεφτεί σε μια φάση απογοήτευσης. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τον αγάπησα αμέσως και δεν έγινε στην πορεία όχι απλά μέλος της οικογένειας, αλλά απ' τα πολυτιμότερα...
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
τα samoyed είναι σαφώς πιο φουντωτά (photo I).

η μικρή σου μου θυμίζει περισσότερο λευκό αμερικανικο-καναδεζικο ποιμενικό κουτάβι (εννοείται ότι δεν είναι), παρά samoyed (photo II).

Αυτά που λαμβάνουμε από ένα καθαρόαιμο σκύλο, εκτός από την υγεία (που είναι το βασικότερο) είναι η σωστή μορφολογία κ τα χαρακτηριστικά της φυλής, ξέρουμε δηλ. ακριβώς για τί μιλάμε.
Γι'αυτό κ όταν υιοθετούμε αδέσποτα από καταφύγια, δεν είναι δυνατό να γνωρίζουμε την προϊστορία του ή τυχόν προβλήματα κατά την ανατροφή του.

Ξέρω ότι την αγαπάς πολύ (είναι πολύ όμορφη παρεμπιπτόντως:)) κ γι'αυτό θα σε συμβούλευα, αν δεν μπορείς να τη δώσεις, να της κάνεις όσες εξετάσεις χρειάζονται για να διαπιστώσεις ότι χαίρει άκρας υγείας κ ύστερα να βρεις έναν εκπαιδευτή να σε βοηθήσει στην καθημερινή σας συμβίωση.

Να τη χαίρεσαι τη μικρή, αλλά για το μέλλον θα ξέρεις ποιός είναι ο σωστός τρόπος αγοράς κουταβιού.
Ο καλός εκτροφέας, εκτός ότι είναι άριστος γνώστης της φυλής, μπορεί να σου δώσει κ πολύτιμες συμβουλές για την περαιτέρω συμβίωσή σου με το νέο σου κουτάβι.
 

Attachments



despoina26

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
137
0
νατασσα σε ευχαριστω πολυ.
δεν θα την επιστρεψω...ειναι το μονο σιγουρο.
εχουν γινει ολες οι απαραιτητες εξετασεις και ειναι πλεον υγιεστατη.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πολύ όμορφη η Χιόνη σου!Αλλά πολύ μικρή είναι η σχέση της με τα σαμογίεντ...Όπως λέει και η Νατασσα πιο πολύ προς το Καναδέζικο φέρνει!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εγω να κανω μια χαζι ερωτηση? ποια ρατσα ειναι το καναδεζικο λυκοσκυλο? το σκυλακι μαλλων ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις! στην συγκεκριμενη περιπτωση πληρωσες για να σου φερουν ενα ημιαιμο απο ...........(απο οπου στο εφεραν)
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
εγω να κανω μια χαζι ερωτηση? ποια ρατσα ειναι το καναδεζικο λυκοσκυλο?
Ελα ρε sir!!!!Εκείνα τα λευκά Γερμανικά Ποιμενικά που δεν τα ήθελαν οι Γερμανοί και τελικά τα σπίτωσαν και οι Ελβετοί και οι Καναδοί και τελικά το κράτησε η Ελβετία και το αναγνώρησε η FCI ως White Swiss shepherd dog....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Ελα ρε sir!!!!Εκείνα τα λευκά Γερμανικά Ποιμενικά που δεν τα ήθελαν οι Γερμανοί και τελικά τα σπίτωσαν και οι Ελβετοί και οι Καναδοί και τελικά το κράτησε η Ελβετία και το αναγνώρησε η FCI ως White Swiss shepherd dog....
να το ! οι καναδοι που κολανε
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
..."Εκτος Ευρωπης,η διαμορφωση της ρατσας συντελεσθηκε και στις ΗΠΑ και στον Καναδα,στα οποια ηρθε στις αρχες του 20ου αιωνα (Αμερικανοκαναδικο Λευκο Τσοπανοσκυλο..."

πηγη: Ολες οι Φυλες των Σκυλων του Carl-Johan Adlercreutz.
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Τώρα πλέον πού βγήκε συμπέρασμα (?) περι της καταγωγής της Χιόνης μπορεί ο administrator να μεταφέρει το topic εκτός Ομάδας 5 ? ;)