Σαμπουάν;


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η ερώτηση είναι απλή... τι σαμπουάν χρησιμοποιείτε όταν κάνετε μπάνιο το σκύλο σας.
Επειδή δεν το γνώριζα και χρησιμοποιούσα σαμπουάν από σούπερ-μάρκετ (Friskies), και επειδή όταν έκανα βόλτα πάλι είδα στο πετ-σοπ τα Friskies και μερικά άλλα που μου φάνηκαν πιο σοβαρά, μήπως έχετε να προτίνετε κάποια μάρκα;
Ευχαριστώ.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μου είπαν οτι το Douxo είναι το καλύτερο..... προσωπικά επειδή δεν το βρήκα στο πετσοπ και δεν πήγα σε φαρμακείο, πήρα ένα για... μαύρους σκύλους! (τσέκαρα πρώτα οτι δε βάφει.... μη χασει και το λίγο άσπρο που έχει και τον διακρίνει απο τα ντόπερμαν....:p). Είναι απ'αυτά που θελουν πολλή αραίωση.... μύριζε πάρα πολύ ωραία μετά και ήταν μαλακός πολύ.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εγω οοοοοοοοταν τους πλενω αραιωνω johnsons baby οχι πια δακρυα

δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα δεν ξερω αν τους δημιουργω καποιο που δεν φαινεται να πω την αληθεια
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Μου είπαν οτι το Douxo είναι το καλύτερο..... προσωπικά επειδή δεν το βρήκα στο πετσοπ και δεν πήγα σε φαρμακείο, πήρα ένα για... μαύρους σκύλους! (τσέκαρα πρώτα οτι δε βάφει.... μη χασει και το λίγο άσπρο που έχει και τον διακρίνει απο τα ντόπερμαν....:p). Είναι απ'αυτά που θελουν πολλή αραίωση.... μύριζε πάρα πολύ ωραία μετά και ήταν μαλακός πολύ.
το douxo που σου προτειναν για τα δαχτυλα του μικρού..? αν ειναι αυτό είναι δυνατο μικροβιοκτονο κανει για τοπικες πλύσεις αν κι εφοσον εχεις προβλημα.... σε αντιθετη περιπτωση και με συχνο λούσιμο δημιουργει προβλημα....
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
εγω οοοοοοοοταν τους πλενω αραιωνω johnsons baby οχι πια δακρυα

δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα δεν ξερω αν τους δημιουργω καποιο που δεν φαινεται να πω την αληθεια
μπορει με την παροδο του χρονου να του δημιουργηθουν δερματικα προβληματα λογο κυριως διαφορετικου ph ανθρωπου σκυλου..το σαμπουαν ειναι φτιαγμενο να διατηρει το φυσικο ph του δερματος οποτε προτεινω να παρετε για σκυλια..
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Ειναι το simple solution Refresh tearless shampoo εχει και για puppy oπως επισης και ξεχωριστο conditioner για το ευκολο ξεμπερδεμα και τυχον κομπους. Εχει μια μυροδια φοβερη τι να πω, σου ερχεται να εχεις το σκυλι συνεχεια στην μυτη σου , λες και μυριζεις την γλυκια Ανοιξη. Το προιον ειναι αμερικανικο αλλα υπαρχει σε πολλα μεγαλα pet shop ονοματα δεν λεμε για τυχον διαφημηση.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις τα Frenchies- ΟΤΑΝ τα πλενουμε- περιπου 2-3 φορες το χρονο- με Crazy Dog!
Την μεγαλη με "γευση" "Very Berry" και τις μικρες με "Baby Powder".

Το American Cocker της, το πλενει η κορη μου καθε εβδωμαδα- και η εκτροφεας της μας ειπε να χρησημποιησει Panthene pro V!
ΠΟΤΕ σκυλοσαμπουαν! Εκεινη επλενε παντα ολα τα σκυλια τις με αυτο- και πολλοι θα τα ξερουν απο εκθεσεις- ποσο ωραιο μαλλι εχουν!!!

Εγω στην δουλεια μου χρησημποιω επαγελλματικα προιωντα τις Requal ή Plush Puppy.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
το douxo που σου προτειναν για τα δαχτυλα του μικρού..? αν ειναι αυτό είναι δυνατο μικροβιοκτονο κανει για τοπικες πλύσεις αν κι εφοσον εχεις προβλημα.... σε αντιθετη περιπτωση και με συχνο λούσιμο δημιουργει προβλημα....

Το Douxo βγαίνει σε 3 τύπους: το πορτοκαλί που είναι βακτηριοκτόνο και όντως χρησιμοποιείται συμπληρωματικά σε δερματοπάθειες, το μπλε που είναι υποαλλεργικό-ενυδατικό και το πράσινο που δεν το ξέρω. Εμείς πλέον χρησιμοποιούμε το μπλε -σπάνια εννοείτε, άσε που θέλουμε μπάνιο και μπουκάλι- και είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένη. Η γούνα τους παιδιά άστραψε και έγινε μεταξένια. Ούτε για διαφήμιση του pantene δηλαδή τέτοια αποτελέσματα. Μυρίζει πολύ ήπια, καθαριότητα. Θέλει βέβαια το μασαζάκι του κατά την χρήση και 2-3 χέρια για να δείξει έτσι, αλλά δεν νομίζω ότι θα χρησιμοποιήσω ποτέ άλλο σαμπουάν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Το American Cocker της, το πλενει η κορη μου καθε εβδωμαδα- και η εκτροφεας της μας ειπε να χρησημποιησει Panthene pro V!
ΠΟΤΕ σκυλοσαμπουαν!
Ναι ε; Κι αυτό που λέμε ότι τους καταστρέφει το Ph;;; Μύθος ή δεν ισχύει για όλες τις ράτσες;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
το douxo που σου προτειναν για τα δαχτυλα του μικρού..? αν ειναι αυτό είναι δυνατο μικροβιοκτονο κανει για τοπικες πλύσεις αν κι εφοσον εχεις προβλημα.... σε αντιθετη περιπτωση και με συχνο λούσιμο δημιουργει προβλημα....
Τα είπε καλυτερα η Μαρέκο παραπάνω, αλλά ναι, δε μιλάω για το φαρμακευτικό douxo που μου προτείνατε για τα πόδια. Η ίδια εταιρία βγάζει και απλό σαμπουάν, και λένε οι σκυλάδες του πάρκου ότι είναι πάρα πολύ καλό. Εχεις και μια σιγουριά παραπάνω όταν το βγάζει φαρμακευτική εταιρία.... (λέμε τώρα... μπορεί να είναι όλο μάρκετινγκ).

Μαρέκο, απο φαρμακείο το παίρνετε??? Σε πετ σοπ δεν το'χω βρει, γιαυτό κατέληξα στο αλλο "για μάυρους σκύλους"
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Μου το πρωτοέδωσε ο γιατρός μας αλλά το βρήκα και στο pet shop της περιοχής μας. Στο οποίο pet shop -άσχετο, αλλά να το πω- βρήκα για πρώτη φορά και οδοντόκρεμα που επιτέλους την δέχονται στο στόμα τους και δεν έκλαιγα πάλι τα λεφτά μου (όπως τα κλαίω με τα τεράστια kong που επίσης τα πήρα και ούτε που να τα φτύσουν). Αυτό κι αν μου ήταν πρωτοφανές. Αφού την ημέρα που την δοκίμασα και μου έκατσαν, συγκινήθηκα...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΧΑΧΑ.... ασχετο, αλλά κι ο Γκογκολ, καμία σημασια δεν έδωσε στο κονγκ..... το εκτίμησαν ιδιαίτερα τα σκυλιά του καταφυγίου ευτυχώς....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι ε; Κι αυτό που λέμε ότι τους καταστρέφει το Ph;;; Μύθος ή δεν ισχύει για όλες τις ράτσες;
Δες μαλλι- δεν φαινεται και πολυ καταστραμμενο- νομιζω!




Η σκυλιτσα στην πρωτη φωτο ειναι η δικια μας!
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Ταπεινη μου αποψη οσον αφορα τα σαμπουαν,
πριν πολυ καιρο ειχα παει στον κτηνιατρο τον σκυλο μου και ηθελα να παρω σαμπουαν εως τοτε τον επλενα με το baby shampoo και μου προτεινε ενα με αρωμα μπανανα της (iv san bernard) I.S.B. εψαξα και ειδα οτι αυτη η εταιρεια εχει παρα πολλα προιντα μαλακτικες κρεμες σαμπουαν για ολα τα ειδη τριχωματος σε διαφορα αρωματα, προιντα για καθαρισμο αυτιων ματιων και πολλα αλλα και οι τιμες σε σχεση με καποια αλλαστο στο εμποριο παρα πολυ καλες και αποτελεσμα κοριφαιο δεν τα αλλαζω με τιποτα:D:D:D:D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλα ο δικος μου βγαζει σπυρια κι απο τα σαμπουαν για σκυλους, δεν τολμαω να χρησιμοποιησω Pantene πανω του :p
Χθες που τον εκανα μπανιο με καποιο σερβικο αντιαλλεργικο, παλι αρχισε να ξηνεται :shock:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμείς βάζουμε το iv san bernard.

Πολύ καλό δεν μαλακώνει το τρίχωμα και έχει υπέροχο άρωμα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλα ο δικος μου βγαζει σπυρια κι απο τα σαμπουαν για σκυλους, δεν τολμαω να χρησιμοποιησω Pantene πανω του :p
Χθες που τον εκανα μπανιο με καποιο σερβικο αντιαλλεργικο, παλι αρχισε να ξηνεται :shock:
Το allercalm δεν το βρίσκεις εκεί?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22